Bu konuyu okuyanlar

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Xfce 9 yıldır değişmemiş yahu. Her şeyi aynı, ayarları vs falan fıstık. Bayağıdır kullanmamışım lakin kaçırdığım pek de bir şey yok. Çok öyle janjanlı efektlerin hayranı değilim, lakin ufak tefek bir iki şeyi değiştirseler halbuki fıstık gibi görünecek.
--- Gönderi Güncellendi ---
Müzikle beraber çok güzel gidiyor.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Xfce 4.12 çıktı 14.04 zamanlarına. 4.14 hazırlığındalar.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Xfce 4.12 çıktı 14.04 zamanlarına. 4.14 hazırlığındalar.
Ya cidden o kadar kötü değil, yani biraz ilgi istiyor. Oturdum fontları falan kendim seçtim belirledim, temaları falan aradım. GTK2 kullanıyormuş hala, bilsem şu temayı yüklerdim:
Orta
Birde Wayland desteği olmaması canımı sıktı tabii.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Şu an 8 var ve eskiden Lxde kullanırlardı, XFCE'ye döndüler.Yarın DGS'ye gireyim, bitsin de onu laptop'umdan deneyeceğim ve ona göre belki yeni başlayanlara Mint yerine tavsiye edebilirim :)
--- Gönderi Güncellendi ---
Peppermint'in Ram kullanımı nasıl acaba?
Güzel görünüyor.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
İkon seti pek hoş değil işin acikcasi

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Biride demezki neden openbox manjaro denemiyorsun diye

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Linux kullananlar illa penguen avatarı kullanacak diye kuralı kim çıkardı ?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
Ekran Görüntüsü 2017-08-14 23-17-43.png

Reaksiyon puanı
5,172
Arkadaşlar eskiden linuxu sadece toolları için kullanırdım artık windowsu kökten burakmak istiyorum

Bu konuda bana yardımcı olabilecek debian baseli dağıtım önerilerinizi bekliyorum:)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Arkadaşlar eskiden linuxu sadece toolları için kullanırdım artık windowsu kökten burakmak istiyorum

Bu konuda bana yardımcı olabilecek debian baseli dağıtım önerilerinizi bekliyorum:)
Debian. Kuracaksan babasını kuracaksın, diğerleri bloatware.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
kurmadım daha live olarak denedim hoşuma gitti ama biraz sanki nasıl diyeyim çok hafif bir dağıtım
Tuxguitar depolara eklendi ve ben sordum diye bana geliştiriciler ekledik diye mail dahi attılar :) Hiçbir dağıtımda bunu görmedim. Ubuntu'da Tuxguitar'ı Cannonical paketlemiyormuş. O paketleri topluluktan gönüllüler paketliyorlarmış ve onun bakımını yapan kişi bir süredir yapmamış. Yapmazsa 10 yıl da geçse yapmazmış ! Kaliteleri anlaşılıyor değil mi ? O kadar biliyorsan sen paketle ! dediler baya. PPA'nın bakımını yapan kişiyi tanımıyoruz dedim aslında biraz araştırırsan bulursun dediler sonra PPA eklemek tamamen sizin riskiniz/sorumluluğunuz, biz karışmayız dediler.

Şu 3 dağıtımı öneririm herkese;
1- Solus OS
2- Manjaro Linux
3- Fedora Linux

Geliştiricileri gerçekten işlerini ciddiye alıyorlar. İnsanlara yakın ve bilgilerini paylaşan kişiler. Canonical bu konuda Microsoft gibi. Arkaplanda ne dönüyor ? Hiçbir fikriniz yok. Geliştiriciler insanları umursamıyor. Bu verdiğim 3 dağıtım da topluluk dağıtımı ve yapanlar bunları yaparken zevk alıyorlar, belli :) Solus OS her geçen gün büyüyor, olgunlaşıyor. İleride bir gün ilk 5'e rahat girer distrowatch'ta :)

Reaksiyon puanı
5,172
Tuxguitar depolara eklendi ve ben sordum diye bana geliştiriciler ekledik diye mail dahi attılar :) Hiçbir dağıtımda bunu görmedim. Ubuntu'da Tuxguitar'ı Cannonical paketlemiyormuş. O paketleri topluluktan gönüllüler paketliyorlarmış ve onun bakımını yapan kişi bir süredir yapmamış. Yapmazsa 10 yıl da geçse yapmazmış ! Kaliteleri anlaşılıyor değil mi ? O kadar biliyorsan sen paketle ! dediler baya. PPA'nın bakımını yapan kişiyi tanımıyoruz dedim aslında biraz araştırırsan bulursun dediler sonra PPA eklemek tamamen sizin riskiniz/sorumluluğunuz, biz karışmayız dediler.

Şu 3 dağıtımı öneririm herkese;
1- Solus OS
2- Manjaro Linux
3- Fedora Linux

Geliştiricileri gerçekten işlerini ciddiye alıyorlar. İnsanlara yakın ve bilgilerini paylaşan kişiler. Canonical bu konuda Microsoft gibi. Arkaplanda ne dönüyor ? Hiçbir fikriniz yok. Geliştiriciler insanları umursamıyor. Bu verdiğim 3 dağıtım da topluluk dağıtımı ve yapanlar bunları yaparken zevk alıyorlar, belli :) Solus OS her geçen gün büyüyor, olgunlaşıyor. İleride bir gün ilk 5'e rahat girer distrowatch'ta :)
Ben hep debian kullandım açıkcası onun dışında ne kullandıysam debian kadar stabil gelmedi.

Öyle linux dehası deyilim ama gözlenimim bu sizce bunun sebebi ne

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Ben hep debian kullandım açıkcası onun dışında ne kullandıysam debian kadar stabil gelmedi.

Öyle linux dehası deyilim ama gözlenimim bu sizce bunun sebebi ne
Öncelikle
Ubuntu, Debian DEĞİLDİR.
Soruna gelecek olursak Debian geliştiricilerinin oldukça profesyonel olması, kararlılığa önem vermeleri, TOPLULUK DAĞITIMI OLMASI gibi pek çok sebebi var. Debian, Linux camiasının en olgunlaşmış sistemlerinden biridir.

Reaksiyon puanı
5,172
Öncelikle
Ubuntu, Debian DEĞİLDİR.
Soruna gelecek olursak Debian geliştiricilerinin oldukça profesyonel olması, kararlılığa önem vermeleri, TOPLULUK DAĞITIMI OLMASI gibi pek çok sebebi var. Debian, Linux camiasının en olgunlaşmış sistemlerinden biridir.
Ubuntuya debian demedim ki

O zaman solus ıs ile bi deneme yapayım

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Babası çok sıkıcı
Ne demek yani? Oturup halay mı çeksin HDD'nin üstünde? Eğer Debian tabanlı bir şey istiyorum dersen Debian'ın kendisini öneririm, hafif ve sağlam. Debian tabanlı diye geçinip donanıma eziyet eden tonlarca dağıtım varken bence Debian kur geç.

Reaksiyon puanı
5,172
Ne demek yani? Oturup halay mı çeksin HDD'nin üstünde? Eğer Debian tabanlı bir şey istiyorum dersen Debian'ın kendisini öneririm, hafif ve sağlam. Debian tabanlı diye geçinip donanıma eziyet eden tonlarca dağıtım varken bence Debian kur geç.
O zaman tema vs yorarim sizi ona göre[emoji12]

M

Murat Burç

SDN Okuru
Beyler, matlab, AutoCAD vb. Solidworks vb. mühendislik programlarının linux desteği var mı? Ve ne kadar performanslı çalışıyorlar ?

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Beyler, matlab, AutoCAD vb. Solidworks vb. mühendislik programlarının linux desteği var mı? Ve ne kadar performanslı çalışıyorlar ?
İşi olan insanlara piyasada popüler olan araçları kullanma zorunluluğu düşüyor. Herkesin kullandığını kullanmak zorundalar. Alternatifleri var, hatta Linux muadili olün mühendislik yazılımları bile var. İşini GNU/Linux'tan yapan mühendisler de var. Ama şu var ki genel olarak mühendisin ihtiyacı olan araçlara sorunsuz erişimi olsun diye onlara Windows 10 öneriyoruz :) Bir kısmının Mac desteği de var. Ama en sağlamı onlar için Windows.

M

Murat Burç

SDN Okuru
İşi olan insanlara piyasada popüler olan araçları kullanma zorunluluğu düşüyor. Herkesin kullandığını kullanmak zorundalar. Alternatifleri var, hatta Linux muadili olün mühendislik yazılımları bile var. İşini GNU/Linux'tan yapan mühendisler de var. Ama şu var ki genel olarak mühendisin ihtiyacı olan araçlara sorunsuz erişimi olsun diye onlara Windows 10 öneriyoruz :) Bir kısmının Mac desteği de var. Ama en sağlamı onlar için Windows.
Mac ve ben :D Oyuncak iOS'lu iPad Pro'yu almayı kendimi zor ikna ettim.:D sonra vazgeçtim artık kalem lazım olacaksa surface veya galaxy book alıcam lazım olmayacaksa monster