Pc Montajını doğru yapmış mıyım?

Bu konuyu okuyanlar

Ahmet Okan YILMAZ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Merhaba,

Parçalarını kendim aldığım bilgisayarın montajında sona geldim. Ancak çalıştırmadan önce emin olmak istiyorum. Resimlerde de görüleceği gibi iki tane kablo boşta. Ki bir tanesinin dönüştürücü kablosu anakartın kutusundan çıktı. Bunlar ihityaç halinde kullanılmak için mi? Yoksa ben mi yerini bulamıyorum? Kasanın kablolama kılavuzu yok. Anakartın içinden çıkan kılavuza göre montaj yaptım. Birde gördüğüm kadarıyla ekran kartına herhangi bir güç kablosu bağlanmıyor galiba.

Kasa: Aerocool GT-RS Black Edition 600W
Anakart: Asus Prime B350M-A
Ekran kartı: Sapphire RX460 4GB 128Bit GDDR5 O.C

Habib Müküs

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Görünürde bir sıkıntı yok anakartın üstündeki işlemci güç girişi. Anakartın sağındaki ana güç girişi falan bağlı.
Zaten usb, power ve hard disk sata kablolarınıda bağlamışsın. Ekran kartının üstünde güç girişide yok. Hard disklerin güç bağlantısı da tamamsa bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum.

Ayrıca o sondaki boşta kalan molex kablolarının boşta kalması normal eskiden lazım oluyordu ama şimdi ise eski tip kasa fanlarına güç vermek için kullanılıyor. O da nadir görülür.

Ahmet Okan YILMAZ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Kasanın güç kablosunu taktım. Hdmi ile monitöre bağlantı yapıp güç düğmesine bastım. Kasa içerisinde herhangi bir sorun görünmüyor. Ama ekrana görüntü gelmiyor. Nerede sorun olabilir?

Habib Müküs

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Hayda kardeşim aklıma neden kaynaklandığı net olarak gelmedi. Fakat kısadevreden şüpheleniyorum. Bekleyelim bi belki sorunu tam olarak bilen biri çıkarsa hallolur umarım. O zamana kadar da biraz araştırırım.

Ahmet Okan YILMAZ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Bios pilini çıkarıp taktım. Denedim. Olmadı. Cmos u arıyorum şimdi. :)

Gamer???

Öğrenci
Reaksiyon puanı
48
Monitörünü marka ve adını yazarmısın.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Hdmi kablosunu ekran kartininmi cikisina taktin yoksa anakartami? Daha basiti alttakine takacaksin.

Habib Müküs

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Ya da kabloda sıkıntı olma ihtimaline karşı başka ekrana ve tv ye bağlamayı da dene. Henüz denemediysen

Ahmet Okan YILMAZ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Her iki girişi de denedim. Görüntü vermedi. Aynı kablo ile başka cihaz bağladım. Sorun yok. Bilgisayari TV ye bağladım. Orda da görüntü vermedi. :(

Gamer???

Öğrenci
Reaksiyon puanı
48
Ekran kartı sorunlu olabilir anladığım kadarıyla garantiye göndermeni öneririm.

Ahmet Okan YILMAZ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Şimdi ekran kartını çıkarıp anakartin hdmı girişiyle bağladım. Yine görüntü yok.

Habib Müküs

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Tek tek dene bence bi hard diski çıkar dene bi ramlari kontrol et veya birini çıkar tek ramle çalıştır kasanın ön portundaki usb kablolarını çıkar sırayla sonra power reset switchlerini çıkararak dene.
Belki kısa devreden kaynaklanıyordur. Bu arada cmos'u ne yaptın sıfırlayabildin mi ?

Ahmet Okan YILMAZ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Dediklerini denemeden önce cmos u deneyeyim dedim. Ama nerede olduğunu bulamadım.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Cmos'u sıfırlamak için bios pilini çıkarıp tak.

Ahmet Okan YILMAZ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Çıkarıp taktım. Olmadı. Hatta bir süre bekledim. Ondan sonra taktım. Değişen birşey yok.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bence bir bilgisayarcıya göster. Ama her ihtimale karşı bilgisayarcının yanında dur. İnşaAllah sorunun çözülür.

Gamer???

Öğrenci
Reaksiyon puanı
48
Başta da dediğim gibi bence ekran kartı sıkıntılı farklı monitörlerde e görüntü vermemiş garanti varsa göndermeni öneriyorum.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
anakartı sök uzay montajla dene eğer çalışırsa kasada anartı taktığın yere bak yanlış takılmış vida olabilir.

Ahmet Okan YILMAZ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Uzay montajı aslında benimde aklıma gelmişti ama Cumartesi günü mesai sonuna doğru bir tamirciye götürdüm kasayı. Onlarda ancak bugün bakıp bilgi verdiler. Dedikleri şu: Bizde amd işlemci ve anakart satışı ve tamiri yapmıyoruz. Muhtemelen ya işlemcide ya da anakartta sorun olduğunu söylediler. Anladığım kadarıyla kasayı açıp bakıp bu amd imiş deyip çok incelemediler. Amd tamirine de bakan bir tamirci buldum. Ona götürüp göstereceğim. Duruma göre hangi bileşen sorunlu ise değişime göndereceğim.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
anakartı sök vida delikleri dışında yanlış yere değen somun var mı?
adam parça satamam diye başından savmış.

Ahmet Okan YILMAZ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Anakartı kasadan söktüm. Uzay montaj yaptım. Sadece güç bağlantılarını yaptım. Yine görüntü yok. Sanırım sorun anakartta. İşlemcide sorun olma ihtimali var mı? Anakartı mı değişime göndereyim?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
cpu ne? dahili gpu yoksa görüntü olmaz ryzenlerde gpu yok ekran kartını takman gerek.

Ahmet Okan YILMAZ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Ramleri tek tek denedim. Yerlerini değiştirerek denedim. Olmadı. Bugün Gaziantep'te 5-6 yere gittim. En azından ekran kartım çalışıyor mu çalışmıyor mu öğreneyim diye. Esnafımız para kazanmak istemiyor. Denemediler. AMD alıp-satan-tamir yapan yer yok zaten. Bu kadar uğraştan sonra bende anakartı değişime gönderdim.

Ahmet Okan YILMAZ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Değişime gönderdiğim anakart geldi. Aldığım firma asus a gönderdi. Onlarda yenisi gönderdi bana. Tekrar montajı yapıp denedim. Yine çalışmadı. Bir tamirci bulup kasayı götürdüm. Ramleri denedi. Sorun ramlerde çıktı. Uyumlu değil dedi. Halbuki alırken uyumluluğu sorup araştırmıştım. Başka ddr4 ram takıp denedik. Sorunsuz açıldı bilgisayar ve bios geldi.

Anakart: ASUS PRIME B350M-A
İşlemci: AMD Ryzen5 1500X
Ram: KINGSTON 8GB(2x4GB) 2666MHz DDR4 HX426C15FBK2/8 HX426C15FBK2-8

Ramleri değişime gönderdim. Onlarda bana bios güncellemesi yapıp yapmadığımı sordu. Güncelleme yaparsam çalışır dediler. Bu konuda hakkında bilgisi olan var mı? Ramleri geri isteyip bios güncellemesi yaptıktan sonra çalışır mı?

Ahmet Okan YILMAZ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Ramleri gönderdiğim yerden geri isteyeyim mi? Bios güncellemesini yapınca sorun biter mi?