Linux 2017'de masaüstü kullanım oranını neredeyse 2'ye katladı !

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Linux pazar oranı %3.37 oranına ulaştı ! Bu haber size "Ne var yani ?! Siz Linux kullanıcıları %2 olduk diye bayram ettiniz. Merhabaaa ! Benim platformum hala %80 pazarı elinde tutuyor :p" tepkisi verdirecek eminim ki ama şunu bir dinleyin. İstatistiklere göre Mayıs 2017 sayımlarında %1.99 iken, Haziran 2017 sayımları %2.53, son Ağustos 2017 istatistikleri ise %3.37 pazar payı elde ettiğimizi gösteriyor. Kısaca yıllardır artmayan kullanıcı sayısı 1 yılda inanılmaz bir artış gösterdi. Beklentilerin çok üstünde bir artış olduğunu söyleyebiliriz.

Bu istatistikleri toplayan şirketler web tarayıcılarından veri toplayarak kullandığınız işletim sisteminin istatistiğini tutuyorlar. Bu ağa 40.000'den fazla websitesi dahil. Kısaca 40.000'den fazla web sitesi bu sayımı yapıyor.

Açıkça söyleyebiliriz ki bu bile gerçek Linux masaüstü kullanımı istatistikleri değil ve muhtemelen hepsinin sayılması mümkün de değil. Ancak bu şu an elimize geçen verilerin en yükseği idi. Diğer işletim sistemleri kendi sayımlarını nasıl yapıyorlar ? Kısaca şirket tarafından bırakılan arka kapılar sayesinde.

Chromebook'lar Linux pazar oranına yardım ettiler mi ?
İstatistikler Chrome OS'u da Linux kerneli üzerine inşa edildiği için Linux kategorisi altına almış gibi görünüyor. Chromebook'lar, Chrome OS ön yüklü olarak gelirler ve özellikle bugünlerde öğrenciler arasında oldukça popüler bir hal aldı.

Chromebook'lar genel olarak hafif ve alt segment cihazlar olarak karşımıza çıkarlar. Yanımızda notlar almak ve onları bulut'a kaydetmek içni oldukça kullanışlılar. Bu üniversiteye hazırlanan öğrencilerin Chromebook tercih etmesindeki artışın ana faktörü olmuş olabilir.

Ancak bu benim gözlemim ve Linux masaüstünü kullanan çok daha fazla insan olabilir. Linux'un serverları, gömülü sistemleri ve süper bilgisayarları adeta domine ettiğini not düşmekte fayda var.

Sizce bu 1 yıl içindeki patlamanın esas sebebi neydi ? :)

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Masaüstüne ben linux kurdum :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Telefonda olduğum için pek uzun uzun analiz edemeyeceğim lakin şunu diyeceğim. En son Win Vista çıktığı zaman Linux epey ivme kazanmıştı. Şimdi Win 10 çıkınca insanların huzursuzluğu en azından devlet ve askeri alanda Linuxu populerlestirmis olabilir.

tuxuf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
69
Linux pazar oranı %3.37 oranına ulaştı ! Bu haber size "Ne var yani ?! Siz Linux kullanıcıları %2 olduk diye bayram ettiniz. Merhabaaa ! Benim platformum hala %80 pazarı elinde tutuyor :p" tepkisi verdirecek eminim ki ama şunu bir dinleyin. İstatistiklere göre Mayıs 2017 sayımlarında %1.99 iken, Haziran 2017 sayımları %2.53, son Ağustos 2017 istatistikleri ise %3.37 pazar payı elde ettiğimizi gösteriyor. Kısaca yıllardır artmayan kullanıcı sayısı 1 yılda inanılmaz bir artış gösterdi. Beklentilerin çok üstünde bir artış olduğunu söyleyebiliriz.

Bu istatistikleri toplayan şirketler web tarayıcılarından veri toplayarak kullandığınız işletim sisteminin istatistiğini tutuyorlar. Bu ağa 40.000'den fazla websitesi dahil. Kısaca 40.000'den fazla web sitesi bu sayımı yapıyor.

Açıkça söyleyebiliriz ki bu bile gerçek Linux masaüstü kullanımı istatistikleri değil ve muhtemelen hepsinin sayılması mümkün de değil. Ancak bu şu an elimize geçen verilerin en yükseği idi. Diğer işletim sistemleri kendi sayımlarını nasıl yapıyorlar ? Kısaca şirket tarafından bırakılan arka kapılar sayesinde.

Chromebook'lar Linux pazar oranına yardım ettiler mi ?
İstatistikler Chrome OS'u da Linux kerneli üzerine inşa edildiği için Linux kategorisi altına almış gibi görünüyor. Chromebook'lar, Chrome OS ön yüklü olarak gelirler ve özellikle bugünlerde öğrenciler arasında oldukça popüler bir hal aldı.

Chromebook'lar genel olarak hafif ve alt segment cihazlar olarak karşımıza çıkarlar. Yanımızda notlar almak ve onları bulut'a kaydetmek içni oldukça kullanışlılar. Bu üniversiteye hazırlanan öğrencilerin Chromebook tercih etmesindeki artışın ana faktörü olmuş olabilir.

Ancak bu benim gözlemim ve Linux masaüstünü kullanan çok daha fazla insan olabilir. Linux'un serverları, gömülü sistemleri ve süper bilgisayarları adeta domine ettiğini not düşmekte fayda var.

Sizce bu 1 yıl içindeki patlamanın esas sebebi neydi ? :)

Linux eskiden halk ağzında sadece programcıların, hackerların, yani kısaca bilgisayardan anlayan insanların kullandığı çok zor ve karışık bir işletim sistemi olarak konuşulurken, artık günümüzde bilgisayardan en anlayanından en cahiline kadar herkesin kullanabildiği bir işletim sisteminin çekirdeği hâline gelmiş bulunmakta. Her geçen gün son kullanıcıya yönelik yeni dağıtımlar, uygulamalar geliştirilmekte.

Linux'un özgür, ücretsiz, hunharca kişiselleştirilebilir ve malum işletim sistemine göre çok az sistem kaynağı tüketen yapısı; kullanım kolaylığı ve son kullanıcı odakları yatırımları ile birleşince kullanım oranı hızla artacaktır.
Linux denilen şeyin varlığını bile bilmeyen, ancak öğrenirse kullanacak milyonlarca insan var. Fakat her tarafta Apple, Microsoft reklamları olduğu, ve Linux'un bir reklamı, bağlı olduğu bir şirket olmadığı için bu insanlar Linux'tan bihaber bir biçimde, kendilerinin tüm bilgilerine erişme hakkı olan bu şirketlere yığınla para veriyor.

Bu haberi duymak sevinç ve umut verici. Nice Linux'lu günlere... :):D

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
ne vericem 400TL 10'a diyenler Ubuntu,Linux Mint kuruyor...
Ekran Görüntüsü 2017-09-05 23-14-53.png

bunu da beğenmeyin ben beğeniyorum...

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Linux denilen şeyin varlığını bile bilmeyen, ancak öğrenirse kullanacak milyonlarca insan var. Fakat her tarafta Apple, Microsoft reklamları olduğu, ve Linux'un bir reklamı, bağlı olduğu bir şirket olmadığı için bu insanlar Linux'tan bihaber bir biçimde, kendilerinin tüm bilgilerine erişme hakkı olan bu şirketlere yığınla para veriyor.
Reklam yok mu ?! El insaf ! Aynı reklamları Apple yapsa, Microsoft yapsa dünya çıldırırdı !

Scalh

Doçent
Reaksiyon puanı
273
İşletim sistemi yok PC yalan.

tuxuf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
69
Reklam yok mu ?! El insaf ! Aynı reklamları Apple yapsa, Microsoft yapsa dünya çıldırırdı !
Video hoş ama zaten biri bu videoyu anasayfasında görmüşse o kişi zaten büyük ihtimalle Linux'dan haberdardır hatta kullanıyordur. :)
Kendi imkanlarınca, kendi platformlarında...

Ben hiç bir web sitesinde görünce yanlarda bir Linux dağıtımı reklamı gördüğümü hatırlamıyorum. AdBlock kullanıyorum orası ayrı. :D

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
WhatsApp Image 2017-09-05 at 23.55.22.jpeg
2017-09-05 23.48.57.jpg

niyese kapatma şıkkı da var 4.0 yapınca yada 5.1 gerçekten 5.1 ses oluyor ve youtube 7.1 de 5.1 de destekliyormuş bu windows'ta yok...

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Linux kullanımı çoktan windowsu geçti arkadaşlar, ne alaka diye düşünebilirsiniz şöyle ki;
Dünya genelinde kullanılan akıllı telefonların büyük çoğunluğu android ve android de bir linux dağıtımı.

o yüzden bu tarz haberlerin fazla bir önemi yok, iyi geceler.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Dünya genelinde kullanılan akıllı telefonların büyük çoğunluğu android ve android de bir linux dağıtımı.
Android bir Linux "Çatallamasıdır". IOS da GNU teknolojilerini kullanır. Özgür yazılım kullanır Apple sistemlerinde.