Whatsapp hakkında

Bu konuyu okuyanlar

Gurtçu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir cahilliğimi gidermek istiyorum aklıma takılıyor Whatsapp 17 milyar $ ücret karşılığında Zuckerberg tarafondan satıl alındı ancak bu App üzerinden para kazanımı nasıl olmaktadır diye merak ediyorum sonuçta uygulama içerisinde reklam yok sponsorlu içerik yok ve kullanıcıdan para alınmıyor bu durumda Zuckerberg,Whatsapp'tan nasıl para kazanıyor bilenlerinize merakımı gidermek için soruyorum.Saygılar

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Düşündürücü. Veri hırsızlığı yapıyor olabilirler.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
if you don't pay you are the product (meşhur bir söz bu, internette bolca görebilirsiniz yabancı sitelerde)
yâni bir ödeme yapmıyorsanız ürün sizsiniz demektir.
wp, twitter gibi şirketler sizin bilgilerinizi başkalarına satıyor. cem yılmaz efendi her ne kadar alay etse de cia sizi izliyor yâni:) Tek fark kişileri değil toplumları izliyorlar. Örneğin wp içindeki görüşmelere göre ilaç, gıda, teknolojik alet satış politikaları değişebiliyor. Siyasi yorumlara göre ülkelerde olay çıkarılabiliyor, twitter ve gezi olayları bunun en somut örneği.

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
Kesinlikle verilerimizi satıyorlar bundan kuşkun olmasın.

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Tam olarak nasıl yani açıklayabilir misiniz?

ErceKerim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Senin tüm verilerin silikon vadilerinde depolanıyor, her insanın verisinin değeri vardır.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Benim ne verim olck ya.akıllı telefonum yok daha

hakki27

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Veri dedigin nedir ki alti ustu isim dogum tarihi sanki onuda dogru veriyoz kayit olurken ha resim yada rehber diyorsan onlara bisey yapamayiz

Mtn S

Onursal Üye
Emektar
Reaksiyon puanı
15,352
Çok enteresan bir soru herhalde İndirme ve kullanış popülerliğinden ya da Google Ve İos tan olabilir

ErceKerim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Örnekla anlatayım. Arkadaşlarınla birlikte galaxy s8 konuşuyorsunuz diyelim, whatsapp o veriyi satıyor belli yerlere ve sana galaxy s8 reklamı çıkıyor. Yazdığın herşey, araştırdığın herşey bir datadır ve satıcı için önemlidir. Bunlar satılarak belli yerlerde karşına reklam olarak vb. şekillerde çıkabilir.

Mtn S

Onursal Üye
Emektar
Reaksiyon puanı
15,352
Örnekla anlatayım. Arkadaşlarınla birlikte galaxy s8 konuşuyorsunuz diyelim, whatsapp o veriyi satıyor belli yerlere ve sana galaxy s8 reklamı çıkıyor. Yazdığın herşey, araştırdığın herşey bir datadır ve satıcı için önemlidir. Bunlar satılarak belli yerlerde karşına reklam olarak vb. şekillerde çıkabilir.

Tam olarak öyle değil ama yakın bir şey o zaman birileri Mark Zuckerberg e küfür etse hapis cezası yer ya da bir bug bulsa kötü sabote edicek bir şey

ErceKerim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
İnternette küfür etmek zaten suç, istenirse herkes şikayet edebilir. Telefonuna uygulama kurarken uygulama şunlara erişmek istiyor izin ver gibi şeyler çıkıyor ve çoğu insanda izin veriyor, o uygulamaların senden aldığı veriler çok değerli ve alıyorlar verilerini, namaz uygulaması bile senden veri alabiliyor. İnternet aleminde zaten kimse anonim olamaz. Şuanda sürekli monster notebook aratmamdan dolayı heryerde monster reklamı çıkıyor karşıma.
--- Gönderi Güncellendi ---
Bir uygulama yüzünden şifrelerin de çalınabilir, bataryan az diye powerbank reklamı da çıkabilir. Kullanıcının dikkatine ve uygulamanın güvenilirliğine göre değişiyor.

Mtn S

Onursal Üye
Emektar
Reaksiyon puanı
15,352
Ben zaten izinleri kapatıyorum güvenilir sitelerde geziniyorum ben öyle senin dediğin şeylerle karşılaşmadım ama dediğin gibi veri satılarak para kazanıyorlar