Linux Mint D sürücüsü

Bu konuyu okuyanlar

pisiko_212

Asistan
Reaksiyon puanı
62
Merhaba arkadaşlar. İlk defa linux mint kullanıyorum. Öncelikle hoşuma gitti.Farklı bir mantık yapısı var.Ancak kurarken windows gibi sistemi şuraya kur tarzında bir şey bulamadım ve kurmak için bayağı kurcaladım ve malesef d sürücümü göremiyorum.Bunu nasıl yapacağız.Şimdiden teşekkürler.

upload_2017-4-21_1-36-12.png

Son düzenleme:

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
En baştan anlatayım.
Öncelikle Linux Mint 18.1 serena cinnamon iyidir. Sitesinden indiriyoruz.
Iso kalıbını dvd ve ya usb belleğe yazdırıyoruz. NOT: DVD ye yazdırıyorsak 4x gibi yavaş hızlarda yazdıralım.
Sonra hangi medyaya yazdırdıysak dvd ve ya usb bellek bilgisayarı F11 sisteme göre değişir boot menüden o medya ile başlatıyoruz.
Sonrasında Linux un live versiyonuyla sistem açılacak. Sonra masaüstünde İnstall Linux simgesine tıklayıp diske kuruluma geçeceğiz. Öncelikle D sürücüsünü görmüyor demişsin Windows üzerinden disk yönetimine girip D sürücüsünün üzerinde sağı tıklayıp sil. Ben Windows un önyükleyicisini sevdiğim için Linux un grup kurmasını istemiyorum.

Bilgisayarın şu şekilde açılması her zaman iyidir.

553138_10151041128779292_736986191_n.jpg

Ben anlatırım ama çok uzun olacak şurada anlatıldığı gibi yapabilirsin..

Windows 8'i Ubuntu ile Beraber Kurmak (DualBoot Kurulum) enpedi-Windows 8

Orada anlatılan adımlara dikkat ettin mi gayet güzel kurulur sıkıntı olmaz.

pisiko_212

Asistan
Reaksiyon puanı
62
Öncelikle uzun yazınız için teşekkür ederim.Ancak malesef belirtmemişim ben sistemi kurdum.D sürücümü görüyordu ancak kurulum sırasında ikisini ayırmadı.500 gb yi bir gördü.Sisteme alan ayırdım sonra takas alanı istedi onu da verdim ancak sonra d sürücümü göremiyorum.Hatta şu anda attığım resme bakınca sistemin önemli bir kısmı yok.Bu bölümleri formatlatmadan kurtarabilir miyim acaba ?

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,711
Sürücülerin isimleri Linux'ta farklıdır. Kurulum esnasında bazı seçenekler var. Tek bir diske kur, yanına kur veya kendim yapılandıracağım gibi.

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
Yani şimdi D sürücüsünün üzerinde Linux kurulu yanlış biçimlendirilmiş falan olabilir mi acaba?.

Bende Linux üzerinde bu şekilde gözüküyor. NTFS olanları sallayın yıldızlı olan 4 kısım Linux un kurulu olduğu bölümler. Dosya sistemini ve biçimlendirmeyi bu şekilde yaptığından emin misin?.

dfg9D

2r46vA.png

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,711
Bölük pörçük etmişsin diski. O kadar çok bölümler oluşturman için bir neden varmı? Kurulum denemeleri sonucu mu böyle bir ortam oluştu ?
Bir kök dizin bölümü (işareti : "/") ve bir de RAM kadar takas bölümü yeterliydi Mint için.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Linux'teki disk yapısı zaten asıl olan yapıdır.
Windows bu yapıya bir harf bir de kelime olmak üzere etiket ekler, misal C sürücüsü harfi ve Mehmet etiketi(İkinciyi sen yaparsın, birinciyi Windows otomatik)
Ancak donanımda böyle birşey yoktur, donanım diskleri sırasına göre ayırır.
Linux bir diski sd* şeklinde isimlendirir.
Buna göre bilgisayarında bir disk varsa sda olur, ikinci disk sdb olur, üçüncü disk sdc olur, vs.
Disk içerisindeki bölümler de sdx* şeklinde isimlendirilir.
Buna göre bilgisayardaki ilk diskin ilk bölümü sda1 olur, ikinci bölüm sda2 olur, üçüncü bölüm sda3 olur, vs.

Şimdi normalde sda1 = C, sda2 = D, sda3 = E olması gerekir.
Ancak bu durum format atarken değişebilir yani sen ikinci sıradaki bölüme Windows'u yüklersen veya formattan sonra yeni partitionlar ekleyip çıkarırsan Windows bunu karıştırır ve sıra bozulur.
Diskleri ayırt etmek için her diske etiket ver, o zaman anlarsın misal D'ye Kişisel etiketi verirsen Linux'te bu etiketi görürsün.

Linux yüklerken birden fazla bölüme ihtiyaç duyarsın.
Birinci bölüm swap alanı yani Windows'taki pagefile. (Aslında bunun için bölüm oluşturmasan da olur ama bunu yapmazsan verim az bir miktar düşebilir)
İkinci bölüm eğer UEFI kullanıyorsan boot/efi olarak mount etmen gereken ve Bios'taki bootloaderların saklandığı bölüm.
Üçüncü bölüm de genel root bölümü.
İstersen /home olarak mount edeceğin bölümü de ayırabilirsin, bu sayede Linux'e format attığında veya yeni bir Linux kurduğunda ayarların taşınmış olur.

Ek bir not olarak diskin GPT tablosuna sahip değilse(yani UEFI kurulum değilse) en fazla 4 primary partition oluşturabilirsin, bunlardan bir tanesini extended yapıp, içerisine logical partitionlar eklemek suretiyle daha fazla bölüm oluşturabilirsin ancak GPT disklerde yanlış hatırlamıyorsam 255'e kadar limiti var.
--- Gönderi Güncellendi ---
Şimdi gelelim senin soruna.
1000 GB'lık sabit disk görülüyor, orası harici disk mi dahili mi ?

pisiko_212

Asistan
Reaksiyon puanı
62
Bölük pörçük etmişsin diski. O kadar çok bölümler oluşturman için bir neden varmı? Kurulum denemeleri sonucu mu böyle bir ortam oluştu ?
Bir kök dizin bölümü (işareti : "/") ve bir de RAM kadar takas bölümü yeterliydi Mint için.
aynen kurulum denemeleri yaparken oluşturdum. 250 gb sisteme 250 gb de D sürücüsü vardı.Ancak kurulum yaparken bu ikisini bir gördü böldüm.Sonra swap istedi onu da böldüm.Ortaya bu tabloyu çıkartmayı başardım.Şimdi komple format mı yiyecek bu bölümler?

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,711
Sistem düzgün çalışıyorsa, boş olan disk bölümlerini silip, diğer kalan bölümleri boş alana genişletebilirsin. Gparted adında bir program var bu işleri yapabileceğin. Tabii önce sileceğin disk bölümlerinin boş olduğundan emin olmalısın veri kaybına neden olmamak için.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Merhaba arkadaşlar. İlk defa linux mint kullanıyorum. Öncelikle hoşuma gitti.Farklı bir mantık yapısı var.Ancak kurarken windows gibi sistemi şuraya kur tarzında bir şey bulamadım ve kurmak için bayağı kurcaladım ve malesef d sürücümü göremiyorum.Bunu nasıl yapacağız.Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyayı görüntüle 21263
hdd niz 500 gb bunun 300 gb ını windows kullanıyor, windowsda d: olarak hatırladığınız 200 gb lık kısmı kurulum esnasında Extendet yapıp üzerine linuxu kurmuşsunuz.

Eski D yi geri getirmeniz mümkün değil geçmiş olsun, bari mintin keyfini çıkartın...

pisiko_212

Asistan
Reaksiyon puanı
62
hdd niz 500 gb bunun 300 gb ını windows kullanıyor, windowsda d: olarak hatırladığınız 200 gb lık kısmı kurulum esnasında Extendet yapıp üzerine linuxu kurmuşsunuz.

Eski D yi geri getirmeniz mümkün değil geçmiş olsun, bari mintin keyfini çıkartın...
Teşekkürler.Neyse ki çok önemli şeyler yoktu.Bu arada evet linux mint oldukça hoş :) Büyük konuşmayayım ama sanırım bir daha windowsa dönmem.Ama mint üzerine virtual olarak windows kurmak istiyorum.Şu an işimden dolayı vakit bulamıyorum.Hafta sonu ilgileneceğim inşallah.

Son mesajlar