Yeni Anakart/ Sürekli Reset Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

karamellikahve

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar,

Acer Aspire 5742z serisi laptop a sahibim. Laptop'ımın anakartı yandı ve ithal anakart getirdim. İlk sefer anakart sorunsuz çalıştı. İkinci kullanımımda sürekli reset atma sorunu başladı.
Bilgisayarı açıyorum, 2 saniye içerisinde anakart ekranı görüntüsü gelmeden reset sorunuyla karşılaşıyorum.

Uyguladığım Çözümler
1) Ramlerin yerini değiştirdim. Ramleri tek tek ayrı slotlarda çalıştırmayı denedim.
2) Termal macun değişiminde bulundum.
3) HDD ile ve HDDsiz çalıştırmayı denedim.

Dipnot: Isıdan kaynaklı değil, laptop soğukken ilk açılışta dahi bu problemle karşılaşıyorum.

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Merhaba arkadaşlar,

Acer Aspire 5742z serisi laptop a sahibim. Laptop'ımın anakartı yandı ve ithal anakart getirdim. İlk sefer anakart sorunsuz çalıştı. İkinci kullanımımda sürekli reset atma sorunu başladı.
Bilgisayarı açıyorum, 2 saniye içerisinde anakart ekranı görüntüsü gelmeden reset sorunuyla karşılaşıyorum.

Uyguladığım Çözümler
1) Ramlerin yerini değiştirdim. Ramleri tek tek ayrı slotlarda çalıştırmayı denedim.
2) Termal macun değişiminde bulundum.
3) HDD ile ve HDDsiz çalıştırmayı denedim.

Dipnot: Isıdan kaynaklı değil, laptop soğukken ilk açılışta dahi bu problemle karşılaşıyorum.
Arakartın switch kablolarında sorun olabilir veya yanlış takılmış olabilir.

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
Doğru montaj yapıldığından emin misin? Yanlış montaj sonucu besleme arızası verebilir...

karamellikahve

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arakartın switch kablolarında sorun olabilir veya yanlış takılmış olabilir.

Yorumunuz için teşekkürler. Ilk seferde anakartım çalıştı. ikinci kez bilgisayarı kullanmaya çalıştığımda bu arıza oluştu.

Doğru montaj yapıldığından emin misin? Yanlış montaj sonucu besleme arızası verebilir...

Yorumunuz için teşekkür ederim. Evet montajın doğruluğundan eminim. Ilk seferde anakartı çalıştırdım. Ikinciye kullanmaya kalktığımda bu arıza başladı.

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Yorumunuz için teşekkürler. Ilk seferde anakartım çalıştı. ikinci kez bilgisayarı kullanmaya çalıştığımda bu arıza oluştu.

Yorumunuz için teşekkür ederim. Evet montajın doğruluğundan eminim. Ilk seferde anakartı çalıştırdım. Ikinciye kullanmaya kalktığımda bu arıza başladı.
Rica ederim. :)
Anakartın switch kablolarını kontrol ettiniz mi?

Son düzenleme:

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414

Peki aldığınız anakartın tam uyumlu olduğundan emin misiniz? Mesela işlemci tümleşik ise, farklı ise adaptör beslemeyebilir.

karamellikahve

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Rica ederim. :)
Anakartın switch kablolarını kontrol ettiniz mi?

Evet ettim. Hatta sadece şarj soketi kablosuyla çalıştırmayı denedim. Sonuç olarak yine reset atıyor.

Peki aldığınız anakartın tam uyumlu olduğundan emin misiniz? Mesela işlemci tümleşik ise, farklı ise adaptör beslemeyebilir.

Anakartımın yanması sonucu değişikliğe gittim. Eski anakartımla aynı marka/model bir anakart aldım.

Arkadaşlar sizce anakartı iademi etmeliyim? Benim bir hatam olabilir mi bu arıza sürecinde. Aliexpressten getirdim, anakartı.

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
Evet ettim. Hatta sadece şarj soketi kablosuyla çalıştırmayı denedim. Sonuç olarak yine reset atıyor.

Anakartımın yanması sonucu değişikliğe gittim. Eski anakartımla aynı marka/model bir anakart aldım.

Arkadaşlar sizce anakartı iademi etmeliyim? Benim bir hatam olabilir mi bu arıza sürecinde. Aliexpressten getirdim, anakartı.
Evet olabilir. Böyle birşey yerine teknik servise başvurmanız çok daha iyi olabilirdi.

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629

Anakartı geri gönderip yenisini istemelisiniz.

karamellikahve

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet olabilir. Böyle birşey yerine teknik servise başvurmanız çok daha iyi olabilirdi.

Özgür bey, profesyonel değilim belki ama telefon ve masaüstü/laptop anakartını bir çok kez değiştirdim. Elimden gelen bir iş için teknik servise başvurmak istemedim açıkçası.

Anakartı geri gönderip yenisini istemelisiniz.

Sizde böyle düşünüyorsanız, satıcıyla iletişime bir an önce geçmeliyim.

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
Özgür bey, profesyonel değilim belki ama telefon ve masaüstü/laptop anakartını bir çok kez değiştirdim. Elimden gelen bir iş için teknik servise başvurmak istemedim açıkçası.

Sizde böyle düşünüyorsanız, satıcıyla iletişime bir an önce geçmeliyim.
Aynı fikirdeyim, anakartta sorun olabilir. Madem sorunsuz bir montaj gerçekleştirdim diyorsanız, sorun anakarttadır.

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Ben önceden bilgisayar toplamıştım. Anakart ilk seferde çalıştı daha sonra bozuldu. Sonra geri iade ettim ve yenisini aldım. Sizinde böyle yapmanızı tavsiye ederim.

Son mesajlar