Fiat Egea Euro NCAP sonuçları açıklandı!

Bu konuyu okuyanlar

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
Videodan pek bir şey anlamadım. Ne oldu orada? Kötü olan tam olarak nedir?

Apocalypse_

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,271
Videodan pek bir şey anlamadım. Ne oldu orada? Kötü olan tam olarak nedir?
sitesinde yaya çocuk yolcu güvenlik yardımcısı oranları oldukça düşük güvenlik hariç 3 yıldız aldı + güvenlik için 4 yılduız

alpacino_34

Müdavim
Reaksiyon puanı
495
Şu fiat a bi ben mi ısınamıyorum klasik araçları dışında vasat bi marka

Reaksiyon puanı
30
Firmalar gittikçe güvenliklerini arttırmaları gerekirken iyice plastik üretmeye başladılar. Araba 64 ile vurduğunda böyle dağılıyorsa, 120 ile vursa demek ki içinden canlı çıkmayacak Allah korusun.

Apocalypse_

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,271

intricate

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Firmalar gittikçe güvenliklerini arttırmaları gerekirken iyice plastik üretmeye başladılar. Araba 64 ile vurduğunda böyle dağılıyorsa, 120 ile vursa demek ki içinden canlı çıkmayacak Allah korusun.

Her geçen yıl araç fiyatları yukarı yönlü bir seyir içindeyken bir de... 2-3 sene önceki araç fiyatları ile şimdiki araç fiyatlarını düşündüğümüzde...

garmel.373

Asistan
Reaksiyon puanı
120
Bizdeki sıkıntı (ülke olarak), sistemi düzenleyicek/standart oluşturacak bağımsız örgütleri kurup kanunla güçlendirememizdir.
Bir kaza haberi vardı. Arkadan araca vuruyorlar(arkadaki hasar büyük olmadığı halde), öndeki sürücün kolu kırılıyordu.(Sürücü koltuğu yamulduğu için) Adam kendi imkanlarıyla araştırmış. Sonuç araç firması koltuk üreticisini suçluyor. Koltuk üreticisi de bana söylenen bir standart olmadığı için (haliyle en ucuzu üretmiştir) beni suçlayamazsınız diyordu. Koltuk üreten firma şunu da özellikle belirtiyor: Avrupa'ya ihraç edilecek olan araçlarda AB standardı var, fakat Türkiye'dekiler için istenen bir standart yok diye.
Biz kendi ülkemizde standart koyup bunu denetleyecek Bağımsız Örgütler kurmadıkça bu sonuçlar değişmez!

DEADPOOL®

Asistan
Reaksiyon puanı
23
behzat-ç.-70-9.jpg

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Fiat ve Renault, kalitesiyle değil, yedek parça ve servis ağındaki muazzam başarılarıyla var olan iki firma. Türk milleti "yarın"a büyük önem veriyor, on kat daha kaliteli bir arabayı sadece yedek parça ve servis durumu nedeniyle almak istemiyor, hemde aynı fiyat segmentinde olmasına rağmen. Mesela benim Honda'nın yan aynası kırılınca orjinalinin 620 lira olduğunu söylediler, ama bu fiyat ve renault'da 70-80 civarıdır.

Süleyman Alkan

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
815
Bildiğin sınıfta kalmış araç güvenlik bakımından zaten tasarımda da pek bişey yok vasat bana göre bune vereceğim parayla audi bmw alırım düşük model daha iyi..

garmel.373

Asistan
Reaksiyon puanı
120
Fiat ve Renault, kalitesiyle değil, yedek parça ve servis ağındaki muazzam başarılarıyla var olan iki firma. Türk milleti "yarın"a büyük önem veriyor, on kat daha kaliteli bir arabayı sadece yedek parça ve servis durumu nedeniyle almak istemiyor, hemde aynı fiyat segmentinde olmasına rağmen. Mesela benim Honda'nın yan aynası kırılınca orjinalinin 620 lira olduğunu söylediler, ama bu fiyat ve renault'da 70-80 civarıdır.
Aynen öyle hocam.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
benim renault'da elektrikli katlanır aynaya 420 tl istediler. ısıtması veya kör nokta uyarı sensörü falan da yok

CiiixXx

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Kaç gün oldu açıklanalı...

Güvenli değil araç maalesef, daha sağlam olduğu söylenen HB modeli ile 3 yıldız almış. Güvenlik paketi ile 4 yıldız. Sedan ile teste girse 3 ü bile göremeyecek belkide.

Yani ezberleri bozmuş gerçekten...

tengribizmenemen

Profesör
Reaksiyon puanı
485
Ne beklersin işte,kasası daha albenili linea gibi bir şey.10 senelik araçlar bile genel olarak bundan çok daha Güvenli.Mesela bizim 10 yaşındaki Ford c-Max aracımız 4 Yıldız almıştı.Sonra sattık yerine 2006 xc90 aldık.O çok rahat 5 Yıldız alıyordu ki isteyenler euro ncap internet sitesinden bakabilirler 2016 320d'nin güvenliği 2008 xc90'dan daha kötü.
Bu konuda volvoyu tek geçerim.

alpacino_34

Müdavim
Reaksiyon puanı
495
Ne beklersin işte,kasası daha albenili linea gibi bir şey.10 senelik araçlar bile genel olarak bundan çok daha Güvenli.Mesela bizim 10 yaşındaki Ford c-Max aracımız 4 Yıldız almıştı.Sonra sattık yerine 2006 xc90 aldık.O çok rahat 5 Yıldız alıyordu ki isteyenler euro ncap internet sitesinden bakabilirler 2016 320d'nin güvenliği 2008 xc90'dan daha kötü.
Bu konuda volvoyu tek geçerim.
Xc90 hakkında bilgi verirmisin motor ve sanzıman olarak

tengribizmenemen

Profesör
Reaksiyon puanı
485
Xc90 hakkında bilgi verirmisin motor ve sanzıman olarak
2.4 d5 motor var.185 hp,400 nm.5 silindirli.Performansı güzel genel olarak.Düz yolda 200 Görüyor.
Şanzıman olarak gm marka,genel olarak sorunlu bir şanzıman olarak adı anılıyor.6 ileri.Sorunu da şu;mesela vites değiştireceği anda ayağınızı gazdan çekince araç kendini ileri atıyor.Sanki birşey vuruyormuş gibi.Ama bakımlarını düzenli yapınca sorun çıkarmıyor.

alpacino_34

Müdavim
Reaksiyon puanı
495
2.4 d5 motor var.185 hp,400 nm.5 silindirli.Performansı güzel genel olarak.Düz yolda 200 Görüyor.
Şanzıman olarak gm marka,genel olarak sorunlu bir şanzıman olarak adı anılıyor.6 ileri.Sorunu da şu;mesela vites değiştireceği anda ayağınızı gazdan çekince araç kendini ileri atıyor.Sanki birşey vuruyormuş gibi.Ama bakımlarını düzenli yapınca sorun çıkarmıyor.
Fiyat olarak neden pahalı onu çözemedim :)

tengribizmenemen

Profesör
Reaksiyon puanı
485
Fiyat olarak neden pahalı onu çözemedim :)
Aracın sıfırının fiyatı yüksek,ve Jeep grand Cherokee ya da Audi q7-BMW x5 neyse xc90'da odur.Hatta xc90 çok daha uygun fiyata satılmakta bu araçlarla kıyaslanınca.Araç 2016 Truck of the yere Ödülü'nü de Aldı :) Çok şaşırmamak gerek...

alpacino_34

Müdavim
Reaksiyon puanı
495
Aracın sıfırının fiyatı yüksek,ve Jeep grand Cherokee ya da Audi q7-BMW x5 neyse xc90'da odur.Hatta xc90 çok daha uygun fiyata satılmakta bu araçlarla kıyaslanınca.Araç 2016 Truck of the yere Ödülü'nü de Aldı :) Çok şaşırmamak gerek...
Aynı sınıflar olduğunu biliyorum ama Genede fazla fiyat istiyorlar benim en sevdiğim kasa 2004 olan kasa Çok oturaklı Bu sınıfta 1. Gelen kendimce
VW toureg
Bmw X5
Volvo XC 90
G.Chorooke

Konu saptı kusura bakmayın :)

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
düzeltme yapmam icap ediyor.
egea ilgili teste hb modeliyle girmiş. normalde sedan ile girmesinin bir farkı olmaz.
euroncap test araçlarını baz donanımları ile teste sokuyor.

bunu bilen fiat egea sedan ve egea hb nin baz donanımını farklı yapmış. hb versiyonuna perde ve yan hava yastıklarını standart koymuş.
sedanda ise sadece 2 ön hava yastığı var. eğer sedan teste girse 2 yıldız anca alırdı.
perde hava yastığı ise birçok otomobilde baz donanımda gelmiyor.

dolayısıyla egea perde hava yastıklarına rağmen 3 yıldız alıyorsa aracın hakkı 3 yıldız bile olmayabilir.

önceki mesajımda egea'yı savunmuştum fakat çevirilen dümenin yeni farkına vardım.

araç çıktıktan 1 sene sonra teste girmesinin de sebebi bu. teste sedanla sokmak istememişler. hb ile soktular ki 3 yıldız alabilsin.
türkiyede insanın değeri olmadığı için rahat rahat satıyorlar sedanları. sonra ölümlü kaza sayısı neden çok diye soruyorlar.
avrupaya göre araç sayımız az ama ölümlü kazamız çok. çünkü satılan araçların birçoğu güvensiz veya eski

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
gerekeni yapmış gibi gözüküyor ondan daha kötüleri var...

CiiixXx

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
düzeltme yapmam icap ediyor.
egea ilgili teste hb modeliyle girmiş. normalde sedan ile girmesinin bir farkı olmaz.
euroncap test araçlarını baz donanımları ile teste sokuyor.

bunu bilen fiat egea sedan ve egea hb nin baz donanımını farklı yapmış. hb versiyonuna perde ve yan hava yastıklarını standart koymuş.
sedanda ise sadece 2 ön hava yastığı var. eğer sedan teste girse 2 yıldız anca alırdı.
perde hava yastığı ise birçok otomobilde baz donanımda gelmiyor.

dolayısıyla egea perde hava yastıklarına rağmen 3 yıldız alıyorsa aracın hakkı 3 yıldız bile olmayabilir.

önceki mesajımda egea'yı savunmuştum fakat çevirilen dümenin yeni farkına vardım.

araç çıktıktan 1 sene sonra teste girmesinin de sebebi bu. teste sedanla sokmak istememişler. hb ile soktular ki 3 yıldız alabilsin.
türkiyede insanın değeri olmadığı için rahat rahat satıyorlar sedanları. sonra ölümlü kaza sayısı neden çok diye soruyorlar.
avrupaya göre araç sayımız az ama ölümlü kazamız çok. çünkü satılan araçların birçoğu güvensiz veya eski

Kısa ve öz... Güzel bilgiler. Ek olarak aracın ön koltukları da sıkıntılı. Zaten çarpışma testlerinde ön koltuğun nasıl kırıldığını net görebiliyorsunuz.

Koltuğun aslında bu kadar önemli olduğunu hiç düşünmemiştim, ta ki bir minibüs arkadan şiddetli bir şekilde çarpana kadar.

Maalesef Fiat marka arabanın ön koltuğunda kemerim takılı şekilde oturuyor olmama rağmen, minibüsün çarpmasıyla koltuk son kademeye kadar yattı ve ben gözümü açtığımda arka koltukta buldum kendimi :D Sonrasında da günlerce süren sırt, bel, boyun ağrıları...

Koltuk önemli abi...

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
Kısa ve öz... Güzel bilgiler. Ek olarak aracın ön koltukları da sıkıntılı. Zaten çarpışma testlerinde ön koltuğun nasıl kırıldığını net görebiliyorsunuz.

Koltuğun aslında bu kadar önemli olduğunu hiç düşünmemiştim, ta ki bir minibüs arkadan şiddetli bir şekilde çarpana kadar.

Maalesef Fiat marka arabanın ön koltuğunda kemerim takılı şekilde oturuyor olmama rağmen, minibüsün çarpmasıyla koltuk son kademeye kadar yattı ve ben gözümü açtığımda arka koltukta buldum kendimi :D Sonrasında da günlerce süren sırt, bel, boyun ağrıları...

Koltuk önemli abi...

allah korumuş geçmiş olsun. egea şu an rakiplerinden 10 bin tl daha ucuza satılıyor.
almak isteyen yine alsın itirazım yok elbette ama ne aldığını bilsin.
aradaki fark güvenlik öğelerine gidiyor.
teste hb modeli 6 hava yastığı ile girmiş ona rağmen 3 yıldızı anca almış.
rakipleri 4 hava yastığı ile 5 yıldız alıyor.

sedan modelinde ise sadece 2 hava yastığı var. eğer sedanla teste girse 2 yıldızı anca alırdı.
ölümlü trafik kazalarının bu kadar çok olduğu ülkemizde en çok satılan araç tipi olan sedan modeli için böyle birşey yapmaları çok yakışıksız olmuş.

CiiixXx

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Teşekkürler. Verilmiş sadakamız varmış.

Biliyorum yazdığınız şeyleri, ilk sayfada bende benzer şeyler yazmıştım.

Çok satabilmek için insan hayatı hiçe sayılıyor. Filo satışlarında daha da ucuza satıyorlar bu aracı. Çalışanların seçme şansı, itiraz etme şansı da yok.

Bireysel olarak bu aracı alan çok az diye biliyorum. Genelde yollarda gördüklerimiz şirket araçları.

alpacino_34

Müdavim
Reaksiyon puanı
495
zaten bu araçlar egea olsun 301 olsun linea olsun filo dışında alınmayacak araçlardır

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
koltuk değiştirip kullanırlar...
Linea ama Egea da aynıdır...

Son mesajlar