Linux neden bir işletim sistemi olarak tasarlanmadı?

Bu konuyu okuyanlar

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Kafamı son günlerde epey kurcalayan bir soru. BSD dediğimiz zaman aslında 386BSD tabanından gelen işletim sistemlerine atıf yaparız ki 386BSD'de ayrı bir işletim sistemidir. Veyahut GNU eğer Hurd bitirilseydi bunu Hurd olarak değil GNU OS olarak sunacaktı. Kafamı kurcalayan şey bu. Eğer Linux bir işletim sistemi olarak tasarlansaydı muhtemelen kullanıcı açısından bu kadar dağınık olmazdı. GNU/Linux diye bir işletim sistemi olur ve bunu kullanırdık.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Olasılık olarak, zamanında ihtiyaç olarak görülen gereksinimlere göre bir gelişme yaşanmıştır ve bu günkü hali belki önceden öngörülmemiştir.

Reaksiyon puanı
5,172
Kafamı son günlerde epey kurcalayan bir soru. BSD dediğimiz zaman aslında 386BSD tabanından gelen işletim sistemlerine atıf yaparız ki 386BSD'de ayrı bir işletim sistemidir. Veyahut GNU eğer Hurd bitirilseydi bunu Hurd olarak değil GNU OS olarak sunacaktı. Kafamı kurcalayan şey bu. Eğer Linux bir işletim sistemi olarak tasarlansaydı muhtemelen kullanıcı açısından bu kadar dağınık olmazdı. GNU/Linux diye bir işletim sistemi olur ve bunu kullanırdık.
Beynim yandı...

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Çünkü Linux başta bir işletim sistemi çekirdeği olarak tasarlanmadı. Sadece Linus Torvalds zaman geçirmek için bir hobi projesi olarak devam ettirirken kodları nette başlaştı ve geliştiriciler de gördü ki şu an GNU projesinin geliştirmeye çalıştığı taban tam olarak buydu. Eğer Linux gelmeseydi GNU OS'un glmesi daha uzun sürerdi. Üstelik BSD'yi görmüyor musun ? Seçim yok. Eski paket mi kullanacaksın ? Yeni mi ? Ne tip paket yönetiminden hoşlanırsın ? Tek sistem var ortada. Sağol ama ben GNU/Linux'un bana verdiği seçeneklerle son derece mutluyum :) Üstelik dediğin gibi olsaydı emin ol ki çıkan işletim sistemi çöp olurdu. Aşırı eski paketler ve sadece Stallman'ın kullandığı donanımları destekleyen kendi fantezi dünyasını yansıtan bir işletim sisteminden öte gidemezdi GNU OS. GNewSense yada Trisquel kullanmışlar bilir. İnsanların bir hayatı var, Stallman aç kalmak pahasına özgür yazılım kullanın diyor resmen.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Şimdi kardeşim, bak en basit haliyle anlatayım.

00 48 96 5F 5A 9F CC 88 FF ise FF CC BB niye?
--- Gönderi Güncellendi ---
Çünkü Linux başta bir işletim sistemi çekirdeği olarak tasarlanmadı. Sadece Linus Torvalds zaman geçirmek için bir hobi projesi olarak devam ettirirken kodları nette başlaştı ve geliştiriciler de gördü ki şu an GNU projesinin geliştirmeye çalıştığı taban tam olarak buydu. Eğer Linux gelmeseydi GNU OS'un glmesi daha uzun sürerdi. Üstelik BSD'yi görmüyor musun ? Seçim yok. Eski paket mi kullanacaksın ? Yeni mi ? Ne tip paket yönetiminden hoşlanırsın ? Tek sistem var ortada. Sağol ama ben GNU/Linux'un bana verdiği seçeneklerle son derece mutluyum :) Üstelik dediğin gibi olsaydı emin ol ki çıkan işletim sistemi çöp olurdu. Aşırı eski paketler ve sadece Stallman'ın kullandığı donanımları destekleyen kendi fantezi dünyasını yansıtan bir işletim sisteminden öte gidemezdi GNU OS. GNewSense yada Trisquel kullanmışlar bilir. İnsanların bir hayatı var, Stallman aç kalmak pahasına özgür yazılım kullanın diyor resmen.
Olabilir, ama lakin çatallamaları olabilirdi ve bu çatallamalar da daha derli toplu olurdu. BSD'yi görüyorum ve arttırıyorum, eğer bir kullanıcı BSD istediği zaman istediği gibi temel bir işletim sistemine kavuşabiliyorsa bu kullanıcı için daha kolaydır. Yani "Neymiş yahu bu?" diye bakınan kullanıcı seçenek falan aramaz, üstelik standardizasyon sayesinde daha kolay yol alınabilirdi.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Olabilir, ama lakin çatallamaları olabilirdi ve bu çatallamalar da daha derli toplu olurdu. BSD'yi görüyorum ve arttırıyorum, eğer bir kullanıcı BSD istediği zaman istediği gibi temel bir işletim sistemine kavuşabiliyorsa bu kullanıcı için daha kolaydır. Yani "Neymiş yahu bu?" diye bakınan kullanıcı seçenek falan aramaz, üstelik standardizasyon sayesinde daha kolay yol alınabilirdi.
Tam aksi olurdu. Güncel donanımı desteklemeyen bir sistem ne kadar tutar ? :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Tam aksi olurdu. Güncel donanımı desteklemeyen bir sistem ne kadar tutar ? :)
Diyelim ki ortada bir GNU OS var ve Stallman'ın kafasına göre gelişigüzel düzenleniyor. Açık kaynak değil mi? Kodları al sıva boya yeter ki yaptığın da GNU lisansında olsun. Bende "Ulan sekarüm lan" diye çıkıp bu işletim sisteminin kodlarından "TYFinix OS"u yazıyorum, böylece bir alternatif ürettiğim gibi GNU OS adı tek kalıyor, TYFinix OS ayrıca kalıyor. (Yalnız cuk oturdu.) Kullanıcı GNU OS'u deneyip tek bir işletim sistemi olarak ele aldıktan sonra TYFinix OS'u ayrı bir işletim sistemi olarak alacak. Böylece kavram kargaşası ortadan kalkmış olurdu. Lakin Linux tek bir işletim sistemi olarak Manjaro'nun desteklediğini Arch desteklemezken, kullanıcı aradaki büyük farkların neler olacağını anlayamazken bu haliyle bütün her şey Linux'a mal edilmiş oluyor.

Geliştirici yönünden bakalım. Pek çok paket yöneticisi var ve birinin yaptığı öbürünü tutmuyor. Debian Apt-get kullanıyor, Fedora babadan yadigar RPM'i DNF ile kullanıyor, PCLinuxOS Apt-get ile RPM kullanıyor. Yapılandırma farklarının yarattığı karmaşa bir kenara, yazılımcı eğer kaynak kodlarını açmayı tercih etmiyorsa her dağıtıma ayrı paket sunmak durumunda. Lakin GNU OS adı altında bir işletim sistemi çatısında toplansalar yazılımcı GNU tarafına yazılım çıkarma konusunda daha rahat olacak. Daha bunun gibi pek çok örnek.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
ilber-ortayli-13.jpg

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
@Forumun Ağası Finix bir fikir attın ortaya, sadece çekirdeği değiştirdin o biçim :D GNU/Linux'tan ne farkı kaldı peki bunun ? :D
Lakin Linux tek bir işletim sistemi olarak Manjaro'nun desteklediğini Arch desteklemezken, kullanıcı aradaki büyük farkların neler olacağını anlayamazken bu haliyle bütün her şey Linux'a mal edilmiş oluyor.
Bir örnek ver ? :)

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Geliştirici yönünden bakalım. Pek çok paket yöneticisi var ve birinin yaptığı öbürünü tutmuyor. Debian Apt-get kullanıyor, Fedora babadan yadigar RPM'i DNF ile kullanıyor, PCLinuxOS Apt-get ile RPM kullanıyor. Yapılandırma farklarının yarattığı karmaşa bir kenara, yazılımcı eğer kaynak kodlarını açmayı tercih etmiyorsa her dağıtıma ayrı paket sunmak durumunda. Lakin GNU OS adı altında bir işletim sistemi çatısında toplansalar yazılımcı GNU tarafına yazılım çıkarma konusunda daha rahat olacak. Daha bunun gibi pek çok örnek.
Snap ile Flatpak ne için geliştiriliyor peki ? :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
@Forumun Ağası Finix bir fikir attın ortaya, sadece çekirdeği değiştirdin o biçim :D GNU/Linux'tan ne farkı kaldı peki bunun ? :D

Bir örnek ver ? :)
Örneğin Manjaro üzerinde driver kurulumu pekala çoğunlukla kolaydır, Arch ile Manjaro arasındaki ilişkiyi ve depolarını tam bilmiyorum lakin mesela Arch'da bu kadar kolay driver kurulumu olmaz. Bir nevi "desteklemez" diyebiliriz amele kullanıcı için.

Konuyu şurada toplayalım, bugün Linux düzeni belli başlı bir şekle şemale girmiş olabilir ve eskiye kıyasla sistemler arasındaki ortaklılar daha fazla. Lakin eskiden dağıtımların ortak bir yönünün bulunmaması Linux'un gelişimi için epey bir zorluk çıkarıyordu.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Konuyu şurada toplayalım, bugün Linux düzeni belli başlı bir şekle şemale girmiş olabilir ve eskiye kıyasla sistemler arasındaki ortaklılar daha fazla. Lakin eskiden dağıtımların ortak bir yönünün bulunmaması Linux'un gelişimi için epey bir zorluk çıkarıyordu.
Bu lafına katılıyorum örnek ubuntu ,mint ,elemantary

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
kısa ve net cevap vereceğim.

Linux'un başlangıcı bireysel bir proje ve projeye karar veren kişi bu şekilde karar veriyor...
Bu soru basitti daha zor soru varsa alalım :p.

Linux her ne kadar topluluk tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu bir yazılım olsa da hala çekirdek hakkında son sözü Linus Torvalds söylüyor.
Eğer Linus Torvalds birgün bu projedeki haklarından feragat eder ve projeyi bırakırsa o zaman gerçek anlamda özgür yazılımı konuşabiliriz.

Linus ilk olarak bu akademik projeyi başlattığında aslında çekirdek ve çekirdeği çalıştıracak temel bir shel olarak tasarladı.
Bu nedenle de çekirdek başarılı oldu ve bu fikir genel kabul gördü.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Örneğin Manjaro üzerinde driver kurulumu pekala çoğunlukla kolaydır, Arch ile Manjaro arasındaki ilişkiyi ve depolarını tam bilmiyorum lakin mesela Arch'da bu kadar kolay driver kurulumu olmaz. Bir nevi "desteklemez" diyebiliriz amele kullanıcı için.
Sebebi Manjaro araçlarının ve depolarının ön ayarlı olması. Arch'ta ise bunu yapmak kullanıcının elinde :)

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Linux'un başarısı da bu çeşitlilikten geliyor. Çeşitlilik demek, yenilikçiliğe her zaman açık demektir. BSD ve İllumos bu kadar çeşitliliği gösteremiyorlar.

Ara sıra takip ettiğim bir örnek : http://barryk.org/quirky/