Mavi ekran sorunu, lütfen yardım edin

Bu konuyu okuyanlar

Ömer Yavuz Dursun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Bir aylık toplama bir bilgisayarım var, bilgisayarım açılırken mavi ekran hataları veriyor(her seferinde farklı bir hata (MEMORY MANAGEMENT / ırql not less or equal / Page fault in nonpaged area vb.) ) ve güvenli modta da açılmıyor. Aynı şekilde flash bellekten boot etmek istediğim zamanda mavi ekranla karşılaşıyorum. Bir bilgisayarcı arkadaşa daha önce internetten ulaştım geldi. Bilgisayarı götürdü inceledi, sorunun anakartta olduğunu söyledi ve servis ücretini alıp gitti. Bunun üzerine bende anakartı garantiye yolladım ve o sırada beklememek için idareten sıfır bir anakart satın aldım fakat aynı sorunlar devam etti. Tek kanal RAM kullanıyordum ve acaba RAM mi arızalandı dedim. Bilgisayar teknik servislerini aradım teker teker fakat hepsi elimizde test amaçlı DDR4 RAM yok dedi. En son dayanamadım bir tane daha RAM aldım fakat gene hayal kırıklığı, hatalar aynı şekilde devam etmekte. Sorunun SSD'de olma ihtimalini düşünerek eski laptop'ımın hard diskini yakıp denedim daha sonrasında tüm SATA bağlantılarını söktüm ve o şekilde flashtan windows yüklemek istedim. En azından format ekranında hard disk seçim kısmına kadar gelmesi gerekirdi çünkü format sırasında o ana kadar hard diske ihtiyaç duymadan RAM'ler üzerine kayıt yapılıyor diye biliyorum. Geriye sadece işlemci kaldı fakat bios ayarlarında işlemci ve ramler doğru bir şekilde gözüküyor. Soruma gelecek olursak işlemci arızası mavi ekrana sebep olabilir mi? Veya işlemci arıza yapmış olsaydı bilgisayar mavi ekran dahi olsa tepki veriyor olur muydu? Sorun sizce tam olarak nedir?

Hatanın videosu;
https://youtu.be/73q0V9u4JuM

SİSTEM ÖZELLİKLERİM;
ASUS Z170-P DDR4 Anakart(anakart garantiye gitti geçici olarak MSI h110 pro-d kullanıyorum)
İ5 6600K işlemci
Kingston hyperx fury 8 GB RAM (sonradan 8 daha aldım)
120 GB adata SSD
Gigabyte GTX 1060 extreme gaming
High Power 500w 80+ bronze PSU
--- Gönderi Güncellendi ---
Yardım edebilecek kimseler yok mu?

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Yaklaşık iki-üç ay önce ben de mavi ekran problemi ile uğraşıyordum. Ben de format atmıştım.
Driverlarınız yani sürücüleriniz güncel mi?
Mavi ekran hatasının bir programdan veya yaptığınız bir şeyden kaynaklı olduğunu düşünüyor musunuz?

Ömer Yavuz Dursun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Yaklaşık iki-üç ay önce ben de mavi ekran problemi ile uğraşıyordum. Ben de format atmıştım.
Driverlarınız yani sürücüleriniz güncel mi?
Mavi ekran hatasının bir programdan veya yaptığınız bir şeyden kaynaklı olduğunu düşünüyor musunuz?
Sorun şu boş hard disce format atmak istiyorum onu denerken dahi mavi ekran alıyorum.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Sorun şu boş hard disce format atmak istiyorum onu denerken dahi mavi ekran alıyorum.
Yeniden kurulum DVD'si veya kurulum USB'si oluşturabilirseniz oluşturun ve daha sonra yeniden kurulum yapmayı deneyin. Microsoft'un sitesinden indirmenizi öneririm.
Microsoft'un sitesinden Windows 7 ve üstü işletim sistemlerinin orjinal iso dosyalarını indirmek istiyorsanız şu konuya bakmanızı öneririm.
Konu---> Microsoft Sitesinden istediğiniz Windows Sürümlerini İndirin.
@utkuversus Konuya bakar mısınız?

Ömer Yavuz Dursun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Yeniden kurulum DVD'si veya kurulum USB'si oluşturabilirseniz oluşturun ve daha sonra yeniden kurulum yapmayı deneyin. Microsoft'un sitesinden indirmenizi öneririm.
Microsoft'un sitesinden Windows 7 ve üstü işletim sistemlerinin orjinal iso dosyalarını indirmek istiyorsanız şu konuya bakmanızı öneririm.
Konu---> Microsoft Sitesinden istediğiniz Windows Sürümlerini İndirin.
@utkuversus Konuya bakar mısınız?
3 tane ayrı kurulum usb'si hazırladım. Anakart ve ramleri sıfır yenisiyle değiştirip denedim, geriye değişmeyen tek işlemci kaldı onun bu hatayı vermesi mümkün mü?

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
3 tane ayrı kurulum usb'si hazırladım. Anakart ve ramleri sıfır yenisiyle değiştirip denedim, geriye değişmeyen tek işlemci kaldı onun bu hatayı vermesi mümkün mü?
Bilmiyorum. Önceden böyle bir problem var mıydı bu hatayı veren bilgisayarınızda? İşlemciniz anakartınıza uyumlu mu daha doğrusu parçalar anakarta uyumlu mu?
http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=691209 Buradan Windows 10 Yöneticisini indir ve i.s.o oluştur.
Onu yapacağına direkt Microsoft'un sitesinden iso dosyasını indirmek bence daha mantıklı ve daha hızlı. :)

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,186
Bilmiyorum. Önceden böyle bir problem var mıydı bu hatayı veren bilgisayarınızda? İşlemciniz anakartınıza uyumlu mu daha doğrusu parçalar anakarta uyumlu mu?

Onu yapacağına direkt Microsoft'un sitesinden iso dosyasını indirmek bence daha mantıklı ve daha hızlı. :)
Buradaki daha yeni sürüm ;)

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,186
Kurulum USB'si oluşturmak için Universal USB Installer adlı programı öneririm.

Microsoft'un sitesindeki eski mi şimdi? :D :p
Senin dediğin windows 10 deneme sürümleri değilmi?
EDİT:Aynı yer ikiside. Silmişler dediğini.

Ömer Yavuz Dursun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Windows yanlış kurulmuş.
http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=691209 Buradan Windows 10 Yöneticisini indir ve i.s.o oluştur. Ardından kur.
İso dosyasını Rufus ile yazdır belleğe.
Kur windowsu :)
Edit: 3tane demek!
Ama ben bu bilgisayarı 1 ay boyunca kullandım?
Ama ben bu bilgisayarı 1 ay boyunca kullandım?
Dediklerinizi tekrar yapacağım ama

Ömer Yavuz Dursun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Neden olmuş olabileceğini düşündünüz mü? Yani bir program veya oyun yükledikten sonra mı böyle oldu?
Normal kullanıyordum, youtube'da video izlerken mavi ekran verdi. Tekrar açıldı ben hemen yedekleme yaptım. Tekrar kapandı, güvenli modta açılıyordu daha sonra tamamen gitti ve bu hali aldı.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Normal kullanıyordum, youtube'da video izlerken mavi ekran verdi. Tekrar açıldı ben hemen yedekleme yaptım. Tekrar kapandı, güvenli modta açılıyordu daha sonra tamamen gitti ve bu hali aldı.
Yedeği tekrar yükleyemez misiniz? Yedek derken sistem görüntüsü mü yoksa sistemi yedeklemek mi?

Ömer Yavuz Dursun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Yedeği tekrar yükleyemez misiniz? Yedek derken sistem görüntüsü mü yoksa sistemi yedeklemek mi?
Hayır önemli belgelerden bahsettim. Artık sağlam bir teknik servis arayışındayım, İstanbul'un yabancısıyım aynı zamanda biraz zorlayıcı olacak gibi ama her işte bir hayır vardır diyorum artık napalım.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Hayır önemli belgelerden bahsettim. Artık sağlam bir teknik servis arayışındayım, İstanbul'un yabancısıyım aynı zamanda biraz zorlayıcı olacak gibi ama her işte bir hayır vardır diyorum artık napalım.
İnşallah çabucak probleminiz çözülür. Kolay gelsin ve iyi günler.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Mavi ekran hatası tabiki de işlemciden kaynaklı olabilir sorulması hata :) İşlemciniz arızalanmış olabilir.İmkanınız varsa başka bir işlemci ile deneyin.Ama bunlardan da önce bir Live Cd ile sistemi açmaya çalışın işlemciyi yorun bakalım kapanacakmı.Birde tüm bunlar olurken Ram'lariniz ne kadar ısınıyor buna bakın.Sorun Psu'da da olabilir farklı bir Psu'yla denemenizi öneririm geçmiş olsun,kolay gelsin :)

Son düzenleme:

Ömer Yavuz Dursun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Mavi ekran hatası tabiki de işlemciden kaynaklı olabilir sorulması hata :) İşlemciniz arızalanmış olabilir.İmkanınız varsa başka bir işlemci ile deneyin.Ama bunlardan da önce bir Live Cd ile sistemi açmaya çalışın işlemciyi yorun bakalım kapanacakmı.Birde tüm bunlar olurken Ram'lariniz ne kadar ısınıyor buna bakın.Sorun Psu'da da olabilir farklı bir Psu'yla denemenizi öneririm geçmiş olsun,kolay gelsin :)
Teşekkür ederim, sıfır ram ve anakart takarak test ettim ve ramlerde ısınma sorunu yok. Farklı bir psu'da denendi. Tek denenmeyen parça işlemci kaldı diyebilirim. Deneyebileceğim malesef başka bir 1151 soket işlemci mevcut değil elimde :/

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Teşekkür ederim, sıfır ram ve anakart takarak test ettim ve ramlerde ısınma sorunu yok. Farklı bir psu'da denendi. Tek denenmeyen parça işlemci kaldı diyebilirim. Deneyebileceğim malesef başka bir 1151 soket işlemci mevcut değil elimde :/
Pekala o zaman ekran kartınızı çıkarıp,onboard ekran kartıyla deneyin.İslemciyi bi yakınınız sisteminde denemenizi tavsiye ederim.İslemci soğutucuya bakın sağlammı diye imkanınız varsa yeni işlemci soğutucu alın 45-50 lira birşey zaten.Ama önce dediğim gibi ekran kartını çıkarıp deneyin bi kolay gelsin :)

Ömer Yavuz Dursun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Herkese yardımları için çok teşekkür ederim sorun tamamen işlemci deymiş, işlemciyi değiştirir değiştirmez bilgisayar sorunsuz şekilde açıldı. En az ihtimal verilen parça maalesef arızalı çıktı. Henüz bir aylık bir işlemcinin bu kadar kolay arızalanmış olması beni hayal kırıklığına uğrattı. İşlemci tamiri diye bir şey söz konusu olmadığı için tahminimce garantiden değişim gelecektir. Bu mesaj tamamen benzer sorun yaşayabilecek arkadaşlara yardımcı olması amacıyla yazılmıştır, iyi akşamlar herkese.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Herkese yardımları için çok teşekkür ederim sorun tamamen işlemci deymiş, işlemciyi değiştirir değiştirmez bilgisayar sorunsuz şekilde açıldı. En az ihtimal verilen parça maalesef arızalı çıktı. Henüz bir aylık bir işlemcinin bu kadar kolay arızalanmış olması beni hayal kırıklığına uğrattı. İşlemci tamiri diye bir şey söz konusu olmadığı için tahminimce garantiden değişim gelecektir. Bu mesaj tamamen benzer sorun yaşayabilecek arkadaşlara yardımcı olması amacıyla yazılmıştır, iyi akşamlar herkese.
Sorununuzun bulunmasına sevindim İnşallah garantiden yüzünüz güler :) Yalnız o ekran kartıyla o işlemci ile naıl 500 W'lık Psu kullanıyorsunuz anlamıyorum.Bence yeni bir Psu alın ve işlemci soğutucunuzu değiştirin daha sağlıklı olacaktır.İyi forumlar :)

Ömer Yavuz Dursun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Sorununuzun bulunmasına sevindim İnşallah garantiden yüzünüz güler :) Yalnız o ekran kartıyla o işlemci ile naıl 500 W'lık Psu kullanıyorsunuz anlamıyorum.Bence yeni bir Psu alın ve işlemci soğutucunuzu değiştirin daha sağlıklı olacaktır.İyi forumlar :)
Aslına bakarsanız alırken benimde aklıma çok takıldı psu ama sistem tam yük altında maksimum 280 watt çekiyor, işlemci soğutucum güzel bir soğutucu zaten, su soğutma kullanıyorum :)

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Aslına bakarsanız alırken benimde aklıma çok takıldı psu ama sistem tam yük altında maksimum 280 watt çekiyor, işlemci soğutucum güzel bir soğutucu zaten, su soğutma kullanıyorum :)
Aynen şimdi hesapladım 286 çıktı.500 yeterliymiş demek ki ilk başta bana az geldi.Ama GTX 1060'ın minimum 400W'lık bir Psu önerdiğini biliyordum.Yanlış biliyormuşum :)

Ömer Yavuz Dursun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Aynen şimdi hesapladım 286 çıktı.500 yeterliymiş demek ki ilk başta bana az geldi.Ama GTX 1060'ın minimum 400W'lık bir Psu önerdiğini biliyordum.Yanlış biliyormuşum :)
Hatta size şöyle söyleyim 1070 bile takılabilir bu şekilde :)

Ömer Yavuz Dursun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Tekrar konuyu hortlatıyorum ama garantiye giden anakartımdan haber var. Güney köprüsü arızalı ve değişim aldınız denildi, daha önce söylediğim gibi işlemcimde arızalı, işlemcininde arızalanmasında anakartın bir rolü olabilir mi? Veya işlemci anakarta zarar vermiş olabilir mi? İkisinin birden arızalanması normal mi?

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Tekrar konuyu hortlatıyorum ama garantiye giden anakartımdan haber var. Güney köprüsü arızalı ve değişim aldınız denildi, daha önce söylediğim gibi işlemcimde arızalı, işlemcininde arızalanmasında anakartın bir rolü olabilir mi? Veya işlemci anakarta zarar vermiş olabilir mi? İkisinin birden arızalanması normal mi?
Aslında anakartın işlemciden dolayı bozulabileceği aklıma geldi ama siz işlemciyi değiştirdim tıkır tıkır çalışıyor diyince söylemedim.Güney köprüsü kolay kolay bozulmaz.İşlemciden kaynaklı bozulma ihtimali azda olsa var.Bana pek mantıklı gelmedi ama çünkü güney köprüsünün görevi farklı.Anakartı kime verdiğinizi bilmiyorum ama bunlar belki size anakart satma çabalarıdır kimsenin günahını da almak istemem :)

Ömer Yavuz Dursun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Aslında anakartın işlemciden dolayı bozulabileceği aklıma geldi ama siz işlemciyi değiştirdim tıkır tıkır çalışıyor diyince söylemedim.Güney köprüsü kolay kolay bozulmaz.İşlemciden kaynaklı bozulma ihtimali azda olsa var.Bana pek mantıklı gelmedi ama çünkü güney köprüsünün görevi farklı.Anakartı kime verdiğinizi bilmiyorum ama bunlar belki size anakart satma çabalarıdır kimsenin günahını da almak istemem :)
Tüm bileşenler 1 aylık yani garantili, bilgisayarcı sorun anakartta dedikten sonra ben anakartı asus servise yolladım ve yeni anakart aldım idareten. İdareten aldığım anakarta islemciyi taktigimda gene mavi ekran hatası aldım ve arkadaşımın işlemcisini taktım denemek için sorunsuz açıldığını gördüm. İşlemciyide garantiye yolladım, o ara asıl kullandığım anakartta servisteydi tabi, bugün asus servisi aradı ve cihazın güney köprüsü arızalı rapor hazırlanıyor ve size yollanacak sonrasında nereden aldıysanız gidin bu belgeyle ücretsiz yeni bir anakart alın dediler.

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Tüm bileşenler 1 aylık yani garantili, bilgisayarcı sorun anakartta dedikten sonra ben anakartı asus servise yolladım ve yeni anakart aldım idareten. İdareten aldığım anakarta islemciyi taktigimda gene mavi ekran hatası aldım ve arkadaşımın işlemcisini taktım denemek için sorunsuz açıldığını gördüm. İşlemciyide garantiye yolladım, o ara asıl kullandığım anakartta servisteydi tabi, bugün asus servisi aradı ve cihazın güney köprüsü arızalı rapor hazırlanıyor ve size yollanacak sonrasında nereden aldıysanız gidin bu belgeyle ücretsiz yeni bir anakart alın dediler.
Anladım geçmiş olsun tekrardan :) Elektronik şeyler işte azda olsa hata payları var size denk gelmiş diyelim :)