Ubuntu uygulama yükleme

Bu konuyu okuyanlar

ZEUS124

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Merhaba SDN ailesi ben ubuntu 16.04 kullanıyorum

ubuntu 128 gb ssd ye yüklü ve 1 tb boş diskim var ben bu baoş diski bölümledim ve bu bölümlediğim alana ubuntu uygulamalarını yüklemek istiyorum windowsta d ye uygulama kurmak gibi nasıl yapabilirim.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Linuxta bu mantık pek yoktur, uygulama tek bir yere kurulmaz sisteme dağılır. Yani program files mantığı yoktur, bir yere ayrıca kurulum olmaz. Formattan sonra mantığı da pek geçerli değildir, dağıtımın sürümleri farklı paketler gerektirir.

ZEUS124

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Linuxta bu mantık pek yoktur, uygulama tek bir yere kurulmaz sisteme dağılır. Yani program files mantığı yoktur, bir yere ayrıca kurulum olmaz. Formattan sonra mantığı da pek geçerli değildir, dağıtımın sürümleri farklı paketler gerektirir.

Hmm anladım ama çokta dert değil baktım paket dosyaları çok büyük değil windowsta 100mb olan dosya ubuntuda 25-30 mb

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Şöyle ki bu dediğini zaten yaparsın. Linux'ta programlarını SSD'de bulundurursun yada sitesinden indirirsin, 1TB diske atarsın. Windows'taki exe mantığı ile çift tıklar açarsın :) Onun dışında 128GB Linux sistem için baya yeterli. Diyecem ki /home bölümünü 1TB diske ver, ama mantıklı olmaz. Çünkü / bölümüne 30GB'dan fazla gerekmiyor. 128GB diski düzgün kullanamazsın öyle. SSD almışsın ne güzel, kullan yani :D

ZEUS124

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Şöyle ki bu dediğini zaten yaparsın. Linux'ta programlarını SSD'de bulundurursun yada sitesinden indirirsin, 1TB diske atarsın. Windows'taki exe mantığı ile çift tıklar açarsın :) Onun dışında 128GB Linux sistem için baya yeterli. Diyecem ki /home bölümünü 1TB diske ver, ama mantıklı olmaz. Çünkü / bölümüne 30GB'dan fazla gerekmiyor. 128GB diski düzgün kullanamazsın öyle. SSD almışsın ne güzel, kullan yani :D
.deb uzantılı dosyaları nereye kurmak istiyorsan oraya al ve çift tıkla kur yanlış anlamadım değil mi??
--- Gönderi Güncellendi ---
hocam programlar oraya kurulacak ama bazı programlarım var mesela android studio onu ssd ile meşgul etmek istemiyorum çünkü yüksek bir depolama alanı istiyor :(

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
.deb uzantılı dosyaları nereye kurmak istiyorsan oraya al ve çift tıkla kur yanlış anlamadım değil mi??
Download — blender.org
Misal buradan Blender'ı tar dosyası olarak indir. Onu 1TB diske at. İçindeki Blender dosyasına çift tıkla, aç gibi :)
hocam programlar oraya kurulacak ama bazı programlarım var mesela android studio onu ssd ile meşgul etmek istemiyorum çünkü yüksek bir depolama alanı istiyor :(
Download Android Studio and SDK Tools | Android Studio
Buradan direk zip olarak indirsen ? Yemiyor mu ?

ZEUS124

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Download — blender.org
Misal buradan Blender'ı tar dosyası olarak indir. Onu 1TB diske at. İçindeki Blender dosyasına çift tıkla, aç gibi :)

Download Android Studio and SDK Tools | Android Studio
Buradan direk zip olarak indirsen ? Yemiyor mu ?

:D hocam indirme boyuntunda sıkıntı yok 100 tane olsun indiririm ama eklentilerle beraber bu oran artıyor elbette ssd ile çalıştırmak daha mantıklı ama alan çok fazla değil belkide windowstan geçtiğim zaman bana öyle geliyor çünkü masaüstünde kurulu 1tb alan vardı 300gb yer vermiştim dert etmiyordum alanı
hocam birde ben bu dediğim olayı minttte yapmıştım ama nasıl olduğunu bir türlü hatırlamıyorum :expressionless::expressionless:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Teorisini ilgili olanlara şöyle anlatayım.

Linux bütün bilgisayarı "/" dizini olarak görür. Bütün bağlı olan donanımlar, Linux'un çalıştığı bölümün dışındaki diğer bölümler bu kök dizine bağlıdır. Bu kök dizin, Windows'taki gibi gerçekten de zannettiğiniz gibi tek bir disk bölümüne bağlı değildir. Örneğin kurulumda kök dizini kuracağınız dizinin dışında başka dizini, belli klasörlere bağlayabilirsiniz.

Örneğin, ev dizininiz olan /home kök dizinden farklı bir ext4 alanına kolaylıkla bağlanabilir. Hatta ki kullandığınız SSD'ye alanına kök dizini kurup ev dizininizi HDD'nin üzerine belirleyebilirsiniz. Bu konuda Linux oldukça esnektir. Başka işletim sistemlerinin bölümlerini kendisine alt dizin olarak bağlar. Örnek olarak alttaki resme bakınız.

Screenshot_20170910_194111.png

Şimdi, Linux'taki program files anlayışı Windows'a göre oldukça sıkıdır. Windows'ta bir uygulama neredeyse her dizinin altına kurulabilir iken Linux'ta da durum aynıdır lakin o uygulamayı her yerden çağıramayız. $PATH dizini altındaki dosyalardan ancak uygulama çağırabiliriz. O da benim dağıtımımda şu konumlardır:
Screenshot_20170910_194343.png

Bu dizinleri kök dizinleri ayırana hiç denk gelmedim, ama lakin siz dilerseniz bunları kurulumda ayırabiliriz.

Peki path dışındaki uygulamalar çağırabilir mi? Tabii, ama he deyince çağrılmaz. Şöyle bir alıştırma yapalım. Alttaki kodları "/usr/bin/" altındaki "naber" adlı bir dosyaya kopyalayalım.
#!/usr/bin/env python3
while True:
soru=input("Naber bea?")
if soru.lower() != "aynı bea":
break

Ardından komut satırında:
"sudo 777 /usr/bin/naber"
Şunu yapabiliriz:
Screenshot_20170910_195340.png

Bir program eklemiş olduk. Eğer bu programı path dışında belirtseydik klasör dizinini belirtmemiz gerekirdi.

Dağıtımlar pathlara kendisi ekler, programları kendisine göre düzenler. Yani siz pathı başka bir dosya sisteminde belirtmediğiniz paket yöneticisi başka bir yere kurulum yapmaz.

ZEUS124

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Linux dosya sistemi hiyerarşisi - Ubuntu Türkiye Wiki

hocam teşekkür ederim yazınız için şöyle bir yazı metni buldum burada daha detaylı bilgi alacağıma eminim birde beni aydınlattığınız içinde ayrı bir teşekkürlerimi sunarıım :)
Teorisini ilgili olanlara şöyle anlatayım.

Linux bütün bilgisayarı "/" dizini olarak görür. Bütün bağlı olan donanımlar, Linux'un çalıştığı bölümün dışındaki diğer bölümler bu kök dizine bağlıdır. Bu kök dizin, Windows'taki gibi gerçekten de zannettiğiniz gibi tek bir disk bölümüne bağlı değildir. Örneğin kurulumda kök dizini kuracağınız dizinin dışında başka dizini, belli klasörlere bağlayabilirsiniz.

Örneğin, ev dizininiz olan /home kök dizinden farklı bir ext4 alanına kolaylıkla bağlanabilir. Hatta ki kullandığınız SSD'ye alanına kök dizini kurup ev dizininizi HDD'nin üzerine belirleyebilirsiniz. Bu konuda Linux oldukça esnektir. Başka işletim sistemlerinin bölümlerini kendisine alt dizin olarak bağlar. Örnek olarak alttaki resme bakınız.

Ekli dosyayı görüntüle 27430
Şimdi, Linux'taki program files anlayışı Windows'a göre oldukça sıkıdır. Windows'ta bir uygulama neredeyse her dizinin altına kurulabilir iken Linux'ta da durum aynıdır lakin o uygulamayı her yerden çağıramayız. $PATH dizini altındaki dosyalardan ancak uygulama çağırabiliriz. O da benim dağıtımımda şu konumlardır:
Ekli dosyayı görüntüle 27431
Bu dizinleri kök dizinleri ayırana hiç denk gelmedim, ama lakin siz dilerseniz bunları kurulumda ayırabiliriz.

Peki path dışındaki uygulamalar çağırabilir mi? Tabii, ama he deyince çağrılmaz. Şöyle bir alıştırma yapalım. Alttaki kodları "/usr/bin/" altındaki "naber" adlı bir dosyaya kopyalayalım.

Ardından komut satırında:
"sudo 777 /usr/bin/naber"
Şunu yapabiliriz:
Ekli dosyayı görüntüle 27432
Bir program eklemiş olduk. Eğer bu programı path dışında belirtseydik klasör dizinini belirtmemiz gerekirdi.

Dağıtımlar pathlara kendisi ekler, programları kendisine göre düzenler. Yani siz pathı başka bir dosya sisteminde belirtmediğiniz paket yöneticisi başka bir yere kurulum yapmaz.

ZEUS124

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Hocam öncelikle belirtmek isterim ki birçok paket uygulama yükledim şuan sistem ile birlikte kullanılan 10gb [emoji16] oda bilgisayarı ilk kurduğumda 9gb dı hazır chrome gimp vs. geldi ek birşekilde indirmedim birde 34gb swap alanının tamamını kaldırdım ihtiyacım yok 16gb ram var ve 124 gb kullanım hakkım var birde paketler o kadar yüksek değilmiş Windowsta ki gibi [emoji848][emoji848]

ZEUS124

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Yedeklerimi harici diskte ve google drive tutuyorum resimler vs. Telefondan rahat erişmek

ZEUS124

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Masaüstü bilgisayarda 300gb veriyordum ve ne kadar kullanılmış diyede bakmıyordum alan fazla sonuçta ama 128gb ssd olunca göze azmış gibi geliyor fakat ubuntu az alan harcıyormuş fark ettim