Nesneleri yeniden programlama

Bu konuyu okuyanlar

eeren881

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle iyi günler herkese. Biraz ekstrem birşey lakin eğer mümkünse speakerımı yeniden programlamak istiyorum. Usb ve Bluetooth bağlantısı yapabiliyorum lakin şu led olayı sinirimi bozdu ve ledleri kapatıp daha uygun zamanlarda yanmasını istiyorum. Mümkünse eğer nasıl yapabileceğimi ve kaynağı atarsanız çok müteşekkir olacağım. Şimdiden teşekkür ederim :)

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Biraz değil baya uçuk bir şey istiyorsunuz:)
Model nedir, programlama bilginiz ne seviyede ?

eeren881

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Markası ACL hocam ve programlama bilgim de beginner seviyenin bir üstü denebilir :) . Python, C++ biliyorum daha önce arduino kodlamayla uğraştım ve kodlama mantığını biliyorum :)

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
ACL ne ilk defa duydum, googleda arattım doğru düzgün sonuç bile çıkmadı.
Yapacağınız şey reverse engineering firmware diye aratıp ardından bu işten vazgeçmek.
Vazgeçmezseniz de hacker olursunuz, artık sizi kimse tutamaz öyle söyleyeyim:)

eeren881

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam ben şey diye düşündüm; şimdi ben bu alete usb portundan bağlantıya zorlayamaz mıyım? Yani şey gibi, içinde olan sistem dosyalarını görmek gibi :)

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Hocam ben şey diye düşündüm; şimdi ben bu alete usb portundan bağlantıya zorlayamaz mıyım? Yani şey gibi, içinde olan sistem dosyalarını görmek gibi :)
İçinde sistem dosyası olduğundan emin değiliz, roma yazılmış opcode olma ihtimâli daha yüksek. Bilinmedik marka olması işi daha da zorlaştırıyor, olay tamamen sizin programlama bilginize ve becerinize kalmış. Yapamazsınız demiyorum, ama usbden bağlayıp önünüze c kodu gelmesini beklememelisiniz.

eeren881

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Peki hocam bunu başarmam için neleri araştırmam lazım anahtar kelimeler verir misiniz? Bayağı merak ettim bu konuyu ben :D

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Bu tür işleri başarmanın tek ve belirli bir yolu olsaydı herkes yapabilirdi.
Anahtar kelime reverse engineering, yazmıştım zaten.
İlla bir program istiyorsanız da başlangıç için softice programını araştırmanızı önerebilirim, önce windows makinede reverse nasıl yapılıyor bir deneyin bakalım. Firmware reverse profesyonellik isteyen bir iş, windows için yazılmış donanım driverlarını linux için uyarlarken profesyoneller bile epey uğraşıyor.

eeren881

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eve gidince bir deneyeyim hocam teşekkür ederim ilgilendiğiniz için :)
--- Gönderi Güncellendi ---
Peki hocam şey olabilir mi; arduino nano alıp onu diğerinin yerine koysam? Daha güzel olabilir sanki

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Peki hocam şey olabilir mi; arduino nano alıp onu diğerinin yerine koysam? Daha güzel olabilir sanki
Arduino nano alıp neyin yerine koyacaksınız onu anlamadım.
Arduino üzerinde reverse engineering yapılamaz çünkü zaten içi boş. Konuyu açarsanız fikir verebilirim.

eeren881

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arduino nano alıp neyin yerine koyacaksınız onu anlamadım.
Arduino üzerinde reverse engineering yapılamaz çünkü zaten içi boş. Konuyu açarsanız fikir verebilirim.
Bunu bırakıp bir arduino nano+hoparlör+sd card modülü+bluetooth modülü vesaire gerekli eşyaları alıp sonra yeni bir bluetooth hoparlör yapmak istesem yani. Biraz araştırdım decoder gerekiyormuş lakin hangi decoderi alsam bilmiyorum biraz yardımcı olursanız bu konuda sevinirim.

Son mesajlar