Hangi şehirde okumalı?

Bu konuyu okuyanlar

EkrmBolr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar. YEP puanım 496.01
Manisa Yunusemre' de yaşıyorum halihazırda. İstanbul Kabataş Erkek Lisesi tutuyor(495.8). Fakat ailem kesinlikle istanbulda okumamamı, yapamayacağımı söylediler. Yol bulma, bir sorun olduğunda arabaya atlayıp gelememesi, hastalık, aileden uzak kalma vs...
Fakat artılarını düşündüğümde görmezden gelemiyorum liseyi. Buna gitmez isem 488 puanlık Manisa Fen' e gideceğim. Ve yaptığımız geziden ve öğretmenlerimin sözünde göre deney yapmayan, bunun sebebini LYS de deney sormayacaklarına bağlayan öğretmenler varmış. İkisinin arasında dağlar kadar fark var fakat biri kilometrelerce uzakta, diğeri 1 km ötede. Sizin fikriniz nedir? Eğer tutarsa ucu ucuna Bornova Fen' e gözüm kapalı gideceğim bu durumda.

sonerooz

Doçent
Reaksiyon puanı
216
Ben de üniversite okuyacaksın sandım. Fen lisesi ise, oranın kalitesi bellidir, İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir farketmez. İzmir Fen Lisesi'de Ali Osman Sönmez Fen Lisesi de gayeet iyi liseler.

EkrmBolr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben de üniversite okuyacaksın sandım. Fen lisesi ise, oranın kalitesi bellidir, İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir farketmez. İzmir Fen Lisesi'de Ali Osman Sönmez Fen Lisesi de gayeet iyi liseler.

İzmir Fen büyük ihtimalle tutmayacak. O yüzden İzmir Buca Fen, Manisa Fen ve İstanbul Kabataş Lisesi arasında seçim yapacağım. Belki bir ihtimal İzmir Türk koleji tam burslu verir fakat kolej istemiyorum.

sonerooz

Doçent
Reaksiyon puanı
216
İzmir Fen büyük ihtimalle tutmayacak. O yüzden İzmir Buca Fen, Manisa Fen ve İstanbul Kabataş Lisesi arasında seçim yapacağım. Belki bir ihtimal İzmir Türk koleji tam burslu verir fakat kolej istemiyorum.

Helal olsun valla ne diyim, ben düz lise çıkışlıyım :D İzmir'de Dokuz Eylül'de okuyorum şu an :)

SONG JOONG KI

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
İzmir Atatürk'e gel sınıf arkadaşı oluruz belki:D

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Bence lise için eğer çok istiyorsan ve göze alıyorsan git ancak ben manisada kalmanı tavsiye ederim bende fen lisesinde okudum ankarada iyi bir anadolu lisesi veya yaşadığım yerde kalcaktım kalmayı seçtim hiçte pişman değilim aslen ankaralı olmama rağmen yapamayacağımı biliyordum orda. Ve okulumun puanı seninkinden düşüktü ben 480 le girmiştim taa o zmnlar ve hocalarımız gerçekten iyiydi daha sonraları ankarada dersaneye gittim hocalar abartıldığı kadar iyi değildi benim o küçük okulumun boğaziçi mezunu fizikçisinin yanına varamadılar:) ve ne öğrendiysem okulda öğrendim öyle kendim çalışıp yapan bir insan değilim temel önemli ancak başka sıkıntılar olursa okula adapte olamayabilirsin mesela çapa fen için ailesinden uzağa gitti arkadaşımın erkek kardeşi ama o yaşta ayrılmak çok zor oluyor baya sıkıntı yaşadı ailesi tayin istedi... Bunun üniversiteside var ve ordada ayrılık yaşıyorsun tabi üniversite için avantaj oluyor daha kolay alışıyorsun ama aileden uzak 8,9 yıl gidiyor bunu önemsemiyorsan gidebilirsin ama Ben manisada ki eğitiminde iyi olacağını düşünüyorum hatta şöyle düşün oranın en iyi okulu orası ama istanbulda daha iyi yerler çok bu yüzden kalite düşüyor benim gördüğüm kadarıyla en azından ankara öyle:)

_X_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,544
Maddi durumunuz iyi olsun veya olmasın ailenize en yakın, başarı çıtası yüksek olan bir okul seçmenizi öneririm.
Zira başarılı öğrencilik başlı başına sabır ve nezih bir ortam gerektirdiği gibi günlük yiyecek giyecek temizlik ihtiyacı gibi kriterler ile tamamlanan bir maratondur.
Öğrenci evinde veya yurtta kalmak bi süre sonra pişmanlıklarla dolu günlerinize hatta yıllarınıza gebe olacaktır.

EkrmBolr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence lise için eğer çok istiyorsan ve göze alıyorsan git ancak ben manisada kalmanı tavsiye ederim bende fen lisesinde okudum ankarada iyi bir anadolu lisesi veya yaşadığım yerde kalcaktım kalmayı seçtim hiçte pişman değilim aslen ankaralı olmama rağmen yapamayacağımı biliyordum orda. Ve okulumun puanı seninkinden düşüktü ben 480 le girmiştim taa o zmnlar ve hocalarımız gerçekten iyiydi daha sonraları ankarada dersaneye gittim hocalar abartıldığı kadar iyi değildi benim o küçük okulumun boğaziçi mezunu fizikçisinin yanına varamadılar:) ve ne öğrendiysem okulda öğrendim öyle kendim çalışıp yapan bir insan değilim temel önemli ancak başka sıkıntılar olursa okula adapte olamayabilirsin mesela çapa fen için ailesinden uzağa gitti arkadaşımın erkek kardeşi ama o yaşta ayrılmak çok zor oluyor baya sıkıntı yaşadı ailesi tayin istedi... Bunun üniversiteside var ve ordada ayrılık yaşıyorsun tabi üniversite için avantaj oluyor daha kolay alışıyorsun ama aileden uzak 8,9 yıl gidiyor bunu önemsemiyorsan gidebilirsin ama Ben manisada ki eğitiminde iyi olacağını düşünüyorum hatta şöyle düşün oranın en iyi okulu orası ama istanbulda daha iyi yerler çok bu yüzden kalite düşüyor benim gördüğüm kadarıyla en azından ankara öyle:)

Maddi durumunuz iyi olsun veya olmasın ailenize en yakın, başarı çıtası yüksek olan bir okul seçmenizi öneririm.
Zira başarılı öğrencilik başlı başına sabır ve nezih bir ortam gerektirdiği gibi günlük yiyecek giyecek temizlik ihtiyacı gibi kriterler ile tamamlanan bir maratondur.
Öğrenci evinde veya yurtta kalmak bi süre sonra pişmanlıklarla dolu günlerinize hatta yıllarınıza gebe olacaktır.

Fikirler için sağolun. Madem bu şekil, İstanbul Kabataş tan vazgeçiyorum. Fakat İzmir Buca fen, Manisa fen ve İzmir Türk koleji arasından hangisini tercih ederdiniz? Derse değil paraya bakmalarından ötürü koleje gitmekten yana değilim. Fakat eğitimi iyiyse neden olmasın.

_X_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,544
Fikirler için sağolun. Madem bu şekil, İstanbul Kabataş tan vazgeçiyorum. Fakat İzmir Buca fen, Manisa fen ve İzmir Türk koleji arasından hangisini tercih ederdiniz? Derse değil paraya bakmalarından ötürü koleje gitmekten yana değilim. Fakat eğitimi iyiyse neden olmasın.

Neredeyse bütün okullar ders konuları bazında müfredata bağlıdır.
Doğal olarak Kaynakları farklılık içerebilir burda sorun yok.

Asıl sorman gereken şey, benim ne kadar temelim var ve ben hangi hoca olursa olsun bana verilen kumaşı ne kadar işleyebilirim olmalıdır.

Mali açıdan yüksek para talep edenlere aldırma çoğu; züppe, egolu ve hakareti espri zanneden tipler yetiştirmekte.
Çok azı %10 diyelim (bol keseden olsun) gerçekten okuyup güzel yerler kazanmakta.
Geri kalanın yarısı vasat bir çalışmayla verilen yüksek notlarla AOÖBP (Orta öğretim puanı) sayesinde yine ortalama üniversiteler ve ortalama yerler kazanmakta.
Geri kalanı parayla yerleştiği o okuldan yine parayla üniversite okumakta olurlar.

EkrmBolr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hayattaki amacınız nedir ?

Şöyle söyleyeyim. Kapanıp ders çalışmak veya bütün gün dışarda eğlenmek değil. Önemli işler yapmak. Gerektiğinde iş üzerinde çalışmak, gerektiğinde kendi hobilerim için vakit ayırmak. Aklımda uzay ve havacılık mühendisliği var. Alacağım eğitimin kalitesinden sonraki öncelik olarak yurtdışında okumak isterim. Tabii ki burslu kazanabilirsem ki mali durumumuz pek iyi değil. İzafiyet gibi olacak ama ingilizcem okuduğum ortaokula göre ileride. Derste herkes düşünürken ben defalarca çevirmekten sıkılıyorum hatta. Bu yüzden dil konusunun sıkıntı olmayacağını tahmin ediyorum.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
İstanbul büyük şehir. Oraya alıştınmı, başka yerde alışamazsın.

_X_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,544
İstanbul büyük şehir. Oraya alıştınmı, başka yerde alışamazsın.

Kardeşimizin aile geliri iyi olmadığından istanbul çok ağır gelecektir.
Heleki sağa sola alıştımı dersleri unutmasına bilr neden olur.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Şöyle söyleyeyim. Kapanıp ders çalışmak veya bütün gün dışarda eğlenmek değil. Önemli işler yapmak. Gerektiğinde iş üzerinde çalışmak, gerektiğinde kendi hobilerim için vakit ayırmak. Aklımda uzay ve havacılık mühendisliği var. Alacağım eğitimin kalitesinden sonraki öncelik olarak yurtdışında okumak isterim. Tabii ki burslu kazanabilirsem ki mali durumumuz pek iyi değil. İzafiyet gibi olacak ama ingilizcem okuduğum ortaokula göre ileride. Derste herkes düşünürken ben defalarca çevirmekten sıkılıyorum hatta. Bu yüzden dil konusunun sıkıntı olmayacağını tahmin ediyorum.
Başarılı öğrencilere burs veren kurumlar ve şirketler var. Bunları araştırın ve başvurun, yalnız cemaat benzeri oluşumlardan kesinlikle uzak durun hangisi olursa olsun, ben çıkarı olmadan yardım eden cemaat görmedim. Puanınız gerçekten iyi, muhakkak birileri yardım etmek isteyecektir diye düşünüyorum.
Cemaati olmayan yurtların fiyatları pahalı, İstanbul hepten pahalı.

Liseler arası fark geleceğinize üniversite kadar şekil vermeyecektir.
Yerinizde olsam liseyi ailemin bulunduğu şehirde okurdum, lise hayatım boyunca da yurt dışına çıkabilmek için maddi durumumu düzeltmeye çalışırdım.
Önemli olan okulun puanı değil, size sağlayabileceği imkânların çokluğu. Lise açısından imkânların çok da bir önemi yok, sonuçta lisede en fazla ne öğrenebilirsiniz ki, üniversitede ise tam tersi. Kararlarınızı üniversiteye göre alın, İngilizce seviyenizi süper ötesine taşıyın. İlgilendiğiniz alanla ilgili sürekli araştırmalar yapın, böylece gerçekten isteyip istemediğinizi anlayabilirsiniz. Hocalarınızın ve çevrenin dayatmalarına aldırmayın. Onlara göre en iyisi sadece puanı en yüksek olandır. Bunun yüzünden birçok gencin hayatını mahvettiler.

Son olarak, ailenizi bir daha bulamayacaksınız. Hayatınızdaki tüm kararlarınızda bunu göz önünde bulundurun.