Wikipedia'ya erişim engellendi!

• Konuyu başlatan shiftdelete.net
  • Başlangıç tarihi

Bu konuyu okuyanlar

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Bütün yasaklara karşı değiliz, bir tane saçmalık yüzünden wikipedia gibi güzel bir kaynağa tamamen erişimin engellenmesine karşıyız. Oldu olacak tüm interneti de kapatsınlar bir site yüzünden. Bir kere de dar bakış açısıyla değil de azıcık geniş bakın olaya. He tamam biz teröristiz o yüzden istiyoruz wikipedianın açılmasını:)

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
İnternet : Genel ağ , İntranet : Yerel ağ. Her ikisi de aynı ağ ve bağlanabilirliği sağlıyor. Şimdiye kadar teknik olarak "aciz" dik. Artık tecrübe edindik ve denetim yeteneği kazandık. İtler dalaşırken birbirlerini gerçek anlamda ısırmazlar, ölçülü ısırıklar ile güç ölçüşürler. Bunu bilmeyen ama kendilerini hayvan sever sanan sahipleri araya girip kendilerini ısıttırırlar yada olayı kızıştırıp gerçek bir boğuşmaya neden olurlar. İtler kendi aralarında hirarşiyi ve de düzeni bu tür güç ölçüşmeleri ile sağlarlar. Boyun eğeni kimse ciddiye almaz. İtler arasında da bu böyle. Kemiğini kaptıran her zaman aç kalır. Her it dalaşından endişelenmeye gerek yok, bırakalım tabiat kurallarını işletsin.

Neutral

Müdavim
Reaksiyon puanı
179
Benim anlamadığım o kadar terör örgütüyle alakalı siteler örnek PKK, İŞİD tarzı siteler Türkiye'den normal giriliyor.

Wikipedia'yı neden yasaklıyorlar. O haberi yapan linki konuyu banla zaten insanlar anlamaz yasaklandığını sonra da bak işine.

Yasaklamak hiç çare olmadı olmaz da.

Bir de ben dnssiz ve vpnsiz nasıl girebiliyorum siteye ? yasak mı kalktı ?

sonerooz

Doçent
Reaksiyon puanı
216
Benim anlamadığım o kadar terör örgütüyle alakalı siteler örnek PKK, İŞİD tarzı siteler Türkiye'den normal giriliyor.

Wikipedia'yı neden yasaklıyorlar. O haberi yapan linki konuyu banla zaten insanlar anlamaz yasaklandığını sonra da bak işine.

Yasaklamak hiç çare olmadı olmaz da.

Bir de ben dnssiz ve vpnsiz nasıl girebiliyorum siteye ? yasak mı kalktı ?

BTK geri adım atmışa benzemiyor. Henüz ben giremiyorum...

Ama o haber linkine özel yasak çok saçma bir yasak olurdu... Devlet yasak getirdi. Ve vikipedia'ya da dedi ki o linki kaldırın. Bu arada bu bahsettiklerim dün öğrendiğim gayri resmi bilgiler. Bildiğim kadarıyla resmi bir açıklama hala yok.

Ben yasağın varlığına karşı değilim. Böyle bir sebeple elbet ki Devlet'imin yanında olurum. Ama konu sadece bu yasaksa. Yani PKK, IŞID sitelerine biz neden rahat rahat girebiliyoruz? Bununda yaptırımı mutlaka olmalı! Hatta bu siteyle ilişiği olan kişilerin de yakalanması gerek..

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Evlilik programları da yasaklandı...
Ciddi misin ya! canını yerem gardaş.:)
--- Gönderi Güncellendi ---
Bu arada erişim yasağı yüzünden moralim alt üst oldu kaç yıl boyunca giriyordum çok severek kullandığım bir siteydi.:(
Sanırım açık kaynak kodlu olması kötü olmuş.Bu arada son bir şey daha VPN ile girilebiliyor mu?

sonerooz

Doçent
Reaksiyon puanı
216

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Wikipedia da yazan her şey bir tescil niteliği taşır. Çünkü orası bir ansiklopedi. Pekeke yada herhangi bir yasa dışı örgütü destekleyen bir sitenin yazdığı ise propaganda. Aklı olan yazanların yalan olduğunu bilir. Deli olanı da zaten kimse takmaz. Gerçekten Wikipedia da böyle yazılar kaldırılmıyorlarsa, (ben öyle bir şey okumadım) bunun nedeni Wikipedia'nın kötü bir yer oluşu değil, faaliyet gösterdiği ülkenin dayatmasından ötürü olabilir ancak.

Pekeke nin bir terör örgütü olduğun da önce zorla batıya tescil ettirmek zorunda kalmıştık. 90 lı yıllarda pekeke ve takım arkadaşları batı ülkelerinde özgürlük savaşçısı olarak geçerdi. Bir zamanlar batı dan aldığımız silahların pekeke ye karşı kullanabilmemiz yasaklanmıştı ve bize baskı yapılıyordu. Batılı ülkeler pekeke yi bir terör örgütü olarak tescil etmekten pişman olmuş olabilirler ve bize bir şeyler dayatmaya çalışıyor olabilirler. Onların 10 yıllık, 50 yıllık, 100 yıllık siyasi planları var ve biz de bu planların içinde var olmayabiliriz.

Herhangi bir resmi açıklama yoksa, belki de kapsamlı bir bakım da söz konusu olabilir. Biz genelde paranoya yapmayı severiz.

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Bu arada erişim yasağı yüzünden moralim alt üst oldu kaç yıl boyunca giriyordum çok severek kullandığım bir siteydi.:(
Sanırım açık
Kafalar biraz karıştı. :) Emin değiliz aslında, onlar mı kalktı yoksa arkadaş arama kanalları mı? Maddedeki muğlak ifade biraz ortalığı karıştırdı. Ama sanırım Evlilik programları da kaldırılacak :)

Giriyormuş :) Ben denemedim. Yasak sadece ülkemizde var. BTK çizdi.
Aman aman kaldırılsın ya boşver öyle bir hava varmış gibi hissetmek istiyorum.:)

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
konu içerisinde bazı kişiler demiş ki iranın ülke dışına internet çıkışı yok. Bilmediğiniz şeyler hakkında yorum yapmak bir Türk icadı sanırım. İnternet dediğin şey amerikanın icadı olup sadece amerikanın senin ülkene sattığı ip ve clock ile kullanılabilen bir şeydir. öyle her yere fiber kablo döşeyip cihazlar kurup düğmeye basarak hadi çalış bakalım diyince çalışmıyor. bütün iranı lan bağlantısı mı yaptılar sanıyorsunuz. komiksiniz gerçekten.
Ayrıca wikipedia olur, youtube olur, hatta google olur, yasaklanır kardeşim. işinize gelince "koskoca Türkiye" diyorsunuz ama şu kıytırık siteler bile seni patagonya gibi görüp yazışmalarına bile cevap vermiyor. aynı tavrı bir avrupa ülkesine yapamıyorlar, neden? çünkü milyonlarca dolar cezayı yiyorlar. seni de tanımak zorundalar ve tanıyana kadar her türlü kanununa uymayı kabul etmek zorundalar. işte o zaman "koskoca Türkiye" olursun.

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
e537277e972f9ec1f8f7c1adbf9a87ecbece3380.jpeg

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
adam terör örgütlerinin propagandalarının dolu olduğu içerikleri düzeltmeye yanaşmadığı gibi senin ülkenin teröristleri desteklediği iftiralarını da düzeltmene izin vermiyor. bu noktada her vatandaş wikiye şikayet maili atıp tavrını ortaya koyması gerekirken, yine her zamanki gibi boş konuşup haksızdan yana tavır alıyor.

Habib Müküs

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Vikipedi nin komple kapatılmasını doğru bulmuyorum fakat bunun kalıcı olduğunuda düşünmüyorum. Devlet bizim sözümünü dinlemiyorsanız sizin sözünüzü dinletmiyez esasında geçici olduğunu düşündüğüm bir karar vermiş. Ki vikipedi nin bu Türkiye'yi terör yandaşıymış gibi göstermesine de karşıyım. Özgür ansiklopedi deniyor fakat bazı maddelerden düzenleme yapınca kendi bildiği doğruları okumaya devam ediyor.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
konu içerisinde bazı kişiler demiş ki iranın ülke dışına internet çıkışı yok. Bilmediğiniz şeyler hakkında yorum yapmak bir Türk icadı sanırım. İnternet dediğin şey amerikanın icadı olup sadece amerikanın senin ülkene sattığı ip ve clock ile kullanılabilen bir şeydir. öyle her yere fiber kablo döşeyip cihazlar kurup düğmeye basarak hadi çalış bakalım diyince çalışmıyor. bütün iranı lan bağlantısı mı yaptılar sanıyorsunuz. komiksiniz gerçekten.
Bilmediği şeyler hakkında yorum yapmak Türk icadı mı bilmiyorum ama bu sizin bilmediğiniz şeyler hakkında yorum yapmanıza engel olmamış maalesef.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
san ki bu yaşa wikipedia ile geldik eksik olsun varlığı da yokluğu da bir...
diyenler?
1...

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
Bilmediği şeyler hakkında yorum yapmak Türk icadı mı bilmiyorum ama bu sizin bilmediğiniz şeyler hakkında yorum yapmanıza engel olmamış maalesef.

ben neyi bilmeden yorumladıklarını açıkça yazmışım, sataşmışsın madem sen de yaz bakalım neyi bilmeden yorumlamışım?

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
ben neyi bilmeden yorumladıklarını açıkça yazmışım, sataşmışsın madem sen de yaz bakalım neyi bilmeden yorumlamışım?
Ülke içerisinde intranet denilen ağla dışarıya kapalı, tüm ülkede geçerli bir geniş ağ(wan) kurulabilir. Intranet yerel olduğu için ip atamaları, tamamen özel kontrolle yapılabilir.

Ülkede her yere fiber kablo döşeyip, cihazlar kurup düğmelerine basarsak kendimize ait yerel bir internetimiz(intranetimiz) olabilir. Aynı şekilde biz Türk dünyası ülkeleri ile aramızda özel bir wan kurmaya karar versek, gerekli donanımı ve alt yapıyı ayarladıktan sonra kimse bize hesap soramaz.

Ancak var olan ve internete(dünyadaki en büyük wana) bağlı alt yapıları kullanmak istediğimizde ICANN bizi kısıtlar. Çünkü bu sefer bütün dns listelerinin kontrolü, ip-domain name atamaları ICANN kuruluşunun elinde.

Özet olarak ülkemizin içerisinde istediğimiz şekilde ağı kurabiliriz, gerekirse ülkeden dışarıya çıkışı tamamen kapatabiliriz, kendi yerel internetimizi kurabiliriz. Kimse de bize karışamaz, Kuzey Kore hâlihazırda ülke içi wanı(sizin deyiminizle bütün Kuzey Kore lanı) kurmuş ve kullanıyor.

sonerooz

Doçent
Reaksiyon puanı
216
Aranızda olmaktan arasıra atışmalarınızdan çok keyif alıyorum. Hardware kısmında ciddi cahil olduğumu gözlemliyorum. Hepinize selam, sevgi, hürmet :) Hakaret olmayan nezih de tartışmalar.

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
Ülke içerisinde intranet denilen ağla dışarıya kapalı, tüm ülkede geçerli bir geniş ağ(wan) kurulabilir. Intranet yerel olduğu için ip atamaları, tamamen özel kontrolle yapılabilir.

Ülkede her yere fiber kablo döşeyip, cihazlar kurup düğmelerine basarsak kendimize ait yerel bir internetimiz(intranetimiz) olabilir. Aynı şekilde biz Türk dünyası ülkeleri ile aramızda özel bir wan kurmaya karar versek, gerekli donanımı ve alt yapıyı ayarladıktan sonra kimse bize hesap soramaz.

Ancak var olan ve internete(dünyadaki en büyük wana) bağlı alt yapıları kullanmak istediğimizde ICANN bizi kısıtlar. Çünkü bu sefer bütün dns listelerinin kontrolü, ip-domain name atamaları ICANN kuruluşunun elinde.

Özet olarak ülkemizin içerisinde istediğimiz şekilde ağı kurabiliriz, gerekirse ülkeden dışarıya çıkışı tamamen kapatabiliriz, kendi yerel internetimizi kurabiliriz. Kimse de bize karışamaz, Kuzey Kore hâlihazırda ülke içi wanı(sizin deyiminizle bütün Kuzey Kore lanı) kurmuş ve kullanıyor.

ilk yorumumda iranı komple lan ağı ile bağladıklarını mı sanıyorsunuz diye sormuşum değil mi? irandan periscope yayını açıyor insanalar, faceboka twittere giriyor, yani internet kullanıyor. sen tutmuş bana intranet çalışma mantığını kopyala yapıştır yapıyorsun. biraz ötede oynar mısın?
üst yorumdaki nezih arkadaş, şuan telekom çatısı altında intranet üzerinden çıkış yapıyorum. bana telefon numaranı yada abone numaranı özelden iletsene bişey deneyeceğim. kısa süreli bi gidip geleceksin :D

Neutral

Müdavim
Reaksiyon puanı
179
Bakıyorum da halen böyle havalı havalı yok dinleyecekler yok yapacaklar biz böyleyiz işlerine gelirse.........

İyi de bu ülkeyi kimse ciddiye almıyor ki ? Dış politika sürdürülemedi. Ekonomi yerlerde daha dün Erdoğan zenginlere paralarınız çıkartın dedi (adamlar milleti asgari ücretle saatlarce çalıştırıp sömürerek zengin olmuş parasını bu ülkeye yedirir mi tıpkı dolar bozdurmadıkları gibi para da çıkartmayacaklar )ondan önce tulumbada su bitti diye açıklama yaptı.

Basın tekel oldu, halk sürekli her ne sebeple olursa olsun bastırılmaya korkutulmaya çalışılıyor. Yönetim sadece kendisine biat etmesini isteyen bir halk yaratma çabasında.

Dış ülkeler ne özgürlük ne basın ne ekonomi ne de artık askeri gücü var diye tabii ki de ciddiye almıyor.

Savaşla kazanıldıktan sonra ege de ada paylaşımı yapıldı bize ait olan adalara yunanlılar geldi aldı gıkımızı çıkaramadık...

Halen biz böyleyiz biz şöyleyiz.

Türkiye siyasi ve ekonomi olarak çöktü, çöküş içinde bile değil çöktü.

Tüm partizan kafaları bırakıp nasıl düzlüğe çıkabilir ellerimizde devlete ait satılmadık neler kaldı onlarla neler yapabiliriz bunlara bakalım. Posta koyarak sinirli bir şekilde yazarak internette hiç bir yere varılamıyor.

Bir internet sitesi bile ciddiye almıyor bizi.

Zamanında youtube kapatıldı. Youtube geri adım atmadı Türkiye kapatma cezasını geri aldı. E noldu duruş sergileyemiyoruz dışarıya karşı.

Partizanlığı bırakıp özeleştiri yapalım tüm siyasi partilerden bağımsız bir şekilde.

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Bakıyorum da halen böyle havalı havalı yok dinleyecekler yok yapacaklar biz böyleyiz işlerine gelirse.........

İyi de bu ülkeyi kimse ciddiye almıyor ki ? Dış politika sürdürülemedi. Ekonomi yerlerde daha dün Erdoğan zenginlere paralarınız çıkartın dedi (adamlar milleti asgari ücretle saatlarce çalıştırıp sömürerek zengin olmuş parasını bu ülkeye yedirir mi tıpkı dolar bozdurmadıkları gibi para da çıkartmayacaklar )ondan önce tulumbada su bitti diye açıklama yaptı.

Basın tekel oldu, halk sürekli her ne sebeple olursa olsun bastırılmaya korkutulmaya çalışılıyor. Yönetim sadece kendisine biat etmesini isteyen bir halk yaratma çabasında.

Dış ülkeler ne özgürlük ne basın ne ekonomi ne de artık askeri gücü var diye tabii ki de ciddiye almıyor.

Savaşla kazanıldıktan sonra ege de ada paylaşımı yapıldı bize ait olan adalara yunanlılar geldi aldı gıkımızı çıkaramadık...

Halen biz böyleyiz biz şöyleyiz.

Türkiye siyasi ve ekonomi olarak çöktü, çöküş içinde bile değil çöktü.

Tüm partizan kafaları bırakıp nasıl düzlüğe çıkabilir ellerimizde devlete ait satılmadık neler kaldı onlarla neler yapabiliriz bunlara bakalım. Posta koyarak sinirli bir şekilde yazarak internette hiç bir yere varılamıyor.

Bir internet sitesi bile ciddiye almıyor bizi.

Zamanında youtube kapatıldı. Youtube geri adım atmadı Türkiye kapatma cezasını geri aldı. E noldu duruş sergileyemiyoruz dışarıya karşı.

Partizanlığı bırakıp özeleştiri yapalım tüm siyasi partilerden bağımsız bir şekilde.
Sizce niye işe yaramıyor? Engellendiği zaman vpn üzerinden rekor giriş sağlandığı için olabilir mi mesela? Devletinin yanında durmayan milletin yüzünden olabilir mi ya da? Sen saymazsan, ben saymazsam elin adamı sayar mı?

Neutral

Müdavim
Reaksiyon puanı
179
Sizce niye işe yaramıyor? Engellendiği zaman vpn üzerinden rekor giriş sağlandığı için olabilir mi mesela? Devletinin yanında durmayan milletin yüzünden olabilir mi ya da? Sen saymazsan, ben saymazsam elin adamı sayar mı?
Arkadaş Çin de bile vpn ile sitelere giriş yapılabiliniyor aşıyorlar yani bir şekilde. Sadece internet sitelerinden bahsetmiyorum.

Dış ülkelerin Türkiye'yi yok sayması konu bu .

Bak bugün Posta Gazetesi 1. sayfa. (Aç internetten bak 30 Nisan 2017 ) YPG (PKK) Türkiye'ye ateş açtı hata karakolları taradı. Türkiye geri atış yaparken araya Amerikan askerleri girdi bizim askerleri engelledi. Hadi karşı gel güçlüyüz de bir kaşık suda boğun. Benim ülkemi tarıyorlar karakollarıma ateş açıyorlar sen aradan çık arkadaşım de Amerika'ya. Sadece Amerika değil tüm ülkeler ciddiye almıyor.

İtiraz ediyoruz karşı geliyoruz sonra da bize terörist diyorlar.

Bazı insanlar sadece kendilerini vatan sever sanıyor onlar hariç herkes terörist. Kimse konuşmasın konuştun mu terörist.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
ilk yorumumda iranı komple lan ağı ile bağladıklarını mı sanıyorsunuz diye sormuşum değil mi? irandan periscope yayını açıyor insanalar, faceboka twittere giriyor, yani internet kullanıyor. sen tutmuş bana intranet çalışma mantığını kopyala yapıştır yapıyorsun. biraz ötede oynar mısın?

üst yorumdaki nezih arkadaş, şuan telekom çatısı altında intranet üzerinden çıkış yapıyorum. bana telefon numaranı yada abone numaranı özelden iletsene bişey deneyeceğim. kısa süreli bi gidip geleceksin :D
Aynı konudaki 21. ve 24. mesajlardaki yazdıklarımı okursanız benim zaten İran'dan internet bağlantısının kesilmediğini savunduğumu görebilirsiniz.
Bütün İran'ı intranet yapmamaları yapamayacakları anlamına gelmiyor, ısrarla Kuzey Kore örneğini veriyorum ama sanırım laf sokmak daha çekici geldiğinden görmezlikten geliyorsunuz. Acaba Kuzey Kore'den de periscope yayını yapıyor mu insanlar ? Şu an olmaması olamayacağı anlamına gelmez.

Ayrıca hayırdır bu kibir nereden geliyor, çok mu bilgilisiniz. Açık ip adresim 81.213.43.121, static ip lütfen ağa bağlı herhangi bir yerel ağı veya bilgisayarı sallayabilir misiniz rica etsem ? Tanımadığımız insanlarla konuşurken sen değil siz diye hitap ediliyor ama adab, terbiye sıfır olduğundan anca forum köşelerinde böyle egonuzu şişiriyorsunuz. Biraz ötede oynayalım madem biz, bilmiyoruz nasılsa:)
Arkadaş Çin de bile vpn ile sitelere giriş yapılabiliniyor aşıyorlar yani bir şekilde. Sadece internet sitelerinden bahsetmiyorum.

Dış ülkelerin Türkiye'yi yok sayması konu bu .

Bak bugün Posta Gazetesi 1. sayfa. (Aç internetten bak 30 Nisan 2017 ) YPG (PKK) Türkiye'ye ateş açtı hata karakolları taradı. Türkiye geri atış yaparken araya Amerikan askerleri girdi bizim askerleri engelledi. Hadi karşı gel güçlüyüz de bir kaşık suda boğun. Benim ülkemi tarıyorlar karakollarıma ateş açıyorlar sen aradan çık arkadaşım de Amerika'ya. Sadece Amerika değil tüm ülkeler ciddiye almıyor.

İtiraz ediyoruz karşı geliyoruz sonra da bize terörist diyorlar.

Bazı insanlar sadece kendilerini vatan sever sanıyor onlar hariç herkes terörist. Kimse konuşmasın konuştun mu terörist.
Tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış:) Vatandaş ömründe doğuya ayağını basmamış oturmuş Antalya'da ülkesini dünya lideri sanıyor.
Devlet milletin yanında dursun, millet de devletinin yanında durur. Devlet milletini gavur mallarına, gavur teknolojilerine mahkum kılacak. Yediği domatesten, ektiği tohuma kadar yahudi lobilerine mahkum kılacak, ondan sonra millet de devlet ne yaparsa yapsın yanında mı duracak. Devlet dediğiniz Türkiye Cumhuriyeti'nin kendisi ise biz her daim yanındayız merak etmeyin, yok devlet dediğiniz şu tepemizde aylık onbinlerce lira para alıp milletin parasıyla keyif yapanlarsa onlar benim devletim değil, sizin olabilir siz de onların her dediğine hıhı tamam deyin:)

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Bu yazıda süslü bir anlatım yok, edebiyat yok, kıraathane muhabbeti var.
Hadi başlayalım.
Yasaklama sonucunda cezayı Wiki değil Türk halkı görüyor.
Zaten haklı olmasına haklıyız.
Kendi vatandaşlarına istediğin kadar haklı olduğunu anlat.
Bir işe yaramaz.
Haklı olduğunu diğer insanlara kabul ettireceksin.
Sen yasaklayınca onlar da sana gelip, kardeş sen bizi yasaklamışsın, kusura bakma, sen böyle yasaklayınca biz şimdi acayip ibret aldık, siz haklıymışsınız, özür dileriz, bizi affedin demiyor.
Tam tersi ulan adamlar zaten haksız, haksızlıklarını ancak böyle baskıyla, zorlamayla, yasaklarla örtmeye ve geçiştirmeye çalışıyorlar algısı oluşuyor.
Aynısını öbür taraf yapsa sen ne dersin, hiç mi empati özelliği yok karar alan insanlarda ?
O maddeyi bizim halk görmeyince, kafamızı kuma sokunca, diğer dünyadaki tüm insanlar görünce, haklı konumuna geçmiyoruz.
Olan Wiki'deki bilgilere erişemeyen insanlara oluyor.
Kendi insanımızı kendimiz rehin alıp, bak bunu yapmazsan biz de bu insanların sana gelmesine engel oluruz der gibi rehineci bir hale düşmüş görüntüsü veriyoruz.
Onların reytingleri de hiç zarar görmez, facebook, twitter veya instagram olsaydı çok az bir nebze görebilirdi ama wikipedia için sanmıyorum.
Artık diğer ülkeler bizi kıskanıyor yalanı ve kibrine de son verin.
Neyini kıskanıyor senin kardeş, kotalı internetini mi kıskanıyor, ağzımı açtıracaksınız şimdi, dünyadaki uçakların yarısından fazlasını üreten bir ülke var, valaha billaha bir tane hava limanı açan ülkedeki bir takım insanlar kadar kibirlenmiyorlar.
Neyse konu bu değil.
Kısa vadeli günü birlik çözümle götür götürebildiğin kadar diye diye saçma salak yalanın alası Ermeni soykırımını onlarca ülkenin kabul etmesine sebep olduk.
Çok mu zordu, uyduruk Ermenistan devletinin yaptığı gibi orta ve uzun vadeli lobicilik yapmak, insanlara anlatmak.
Evet çok zordu.
Belki ilk birkaç yıl faydasını görmeyecektik, belki ilk 10 yıl bir faydasını görmeyecektik.
Ama ondan sonra herşey rayına oturacaktı.
Öyle olsaydı birilerinin işine gelmezdi.
Muktedirin yanında yer almak ne kolay.
Karşı çıkan herkesi teröristlikle, vatan hainliğiyle suçlamak artık sıktı.
Böyle yapmak ancak ve ancak terörist kelimesini yozlaştırır.
Böyle yapmak ancak ve ancak vatan haini kelimesinin değerini düşürür, ele ayağa düşer, liseliler birbirine vatan haini demeye başlar, yoksa başladı mı?
Son olarak bu yazıda kimseye gizli mesaj verilmemiştir, mesaj vereceğim adamı alıntılar ve mesajımla beraber verilmesi gerekenleri bir güzel veririm, bugüne kadar da hep böyle yaptım.
O yüzden kimse alınmasın.
Genel düşüncem budur.

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
Aynı konudaki 21. ve 24. mesajlardaki yazdıklarımı okursanız benim zaten İran'dan internet bağlantısının kesilmediğini savunduğumu görebilirsiniz.
Bütün İran'ı intranet yapmamaları yapamayacakları anlamına gelmiyor, ısrarla Kuzey Kore örneğini veriyorum ama sanırım laf sokmak daha çekici geldiğinden görmezlikten geliyorsunuz. Acaba Kuzey Kore'den de periscope yayını yapıyor mu insanlar ? Şu an olmaması olamayacağı anlamına gelmez.

Ayrıca hayırdır bu kibir nereden geliyor, çok mu bilgilisiniz. Açık ip adresim 81.213.43.121, static ip lütfen ağa bağlı herhangi bir yerel ağı veya bilgisayarı sallayabilir misiniz rica etsem ? Tanımadığımız insanlarla konuşurken sen değil siz diye hitap ediliyor ama adab, terbiye sıfır olduğundan anca forum köşelerinde böyle egonuzu şişiriyorsunuz. Biraz ötede oynayalım madem biz, bilmiyoruz nasılsa

senin iranda internet kesiliyor dediğini söylediğimi de nereden çıkardın? tırnaklarını çıkarıp körü körüne savunmaya geçtin. mesajımı ilk alıntılayan sensin. daha kime neye cevap yazdığımı sormadan kendince bilgi saçtığını sanıyorsun ortalığa.

bu üslup ve kendini bilmezliğinle dünyadaki "siz" diyeceğim en son insansın.

DarKeN

Müdavim
Reaksiyon puanı
88
Lütfen şu engel kaldırılsın artık bu rezillik ve utanç haberiyle daha fazla anıldığını görmek istemiyorum bu ülkenin. İnternet üzerindeki her sitenin engellenebileceği aklıma gelirdi de Wikipedia'nın (bi ansiklopedinin) bir gün Türk hükümeti tarafından engellenebileceği aklımın ucundan geçmezdi helal olsun ne diyeyim, tebrikler imkansız başarıldı.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Wiki bu açıklamayı yapmış. Lakin, Fetö ve pkk gibi müseccel hain pisliklerin doldurduğu ve ülkeyi bütün dünyada rezil rüsvay eden iftiralarını silme talebinden falan bahsetmiyor elbet. Sadece bir çoklarının papağan misali özgürlük masalı anlatmaktan başka. Kimse özgürlüğüne karışabilir mi, karışamaz! Ama kahpece iftira etmeyeceksin, ettirmeyeceksin, edenlere müdahalede bulunacaksın. Şimdi ben burada kalkıp hiç bilmediğim, tanımadığım halde wiki savunuculuğu yapan arkadaşlarımızın şahsını, namus ve onurlarını hedef alan iftiralarda bulunsam bu benim özgürlüğüm mü oluyor?

Son düzenleyen moderatör:

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Hocam haklı olduğunuz taraflar yok değil de o merkez bankasındaki 100 milyar dolar nereden geldi, ihracattan mı ? Devlet eldeki kaynaklar sabit kalmasına rağmen mi biriktirmiş o parayı. Özelleştirmeden gelen para girmiş hesaba, bununla mı övünüyoruz ?
Yâni satıştan alınan para kâr sayılıyorsa sayalım, satacak bir şey kalmadı gerçekten. O 100 milyar dolar tükendiğinde ne yapmayı düşünüyoruz, ilacı bırakalım açlıktan ölmezsek iyi. Çiftçinin ayıp olacak ama anası ağladı. 10 sene sonra ne yapacağız toprağımızı mı satacağız ? Üretimi olmayan ülkenin parası bugün vardır yarın yoktur, bunu siz benden daha iyi biliyorsunuz.
İzlediğimiz Battal gazi filmlerinden mi geliyor bu özgüven ama anlayamıyorum gerçekten.
Davosa rest çekip geri adım atan biziz, mavi marmarada artistlik yapıp geri adım atan biziz, twitter-youtube engellemelerinde meydanlarda haykırıp geri adım atan gene biziz. Rest çekiyorsak bari arkasında dursak içim yanmayacak, cümle aleme rezil oluyoruz, aha buraya yazıyorum o wiki o maddeyi kaldırmasa bile o site açılacak. Aynısını on kere yaşadık, yaşamasak tecrübe yok diyeceğiz ama önümüzde duruyor işte.
Zamanında fetö cemaatinde bir sohbette öğrenciler yemeklerden şikâyet ediyor, cemaat abisi de "şükür edin arkadaşlar nimete, buna da şükür" diyor. Çocuğun biri de "biz buraya para ödüyoruz, Allah rızası için mi veriyorsunuz ki katlanacağız" minvalinde bir cevap vermişti.
Aynı durum burada da geçerli. Bu millet Demirel zamanında bugünkü vergiyi mi ödüyormuş ki şikâyet etmeye hakkı olmayacak. Yazık ki 70'lerde devlet kaynaklarını satmayı akıl edememiş hükümetler, o tüp kuyrukları oluşmazdı en azından, hem merkez bankasında da bol bol parası olurdu.
Kyk yurtları özelleştirildi, ne düşünüyorsunuz alanlar öğrencilerin rahatını düşünecektir değil mi, daha 1 ay önce çocuk getirdiler hastaneye kyk yemekhanesinden zehirlenmiş. Ama o kyknın parası merkez bankasına iyi katkı sağlamıştır, insaf gerçekten de insaf...

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Bu xenforo sistem beni hasta ediyor, düzeltmek istiyorum izin vermiyor... öf ya uykum geldi be. :)