Bir Linux kullanıcısı için oyun rehberi ve Dual Boot yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Linux kullanıcısının en çok sorun yaşıdığı alana geldik. Oyunlar ! Peki bu açığı nasıl kapatabiliriz ? Okumaya devam :)

1- Native oyunlar
Yani Linux platformuna direk olarak çıkarılmış oyunlara denir.

Bioshock İnfinite
Save 75% on BioShock Infinite on Steam
Eğer denemediyseniz Bioshock serisini kesinlikle deneyin. Gelmiş geçmiş en iyi hikayeli serilerden biridir. Bioshock'un kitabını kitapçılarda bulabilirsiniz. Sağlam bir hikayesi ve oyunun kendine has bir atmosferi var :)

Metro Redux
Metro 2033 Redux on Steam
Metro serisi kıyamet sonrası moskova metrosuna sığınan, radyo aktif zeminden, metronun karanlık ve güvenli duvarlarına kendini hapseden insan ırkının hikayesinden bahsediyor. Aynı Bioshock gibi Metro serisi de bir kitaptan uyarlanmadır.

2- PlayOnLinux
Steam'in Windows versiyonu bu şekilde Linux altında çalıştırılabilir. Böylelikle Windows oyunlarınızın bir kısmını Linux altında oynayabilirsiniz. Ama bu method %100 işe yaramayabilir. Her oyunda farklı sonuç alacaksınız. Bazı oyunlar için özel POL ortamı oluşturmanız gerekecek ki o oyuna özel ayarları o ortama yapabilin. Uğraşa değiyor mu ? Evet.

3- Basitçe oyun için dual boot yapın.
Peki, biliyorum, Windows'tan sıkıldınız, kullanmak istemiyorsunuz, ben de aynı durumdayım ama şu bir gerçek ki Windows bir oyuncu sistemi. Windows'un iyi yaptığı tek bir iş var o da oyunlar.

Windows 10 ile Dual Boot yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar;
1- Linux UTF zaman formatını, Windows 10 ise local time'ı kullanır. Bilgisayar bu ikisinin farkını söyleyemediği için sistemlerin arasında 3 saat zaman farkı olur. Bunun çözümü dağıtımdan dağıtıma değişir. Misal Manjaro Linux'ta, Manjaro ayarları üzerinden yapılabilir;
Screenshot from 2017-08-25 10-35-39.png

Screenshot from 2017-08-25 10-35-43.png

Şeklinde Local Time aktifleştirilebilir.

2- Windows kendini hard diskin ilk başında ister. Dolayısıyla diske ilk Windows'u kurmanız gerekecek. Mutlaka Windows Loader sda1'de olmalı.

Windows kurmak istemiyorsanız Steam indirimlerini takip etmek isteyebilirsiniz. Windows ile Linux arasında oyunlarda performans bazında aşırı bir fark kalmadı artık.

Siz hangi oyunları oynuyorsunuz ?

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Mantıktan pek bahsetmemişsin, nasıl yapılacağından falan.

Birincisi, temel olay Linux için ayrı ve Windows için ayrı bölümler ayırmaktır. MBR disk tablolarında çoğunlukla 4 tane birincil bölüm için izin vardır, ikisine Windows ve Windows'un gereksizin gereksizi bir şey olarak "sistem ayrıldı" konar. Bu demektir ki Linux'u eğer mantıksal bölüm olarak kurmaya razı iseniz bilgisayarda en fazla 3 ayrı sistem kurabileceğiniz anlamına gelir. Lakin yeni bilgisayarlar MBR'i değil GPT'yi kullanır ve GPT bu konuda herhangi bir sınırlamaya sahip değildir.

İş yeni birisine oldukça karmaşık gelebilir, lakin çok basittir. Tek yapmanız gerek 50 gb kadar boş alan ayırmak (Windows'un içerisindeki "bilgisayar yöneticisi" bu konuda müthiş yetenekli bir programdır. "Disk bölümleyicisi" yaklaşık iki saniyede falan ntfs bir diski verilere zarar vermeden küçültebilir.) ve bu alanı Linux kurarken 40gb'ına ext4 (Linux'ta popüler olarak kullanılan bir dosya sistemi) ve 10 gb'ına swap atmaktır. Kurulum sırasında disk bölümleyici dağıtımdan dağıtıma değişebilir, bazıları müthiş basit iken bazılarında kırk yıllık bir Linux kullanıcısı olarak ben bile "Ne oluyor lan?" diyebiliyorum. (Mesela fdisk kullanarak rahatlıkla bölüm kesip biçen ev kuran birisi olarak OpenSuSE ve Fedora kurulumunda hayda çekmiştim.)

[Rehber] Linux Mint Resimli Kurulum Rehberi

Burada Linux Mint hakkında biraz fikir edinebilirsiniz. Bunun yanısıra çoğu dağıtım kurulumda size boş alana kurulum önerecektir, bunu gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Linux sistemi ext4'e kurulur, ntfs üzerinde 120 ile giderken direksiyonu titreyen Renault Symbol hissiyatı verir. Kök noktası, bu "/" olarak da geçer, dağıtımdan dağıtıma minimum ihtiyaç değişir. Bunun yanısıra yeni sistemlerde /boot/efi noktasını diskin efi bölümüne bağlamanız gereklidir.

Kurulumu bitirdikten sonra yeni bir açılış ekranı sizi karşılar ve "Linux mu Windows mu?" diye sorar. Eğer bu açılış ekranında sadece Linux seçeneği görünüyor ve Windows görünmüyor ise Linux üzerinden "update-grub" şeklinde bir komut ile bu işi halledebilirsiniz.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Birincisi, temel olay Linux için ayrı ve Windows için ayrı bölümler ayırmaktır. MBR disk tablolarında çoğunlukla 4 tane birincil bölüm için izin vardır, ikisine Windows ve Windows'un gereksizin gereksizi bir şey olarak "sistem ayrıldı" konar. Bu demektir ki Linux'u eğer mantıksal bölüm olarak kurmaya razı iseniz bilgisayarda en fazla 3 ayrı sistem kurabileceğiniz anlamına gelir. Lakin yeni bilgisayarlar MBR'i değil GPT'yi kullanır ve GPT bu konuda herhangi bir sınırlamaya sahip değildir.
Yeri değil ama sormak istiyorum.
Hocam peki Mbr'de 4'ten fazla disk alanı oluşturmak mümkün mü? Mümkünse nasıl? :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Yeri değil ama sormak istiyorum.
Hocam peki Mbr'de 4'ten fazla disk alanı oluşturmak mümkün mü? Mümkünse nasıl? :)
Mantıksal bölümler ile kurabilirsin. Mesela ki ben masaüstümde LVM ile Linux ve Swap'ı tek bölüm gibi yedirebiliyorum MBR'a. Lakin BSD, Windows gibi sistemler mantıksal bölümlere kurulmaz.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Mantıksal bölümler ile kurabilirsin. Mesela ki ben masaüstümde LVM ile Linux ve Swap'ı tek bölüm gibi yedirebiliyorum MBR'a. Lakin BSD, Windows gibi sistemler mantıksal bölümlere kurulmaz.
Hocam cevabınız için teşekkür ederim.
Şu LVM'yi biraz araştıracağım şimdi. :)

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Mantıktan pek bahsetmemişsin, nasıl yapılacağından falan.
Bu konuya bakanlar zaten büyük ihtimalle linux kullanıcıları olacaklar. Kısaca bölümlemeye aşina adamlar olacaklar. Çok fazla durum var. Temelini geçmiş konularda anlattığımı sanıyorum. Herkesin sistemi ve diski farklı. Kimi benim gibi çift disk kullanıyor misal, kimi tek disk, çok farklı durum olabiliyor. Yapamayan yapamadığı bölümde soru sorabilir :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bu konuya bakanlar zaten büyük ihtimalle linux kullanıcıları olacaklar. Kısaca bölümlemeye aşina adamlar olacaklar. Çok fazla durum var. Temelini geçmiş konularda anlattığımı sanıyorum. Herkesin sistemi ve diski farklı. Kimi benim gibi çift disk kullanıyor misal, kimi tek disk, çok farklı durum olabiliyor. Yapamayan yapamadığı bölümde soru sorabilir :)
İşin aslı, çoğu insanın gözü Windows'u harcamaya yetmiyor. "Ya Linux kuracağım da Windows lazım be abi..." laflarını çok duyuyorum ve basitçe dual bootu yapabileceklerini söylediğim zaman asrın icadını söylemişim gibi yüzüme bakıyorlar. Ben ilk distromu (Pardus 2008.2) kurarken mesela dual boot yapmıştım. İş zor değil lakin kimsenin haberi yok. O yüzden teker teker anlatmayı gereklilik sayarım. Ha tabii BSD kurarken bir tarafın çıkıyor dual boot yapacağım diye.

Reaksiyon puanı
5,172
Acaba /boot partitionunu flasha ayarlasak sıkıntı çıkar mı

/grub vs yine hdd de kalma şartı ile

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Niye ki

Grub hdd de kaılınca yinede sorun olur mu
/boot'u ayrıca belirtmesen de olur aslında, doğrudan kök dizinde kalabilir.

Aslında sorun olmaz lakin usbnin sisteme bağlanması sorun çıkarabilir, bunun dışında grub'un direkt baktığı yer /boot dizini. Ona göre seçenekler gösteriliyor.

Reaksiyon puanı
5,172
Acaba /boot partitionunu flasha ayarlasak sıkıntı çıkar mı

/grub vs yine hdd de kalma şartı ile
Arkadaşlar deepin başarı ile açıldı...

Ancak yaptığım şeyin hiçbir faydası olmadığı için usb 3.0 flasha linux kuracağım.

Sizce verim nasıl olur. Ve aynı flash başka pcde vs çalışır mı

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Arkadaşlar deepin başarı ile açıldı...

Ancak yaptığım şeyin hiçbir faydası olmadığı için usb 3.0 flasha linux kuracağım.

Sizce verim nasıl olur. Ve aynı flash başka pcde vs çalışır mı
Çalışır, hemde o bilgisayara tasarlanmış gibi çalışır. Slax'a bakabilirsin. Lakin her türlü biraz yavaşlık olur.