Allahını seven üstüme laptop atsın

Bu konuyu okuyanlar

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
2000-3000 arası müthiş özelliklere pek de sahip olmayan, şarjı uzun götürecek şirin mi şirin bir laptoba talibim. Genellikle ödev - yazı için kullanıp nereye gidersem oraya götüreceğim. Şu an kullandığım laptop 2GB Ramli, 320 GB sabit diski olan 9 yıllık bir şey, artık epey sorun çıkardığı için üstüne kuma getirmek zorundayım. Müthiş özelliğe ihtiyacım yok, pil ömrü ve Linux uyumluluğu ana kriterler. Ekran kartı olmayabilir, 8GB ram bana fazla bile, işlemci performansı ortalama olsa da olur. Ancak bir SSD'ye nein demem. Gerçi uzun süre kullanabileceğim bir laptop olması ana kriter.

Ha derseniz ki madem uzun süreli istiyorsun, koy 32GB ramli bir üst segment laptop. Açıkçası mantıklı gelmiyor bu yaklaşım bana. Laptoplar zamanla kolayca deforme olabilen narin varlıklar ve şu an kullandığım laptobun hiç sorunu olmasaydı rahatlıkla kullanabilirdim. Üstelik Win 7'yi ve KDE 5 gibi ağır bir masaüstü ortamını çok rahat kullanabiliyorum. Donanım benim için önemli değil, oynayacağım en fazla oyun Mount and Blade olur. (Şu sıralar Warband saplantılıyım.) Malzeme kalitesinin iyi olması, bataryasının hemen eskimemesi asıl önemli olan detaylar bence.

Waddler

Profesör
Reaksiyon puanı
612
xiaomi laptoplarını önerirdim ama Türkiye'de yok malesef alırım derseniz tam sizlik bence :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
xiaomi laptoplarını önerirdim ama Türkiye'de yok malesef alırım derseniz tam sizlik bence :)
Xiaomi dediğiniz zaman aklıma parasını basıp aldığım kulaklık geliyor. Millet övüyor işte çok iyi kulaklık falan diye. Bir baktım ertesi gün bozuldu. Garantisi de Çin'de olduğundan ağlaya ağlaya çöpe attım.

Waddler

Profesör
Reaksiyon puanı
612
Xiaomi dediğiniz zaman aklıma parasını basıp aldığım kulaklık geliyor. Millet övüyor işte çok iyi kulaklık falan diye. Bir baktım ertesi gün bozuldu. Garantisi de Çin'de olduğundan ağlaya ağlaya çöpe attım.

şans. bildiğim kadarıyla bazı siteler 1 sene garanti için yardımcı oluyor ama siz gidip asus felan alırsınız muhtemelen, herkes gibi.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
şans. bildiğim kadarıyla bazı siteler 1 sene garanti için yardımcı oluyor ama siz gidip asus felan alırsınız muhtemelen, herkes gibi.
Dediğiniz gibi, şans. Açıkçası o topa girmek kumar gibi geliyor.

Waddler

Profesör
Reaksiyon puanı
612
bahsettiğim laptoplar sahibinden'de var elbette garantisiz sözde, belki bakar alırsınız. :) ben memnunum :)

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
samsungun laptopları da türkiyede yok yoksa ben de alacam yeni bir tane ... benimki de 7 sene oldu :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Samsungun bir laptonunu görmüştüm Vatanda.

Asus E502 diye bir Laptop gördüm hiç fena değil. Huawei Matebook X nasıl bilen var mi bu arada?

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Beklentileriniz nedir peki?
Konuda bahsettim, donanımları mütevazı ve ödev ile yazı için şarjı uzun gidecek bir şey arıyorum. Beyefendinin bahsettiği bilgisayarı bana çok fazla kişi öneriyor, ancak aradığım kesinlikle öyle bir bilgisayar değil.

FlameWinder

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Konuda bahsettim, donanımları mütevazı ve ödev ile yazı için şarjı uzun gidecek bir şey arıyorum. Beyefendinin bahsettiği bilgisayarı bana çok fazla kişi öneriyor, ancak aradığım kesinlikle öyle bir bilgisayar değil.
Asus K401UB-FR064D önerebilirim. Donanımsal olarak daha iyisi bulunabilir, pili iyi, hd ekran ve şahsen görünüşünü seviyorum. İhtiyaçlarınızı karşılar muhtemelen.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Asus K401UB-FR064D önerebilirim. Donanımsal olarak daha iyisi bulunabilir, pili iyi, hd ekran ve şahsen görünüşünü seviyorum. İhtiyaçlarınızı karşılar muhtemelen.
İlginiz için minnettarım lakin şöyle bir laptobun bana daha uygun olduğuna karar verdim:
ASUS E502 PENTIUM N3710 1.6GHZ-4GB RAM-128GB SSD-INT-15.6" -W10 NOTEBOOK

Evet bahsettiğim fiyat menzilinin dışında lakin görünüşe göre daha farklı bir şeye ihtiyacım yok. Kafamdaki ilgili soru SSD beni beş yıl idare eder mi ve o işlemci yeterli mi... Sadece bu kadar. Eğer yetersiz olduğunu düşünüyorsunuz bahsettiğiniz laptoba bakabilirim. Ekran kartına ihtiyacım yok zannederim, boşu boşuna para ödemek istemiyorum.

FlameWinder

Asistan
Reaksiyon puanı
109
İlginiz için minnettarım lakin şöyle bir laptobun bana daha uygun olduğuna karar verdim:
ASUS E502 PENTIUM N3710 1.6GHZ-4GB RAM-128GB SSD-INT-15.6" -W10 NOTEBOOK

Evet bahsettiğim fiyat menzilinin dışında lakin görünüşe göre daha farklı bir şeye ihtiyacım yok. Kafamdaki ilgili soru SSD beni beş yıl idare eder mi ve o işlemci yeterli mi... Sadece bu kadar. Eğer yetersiz olduğunu düşünüyorsunuz bahsettiğiniz laptoba bakabilirim. Ekran kartına ihtiyacım yok zannederim, boşu boşuna para ödemek istemiyorum.
Sadece yazı yazacak, sosyal medya, multimedya gibi sıradan şeyler ile uğraşacaksanız yeterli. SSD genel olarak kolay kolay yıpranmayan bir bileşen. HDD gibi sarsıntılarda falan sorun yaşatmaz ayrıca.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Sadece yazı yazacak, sosyal medya, multimedya gibi sıradan şeyler ile uğraşacaksanız yeterli. SSD genel olarak kolay kolay yıpranmayan bir bileşen. HDD gibi sarsıntılarda falan sorun yaşatmaz ayrıca.
Teşekkür ederim. Açıkçası laptopta oyun oynama taraftarı değilim, oyun oynasam bile retro oyunlar daha çok ilgimi çekiyor. Eğer iyi bir oyun oynamak istersem masaüstü bilgisayarım iş görüyor. Ayrıca bir psikoloji öğrencisi olduğum için AutoCAD gibi ağır uygulamalara ihtiyacım yok, bir kaç sunum ve yazı dosyasını açması yeterli.

Laptop değiştirmek istememin asıl nedeni aslında yazarlık hevesim. Şarjı uzun gitsin, hızlı açılsın başka bir şey istemem. Kafamı dinlemek istediğim zaman bir yerlere kaçıp yazı yazmaya odaklanmak istiyorum ve bunun için şarj adaptörü taşımaktan bıktım.

FlameWinder

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Teşekkür ederim. Açıkçası laptopta oyun oynama taraftarı değilim, oyun oynasam bile retro oyunlar daha çok ilgimi çekiyor. Eğer iyi bir oyun oynamak istersem masaüstü bilgisayarım iş görüyor. Ayrıca bir psikoloji öğrencisi olduğum için AutoCAD gibi ağır uygulamalara ihtiyacım yok, bir kaç sunum ve yazı dosyasını açması yeterli.

Laptop değiştirmek istememin asıl nedeni aslında yazarlık hevesim. Şarjı uzun gitsin, hızlı açılsın başka bir şey istemem. Kafamı dinlemek istediğim zaman bir yerlere kaçıp yazı yazmaya odaklanmak istiyorum ve bunun için şarj adaptörü taşımaktan bıktım.
Bu durumda sorun yaşayacağınızı sanmıyorum :) Olur da bir şeyler karalarsanız bizimle paylaşın onun da üzerine konuşalım biraz :p

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bu durumda sorun yaşayacağınızı sanmıyorum :) Olur da bir şeyler karalarsanız bizimle paylaşın onun da üzerine konuşalım biraz :p
Heheh, hiç fena olmaz. Olur da bir gün kitap basmaya niyetlenirsem haberdar ederim sizi. :D

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Hiç fena değil, eğer SSD almaktan vazgeçersem buna mutlaka bakarım.
acele işe şeytan karışır ama bunun işlemcisi yenilerden ve i3 fiyatı günün fırsatı şeklinde yazılmış, nispeten ucuz diğerlerine göre, özelliklerin tamamı yazılmış, iyice incelemekte fayda var. ayrıca freedos :) 1tb hdd. yalnız pil performansı 3 saat diyor !

Son düzenleme:

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
acele işe şeytan karışır ama bunun işlemcisi yenilerden ve i3 fiyatı günün fırsatı şeklinde yazılmış, nispeten ucuz diğerlerine göre, özelliklerin tamamı yazılmış, iyice incelemekte fayda var. ayrıca freedos :)
i3 > Ne olduğu belirsiz gubidik Pentium

Ayrıca:

5QMjqj.jpg

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Eğer oyun oynamayacaksanız daha az sorun yaşamak adına harici ekran kartı olmayan bir model seçseniz daha iyi olur. Ama benim bulduğum bu var misal.

Dell Vostro 5468 Intel Core i5 7200U 8GB 256GB SSD GT940MX Fiyatı
--- Gönderi Güncellendi ---
Dell <3 Linux birlikteliği gayet iyi, pil olarak bir Macbook'tan beklediğinin bir bakıma bekleyebilirsin hocam. Ekran olarak ? 1366x768. Oradan kaybediyor beni. Param var desen Dell XPS önerecem ama bu tavsiyem bile baya pahalı onu dürüstçe bir şekilde tavsiye edemem sanırım :D Yine de bütçen varsa Dell XPS ve Lenovo Thinkpad'lere bakın. Ayrıca madem çok performansa ihtiyacınız yok aslında sıradan bir Freedos laptop alıp, içine SSD takıp, sevdiğiniz dağıtımı da kurabilirsiniz.
Umarsızca konu dışına çıkacak olursak hangi dağıtımı kullanıyordunuz ? :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Eğer oyun oynamayacaksanız daha az sorun yaşamak adına harici ekran kartı olmayan bir model seçseniz daha iyi olur. Ama benim bulduğum bu var misal.

Dell Vostro 5468 Intel Core i5 7200U 8GB 256GB SSD GT940MX Fiyatı
Dell <3 Linux birlikteliği gayet iyi, pil olarak bir Macbook'tan beklediğinin bir bakıma bekleyebilirsin hocam. Ekran olarak ? 1366x768. Oradan kaybediyor beni. Param var desen Dell XPS önerecem ama bu tavsiyem bile baya pahalı onu dürüstçe bir şekilde tavsiye edemem sanırım :D Yine de bütçen varsa Dell XPS ve Lenovo Thinkpad'lere bakın. Ayrıca madem çok performansa ihtiyacınız yok aslında sıradan bir Freedos laptop alıp, içine SSD takıp, sevdiğiniz dağıtımı da kurabilirsiniz.
Umarsızca konu dışına çıkacak olursak hangi dağıtımı kullanıyordunuz ? :D

Fakirim ben, XPS çok yahu :'( Şimdi gece rüyama girer, bir taraflarım şişer alamadım diye. Güzelce idi bizim küçük dünyamız.

Valla sanırım Debian kurarım ben makineye. Kde5 korkunç, OpenSuSE illallah ettirdi. Zypperin kurduğu kernel grubda yüklenmiyor, bayağı bayağı yüklenmiyor. Gerçi BSDye de hallenebilirim.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
@Forumun Ağası Finix keşke dediğin kadar kolay olsaydı :D Saydığın bütün dağıtımlar eski paketler ve kernel kullanıyor. OpenSuse biraz daha güncel. Öyle yeni bir bilgisayara daha güncel paketler ve güncel kernel lazım. Manjaro, Fedora, Ubuntu gibi dağıtımlara bakman gerekecek ki donanım düzgün çalışsın. Eğer KDE'den hoşlanmıyorsan XFCE var.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
@Forumun Ağası Finix keşke dediğin kadar kolay olsaydı :D Saydığın bütün dağıtımlar eski paketler ve kernel kullanıyor. OpenSuse biraz daha güncel. Öyle yeni bir bilgisayara daha güncel paketler ve güncel kernel lazım. Manjaro, Fedora, Ubuntu gibi dağıtımlara bakman gerekecek ki donanım düzgün çalışsın. Eğer KDE'den hoşlanmıyorsan XFCE var.
KDE5 cidden illallah ettiriyor da mis gibi o kadar masaüstü varken XFCE kullanmam ben. Gnome var, Mate var o da kesmezse gider Trinity kurarım. Açıkçası şu KDE4 iyice oturmuştu ve on yıllık KDE geçmişim olduğu için başka masaüstü bana yavan geliyor. Belki Fedora ile ağlaya ağlaya Gnome Shell kurarım ya da Arch denerim. Neyse bakalım ne olacak.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
KDE5 cidden illallah ettiriyor da mis gibi o kadar masaüstü varken XFCE kullanmam ben. Gnome var, Mate var o da kesmezse gider Trinity kurarım. Açıkçası şu KDE4 iyice oturmuştu ve on yıllık KDE geçmişim olduğu için başka masaüstü bana yavan geliyor. Belki Fedora ile ağlaya ağlaya Gnome Shell kurarım ya da Arch denerim. Neyse bakalım ne olacak.
Hocam GNOME da önermem. Eklentiler işin cıvkını çıkarttı. Deneyebilirsin, ama sürekli birşeyler çöküyor ve haliyle sistem akışkanlığı çok bozuldu GNOME ile. Benim sana tavsiyelerim;
1- Xfce
2- Mate/Budgie
3- Cinnamon

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Hocam GNOME da önermem. Eklentiler işin cıvkını çıkarttı. Deneyebilirsin, ama sürekli birşeyler çöküyor ve haliyle sistem akışkanlığı çok bozuldu GNOME ile. Benim sana tavsiyelerim;
1- Xfce
2- Mate/Budgie
3- Cinnamon
Ne hallere düştük ya Rab... Bu mu olacaktı muhterem desktopların sonu...

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Ne hallere düştük ya Rab... Bu mu olacaktı muhterem desktopların sonu...
Masaüstünün suçu yok, eklenti geliştiricilerinde sorun. Eğer düzgün eklentileri elle seçersen sorun olmaz. Bu arada chrome-gnome-shell eklentisi ile operada bile eklenti yükleyebilirsin. O eski sadece firefox ile yükleyebilme devri de bitti. Benden duymakla kalma, dene :) Aslında çok güzel gelişmeler var, sadece son zamanlar eklentiler arasında çok sık uyumsuzluk yaşadım ve yaşadığımı anlatıyorum. Senin kullanım senaryonda nasıl olur bilmiyorum.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Masaüstünün suçu yok, eklenti geliştiricilerinde sorun. Eğer düzgün eklentileri elle seçersen sorun olmaz. Bu arada chrome-gnome-shell eklentisi ile operada bile eklenti yükleyebilirsin. O eski sadece firefox ile yükleyebilme devri de bitti. Benden duymakla kalma, dene :) Aslında çok güzel gelişmeler var, sadece son zamanlar eklentiler arasında çok sık uyumsuzluk yaşadım ve yaşadığımı anlatıyorum. Senin kullanım senaryonda nasıl olur bilmiyorum.
Açıkçası pek eklenti kullanmayı tercih eden biri değilim, üstelik Firefox kullandığım için kullandığım eklentiler nerede ise yıllık stabil eklentiler idi. Gnome işi o kadar bozmadı ise, donanım bazında hoş şeyler varsa kullanırım. En son Gnome'u Fedora ile laptopta kullanmıştım ve mangal yaptıracak kıvama getirmişti laptobu. Bunun dışında Unity, Gnome 2 ve KDE 4 ile sorunsuz kullanıyordum.

Son mesajlar