Süper Bilgisayarlarda Linux Kullanım Oranı %99.6'ya Yükseldi

Bu konuyu okuyanlar

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Linux-King-Supercomputer-world-min.jpg

Linux-rules-supercomputers-800x450.jpg

Linux-rules-supercomputers.jpeg

index.php

Dünyanın en hızlı 500 süper bilgisayarından 498'i Linux'u tercih etti.
Kalan 2'si ise Unix bazlı diğer işletim sistemleri kullanmakta.
Windows ve MacOS'nin sayısı ise sıfır.
2015 yılında Windows'u tercih eden tek bir adet süper bilgisayar ise 2016 yılında Linux'e geçmiş.
Yıllara bazlı baktığımızda ise süper bilgisayarların Linux tercihinde her yıl artış gözlenmiş.

2012: 94%
2013: 95%
2014: 97%
2015: 97.2%
2016: 99.6%
2017: 99.6%

Linux is Running on Almost All of the Top 500 Supercomputers
Usage share of operating systems - Wikipedia

Son düzenleme:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
OyUn OynAnMiYoRSa nİdAn LiNuX kULaNiYOrLar???????
--- Gönderi Güncellendi ---
Peki niye windows kullanılmıyor. Mantıklı bir açıklaması olmalı
Çünkü bu bilgisayarlar çoğunlukla sunucu olarak kullanılıyor ve Windows bu konu için felaket bir seçenek. Linux ise yapısı ile bu işe epey uygun.

Bay58

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
@Ben Kenobi
Açıkçası şu ortamda ne kullanacağım konusunda hala düşünceler içerisindeyim. Linux'mu, Windows'mu yada MacOS!mu bilemedim. Sizin gibi tecrübeli arkadaşlar yardım ederse bizlerde tercihlerimizi ona göre yaparız!

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
@Ben Kenobi
Açıkçası şu ortamda ne kullanacağım konusunda hala düşünceler içerisindeyim. Linux'mu, Windows'mu yada MacOS!mu bilemedim. Sizin gibi tecrübeli arkadaşlar yardım ederse bizlerde tercihlerimizi ona göre yaparız!
Bilgisayarınızı hangi işler için kullanacaksınız, ona bağlı.
Gerçi temel işleriniz için kullanmasanız bile her türlü Linux'u ikincil işletim sistemi olarak yüklemeniz mümkün.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bilgisayarınızı hangi işler için kullanacaksınız, ona bağlı.
Gerçi temel işleriniz için kullanmasanız bile her türlü Linux'u ikincil işletim sistemi olarak yüklemeniz mümkün.
Teknik olarak Linux'u herşey için kullanabilirsin. Oyun dahil. Ama her oyunu oynayamazsın ve her programı kullanamazsın. Eğer böyle bir ihtiyacın varsa Dual Boot tavsiye ederim ki ben şu an yapıyorum Warframe için :) @Ben Kenobi senin de yapmanı tavsiye ediyorum, sonra Steam kurmanı tavsiye ediyorum, Warframe indirmeni tavsiye ediyorum ve Discord grubumuza gelmeni özellikle tavsiye ediyorum :p

https://forum.shiftdelete.net/threads/sdn-warframe-kulubu.520069/#post-4323093
--- Gönderi Güncellendi ---
Peki niye windows kullanılmıyor. Mantıklı bir açıklaması olmalı
Performans, verimlilik, güvenlik, devamlılık, kararlılık, kontrol, özgür yazılım, daha sayim mi ? :D

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Öncelikle süper bilgisayar nedir ?
Aa wiki kapalı, bilime hep destek tam destek:)
Wiki diyor ki bir süper bilgisayar yüksek performansa sahiptir. Hızı da petaflopsa kadar ulaşabilir.

Öncelikle flops nedir, (floating point operations per second) bir kısaltmadır. Floating point sayıyı kaydırma demektir, reel sayılar var ya hani virgüllü sayı deriz. Hah işte o virgüllü sayıda virgülden kaç basamak sonrasını göstereceğimize floating point denir. (Gerçekte daha acayip şeyler var ama basit tutmak adına böyle diyelim)

Neden pclerdeki gibi saniyede kaç komut işleneceğini değil de böyle kaç kaydırma yapacağını belirtme ihtiyacı duymuşlar.
Çünkü süper bilgisayarlar genelde matematiksel işlemler için özelleştirilirler. Normâl bilgisayarlarda veya sunucu bilgisayarlarda önemli olan farklı komutların peş peşe hızlı bir şekilde işletilebilmesidir her komut bir döngüde(cycle) çalıştırılır, süper bilgisayarlarda ise aynı komut seti milyarlarca kez art arda çalıştırılabilir. Burada önemli olan komutlar değil sayılardır lafın kısası. Bu yüzden de flops kullanılır.

Mühendislikte değerler 10'un üçerli katları şeklinde belirtilir. Tera=10^12 ve Peta=10^15.
Şu an baktım burada 2015, burada ise 2017 değerleri var. Sunway TaihuLight'ın hızı 93,015 teraflopsmuş, ben bunu 93 petaflops olarak belirtebilirim.
Ama henüz petayla belirtilecek kadar bir fark atılmadı teraya, o yüzden genelde tera ile belirtiyorlar hızları.
Kısaca saniyede 93x(10^15) basamak kaydırma yapabiliyormuş bu bilgisayar, gerçek böyle değil ama basit tutmak adına öyle diyelim.

Dünyada çok acayip problemler var, en bilinenlerinden knapsack problem gibi.
Bu problemlerin hemen hepsi matematiksel ve bazıları harika algoritmalarla bile günler, belki bazıları aylar süren hesaplamalar sonucunda çözülebiliyor.
İşte çözüm süresini azaltmak için de süper bilgisayarlar kullanılıyor. En tepedeki bilgisayarlarda soğuk savaş dönemi gibi biraz yarış var, ama neyse o konumuz dışı.

Şimdi bütün bunları ben niye yazdım, ne alâkası var linuxla ?
Bir kurum veya devlet şifreleme işlemi için asal sayı yöntemini kullanacak diyelim.(bilmiyorsanız araştırın çok basit, kriptografiye de bakmış olursunuz hem, adının asal sayı yöntemi olmadığını da görürsünüz:D)
İstediğim şey bir adet asal sayı bulmak, öyle bir asal sayı ki iki adet milyon basamaklı sayının çarpımı olacak, ama bu sayılar da asal olacak.(yuh :))
Bunu hesaplamak için de elimde süper bir bilgisayar var, algoritmayı kurdum, kodu yazdım çalıştırdım. 2 hafta sürecek.(atıyorum)
Tam 1.haftanın sonuna geldik, o da ne!
Windows mavi ekran vermiş:D:D
Sebebini bile öğrenemiyorum, neden çünkü kodlar kapalı :)
Tekrar başlattım hesaplatmaya, tam bitmek üzere bakıyorum bilgisayarın performansı düştü. Neden diye araştırırken bir bakıyorum, windows bilgisayardaki problemleri çözmek(!) için arka plânda bir servisi başlatmış:D
Hâlbuki ben bu iş için özelleştirilmiş birkaç megabaytlık bir linux çekirdeği bile kullanabilirim veya kendim o çekirdeği süper bilgisayar için özelleştirip 100 GB yapabilirim. Çünkü imkânlar sınırsız, kodlar açık, kafana göre takılabiliyorsun.
Neden windows kullansınlar ?:)

Haa bu arada en sondaki hesaplama örneğinde kaydıran sayı kullanmadık tam sayı kullandık, hani kaydıran sayı önemliydi demeyin, kâlbinizi kırarım:cool:

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
hayatında bilgisayar oyunu oynamamış birinin bilgisayarına 1 yıl önce slackware kurdum şu an linuxtaki oyunları keşfetmiş shizensho mahjong vs oynuyor :). windowsu geri mi yüklesem bilemedim...

superbilgisayar konusuna da kısaca değineyim, linux superbilgisayar olarak çalışacak yazılımlara kernel seviyesinde destek sağlar farklı mimarilerdeki bilgisayarlar bile linux kullanarak clutering yapabilirken windows bu mimarilerin bir kısmında kendisi dahi çalışamamaktadır. Ayrıca Super Bilgisayar kurmak için Linux altında onlarca yazılım var, windowsta bu işe niyetlenirseniz tüm yazılımı baştan kendiniz yazmak zorundasınız hazır yazılım bulmanız çok çok zor, sanırım bu da önemli bir etken.

Son mesajlar