Elementary OS sistemimi karşılar mı?

Bu konuyu okuyanlar

Master Yoda

Müdavim
Reaksiyon puanı
234
elementary OS ve Windows 10'u beraber kurmayı düşünüyorum. fakat elementary OS bilgisayarımı kaldırır mı pek emin değilim.

Sistemim

Intel Atom 1.6 GHz
2GB Ram

D'ye kurmaya düşünüyorum. Kursam ne kadar yer kaplar.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Kaldırır ama işlemci gücüne göre Elementary OS'un masaüstü olan Pantheon masaüstü biraz yavaş kalabilir. Xfce en iyi performansı verecektir.

Master Yoda

Müdavim
Reaksiyon puanı
234
Kaldırır ama işlemci gücüne göre Elementary OS'un masaüstü olan Pantheon masaüstü biraz yavaş kalabilir. Xfce en iyi performansı verecektir.
Linkini verir misin
--- Gönderi Güncellendi ---
kendi sitesinde 0.4.1 Loki var o uygun mudur.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Adam mis gibi Desktop istiyor, resimlerinden bakmış istemiş belli. Şimdi emekli öğretmen masaüstüsü olan Xfce doğru tercih mi sence? :D

Lakin ne olursa olsun, sonuç dediğin gibi. Bahsettiğiniz işlemci pek yavan, Elementary OS bir nebze yavaş kalacaktır.
--- Gönderi Güncellendi ---
Linkini verir misin
Xfce Elementary'den bağımsız bir proje. O yüzden her dağıtımda bulabilirsin, illa ki elementary olmadan da başka dağıtımlarda çalıştırabilirsiniz ki xubuntu en uygun seçenek gibi duruyor.
Xubuntu

Master Yoda

Müdavim
Reaksiyon puanı
234
[QUOTE=" Xfce Elementary'den bağımsız bir proje. O yüzden her dağıtımda bulabilirsin, illa ki elementary olmadan da başka dağıtımlarda çalıştırabilirsiniz ki xubuntu en uygun seçenek gibi duruyor.
Xubuntu[/QUOTE]

Ubuntu olsa bir sorun çıkar mı, Hangisi daha kullanışlı.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Linkini verir misin
Xfce Elementary'den bağımsız bir proje. O yüzden her dağıtımda bulabilirsin, illa ki elementary olmadan da başka dağıtımlarda çalıştırabilirsiniz ki
[QUOTE=" Xfce Elementary'den bağımsız bir proje. O yüzden her dağıtımda bulabilirsin, illa ki elementary olmadan da başka dağıtımlarda çalıştırabilirsiniz ki xubuntu en uygun seçenek gibi duruyor.
Xubuntu

Ubuntu olsa bir sorun çıkar mı, Hangisi daha kullanışlı.[/QUOTE]
Şöyle anlatalım. Ubuntu boşta 1.5 GB ram harcarken Xubuntu en fazla 400 MB ram harcar. Lakin görüntü olarak Xubuntu daha vasattır, Ubuntu'nun uçmalı kaçmalı grafikleri vardır.

tuxuf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
69
elementary OS ve Windows 10'u beraber kurmayı düşünüyorum. fakat elementary OS bilgisayarımı kaldırır mı pek emin değilim.

Sistemim

Intel Atom 1.6 GHz
2GB Ram

D'ye kurmaya düşünüyorum. Kursam ne kadar yer kaplar.

Debian Testing kur. Kurarken de Xfce seç. Paketler güncel, sistem kararlı, hızlı. Yani az sistem kaynağı yiyor. Aynı zamanda bir sorun ile karşılaşırsan çok geniş bir topluluğa, ve Türkçe kaynağa sahip. Kullanımı da kolay. Benim de Ubuntu ve Manjaro'dan kaçıp geri döndüğüm dağıtımdır.

İlk 1-2 hafta sıkıntı çekersin yeni olduğun için. Sonra alışınca bırakamazsın ve Windows'un makinene nasıl işkence ettiğini anlarsın. Ubuntu tavsiye etmiyorum. Eskiden son kullanıcı odaklı olduğu için gelişmiş ancak şimdi Debian da son kullanıcının kullanabileceği bir seviyeye gelmiştir.

Ubuntu'nun bir şirkete ait olması, özgür olmaması, ikide bir çıkan Amazon reklamları ve durup dururken 1.5GB RAM kullanması gibi bir sürü problemi var.

64 bit Debian Testing
Index of /cdimage/weekly-builds/amd64

32 bit Debian Testing
Index of /cdimage/weekly-builds/i386/iso-dvd

En alttaki DVD-1.iso dosyasını indirip USB belleğe yazdırıp boot ediniz.

Son düzenleme:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Debian Testing kur. Kurarken de Xfce seç. Paketler güncel, sistem kararlı, hızlı. Yani az sistem kaynağı yiyor. Aynı zamanda bir sorun ile karşılaşırsan çok geniş bir topluluğa, ve Türkçe kaynağa sahip. Kullanımı da kolay. Benim de Ubuntu ve Manjaro'dan kaçıp geri döndüğüm dağıtımdır.

İlk 1-2 hafta sıkıntı çekersin yeni olduğun için. Sonra alışınca bırakamazsın ve Windows'un makinene nasıl işkence ettiğini anlarsın. Ubuntu tavsiye etmiyorum. Eskiden son kullanıcı odaklı olduğu için gelişmiş ancak şimdi Debian da son kullanıcının kullanabileceği bir seviyeye gelmiştir.

Ubuntu'nun bir şirkete ait olması, özgür olmaması, ikide bir çıkan Amazon reklamları ve durup dururken 1.5GB RAM kullanması gibi bir sürü problemi var.
Debian kullananlar olarak Türkiye'yi ele geçireceğiz :D

tuxuf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
69

64 bit Debian Testing
Index of /cdimage/weekly-builds/amd64

32 bit Debian Testing
Index of /cdimage/weekly-builds/i386/iso-dvd

En alttaki DVD-1.iso dosyasını indirip USB belleğe yazdırıp boot ediniz.

64 bit için link yanlış olmuş. Telefondan yazınca böyle hatalar oluyor.

Doğru link:
Index of /cdimage/weekly-builds/amd64/iso-dvd

Bu arada yazdığım Amazon yazısı bile kırmızı reklam olmuş. Ubuntu kullanmayın işte... Sizin yaptığınız aramaları Amazon'a gönderiyor. Bu sayede Amazon da sizin aramalarınıza göre reklam gösteriyor. Debian özgürdür aynı zamanda. Yani bilgisayar kullanımınız bir şirkete, bir bilgisayara gönderilmez. Özgürsünüzdür.

Son düzenleme:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285

Doğru link:

Bu arada yazdığım Amazon yazısı bile kırmızı reklam olmuş. Ubuntu kullanmayın işte... Sizin yaptığınız aramaları Amazon'a gönderiyor. Bu sayede Amazon da sizin aramalarınıza göre reklam gösteriyor. Debian özgürdür aynı zamanda. Yani bilgisayar kullanımınız bir şirkete, bir bilgisayara gönderilmez. Özgürsünüzdür.
Alamancisiniz galiba. :)

tuxuf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
69
Alamancisiniz galiba. :)

Takip ediliyorum kafasını yaşadığımdan bahsediyorsanız, değilim. Sadece kendi araştırmalarımın ve ilgilerimin bir pazarlama şirketine gönderilmesi ve karşıma bununla ilgili reklam çıkması beni rahatsız eder. Yoksa non-free yazılımlar da kullanıyorum. :)

Bunu kafaya takan biri olsaydım GNewSense falan kullanırdım. :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Takip ediliyorum kafasını yaşadığımdan bahsediyorsanız, değilim. Sadece kendi araştırmalarımın ve ilgilerimin bir pazarlama şirketine gönderilmesi ve karşıma bununla ilgili reklam çıkması beni rahatsız eder. Yoksa non-free yazılımlar da kullanıyorum. :)

Bunu kafaya takan biri olsaydım GNewSense falan kullanırdım. :D
Hayır Amazon linki amazon.de'ye yolluyor :D

Master Yoda

Müdavim
Reaksiyon puanı
234

Doğru link:

ilk kullananlar için debian uygun mudur?
elementary os luna kursam sorun çıkar mı
veya başka öneri

Son düzenleme:

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Açıkcası ilk günümü düşündüğümde mint ve ubuntu arayüzleri sıkıcı gelmişti bende direk deepin ile başlamıştım.

Deepin mintin kolaylığını sağlamaz dersenizde bence manjaro ideal
Ben ilk olarak Ubuntu ve Linux Mint ile başlamıştım.
Ubuntu'nun Unity arayüzü Linux kullanmaya yeni başlayan kullanıcılar için değişik gelebilir.
Bence yeni başlayanlar için Linux Mint'in (örneğin Linux Mint Mate/Linux Mint Xfce...) görünümü daha kolay gelecektir.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Ben ilk olarak Ubuntu ve Linux Mint ile başlamıştım.
Ubuntu'nun Unity arayüzü Linux kullanmaya yeni başlayan kullanıcılar için değişik gelebilir.
Bence yeni başlayanlar için Linux Mint'in (örneğin Linux Mint Mate/Linux Mint Xfce...) görünümü daha kolay gelecektir.
Mint'i ablam kullanıyor. Bilgisayardan pek anlamaz ama Mint Xfce'de sorun yaşayacağını sanmıyorum. Kendisi de sistemi baya beğenmişti öyle kaldı. Ama Ubuntu geliştiricileri Mint'i hiç sevmezler çünkü Mint Ubuntu ve Debian paketlerini karıştırıyor ve bazı güvenlik sorunları var Ubuntu ile kıyasla. Bunları da göz önünde bulundurmak lazım. Kötü değil, kötü olsa ablamın bilgisayarına kurmazdım. Ama bilgisayardan anlayan adama Manjaro öneririm :)

giskur11

Müdavim
Reaksiyon puanı
160
Benim felç bilgisayarda bile çalışıyor dene bence.

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841

Doğru link:

DVD-1, DVD-2, DVD-3 farkları ne biliyor musun?

tuxuf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
69
DVD-1, DVD-2, DVD-3 farkları ne biliyor musun?

DVD-1 kurulum için yeterlidir. Diğer .iso dosyaları içinde ekstra yazılımlar bulundurur. İnternet bağlantısı sıkıntısı olacak olanlar onları indirip kurulum sonrası ek yazılımlara direkt sahip olabilir. Ben yazılımları kendim seçip indirmek için DVD-1'i tercih ediyorum.

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
DVD-1 kurulum için yeterlidir. Diğer .iso dosyaları içinde ekstra yazılımlar bulundurur. İnternet bağlantısı sıkıntısı olacak olanlar onları indirip kurulum sonrası ek yazılımlara direkt sahip olabilir. Ben yazılımları kendim seçip indirmek için DVD-1'i tercih ediyorum.
İndiriyorum bakalım. Deneyeceğim, teşekkürler :)

tuxuf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
69
İndiriyorum bakalım. Deneyeceğim, teşekkürler :)

Dikkat edin, bağımlılık yapar. :D
Bir sorunuz olursa Linux Mint TR Forum'u ve burası gayet aktif ve hızlı cevaplar veriliyor. Debian TR Forum daha az aktif olmasının yanında muhabbet etmek için girilebilir. :)

Kurulumu yaparken (eğer Android cihazınız varsa ve kablosuz ağ sürücünüz problem çıkarttıysa) telefonunuzdan WiFi'ye bağlanıp, USB kablosu ile Ethernet gibi kullanıp; güncellemeleri kurulum esnasında indirip kurabilirsiniz. Kurarken Graphical Install'ı tercih edin. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun. :)

Son düzenleme:

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Bir sorunuz olursa Linux Mint TR Forum'u ve burası gayet aktif ve hızlı cevaplar veriliyor. Debian TR Forum daha az aktif olmasının yanında muhabbet etmek için girilebilir. :)

Kurulumu yaparken (eğer Android cihazınız varsa ve kablosuz ağ sürücünüz problem çıkarttıysa) telefonunuzdan WiFi'ye bağlanıp, USB kablosu ile Ethernet gibi kullanıp; güncellemeleri kurulum esnasında indirip kurabilirsiniz. Kurarken Graphical Install'ı tercih edin. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun. :)
Debian testing kurulum sırasında hep sorun çıkartıyor, alıştım buna :D
Zamanında kali linux yüklerken de ağ kurulumu sırasında sorun çıkartıyordu. Ağa bağlanmadan kurulumu yapıyorum.

Master Yoda

Müdavim
Reaksiyon puanı
234

ben debin testingi yükledim fakat arada kasmalar yaşıyorum ve arkaplanı değiştiremiyorum kapanıyor