Linux kullanmamızın "GERÇEK" sebebi

Bu konuyu okuyanlar

Harnapazade

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,442
Ubuntu'daki Mac özentiliği beni delirtiyor.
Yıllarca Mac'ten özenip penceredeki tuşları sola koydular şimdi de renklerini Mac gibi yapmışlar.
Halbuki Mac'e özeneceklerine Chrome'a özenseler yani File Edit .. Help menüsünün en sonunda üç tuş olsa en az 20-30 pixel alan açılmış olur.
Ekleme : Zaten şu an File Manager'da bunu yapmışlar görüntüden gördüğüm kadarıyla ama diğer başlık çubuklarında da var mı yoksa dosya yöneticisinin kendi özelliği mi bilmiyorum.

Ubuntu'daki bir başka gereksizlik de zaten 16:9 olan ekranın alt ve üst kısmına toolbar koyup kalan çalışma boyutunu iyice küçültmek, madem farklılık yapacan Unity'deki gibi sola koy ama yukarıya aşağıya birşey koyma.
Fontunda bile gariplik var yani misal büyük 'G' harfine bakınca görebilirsiniz, diğer bazı harflerde de durum aynı, farklı olma arzusuyla okunması zor ve çok da şık görünmeyen bir tasarım.

Böyle eleştirdiğime bakmayın, Ubuntu'yu severim, şu an Manjaro kullansam da.
--- Gönderi Güncellendi ---
Ekleme : Novell satılana kadar openSuse kullandım ama artık eski gücünde değil ve eski heyecanında da değil. :(
O arayüz tutmadığı için resmi arayüzü GNOME olucak artık 18.sürüm itibariyle Ubuntu :). Bende katılıyorum söylediklerinize Unity arayüzünde çalışma alanı çok kısıtlı. Manjaro kullanmıştım bi ara Arch tabanlı ve çok popülerleşti son zamanlarda iyi bir atılım yaptılar. Aslında ben Manjaro GNOME kullanacaktım ama benim pc sadece UEFI destekliyor Legacy yani normal kurulum yapma imkanım yok. Manjaronun UEFI kurulumu sıkıntılıydı 1 hafta öncesine kadar. Düzeltirlerse geçmeyi düşünürüm çünkü Manjaro Arch gibi özelleştirilebilir bir taban kullandığı için çok hızlı çalışıyor. Hem hızlı hem modern hem de stabil. Ayrıca otomatik olarak tüm sürücülerinizi tanıyor ve yüklüyor sorunsuz bu da bir artısı. Sitelerinde bile yazmışlar Arch'ın özelliklerini :
  • Speed, power, and efficiency
  • Access to the very latest cutting and bleeding edge software
  • A ‘rolling release’ development model that provides the most up-to-date system possible without the need to install new versions, and
  • Access to the Arch User Repository (AUR).
    • A simplifed, user-friendly installation process
    • Automatic detection of your computer’s hardware (e.g. graphics cards)
    • Automatic installation of the necessary software (e.g. graphics drivers) for your system
    • Its own dedicated software repositories to ensure delivery of fully tested and stable software packages, and
    • Support for the easy installation and use of multiple kernels
https://manjaro.org/wp-content/uploads/2017/03/gnome-170.png - Şuna bakıpta etkilenmemek elde değil.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Bir şey mi dedin ? :D
Welcome – SUSE Studio
Buraya giriş yapabilir misin, Google üyeliğin vs varsa.
Beni mi banladılar yoksa aylardır misal bu siteye girilemiyor ve kimsenin umurunda değil mi anlamış değilim. :D
Bu tür sebeplerden dolayı geliştiricilerin heyecanının kalmadığını düşünüyorum.
Ayrıca şarkını kınıyorum.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
@Ben Kenobi benim bu videomu kınadığım kadar kınayamazsın. Seni acayip kınıyorum, çok pis kınıyorum, durmaksızın kınıyorum, nefes almadan kınıyorum... Bu nasıl müzikal hele ? :p Ameno mu diyorlar gayri müslim ayini midir, şaman ayini midir, ne ayinidir belli değil :D Bir de uhuaaaahhaha deseler kesin şaman ayini derdim :p

PrestigeMan

Müdavim
Reaksiyon puanı
157

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
@PrestigeMan LMDE yarı yuvarlanan sürümdür eğer Ubuntu tabanından sıkıldıysan Debian tabanlıdır.

PrestigeMan

Müdavim
Reaksiyon puanı
157
Linux mint daha kolay geldide yinede bi fark yok [emoji41] lol oynuyan var mı? Hangi linuxu kullanıyor acaba?

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Lol herhangi bir linux dağıtımında biraz uğraşılarak oynanabilir ama bence Windows ile dual boot yap oyun için. Oyun oynayacağın zamanlar Windows'ta takıl, oynamayacağında ise Linux'a geç.

PrestigeMan

Müdavim
Reaksiyon puanı
157
Lol herhangi bir linux dağıtımında biraz uğraşılarak oynanabilir ama bence Windows ile dual boot yap oyun için. Oyun oynayacağın zamanlar Windows'ta takıl, oynamayacağında ise Linux'a geç.

Ubuntu dual boot ta açılmadı uefi kurdum ancak f11 tuşuna basıp oradan diski yapınca açıldı. Eski pcde linux mint dual yaptım oldu.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Ubuntu dual boot ta açılmadı uefi kurdum ancak f11 tuşuna basıp oradan diski yapınca açıldı. Eski pcde linux mint dual yaptım oldu.
Galiba Linux dağıtımları UEFI olarak kurulmuyordu. Bios ayarlarından UEFI'yi kapatıp deneseydiniz.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
@Halktan Biri şu zamana kadar UEFI kurulmayan bir dağıtım görmedim Debian dahil,

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
UEFI kurulumdan sonraki ilk yeniden başlatmada Bios'a geliş boot yöneticisini değiştirmeniz gerekiyor, bunu Linux kendisi değiştiremiyor.
UEFI olmayan kurulumlarda böyle bir duruma ihtiyaç yok.

PrestigeMan

Müdavim
Reaksiyon puanı
157
Cinnamon, MATE vs vs fark varmı yoksa sadece masa üstü farklılığımı var ?

PrestigeMan

Müdavim
Reaksiyon puanı
157
UEFI kurulumdan sonraki ilk yeniden başlatmada Bios'a geliş boot yöneticisini değiştirmeniz gerekiyor, bunu Linux kendisi değiştiremiyor.
UEFI olmayan kurulumlarda böyle bir duruma ihtiyaç yok.

Evet dediğiniz gibi yaptım şuan direk ubuntu açılıyor. Burada arkadaş göstermiş nasıl yapılacağını yaptım tıpa tıp aynısınıda bu kadar gelişmiş te bios yok. Videodaki gibi seçenekli çıkmıyor da gerekte yok artık f11 le geçiş yapabiliyorum zaten amacım direk ubuntuyu açmaktı oldu.:D

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
Evet dediğiniz gibi yaptım şuan direk ubuntu açılıyor. Burada arkadaş göstermiş nasıl yapılacağını yaptım tıpa tıp aynısınıda bu kadar gelişmiş te bios yok. Videodaki gibi seçenekli çıkmıyor da gerekte yok artık f11 le geçiş yapabiliyorum zaten amacım direk ubuntuyu açmaktı oldu.:D

Terminali aç ve şu komutu yaz:

Kod:
sudo update-grub

Sonra

Kod:
sudo update-grub2

bu iki komuttan sonra bilgisayarını yeniden başlat ve ilk ekranda windowsun görünüp görünmediğine bir bak.

PrestigeMan

Müdavim
Reaksiyon puanı
157
Yok olmuyor bir çok yöntem denedim bayağı bir kaç kez kurdum olmuyor en azından biostan ayarladım direk ubuntuyu açıyorum gözükmesede olur geçecegim sıra yine hallediyorum boot menü f11 komuduyla yanlız ilgiç olan diğer eski pcye kurdum onda göstermesi onda linux mint mate kurdum. Bu Linux sandığımdanda basitmiş ben bu kadar kolay bişey beklemiyordum. Googlede ne ararsan zaten çözümü var. Aşağıdada ekran görüntüsü konu amacınımı aştı asıl konusu varmı forumda :p:D

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü - 2017-04-26 19-30-02.png
    Ekran Görüntüsü - 2017-04-26 19-30-02.png
    260.5 KB · Görüntüleme: 216