Bu konuyu okuyanlar

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Hepimizi kobay yaptılar :D
Sanki para veriyorlar da "Hööğğğ ! Hepimizi kobay yapıyor bu adamlaaarrrğğğ" tamam da kardeşim, sen buna para vermiyorsun. Microsoft insider yada iPhone beta kullanıcılarına ne diyeceksin ? :D Sisteme para veriyorsun ve "betacı" oluyorsun, Fedora'nın Alfa/Beta sürümleri boşa yok. Kararlı sürümdeyse muhakkak hakederek kararlı sürüme geçmiştir :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Sanki para veriyorlar da "Hööğğğ ! Hepimizi kobay yapıyor bu adamlaaarrrğğğ" tamam da kardeşim, sen buna para vermiyorsun. Microsoft insider yada iPhone beta kullanıcılarına ne diyeceksin ? :D Sisteme para veriyorsun ve "betacı" oluyorsun, Fedora'nın Alfa/Beta sürümleri boşa yok. Kararlı sürümdeyse muhakkak hakederek kararlı sürüme geçmiştir :)
Fikirlerimi açıkça beyan edeyim, red hat bir şirket olarak Linux dünyasının en deneyimli firmalarından birisi ve aynı zamanda çıkardıkları rhel oldukça stabil. Neden rheli bedava dağıtmak yerine, teknik servis karşılığı kiraliyorlar? Hani şimdi koyayım rhele de, geçmişte gerçekten stabil bir dağıtım bulmak müthiş zordu.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Neden rheli bedava dağıtmak yerine, teknik servis karşılığı kiraliyorlar? Hani şimdi koyayım rhele de, geçmişte gerçekten stabil bir dağıtım bulmak müthiş zordu.
Cent OS bir RHEL kopyasıdır. Aynı şeyler. Red Hat bu konudan rahatsız değil hatta destek veriyor. RHEL aslında sistemi satmıyor, destek satıyor. Cent OS ile bedava RHEL alabiliyorsun zaten. Bir ara zaten bedava RHEL iso'ları indirmeye açıktı, hala açık mı bilmiyorum. Ama zaten Red Hat bu konuda oldukça esnek bence. Adamlar işletim sistemi değil, destek satıyorlar. Aynı şey SUSE için de geçerli değil mi ? Yada Canonical için ?

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Cent OS bir RHEL kopyasıdır. Aynı şeyler. Red Hat bu konudan rahatsız değil hatta destek veriyor. RHEL aslında sistemi satmıyor, destek satıyor. Cent OS ile bedava RHEL alabiliyorsun zaten. Bir ara zaten bedava RHEL iso'ları indirmeye açıktı, hala açık mı bilmiyorum. Ama zaten Red Hat bu konuda oldukça esnek bence. Adamlar işletim sistemi değil, destek satıyorlar. Aynı şey SUSE için de geçerli değil mi ? Yada Canonical için ?
Suseyi bilemem de Canonical kullanıcı satıyor direkt :D

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
update ini vermedikten sonra rheli üstüne para verip de verseler bi anlamı yok.
Centon RHEL uyumludur ancak RHEL kopyası değildir. Rheldeki admin-config programları Centosta yoktur. RHEL GPL ve GNU lisansları gereği kaynak kodlarını yayınlamak zorunda, bu kaynak kodundan Centos yeniden derlenir.

90 lı yıllardan beri Suse, debian , slackware redhattan dan daha stabil bir dağıtımdır. Hatta Mandrake bile redhattan daha stabil bir dağıtımdı.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
90 lı yıllardan beri Suse, debian , slackware redhattan dan daha stabil bir dağıtımdır. Hatta Mandrake bile redhattan daha stabil bir dağıtımdı.
Red Hat'in 10 yıllık desteği var hocam naptın :D 10 yıl içinde elbette baya bir bug'lardan arınmış bir sisteme kavuşur :D Debian'ın bile 5 yıl desteği var.

Şunu da söyleyim ama Linux 2.6 kernelinde bir arka kapı bulunmuştu ve bu kerneli günümüzde kullanan tek kullanan iki dağıtım RHEL 6 ve Cent OS 6 idi. Bu konu biraz düşündürdü beni :rolleyes: Aslında güncel kernel ile gelseydi yada yeni kernel seçeneğimiz olsaydı RHEL/Cent OS eminim ki bir Debian rakibi olabilirlerdi masaüstünde de. Kullanan var güncel kernel ile ama manuel iş gerektiriyor. Kernel geliştirme ekibinden bazıları RHEL/Cent OS'u iş istasyonlarında kullanıyorlar misal.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Şunu da söyleyim ama Linux 2.6 kernelinde bir arka kapı bulunmuştu ve bu kerneli günümüzde kullanan tek kullanan iki dağıtım RHEL 6 ve Cent OS 6 idi. Bu konu biraz düşündürdü beni :rolleyes:
Gel de içine sine sine systemd kullan. :D

Reaksiyon puanı
5,172
Arkadaşlar elementary os un basesi ubuntu mı debian mı distrowatch her ikisinide yazmış

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Arkadaşlar elementary os un basesi ubuntu mı debian mı distrowatch her ikisinide yazmış
Ubuntu debian tabanlı, Elementary de Ubuntu tabanlı. Dolaylı olarak debian tabanlı olmuş oluyor.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
rect4805b.png

Beyler, bayanlar ve merdivenlerden kayanlar. Üstteki wallpaper, KDE 4 ilk kez yayınlandığı zaman sunulan duvar kağıdı idi. KDE'nin o zamanlar için yaptığı görsellik kendisini aşarak bir sanatsallığa bürünmüştü. Yani o sırada Gnome ve Xfce'den başka alternatifi yokken KDE'nin görsellik namına Oxygen projesine girişmesi o zamanlar için hem Windows hem de Linux tarafında radikal bir aıdmdı. Şöyle anlatayım, Gnome'un o sıralar en hoş bulunan teması şuydu:
19527-1.png

Ayrıca simgelerin dandikliği birebir aynı. Ha keza Xfce bu konuda Gnome'dan da beterdi.
xfce3.jpg

Tabii özelleştirilebiliyordu, bir iki ayarla iki parlatmak mümkündü. Ama düşünün ki Windows Vista çıkmış, millet parlak parlak masaüstü görmüş. O sıralar en popüler linux dağıtımını kuruyorlar ama o da ne? Tırtlık her yerden kokuyor.
ubuntuhardypreview-large_009.jpg

İşte o esnada KDE aynen şu şekildeydi:
desktop.png

Aradaki farkı anlatmaya gerek yok galiba. Ayrıca güzel sanılan Cleerlooks'a karşı KDE'nin mis gibi Oxygen'i vardı.
snapshot3.jpg

Hatta ki GTK saydamlığı desteklemezken şöyle bir KDE teması vardı.
oxygen-transparent.png

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
@Forumun Ağası Finix o zamanlar vista zamanı değil miydi ? Pardusun çok popüler olduğu zamanları diyorsun. Evet, o zamanlar KDE yenilmez gibi bir şey idi. Ama bugün GNOME da, Xfce de, MATE de, Cinnamon da, görsellik olsun, fonksiyon olsun, KDE'den aşağı kalır değiller. Özellikle bir KDE programını mı istiyorsun ? Misal Dolphin mi ? SÜRPRİZ ! :D Hem GNOME kullanıp hem de Dolphin'i kurup kullanabilirsin :D
--- Gönderi Güncellendi ---
KDE'yi ben de çok beğenirim. Eskilerin en iyi masaüstü olabilir ama bugün çok rakibi var. Tek değil yani :D Eskiden bile bildiğim kadarı ile GNOME2'yi insanlar KDE'den hafif diye tercih ediyorlardı.
GNOME2 zamanındaki Ubuntu'dan bir örnek

Bu da günümüz Ubuntu'sundan bir örnek

KDE geleneksel düzenini baya korudu GNOME ile kıyasla :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Aslında tam tersine kde4 ile beraber KDE yenilmez tahtını Gnome'a bıraktı ve gnome 2 tamamen bir fanatiklik seviyesinde desteklenmeye başladı. Neden? Sorunlar aynı, KDE 4 ilk çıktığı zamanlar müthiş kararsızdı. Hatta KDE 5den bile. Menüyü aç, hop çökme. Onu yap, ooo çöktü. KDE 4 çok geç adam oldu, lakin sonra cinnamondan Gnome 3e kadar çok fazla rakibi oldu. Xfce bile yanarli dönerli bir ortam oldu sayılır. :D KDE 3ün ise Gnome'a karşı popülerliği tartışılmazdı.
Benim övdüğüm nokta, KDE'nin öncü olan mizacı ve ekibinin vizyonu.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
GNOME
Benim övdüğüm nokta, KDE'nin öncü olan mizacı ve ekibinin vizyonu.
KDE5 bence gayet iyi bir masaüstü. KDE ekibinin sorunu var olan sorunları çözmekten çok yeni özellik eklemeye odaklanmış durumdalar. Yeni bir özellik yeni bir sorun getiriyor, sonraki özellikle eskilerin sorunu da kapanıyor falan, sayıyı kaliteye tercih ettiler. GNOME gerçekten kaliteli olmaya çalışıyor.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
GNOME

KDE5 bence gayet iyi bir masaüstü. KDE ekibinin sorunu var olan sorunları çözmekten çok yeni özellik eklemeye odaklanmış durumdalar. Yeni bir özellik yeni bir sorun getiriyor, sonraki özellikle eskilerin sorunu da kapanıyor falan, sayıyı kaliteye tercih ettiler. GNOME gerçekten kaliteli olmaya çalışıyor.
Aslına bakarsan, haksız değiller. Yani bir süre sonra sorunlar gerçekten çözülüyor ve stabil bir desktop sunulmuş oluyor. Bu esnada offical olarak desteklenen özellikler, programlar elde edilmiş oluyor ve totalde KDE unoffical eklentilerle ebesine atlanilmis Gnome temelli masaüstlerinden açık ara daha kaliteli ve daha stabil oluyor. Tabii gereken tek şey zaman, ve KDE desteği iyi olan bir dağıtım. Gelişim aşamasında dağıtımdan dağıtıma epey fark var.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Aslına bakarsan, haksız değiller. Yani bir süre sonra sorunlar gerçekten çözülüyor ve stabil bir desktop sunulmuş oluyor. Bu esnada offical olarak desteklenen özellikler, programlar elde edilmiş oluyor ve totalde KDE unoffical eklentilerle ebesine atlanilmis Gnome temelli masaüstlerinden açık ara daha kaliteli ve daha stabil oluyor. Tabii gereken tek şey zaman, ve KDE desteği iyi olan bir dağıtım. Gelişim aşamasında dağıtımdan dağıtıma epey fark var.
Ama bu durumda benim sağlam bir KDE deneyimi yaşayabileceğim dağıtımlar;
1- Debian
2- Slackware
3- Cent OS/Red Hat
4- FreeBSD (Kısaca BSD)
5- Ubuntu (belki)
gibi eski paketleri kullanan dağıtımlar. openSUSE zaten KDE patronu o ayrı bir dava tabi.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Ama bu durumda benim sağlam bir KDE deneyimi yaşayabileceğim dağıtımlar;
1- Debian
2- Slackware
3- Cent OS/Red Hat
4- FreeBSD (Kısaca BSD)
5- Ubuntu (belki)
gibi eski paketleri kullanan dağıtımlar. openSUSE zaten KDE patronu o ayrı bir dava tabi.
Aslında paketleri güncel kullanıp da stabil bir KDE deneyimi sunan dağıtımlar da epey var.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Kurduğum tüm dağıtımlarda şu scroll'u yuvarladığımızda atlanan mesafe hep az geliyor var mı bir yolu mesafeyi arttırmanın? Özellikle tarayıcılarda birşeyler okurken sıkıntı oluyor.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Kurduğum tüm dağıtımlarda şu scroll'u yuvarladığımızda atlanan mesafe hep az geliyor var mı bir yolu mesafeyi arttırmanın? Özellikle tarayıcılarda birşeyler okurken sıkıntı oluyor.
Hangi tarayıcıyı kullanıyorsun ? Ben de geçmişte bu sorunu yaşadım. Masaüstü ortamın ne idi ?

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Hangi tarayıcıyı kullanıyorsun ? Ben de geçmişte bu sorunu yaşadım. Masaüstü ortamın ne idi ?

Debian KDE kurulu Chrome kullanıyorum ama sadece tarayıcıda değil sistemin tümünde yavaş geliyor. Windows'ta daha hızlı alışkanlık problemi oluyor.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Debian KDE kurulu Chrome kullanıyorum ama sadece tarayıcıda değil sistemin tümünde yavaş geliyor. Windows'ta daha hızlı alışkanlık problemi oluyor.
Helal be Debian KDE kullanıyorsun ya gözlerim yaşardı kardeşim :')

Eğer KDE 5 ise:
Kod:
kcmshell5 mouse
Açılan pencerede gelişmiş sekmesinde fare tekeri kaydırmasını arttırabilirsiniz.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
aynen mouse ayarlarında da vardı yanlış hatırlamıyorsam enlightenment a geçtim bir süreliğine kde yi boşadım :) bakamıyorum
denemek için abuk sabuk ancak kendine has özellikleri olan fazla bilinmeyen ve tavsiye edebileceğiniz dağıtım var mıdır?

Son düzenleme:

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
1:30'dan sonra söylediklerine dikkat :D

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382