Linux kurduğum bölüm açılmıyor.

Bu konuyu okuyanlar

zaphodbeeb

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Bilgisayarımda windows 7 vardı. markası asus. yanına da ubuntu kurmak istedim.

hali hazırda bilgisayarda 4 tane bölüm varmış disklerde. biliyorsunuz ki 4'ten fazlası olmuyor. bunun için ekstra tool kullanıyoruz.

partition wizard indirdim. su gördüğünüz d'yi ikiye böldüm. g bölümü yaptım.
sorunsuz bir şekilde ubuntu kurdum.

kurulum bitti yeniden başlat dedi ve başlattığımda grub ekranı açılmadı. windows 7 açıldı.
boot ekranına gittim önyükleme seçeneklerine baktım. işletim sistemi olarak sadece windows gözüküyordu.
Son çare olarak disklere bakıyım dedim.
bir de ne göreyim?!

ubuntu için ayırdığım 100gblik g bölüntüsü üzerinde işlem yapılacak gibi değil.
normalde dnin etrafındaki o yeşil çerçevenin içinde o bölüntü de vardı. adı g idi. ntfs sistemindeydi. ama yeniden başlatınca bu hale gelmiş. seçeneklere baktığında birime dair yapabildiğim tek şeyin silmek olduğunu gördüm.
açamıyorum da.
e ben şimdi o birimi silersem kurduğum ubuntu buhar olacak.
o bölüntüyü bahsettiğim eski haline getirsem iki işletim sistemini de sorunsuz kullanabilir miyim?
ve nasıl eski haline getireceğim?
sorunun tam olarak ne olduğunu bile anlamadım.
yardımlara açığım.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bu aralar ben de disk bölümlemesi/disk bölümleri ile uğraşıyorum.
Bende de extended(uzatılmış) olan mantıksal disk bölümü vardı. Ben de bu bölüme Linux kurmaya çalıştığımda hata aldım. Bir kaç kez denedim ama yine de olmadı. Hatta bu işlemden sonra disk bölümlemesi de değişti.

zaphodbeeb

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Bu aralar ben de disk bölümlemesi/disk bölümleri ile uğraşıyorum.
Bende de extended(uzatılmış) olan mantıksal disk bölümü vardı. Ben de bu bölüme Linux kurmaya çalıştığımda hata aldım. Bir kaç kez denedim ama yine de olmadı. Hatta bu işlemden sonra disk bölümlemesi de değişti.

yani yapacak bir şey yok mu? eğer yoksa en sondaki isimsiz bölümü silip d'ye katarak hayatıma devam mı etmeliyim?
--- Gönderi Güncellendi ---

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
yani yapacak bir şey yok mu? eğer yoksa en sondaki isimsiz bölümü silip d'ye katarak hayatıma devam mı etmeliyim?
Bilemiyorum. Bence bir süre daha konu hakkında bilgi sahibi olanların konuya cevap yazmasını bekleyin.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
özellikle linux de disk bölümleme de "/" işareti koyup öle disk seçiliyordu tabi ext. ile formatlıyorduk galiba... ben de baya uğraşmıştım ama "/" işaretini seçince linux kuruluyordu doğru bir şekilde.

zaphodbeeb

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
özellikle linux de disk bölümleme de "/" işareti koyup öle disk seçiliyordu tabi ext. ile formatlıyorduk galiba... ben de baya uğraşmıştım ama "/" işaretini seçince linux kuruluyordu doğru bir şekilde.
/ işaretini seçtim ben de zaten :D

Reaksiyon puanı
5,171
Ayrıyeten boot , grub , ve terciha bağlı swap atamak gerekiyor

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
ben en çok "/" kısmında uğraşmıştım (nerde hata yapıyorum diye az daha deli oluyordum :) ) diğerleri zaten varsayılan olarak seçiliyordu ve sorunsuz yükleniyordu :D yani windowsu tamamen silme diyoduk bi de galiba... yalnız ben windowsa format atınca grub önyükleyicisi de kayboldu :D

Reaksiyon puanı
5,171
ben en çok "/" kısmında uğraşmıştım (nerde hata yapıyorum diye az daha deli oluyordum :) ) diğerleri zaten varsayılan olarak seçiliyordu ve sorunsuz yükleniyordu :D
Oto kurulumda / dizininide kendisi atıyor ama sistem boyutunu bir çok dağıtımda ayarlayamıyoruz (/ dizinini otomatik 20gb olarak atıyorlar) ve sadece samsung kernelinin kaynak kodu 12gb bu yüzden oto kurulum kullanmıyorum

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Eğer bilgisayarda uefi varsa, /boot/eti bölümünü tam tanimlayamamis olabilirsiniz.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
rektör dikkatimi çekti , meslek düz işsiz demişsin ağa :D ağalar bir de iş mi yapacak , ağa dediğin zaten çalışmaz. :) ben zaten 15-20 gb ayırırım ve kurduktan sonra da fazla kullanmam. niye kuruyorum , o da zevk meselesi ... linux kullanma bilgim ve kabileyitim henüz yok ne yazık ki.

zaphodbeeb

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
dediğiniz çözümü uyguladım. değişen bir şey yok malesef
rapor gibi bir şey veriyor işlemden sonra inceledim sorun bahsettiğim isimsiz bölümün dosya sisteminin yanlış olması. ntfs yapmam gerek ama diğer bölümler gibi değil. seçeneklerinde tek yapabildiğim işlem silmek. değiştiremiyorum. sanırım sileceğim.
linux deneyimim buraya kadarmış :D

nsgnc

Profesör
Reaksiyon puanı
10
rapor gibi bir şey veriyor işlemden sonra inceledim sorun bahsettiğim isimsiz bölümün dosya sisteminin yanlış olması. ntfs yapmam gerek ama diğer bölümler gibi değil. seçeneklerinde tek yapabildiğim işlem silmek. değiştiremiyorum. sanırım sileceğim.
linux deneyimim buraya kadarmış :D

Ntfs bölüme linux kuramazsın linux kurduğun yeri windowstan göremezsin. Grub'u düzeltmeye çalış

zaphodbeeb

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
kendimi yanlış ifade ettim. o konuda evetç grubu düzeltmem gerekiyordu tekrar yükledim grubu ama işe yaramadı
yukarıda /boot/eti gibi bir şeyler dönüyor nasıl yapıldığı hakkında fikrim yok.
bu işlerde yeniyim. yaşım da küçük.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
kendimi yanlış ifade ettim. o konuda evetç grubu düzeltmem gerekiyordu tekrar yükledim grubu ama işe yaramadı
yukarıda /boot/eti gibi bir şeyler dönüyor nasıl yapıldığı hakkında fikrim yok.
bu işlerde yeniyim. yaşım da küçük.
Kurulum sırasında bir ESP bölümü oluşturman ve /boot bölümünü buna ataman gerekiyor.
Eğer ki sende bağlama noktası kaybolmaz ise /boot/efi'yi vereceksin bu oluşturduğun bölüme.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@eronis Videodaki dakika 3.18'deki "EFI System Partition" ne oluyor?

Şimdi anladım. UEFI olan sistemlere Linux yüklemek için videodaki dakika 3.18'deki "EFI System Partition" diye bir bölüm oluşturmak gerekiyor.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
@eronis Videodaki dakika 3.18'deki "EFI System Partition" ne oluyor?
EFI sistem bölümü oluyor. Eğer Windows'un EFI bölümü varsa onu da kullanabilir sanıyorum gerçi. Ben genelde Windows'un bölümü varsa bile silip Linux üzerinden yen bir ESP bölümü oluşturuyorum.

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
Windows üzerinden EasyBCD programını kurup programı aç. Menüzden yeni kayıt ekle kısmına gelip Linux sekmesini seçip Linuxu kurduğun bölümü seç ve önyükleyiciye eklemeye çalış. Belki bu yöntemle çalışabilir.

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Bilgisayarımda windows 7 vardı. markası asus. yanına da ubuntu kurmak istedim.

hali hazırda bilgisayarda 4 tane bölüm varmış disklerde. biliyorsunuz ki 4'ten fazlası olmuyor. bunun için ekstra tool kullanıyoruz.

partition wizard indirdim. su gördüğünüz d'yi ikiye böldüm. g bölümü yaptım.
sorunsuz bir şekilde ubuntu kurdum.

kurulum bitti yeniden başlat dedi ve başlattığımda grub ekranı açılmadı. windows 7 açıldı.
boot ekranına gittim önyükleme seçeneklerine baktım. işletim sistemi olarak sadece windows gözüküyordu.
Son çare olarak disklere bakıyım dedim.
bir de ne göreyim?!

ubuntu için ayırdığım 100gblik g bölüntüsü üzerinde işlem yapılacak gibi değil.
normalde dnin etrafındaki o yeşil çerçevenin içinde o bölüntü de vardı. adı g idi. ntfs sistemindeydi. ama yeniden başlatınca bu hale gelmiş. seçeneklere baktığında birime dair yapabildiğim tek şeyin silmek olduğunu gördüm.
açamıyorum da.
e ben şimdi o birimi silersem kurduğum ubuntu buhar olacak.
o bölüntüyü bahsettiğim eski haline getirsem iki işletim sistemini de sorunsuz kullanabilir miyim?
ve nasıl eski haline getireceğim?
sorunun tam olarak ne olduğunu bile anlamadım.
yardımlara açığım.
Bunu nasıl başardınız bilmiyorum ancak sisteminizde 5 adet birincil (primary) bölüm gözüküyor. standart olarak bu rakam 4 tür. ubuntu kuracağınız bölümün mantıksal sürücü olması gerekirdi.

tavsiyem ubuntu kurulumunu yeniden yapmanız ve disk bölümlendirmesindeki hatayı düzeltmenizdir, bunu yapmazsanız partition tablosunu tamamen kaybedebilir ve tüm diskteki verilere ulaşamayabilirsiniz.