Chrome'a bulaşan unTabs eklentisi ile arama motorunu değiştiremiyorum

Bu konuyu okuyanlar

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Arkadaşlar iyi günler.

Dikkatli bir bilgisayar kullanıcısı olmama rağmen Chrome'a bir şekilde yüklenen unTabs eklentisi ile cleanserp.net'e dönüşen arama motorunu bir türlü değiştiremedim. Değiştirmek istediğimde "Bu seçenek, yöneticisiniz tarafından denetleniyor" uyarısı alıyorum.

Sorundan kurtulmak için internette okuduğum çoğu yöntemi denedim ama işe yaramadı.

-Chrome'u komple kaldırdım
-PC'yi Adwcleaner ile taratıp bulduğu zararlıları sildim
-PC'yi Malwarebytes Anti-Malware ile taratıp bulduğu zararlıları sildim
-PC'yi Ccleaner ile taratıp artık regedit kayıtlarını sildim

İnternette bu sorundan kurtulmanın yolu olarak gösterilen aşağıdaki iki farklı dosya yolundaki dosyaları da sildim:

-C:\Windows\System32\GroupPolicy\Machine dosyasını sildim
-C:\ProgramData ntuser.pol dosyasını sildim

Lakin sorun hala devam ediyor. Benim denediğim yöntemler ile bir çok kişi kurtulduğunu beyan etmesine rağmen bahtsız bedevi olan ben, bu sorundan kurtulamadı. Internet Explorer ve Mozilla'da bir sorun yok. Sadece Chrome'da bu sorun mevcut.

Bu sorunu zamanında yaşamış ve bir şekilde kurtulmuş yada kurtulmanın yolunu bilen arkadaşlar yardımcı olursa minnettar olurum.

Yaşadığım sorunun özeti ise olduğu gibi aşağıdaki görselde mevcut

aScBK.jpg

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Uzantılar sekmesinde o eklentiyinin isminin sağındaki etkin seçeeğinin işaretini kaldırmayı denediniz mi?

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Revo Uninstaller ile Google Chrome'u kaldırıp daha sonra CCleaner ile sistem temizliği yapıp Google Chrome'u sitesinden yüklemenizi öneririm.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Var olan Chrome kullanıcısını kaldırmayı dene ara motorlarını sil ayarlardan başlangıç sekmelerini yeni sekmeye tıklayınca açılacak olan yeri hepsini sil varsayılan ayarlara getir.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Siz tarayıcınızdaki arama motorunu silemezsiniz demedim. Konuyu açan arkadaş arama motorunu değiştiremediğine göre arama motorunu silemez demeye çalışmıştım. Çünkü hata veriyormuş ve arama motoru değişmiyormuş. En üstteki mesajı okuyabilirsiniz.
--- Gönderi Güncellendi ---
Hitman Pro adlı programla sisteminizi taratmanızı öneririm. Ama dikkat edin. Eğerki bilgisayarınızda crack dosyaları varsa program crackleri de bulup silebilir.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Revo Uninstaller ile Google Chrome'u kaldırıp daha sonra CCleaner ile sistem temizliği yapıp Google Chrome'u sitesinden yüklemenizi öneririm.

Hocam önerdiğiniz Revo Uninstaller programı ile Chrome'u kaldırıp Chrome ile ilişkili tüm artık dosyaları da sildim. Ardından Ccleaner taraması yaptım. Ardından bilgisayarı yeniden başlatıp Chrome'u bir daha yüklediğimde ve lanet olasıca unTabs eklentisi gene yüklü geldi. Bilgisayarımın derinliklerinde bu unTabs'ı Chrome'a yüklemeye yarayan bir dosya var ama tespit edemedim. Bu çirkefliğe sebep olan yazılımcı arkadaşlar, ramazan ramazan kulaklarını çınlattırdılar ama kazandıkları tek şey de bu çınlama olacak. Yarın iş dönüşü, kaldırmanın yolunu aramaya devam edeceğim.

R0mg36.jpg

serkan tok

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
google chrome komple kaldır sonra systeam32 dosyasından regaıd kalan dosyaları sil chrome dair hiç bir şey bırakma baktın olmuyor dosyaları görünür yap genelde gizli dosya olarak geliyor systeam onlar bulunması zor oluyor internette araştır bakalım hangı dosya ısmınde yükleme yapıyor benim de lanet bulaşmıştı silmem baya zaman aldı araştırdım ben baya silmek için

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Var olan Chrome kullanıcısını kaldırmayı dene ara motorlarını sil ayarlardan başlangıç sekmelerini yeni sekmeye tıklayınca açılacak olan yeri hepsini sil varsayılan ayarlara getir.

google chrome komple kaldır sonra systeam32 dosyasından regaıd kalan dosyaları sil chrome dair hiç bir şey bırakma baktın olmuyor dosyaları görünür yap genelde gizli dosya olarak geliyor systeam onlar bulunması zor oluyor internette araştır bakalım hangı dosya ısmınde yükleme yapıyor benim de lanet bulaşmıştı silmem baya zaman aldı araştırdım ben baya silmek için

Arkadaşlar yardımcı olmaya çalıştığınız için size de teşekkürler lakin bu söyledikleriniz zaten ilk akla gelen şeyler. Emin olun bu kadar kolay olsaydı konu açmama da gerek kalmazdı.

Şu anda çeşitli yazılımlarla sistemin Log kaydını alıp tek tek metinleri incelemeye çalışıp bu zararlının dosya yolunu bulmaya çalışacak kadar kafayı bozdum. İş bu noktaya kadar gelmişken, yaptıklarımın yanında sizin söyledikleriniz biraz basit kalıyor. Eminim bu sorunu, daha profesyonel yöntemlerle ve radikal şekilde el birliği ile çözdüğümüzde bir çok insana, bu lanet şeye karşı yol göstermiş olacağız.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Arkadaşlar kendi araştırmalarımdan edindiğim bilgilerle uyguladığım yöntemler de dahil, sizin bu yöntemlerinizin hepsini uygulamama rağmen sorundan kurtulamadığım için en son çare olarak sisteme format atmak zorunda kaldım. Ve hayatımda ilk defa, çaresini bulamadığım bir bilgisayar zararlısı yüzünden sisteme format atmak zorunda kaldığımı belirtmek isterim. İki günümü yiyen bu zararlı, sonunda savaşı kazandı. Ve bu zararlıyı üşenmeden kodlayanları da çok içten yad ettim doğrusu. Bu denli inatçı bir zararlıyla ilk defa karşılaştığım için hala şoktayım. Çözebilen varsa önünde eğilinir ki onun sayesinde başka kimse bu pisliğe boyun eğmesin.

Bir an, bu unTech'in Chrome'dan bir türlü silinmeyeceğine o kadar inanmışım ki format attıktan sonra bile Chrome'u yüklerken elim titredi ama şükür ki bu sefer lanet olasıca unTech eklentisi belirmedi. Ve sütten ağzım yandığı için yoğurdu üfleyerek yiyen ben, tertemiz bir format sonrası kullandığım programlarımı kurduktan sonra sistem geri yükleme noktası oluşturdum. Bu işe yarar mı o da ayrı bir konu ama korunma iç güdüsü diyelim.

Genelde nereye girip çıktığım belli olduğu ve ne idüğü belirsiz hiç bir dosyayı açmadığım için Windows 10'da virüs programı işini, her ne kadar yetersiz olsalar da Windows Defender ile Advanced System Care'a bırakıyorum. Ama bu sorundan sonra Kaspersky gibi bir internet security programını kurmayı düşünmeye başladım doğrusu. Sizin bu konuda, olur olmadık her şeyi zararlı olarak algılayıp silerek, hakimiyeti benim elimden almayan bir antivirüs programı öneriniz var mı?

gkhns89

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Ben yıllardır ESET kullanmaktayım ancak sizin probleminizi Malwarebytes Antimalware tarzı programlar çözebilir. Eğer yaşadığınız bu sorun tekrar başınıza gelirse çözüm olarak ilk önce zararlının bilgisayar açılışında çalışmasını engellemek olacak. CCleaner ile açılışta çalışan size yabancı gelen uygulamaları kaldırın ve bu uygulamayı görev yöneticisinden durdurun. Daha sonra kaldıramadığınız uzantıya engel olan yönetici yetkisini kaldırmak için C:\Windows\System32\GroupPolicy içerisine girip Machine ve User klasörlerinin içerisinde ne varsa silin. Ayrıca Chrome un verilerinizi sakladığı yer olan C:\Users\**Kullanıcı Adınız***\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions içerisinden kurulu olan eklentinin kimlik adının bulunduğu klasörü temizleyin ve bu kimlik adını regedit içerisinde aratın ve sırayla karşınıza hangi veri geliyorsa temizleyin. Son olarak Malwarebytes Antimalware ile sistemi tarayıp temizlik işlemini tamamlayabilirsiniz.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Kardeş uğraşma bu kadar Chrome ayarlarına gir kullanıcılar bölümünden tüm kullanıcıları sil düzelir.

gkhns89

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Arkadaş dediğinizi yapsa bile sistem içerisinde bulunan bu zararlı program Chrome uygulaması tekrar açıldığında yeniden herhangi bir izin almadan kurulacaktır. Ek olarak kullanıcı Google Hesabını etkin bir biçimde kullanıyorsa (Eklentileri Senkronize oluyor ise) hesabı ile senkronize olan tüm eklentiler oturum açılışında tekrardan kurulur ve bahsettiğiniz yöntem zaten bu şekilde bulaşıp çalışan eklentiler için bir çözüm değildir.

Ek olarak bu sayfadan da bahsetmiş olduğum işlemlerin resimli açıklamalarına ulaşabilirsiniz açıkladığım işlemlerden daha fazla işlemler de sayfada anlatılmakta.

Son düzenleme:

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Arkadaş dediğinizi yapsa bile sistem içerisinde bulunan bu zararlı program Chrome uygulaması tekrar açıldığında yeniden herhangi bir izin almadan kurulacaktır. Ek olarak kullanıcı Google Hesabını etkin bir biçimde kullanıyorsa (Eklentileri Senkronize oluyor ise) hesabı ile senkronize olan tüm eklentiler oturum açılışında tekrardan kurulur ve bahsettiğiniz yöntem zaten bu şekilde bulaşıp çalışan eklentiler için bir çözüm değildir.

Ek olarak bu sayfadan da bahsetmiş olduğum işlemlerin resimli açıklamalarına ulaşabilirsiniz açıkladığım işlemlerden daha fazla işlemler de sayfada anlatılmakta.
Onunda kolayı var, google ayarlarına girip oradan entegre uygulamalar kısmından bılmedıgı tum uygulamları deve dışı bırakacak bu sayede virsli program google hesabından ayrılacak ve senkronizasyon esnasında tekrar yuklenmeyecek.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Ben yıllardır ESET kullanmaktayım ancak sizin probleminizi Malwarebytes Antimalware tarzı programlar çözebilir. Eğer yaşadığınız bu sorun tekrar başınıza gelirse çözüm olarak ilk önce zararlının bilgisayar açılışında çalışmasını engellemek olacak. CCleaner ile açılışta çalışan size yabancı gelen uygulamaları kaldırın ve bu uygulamayı görev yöneticisinden durdurun. Daha sonra kaldıramadığınız uzantıya engel olan yönetici yetkisini kaldırmak için C:\Windows\System32\GroupPolicy içerisine girip Machine ve User klasörlerinin içerisinde ne varsa silin. Ayrıca Chrome un verilerinizi sakladığı yer olan C:\Users\**Kullanıcı Adınız***\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions içerisinden kurulu olan eklentinin kimlik adının bulunduğu klasörü temizleyin ve bu kimlik adını regedit içerisinde aratın ve sırayla karşınıza hangi veri geliyorsa temizleyin. Son olarak Malwarebytes Antimalware ile sistemi tarayıp temizlik işlemini tamamlayabilirsiniz.

Bir önceki mesajımda bahsettiğim "Arkadaşlar kendi araştırmalarımdan edindiğim bilgilerle uyguladığım yöntemler de dahil" cümlemin içinde bu söylediklerin de var dostum. Bu çözüm önerileri her yerde mevcut zaten ve sorunu çözmeye çalışmaya zaten bunlar ile başladım. Kolay pes eden biri değilimdir yani ama beni bile bezdirdi. Başa gelmeyen anlamaz, ne ki hemen çözerim sanır ama gelince anlayacaklar :)

Kardeş uğraşma bu kadar Chrome ayarlarına gir kullanıcılar bölümünden tüm kullanıcıları sil düzelir.

Keşkeee, dostum keşke :) Sorun sandığından çok daha komplike.

Neyse şimdilik formatla kurtulduk şükür. Bu zararlının ileride, formattan başka kalıcı çözümünü bulan bir babayiğidin çıkması dileği ile.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Bir önceki mesajımda bahsettiğim "Arkadaşlar kendi araştırmalarımdan edindiğim bilgilerle uyguladığım yöntemler de dahil" cümlemin içinde bu söylediklerin de var dostum. Bu çözüm önerileri her yerde mevcut zaten ve sorunu çözmeye çalışmaya zaten bunlar ile başladım. Kolay pes eden biri değilimdir yani ama beni bile bezdirdi. Başa gelmeyen anlamaz, ne ki hemen çözerim sanır ama gelince anlayacaklar :)

Keşkeee, dostum keşke :) Sorun sandığından çok daha komplike.

Neyse şimdilik formatla kurtulduk şükür. Bu zararlının ileride, formattan başka kalıcı çözümünü bulan bir babayiğidin çıkması dileği ile.
Google heasbına gir hesap ayarlarında bağlı uygulamalar var oradan bilmediğin tüm uygulamaları kaldır.

Ek.1
ek1.JPG

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Google heasbına gir hesap ayarlarında bağlı uygulamalar var oradan bilmediğin tüm uygulamaları kaldır.

Ek.1
Ekli dosyayı görüntüle 23484

Daha önce kontrol ettim burayı. Lakin ben Chrome'u komple kaldırıp tekrar kurarken zaten gmail hesabım ile giriş yapmıyorum ki, gmail hesabına entegre olan virüslü uygulama da yüklensin. Format atmamak için bin takla attım yani dostum ama yemedi. Umarım gelmez ama sizin başınıza gelirse ne demek istediğimi anlayacaksınız, tabi o zamana kadar çözümü bulunursa ne ala :)

delphi911

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu tür baş belası yazılımlar kurduğumuz programlarla geliyor. Ben de sizin gibi dikkatli biriyim. Mutlaka yazılım kurarken (virus taraması yaptıktan sonra) özelleştir seçeneği ile kurarım. Bu sırada yazılımın kurmak istediği bu tür veya buna benzer yazılımların kurulmaması seçeneklerini seçmiş olarak kurulumu yaparım. Şimdiye kadar bu şekilde sorunsuz idare etmiştim. Lakin bu tür zararlılar bir şekilde yöntem değiştirmeye başlamışlar.

Geçen gün balabolka isimli bir yazılımı kurdum. Bu yazılım hiç özel kurulum ister misin seçeneği sunmadan sizinkine benzer bir zararlı yerleştirdi. Davranış olarak sizinkinin neredeyse ikizi. Ama daha farklı bir yapısı var. Ben de sizin gibi sistemden kaldırmak için dokuz takla attım. Sonunda format atmaktan başka çarem kalmadı.

Ama işin ilginci sistem yenileme türü işlemlerde dahi bu zararlıdan kurtulmam mümkün olmadı. Ancak bilgisayarı tam formatlayıp yeniden kurulum yaparak kurtulabildim. Chrome'u ise şu anda farklı bir kullanıcı ile kurdum. Ayarların nasıl yapılarak eşleme vasıtası ile bu zararlının tekrar kurulmasını engelleyebileceğimi bilmeme rağmen hala eski kullanıcıyı eklemeye cesaret edemiyorum.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Bu tür baş belası yazılımlar kurduğumuz programlarla geliyor. Ben de sizin gibi dikkatli biriyim. Mutlaka yazılım kurarken (virus taraması yaptıktan sonra) özelleştir seçeneği ile kurarım. Bu sırada yazılımın kurmak istediği bu tür veya buna benzer yazılımların kurulmaması seçeneklerini seçmiş olarak kurulumu yaparım. Şimdiye kadar bu şekilde sorunsuz idare etmiştim. Lakin bu tür zararlılar bir şekilde yöntem değiştirmeye başlamışlar.

Geçen gün balabolka isimli bir yazılımı kurdum. Bu yazılım hiç özel kurulum ister misin seçeneği sunmadan sizinkine benzer bir zararlı yerleştirdi. Davranış olarak sizinkinin neredeyse ikizi. Ama daha farklı bir yapısı var. Ben de sizin gibi sistemden kaldırmak için dokuz takla attım. Sonunda format atmaktan başka çarem kalmadı.

Ama işin ilginci sistem yenileme türü işlemlerde dahi bu zararlıdan kurtulmam mümkün olmadı. Ancak bilgisayarı tam formatlayıp yeniden kurulum yaparak kurtulabildim. Chrome'u ise şu anda farklı bir kullanıcı ile kurdum. Ayarların nasıl yapılarak eşleme vasıtası ile bu zararlının tekrar kurulmasını engelleyebileceğimi bilmeme rağmen hala eski kullanıcıyı eklemeye cesaret edemiyorum.

Bilgisayar ortamındaki zararlıların gelişme hızı, güvenlik yazılımlarının gelişme hızını geçmiş hocam. Bu sorunda onu gördüm. Tabi bunda en büyük açık kapı Winsows'da. Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi olduğu için tüm zararlılar da meyve veren ağacı taşlamak misali Windows sürümleri için yazılıyor. Ama XP ve 7 ye göre daha güvenlikli olduğunu düşündüğüm Windows 10'un en güncel sürümünde bile başıma bu gelince pes dedim artık. Tabi bunda Windows'dan daha büyük kusur Google Chrome'un. Zira bu zararlıda şunu gördüm ki, Chrome'u arka kapı gibi kullanarak kendisini Windows'un dosya sisteminin derinliklerine entegre etmiş. Yani buna ne Chrome aracı olacaktı, nede Windows açık kapı bırakacaktı. Birinin Chrome'a, tarayıcılarını silmek zorunda bırakıp bir daha kurmaktan korkutan bu zararlıyı hatırlatması lazım. Arada biz kullanıcılar kaynıyor :)

delphi911

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Söylediklerine katılıyorum. Ek olarak benim gibi, bu tür zararlıların hangi programı yüklediğinizde bulaştığını yazarsanız elimizde güzel bir veri tabanı oluşmaya başlar.

Bir de ek yapayım. En azından bana bulaşan zararlı restore point i de silmişti. Geri dönme imkanını tamamen yok etme adına.

Chrome için söylediklerinize ek olarak şunları diyeyim. Bence şu anda chrome da resmen açık var. Demin wmware kurup test yaptım. Chrome da eşleme ayarlarında ilk üç seçeneği kapatmazsan birde geçmiş seçeneğini. Eşleme tamamlandığında yeni kurulmuş sisteme yeniden ekliyor kendisini. Google için utanç verici bir açık diye düşünüyorum.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Söylediklerine katılıyorum. Ek olarak benim gibi, bu tür zararlıların hangi programı yüklediğinizde bulaştığını yazarsanız elimizde güzel bir veri tabanı oluşmaya başlar.

Bir de ek yapayım. En azından bana bulaşan zararlı restore point i de silmişti. Geri dönme imkanını tamamen yok etme adına.

Chrome için söylediklerinize ek olarak şunları diyeyim. Bence şu anda chrome da resmen açık var. Demin wmware kurup test yaptım. Chrome da eşleme ayarlarında ilk üç seçeneği kapatmazsan birde geçmiş seçeneğini. Eşleme tamamlandığında yeni kurulmuş sisteme yeniden ekliyor kendisini. Google için utanç verici bir açık diye düşünüyorum.

Katılıyorum. Ayrıca, her zaman kullandığım programlardan hariç bir program yüklemedim, işin garibi bu hocam. Eminim bu zararlı, bir anlık dalgınlıkla tıkladığım bir siteden inen dosya ile kendisini aşağıdaki programlarımdan herhangi birisine entegre etti.

unTech'in ne şekilde ve hangi program aracılığı ile bulaştığını bir bilsem, insanlık için çok büyük bir buluş olacaktı da, düştüğüm hal ortada işte.

V1318.jpg

gkhns89

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Nereden bulaştırdın bunu kendime bulaştırıp kaldırmayı denemek isterim =)

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31

Soropureiya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
IObit programlarını kulanmayı dene şahsen yıllardır kulanıyorum veya Chrome kulanmayı bırak şahsen kendim Opera kulanmayı tercih ediyorum ilk başlarda kulanılması zor ama çok güzel işlevleri var vpn ve adblock u kendi içinde yerleşik bulunuyor uzun zamandır kulanıyorum virus hiç girmedi

fragger

Exemplary Сasual Dating Genuine Females
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,061
Sizin gibi gençleri sahalarda görmek isteriz dostum :) Bu konuda heves etme sadece üzülürsün. Bana bulaşan zararlı şimdilik senlik benlik bir şey değil.

Bu tür konularda ilk aklıma gelen program olur kendisi ama bu sefer yemedi :)

İşletim sisteminiz nedir?

delphi911

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bana balabolka isimli yazılımla bulaştı. Benimki arkadaşınkine benziyor ama biraz farklı. Lakin en fazla kuzen kadar yakındırlar diye düşünüyorum.

Bulaştıktan sonra temizleyebilecekmisin merak ediyorum.

İşletim sistemi : windows 10 home
tarayıcı : chrome 64bit

HARBİKIZ

Müdavim
Reaksiyon puanı
132
Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için önleminizi önceden alın unhecky programını kullanın asla istemediğiniz programlar kurulmaz..

Son mesajlar