Bu konuyu okuyanlar

mimarx28

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Uzun saatler PC başında Autocad'te çizim yaptığımdan dolayı sessizlik üzerine bir sistem toplamayı düşünüyorum. Bu konuda kendimce resim üzerinde sistemi anlatan bir dosya hazırladım. Sizlerin bu sistem hakkında öneriniz bu konuda görüşlerinizi beklerim.

Ekli dosyalar

• Untitled-1.jpg
    Untitled-1.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 1,004

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Bütün markalarda mı sesli çalışıyor ?
Sessizliği takıntı edecek kullanıcıları sinir edecek kadar gürültülü çalışıyor. Hele ki piyasadaki st1000dm003 çok gürültülü çalışıyor. Kasaya verdiği titreşim yetiyor. 5400 diskler yine daha az gürültülü.

Aedon

Müdavim
Reaksiyon puanı
330
On fanlar iceri hava almali, arka ve ust fanlar disari tahliye yapmali. Sessizlik icin ozel yalitimli kasalar var, onlara da goz atmani oneririm.

treelock

Asistan
Reaksiyon puanı
59
Normal HDD'yi unutun.

Direkt 2 adet SSD alacaksınız 512GB+1TB gibi mesela.

Ondan sonra kullanacağınız işlemci sıvı soğutma + en sessiz özel radyatör fanlarından alınacak. Yeni sessiz seriler çıktı fanlar da.

Kasa için 140 veya 200mm'l,k 1250rpm tadın da bir fan.

En son olarak da ekran kartını eğer çok üst düzey model kullanmıyorsan sadece metal soğutmalı alacaksın.

Böylelikle yarı yarıya ses kısılmış olacaktır.

Aslında kasa içine yalıtım da yapılabilir büyük bir kasa alarak.

mimarx28

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hdd amacım sadece depolama ondan 5400 rpm daha sessiz olur düşüncesindeyim.Sisteme çalışma dosyalarını hızlı depo için 250 gb'lik ayrı bir ssd takıp oradan ayda bir hdd ye güncelleme yapabilirim.
Kasa olarak yalıtımlı AeroCool Ds200 ya da Nzxt 440 düşünüyorum.
Resimde gösterdiğim fanlar 12 desibel ses değerinde 1 metre uzaklık bazına göre 65 cfm hava akımı veriyor tabii olarak sessiz ve daha fazla hava akımı veren fan varsa öneriye açığım.
Ekran kartı üst model gerekli yoğun çalışma sahnelerinde gtx 1070 den aşağısı sıkıntı.
Sıvı soğutma fanı olarak statik basıncı ve hava akımı yüksek 2 fan arasında kaldım.Biri Corsair ML 140mm Pro serisi,diğeri Noctua NF-A14 140mm İndüstriyel Fan.
Fan yönü olarak ön fanlar içeriye arka ve üst fanlar dışarıya dediğiniz gibi yapmayı düşünüyorum.
Öneriler için teşekkürler.
Farklı önerilere açığız.
Burada yapılacak değerli yorumlar sessizlik konusunda sıkıntı çekenlere ilaç olabilir ondandır yorumlarınız çok önemli.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Hdd amacım sadece depolama ondan 5400 rpm daha sessiz olur düşüncesindeyim.Sisteme çalışma dosyalarını hızlı depo için 250 gb'lik ayrı bir ssd takıp oradan ayda bir hdd ye güncelleme yapabilirim.
Kasa olarak yalıtımlı AeroCool Ds200 ya da Nzxt 440 düşünüyorum.
Resimde gösterdiğim fanlar 12 desibel ses değerinde 1 metre uzaklık bazına göre 65 cfm hava akımı veriyor tabii olarak sessiz ve daha fazla hava akımı veren fan varsa öneriye açığım.
Ekran kartı üst model gerekli yoğun çalışma sahnelerinde gtx 1070 den aşağısı sıkıntı.
Sıvı soğutma fanı olarak statik basıncı ve hava akımı yüksek 2 fan arasında kaldım.Biri Corsair ML 140mm Pro serisi,diğeri Noctua NF-A14 140mm İndüstriyel Fan.
Fan yönü olarak ön fanlar içeriye arka ve üst fanlar dışarıya dediğiniz gibi yapmayı düşünüyorum.
Öneriler için teşekkürler.
Farklı önerilere açığız.
Burada yapılacak değerli yorumlar sessizlik konusunda sıkıntı çekenlere ilaç olabilir ondandır yorumlarınız çok önemli.
Sessiz fan istiyorsan Noctua'dan başka marka düşünme ben sana söyleyeyim. SSO2 bilyalı fanlar varken diğer soğutma ürünlerini düşünme. Ayrıca oyun oynamayacaksan GTX 1070 almana gerek yok Quadro ekran kartı al çok daha iyi verim alırsın.

mimarx28

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Oyun pek oynamam ama yinede takılıyorum arada sırada.Noctua iyi bir ürün ama kafamı kurcalayan Corsairin bu yeni ürününü pek met ediyorlar.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Oyun pek oynamam ama yinede takılıyorum arada sırada.Noctua iyi bir ürün ama kafamı kurcalayan Corsairin bu yeni ürününü pek met ediyorlar.
Noctua soğutma ve sessizlik konusunda ödülle boğulmuş bir marka. Ayrıca SSO2 bilyalı tek fanları Noctua üretiyor. Kesinlikle Noctua'dan başka marka düşünme. İşlemci fanınıda Noctua al. Emin ol pişman olmayacaksın.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
sessizlik için mineral yağın içine koymak gerek o zaman ısınma sorunu olmaz hatta su temasına bile çözüm olur...
CSI:Cyber'ın bir bölümünde Çin'li çocuğun pc'si de böyle akvaryumda idi...

mimarx28

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
sessizlik için mineral yağın içine koymak gerek o zaman ısınma sorunu olmaz hatta su temasına bile çözüm olur...

CSI:Cyber'ın bir bölümünde Çin'li çocuğun pc'si de böyle akvaryumda idi...

Sıvı tanklı sistemler şuan bizim için uçuk.Şuan hala fan konusunda takıldım.

treelock

Asistan
Reaksiyon puanı
59
Sıvı tanklı sistemler şuan bizim için uçuk.Şuan hala fan konusunda takıldım.

Akasa "Viper R" 12cm Yuva için 14cm S-Flow Yüksek Fiyatı

Mesela bu ürün ve Akasa / Xigmatek ürünleri genel olarak sessizdir. Ancak kasa içinde 4-5-6 ve üzeri bir hava akımı yaratılacaksa, rüzgar türbini oluşacak ve yine ses yapacaktır. O yüzden sizin kasa içi yalıtım düşünmeniz daha ucuz maliyetli ve daha iyi bir seçim olacaktır. Ancak bu da oldukça uğraştırıcı ve parça temininde sorun yaratacak bir süreç.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
Noctua NF-A14 industrialPPC-2000 PWM modelinden şaşmayın.
onu benim kasaya takarsam isyan eder sıvı parafin çok pahalıymış akralik akvaryuma anakart,psu'u koy doldur sıvı parafini 15-20derece cpu kullan boşta olur da sıvı soğutmalar var kompakt dedikleri onu almak daha ucuza gelebilir sıvı parafin 400-500 oluyor...