Windows vs Linux: Bir de bu yönden bakalım...

Bu konuyu okuyanlar

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bazen yapacak işim olmadığı zaman, ki benim tembellik yaptığım zamanlardır bunlar, Shiftdelete.net'te haşlayacak adam ararım. Ha baktım sataşacak adam yok, Linux bölümünde falan sıklıkla takılırım. Yalnız şimdi Windows biçarelere çare bulayım diye uğraştım: Abo sorunlara bak diye boş boş ekrana bakmaktan kendimi alamadım. Windows'ta sorunların çaresi neredeyse yok, gerçekten yok. Hani varsa da sisteme olağanın üstünde hakim olmayı gerektiriyor ki Linux öğrenmekten çok daha zor. Mesela şu konuyu inceleyin.

https://forum.shiftdelete.net/threads/laptopta-windows-ara-kismina-yazi-yazilmiyor.522686/

Tamam Windows kullanıcısı Linux kullanıcısına göre daha dikkatsizdir kabul, itirafsa itiraf lakin Windows'u tamir etmek Linux'u tamir etmekten kat ve kat zor. Tamam konu bir çözüme ulaşmış lakin @Fragger gibi ilgili birisini nasıl bulursunuz, hayır adamın verdiği çözüm çözüm mü yahu? Güncelle geç demiş o kadar. Microsoft'un eline bakıyoruz yani otta cigarada. Halbuki aynı sorun Linux'ta olsa durduğum yerde dakikada beş çözüm üretirim. Zaten Linux camiasında sorunların çözüme kavuştuğuna epey de tanıklık ettim. Ha tabii alttaki eleman çorbadan, saymayın onu.

recep-baltas-acik-kaynak-3.png

Hayır bayağı hackintosh daha mantıklı diyen var bu beyefendi gibi. Ha tabii, bazı sorunlar tamamen muammanın içerisinde kalabiliyor
https://forum.shiftdelete.net/threads/windows-um-kendisini-sildi.523025/
(Ne diyor yahu bu)

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Windows'ta sorunların çaresi neredeyse yok, gerçekten yok. Hani varsa da sisteme olağanın üstünde hakim olmayı gerektiriyor ki Linux öğrenmekten çok daha zor.
Tamam Windows kullanıcısı Linux kullanıcısına göre daha dikkatsizdir kabul, itirafsa itiraf lakin Windows'u tamir etmek Linux'u tamir etmekten kat ve kat zor
Her kelimesine katılma katılıyorum da sen az önce bizim toplantıyı mı dinledin ? Az önce lafını ettim, hemen konusunu açmışsınız ne ayak ? :D Casusluk mu yapıyorsunuz ? iPhone'uma virüs mü yerleştirdiniz ? Yoksa toplantıya gizlice mi sızdınız ? Bari bir iki saat bekleseydiniz açmadan. Konuşun sanıklar ! :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Her kelimesine katılma katılıyorum da sen az önce bizim toplantıyı mı dinledin ? Az önce lafını ettim, hemen konusunu açmışsınız ne ayak ? :D Casusluk mu yapıyorsunuz ? iPhone'uma virüs mü yerleştirdiniz ? Yoksa toplantıya gizlice mi sızdınız ? Bari bir iki saat bekleseydiniz açmadan. Konuşun sanıklar ! :D
Kardeşim, ben manevi ve mistik bir adamım. İçime doğar olur biter. :D

metinali

Doçent
Reaksiyon puanı
49
Bu saatten sonra insanlarda ki ön yargıyı kırmak çok zor. İş yerinde linux yüklü bir bilgisayar kullanmak ne kadar çok isterim anlatamam. Gel gelelim kimse kullanmak istemiyor.:(

Reaksiyon puanı
2,146
Ben alışmışım artık Windows'u iyi kullanıyorum. Sorunlarıma da genelde çözüm buluyorum, pek sorunla karşılaşmasam da.

Bi kere bıraktım -cıkss- tekrar başladım.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
1- Sadece internete giren normal bir kullanıcı, Linux'u gayet rahat kullanabilir. Ve bu tip kullanıcılar Windows'u da kolay kullanabilir.
2- Windows'ta her kullanıcı cmd'yi kullanmıyor ki Linux'ta da her kullanıcı terminal'i kullansın.
3- Her kullanıcı sistemi kurcalamak, sistemi özelleştirmek istemez.
4- Bazılarına göre sanki Windows'ta hiç özelleştirme yapılmıyor gibi olabilir ama aslında öyle değil. Windows'a themepacks yükleyerek normal program kurar gibi özelleştirebilmek mümkün. Bazı özelleştirilmiş masaüstü resimleri görüyorum ve beğendiğim oluyor. Bu Linux'ta da yapılabilir Windows'ta da yapılabilir. Şöyle diyebilirsiniz;
Windows'u özelleştirmek Linux'u özelleştirmekten daha kısıtlı. Evet bence de öyle. Ama ben Linux'a hakim olanların, Linux'tan iyi anlayanların(iyi bilenlerin) Linux'u daha güzel ve daha çok özelleştirebileceğini ve Windows'ta ise normal kullanıcıların bile bazı programlar/yazılımlar sayesinde kolayca sistemi özelleştirebileceğini düşünüyorum.

5- Bir yakınımıza, arkadaşımıza Linux'u anlatsak, Linux'un varlığından bahsetsek büyük ihtimalle "Linux ne?" sorusuyla karşılaşırız.
Neden mi? Bu soruyu mesajımdaki 6. madde ile cevaplayacağım.

6- Ne kadar son zamanlarda bilgisayarlar FreeDos yüklü olarak satılsa da bence çoğu bilgisayar Windows'la yüklü olarak geldiği için Windows kullanım oranı fazla. Windows'un kullanım oranı fazla olduğu için insanların Windows'la karşılaşması Linux'la karşılaşması ihtimalinden daha yüksek bence.

7- Linux'taki Wine ve PlayOnLinux'u beğeniyorum. Her ikisi de işi gören yazılımlar bence. :) Bazı oyunlarda hile koruması bulunur. Ve bu hile koruması olan bir oyunu ben Linux'ta bu Wine ve PlayOnLinux ile o oyunu çalıştırmaya çalıştığımda oyunun login(giriş) ekranı geliyor ama oradan öteye gidemiyor.
Ben bunu Linux'un bir eksiği olarak görmüyorum. Ne de olsa oyun Windows'a göre hazırlanmış bir oyundu.

Şunu da söyleyeyim. Ben hem Windows hem de Linux kullanıyorum ve her iki işletim sisteminin de beğendiğim yanları var.
Yukarıdaki yazdıklarımı okursanız benim tek taraflı olarak Linux'u eleştirmeyip "Neden Windows kullanım oranı daha fazla?" gibi sorulara cevap verdiğimi görebilirsiniz.

@eronis @Forumun Ağası Finix

Son düzenleme:

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
İşlemcimin macunu yokken bile çalışan linux gerisi fasa fiso.:relieved:

lgsever

Profesör
Reaksiyon puanı
1,459
Tek anladığım windowsum kendisini sildi ahahahhahahjajjahajjaajjaj:D

Reaksiyon puanı
16,118
öyle her önüne gelen Linux kullanmasın da!
namlular bidona...

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
@Fragger gibi ilgili birisini nasıl bulursunuz, hayır adamın verdiği çözüm çözüm mü yahu? Güncelle geç demiş o kadar.

Konuya gönderdiğim mesajlar bunlardır, " güncelle geç " gibi bir mesajım bulunmuyor aksine, çözüm yollarını paylaştım. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştığım görülüyor. Fakat farklı bir çözüm yoluyla sorun giderilmiş, @quaresma71 sayesinde bilgime yeni bir bilgi daha katmış oldum. Gönderilen mesajları biraz daha dikkatli okuyarak, doğru yorum yapmanı tavsiye ederim.

İyi forumlar.

Virüsden dolayı kaynaklanıyor olabilir, problemin yaşanmadığı bir tarihe sistem geri yükleme yapmayı denedin mi?

bilgisayar marka/model nedir?

Görev Yöneticisi > Hizmetler > Hizmetleri Aç > Windows Search Sağ tıkladıktan sonra "Özellikler"e tıkla. Başlangıç türünü "Otomatik" yap, uygula ve kapat. Daha sonra tekrar sağ tıkla ve "Başlat" butonuna tıkla. Problem giderilmezse format atılır.

Virüs vardır tarattır, olmazsa format at

O zaman şu adımlarıda bir deneyelim,

1. Klavyeden CTRL + Alt + Del tuşlarına basın ve Görev Yöneticisini çalıştır,
  2. Dosya menüsünden Yeni görevi çalıştır seçeneğini aç,
  3. Açılan penceredeki Aç: satırına powershell yaz ve Bu görevi yönetici ayrıcalıklarıyla oluştur kutucuğunu işaretle,
  4. Açılan Powershell komut isteminde aşağıdaki komutu yaz ve Enter tuşuna bas.
Get-appxpackage -all *shellexperience* -packagetype bundle |% {add-appxpackage -register -disabledevelopmentmode ($_.installlocation + “\appxmetadata\appxbundlemanifest.xml”)}

1. İnternet Explorer ikonuna tıkla,
  2. Adres satırına http://update.microsoft.com yazın ve Enter tuşuna bas,
  3. Eğer yönetici onayı istenirse Evet seçeneğine tıkla,
  4. Bu işlem Windows güncelleştirme ekranını açacaktır. Windows güncelleştirmelerini denetleyip yükle.

Kullanılabilir güncellemeler yoksa veya yüklediğiniz halde sorun çözülmediyse, bilgisayarı yeniden başlat başlangıç menüsü yeniden başlattıktan sonra geri gelecektir.. Başlangıç menüsünü kullanmadan bilgisayarınızı yeniden başlatmak için şunları yapın;

1. Klavyedeki Windows tuşu basılıyken L tuşuna basarak bilgisayarı kilitle. Kullanıcı girişi ekranında güç düğmesine basarak yeniden başlat seçeneğiyle bilgisayarı yeniden başlat.
  2. Klavyedeki Windows tuşu basılıyken R tuşuna basın ve açılan Çalıştır ekranında CMD yazarak komut istemini aç. Komut istemindeshutdown –r komutu ile bilgisayarı yeniden başlat.
Bildirimleri aç, sorun devamında çare " FORMATT "

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Konuya gönderdiğim mesajlar bunlardır, " güncelle geç " gibi bir mesajım bulunmuyor aksine, çözüm yollarını paylaştım. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştığım görülüyor. Fakat farklı bir çözüm yoluyla sorun giderilmiş, @quaresma71 sayesinde bilgime yeni bir bilgi daha katmış oldum. Gönderilen mesajları biraz daha dikkatli okuyarak, doğru yorum yapmanı tavsiye ederim.

İyi forumlar.
Hassasiyetinizi anlayamıyorum lakin galiba sorun benim anlatış tarzımda ve özür dilemem gerekiyor. Ben Windows'un kapalı kutu tarzında, sorunların nedenlerini görmeyi imkansız kılmasını eleştiriyordum, verdiğiniz son çözüm de Windows forumlarında sikca sunulan ve çoğunlukla farklı bir alternatifi bulunmayan, çözüm denemeyecek basit bir durum. Çünkü Windows'un yapısı en fazla buna izin veriyor, daha ileriye ilerleme şansınız yok bile.

Benim eleştirdiğim nokta, siz değil Linux'un sorunlarını abes ve çözülemez bulan örneğini verdiğim kişi gibi bulan pek çok kişiye Windows'un bu konuda pek de müthiş olmadığını bahsetmekti. Mesajın açık olduğunu zannediyordum.

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
Hassasiyetinizi anlayamıyorum lakin galiba sorun benim anlatış tarzımda ve özür dilemem gerekiyor. Ben Windows'un kapalı kutu tarzında, sorunların nedenlerini görmeyi imkansız kılmasını eleştiriyordum, verdiğiniz son çözüm de Windows forumlarında sikca sunulan ve çoğunlukla farklı bir alternatifi bulunmayan, çözüm denemeyecek basit bir durum. Çünkü Windows'un yapısı en fazla buna izin veriyor, daha ileriye ilerleme şansınız yok bile.

Benim eleştirdiğim nokta, siz değil Linux'un sorunlarını abes ve çözülemez bulan örneğini verdiğim kişi gibi bulan pek çok kişiye Windows'un bu konuda pek de müthiş olmadığını bahsetmekti. Mesajın açık olduğunu zannediyordum.

Basit bir çözüm olasa bile bazı durumlarda problemi gidermektedir. Açıklama için teşekkürler, herhangi bir sorun yok :)

quaresma71

Asistan
Reaksiyon puanı
185

İyi forumlar.

Ya ben güncelle geç demek istememiştim ki kendim nasıl düzelttiğimi yazdım sadece eğer araştırırsanız bir çok çözüm yolu sunulmuş ama ben bunları denemediğim için garanti olanı yazmak istedim.

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
Ya ben güncelle geç demek istememiştim ki kendim nasıl düzelttiğimi yazdım sadece eğer araştırırsanız bir çok çözüm yolu sunulmuş ama ben bunları denemediğim için garanti olanı yazmak istedim.

Sana öyle dedin demedim, Forumun ağasına söyledim.

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
Abiler kardeşler, neden Windows kullanmamıza karşısınız? Ben senelerdir (+10 yıl) Windows kullanıyorum ve bir bilgisayar laboratuvarı kurdum tek başıma. Neredeyse her sorunda nedeni ve olası çözümü biliyorum . Neden 0 bilgim olan bir sisteme balıklama atlayayım öyle değil mi? Çaylaklarla bizi karıştırmayın. :D