Türkiye'de 180 bin Suriyeli sığınmacı doğum yaptı

Bu konuyu okuyanlar

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
493
Dünyada en çok sığınmacı kabul eden ülkeler arasında ilk sıralarda yer alan Türkiye'de, 5,5 yıllık sürede 180 bin Suriyeli sığınmacı doğum yaptı.
ideal_hamilelik_yasi_degisti_1483872815_8188.jpg

Sağlık Bakanlığından alınan bilgiye göre, Türkiye'de geçici koruma altına alınan yaklaşık 3 milyon Suriyeliye ücretsiz sağlık hizmeti sunuluyor.

Suriyeli sığınmacıların sağlık hizmetlerine daha kolay ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla, 65 Göçmen Sağlığı Birimi hizmete girdi. Göçmen sağlığı merkezlerinin sayısının artırılması kapsamında 500 yeni merkezin daha oluşturulması için çalışmalar hızlandırıldı.

Sığınmacılara sunulan sağlık hizmetleri için 8 saha hastanesi kuruldu ve tüm kamu sağlık birimlerinden ücretsiz hizmet alınmasına olanak sağlandı.

Suriyeli sığınmacılara, 29 Nisan 2011-30 Eylül 2016 tarihleri arasında 20 milyonun üzerinde poliklinik hizmeti verildi, yaklaşık 968 bin kişiye yatarak hizmet sunuldu, 824 bin 796 ameliyat yapıldı. Türkiye sınırları içinde 177 bin 568 Suriyeli sığınmacının doğumu gerçekleştirildi. Bunun yanı sıra Türkiye'ye sınırlardan 35 bin 671 yaralı girişi oldu.

Türkiye sınır dışında da şifa dağıtıyor
Bakanlık tarafından yurt içinde verilen hizmetlerin yanı sıra sınır dışındaki ihtiyaçlar doğrultusunda da kapsamlı birimler oluşturuldu.

Türkiye, sınır dışında Filistin Tubas Türk Dostluk Hastanesi, Sudan Nyala-Türkiye Eğitim Araştırma Hastanesi, Somali Mogadişu-Türkiye Eğitim Araştırma Hastanesi, Pakistan Türk Dostluk Hastanesinde sağlık hizmetleri vermeye başladı. Bunun yanı sıra bu yıl içinde de Filistin Gazze Türk Dostluk Hastanesi ile Kırgız-Türk Dostluk Polikliniğinin hizmeti girmesi için yürütülen çalışmalar yürütülüyor.

Sudan'da 2014'te açılan Nyala Türkiye Eğitim Araştırma Hastanesi'nde 130'u hekim 410 Türk sağlık personeli görevlendirildi. Hastanede bugüne kadar 176 bin 273 muayene, 9 bin 207 yatarak tedavi ve 4 bin 600 ameliyat gerçekleştirildi.

Somali'de 2015'te hizmet vermeye başlayan Mogadişu Türkiye Eğitim Araştırma Hastanesinde de 150'si hekim olmak üzere 500 Türk sağlık personeline görev verildi. Hastanede bugüne kadar 160 bin 238 muayene, 7 bin 357 yatarak tedavi ve 4 bin 111 ameliyat yapıldı.

KAYNAK AA

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Yuh diyebiliriz değilmi ? Kendileri yetmiyor birde ürüyorlarmı ?

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:
Yanlış anlaşılmasın sadece şaşırdım.:)

Son düzenleme:

Ali TEMEL

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Yaradılanı severim Yaradandan ötürü...

Yeşil Okçu

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,811
"Ee napsın onların da memleketi yok" diyenler .. Biz onların memlektini düşünürken onlar bakın ne düşünüyormuş ç

tengribizmenemen

Profesör
Reaksiyon puanı
485
Bizim vatandaşımıza özel hastaneler paralı,onlara Beleş.Olacak iş mi?Kendi vatandaşına değil de sığınmacıya veriyorsun bu hizmeti.

Bepob

Müdavim
Reaksiyon puanı
302
Önceden yardım edilmesini doğru bulurdum mazlum olarak görürdüm fakat şuan hasta,yaşlılar,çocuklar ve açıkta kalmış kadınlar hariç sırf dilenmek için gelen eli ayağı sağlam kadın ve savaştan kaçan sırf güvende ve rahat olmak için gelen erkeklere nefret ediyorum ne yapılsa müstehaktır

yucesezar

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
557
memleketleri elden gidiyor bunlar uçkurun peşine düşmüş...

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Ülkemizdeki Suriyelileri en iyi anlatan şarkı :

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Birçok ilin nüfusundan fazla bebek dünyaya gelmiş ve büyük olasılık TC yurttaşlığı da verilmiştir. Yazık!

Öz yurdunda garipsin, öz vatanında parya!

garmel.373

Asistan
Reaksiyon puanı
120
Arkadaşlar İç Savaş 2011-2012 de başladı. Dile kolay beş buçuk (5,5) yıl süre zarfında, toplam 180 bin bebekten bahsediyoruz. Türkiye’de 2 milyon 255 bin 299 kayıtlı Suriyeli bulunduğunu düşünürsek 5,5 yıl gibi bir sürede bu doğal birşeydir. Çalışmıyorlar diyenler için bu kolaylıkları sağlayacak devlettir. Tam mevzuatı bilmiyorum ama geçici çalışma izni veya benzeri uygulamalarla, sigortalı çalışmalarına imkan verirsin. Bir gelecek sunarsın önlerine. DİL bilmemek önemli bir sorundur. Almanya'ya ilk gidenler madende yada çiftliklerde çalışmışlardır, kolaylık açısından. Mesela Tarımda inanın çok ihtiyaç var. Bizim Devlet Suriyeli mültecileri kayıt altına alırken hiç ne iş yaparsan diye sordu mu merak ediyorum!
Hepimiz bir savaş olsa ülkemizi düşmanlara karşı koruruz Allah'a şükür. Fakat iç savaş dediğimiz şey bambaşka birşey. Kim haklı kim haksız ayırt etmesi zordur. Yaşanan faciada bundandır... Bunu unutmayalım. Ülkemizinde değerini bilelim.
Lütfen sığınmacıları suçlamak gibi kolaycılığa kaçmadan vicdanınızın sesini dinleyin.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Gaziantepde suriyeli ev sahibini öldürmüştü oldu bir zaman
istanbulda Suriyeli bir dilenci Türk gencini bıcaklıyarak öldürdü
Silivride üç Suriyeli fidye için çocuk kaçırdı
bir tane hayırlı haberleri yokki insan gelmiş mülteci olarak Türkiyeye biraz rahat durur onlarda bu insanlık bile yok

garmel.373

Asistan
Reaksiyon puanı
120
Gaziantepde suriyeli ev sahibini öldürmüştü oldu bir zaman
istanbulda Suriyeli bir dilenci Türk gencini bıcaklıyarak öldürdü
Silivride üç Suriyeli fidye için çocuk kaçırdı
bir tane hayırlı haberleri yokki insan gelmiş mülteci olarak Türkiyeye biraz rahat durur onlarda bu insanlık bile yok
2-3 milyon insanın arasından tabii ki bu tür olaylarda çıkacaktır. Dünyanın hangi ülkesine gidersen git bu tarz olaylar olur.(bu olayları tasvip ettiğimi söylemiyorum)
Sanki Suriyeliler gelmeden önce Türkiye'de gazetelerin 3. sayfa haberleri olmuyormuş gibi konuşmayalım lütfen...

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Bizim orada da bir tane adamı tam 18 yerinden bıçakladılar,adam da çok sevdiğim bir insandı sürekli ticaretimin olduğu bir bakkal.:(
Üstüne bir de kardeşim gibi sevdiğim bir arkadaşımın annesi vefat etti inanın çok hüzünlüyüm bugün gülücük emojisi atmayacağım.:(

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Bizim orada da bir tane adamı tam 18 yerinden bıçakladılar,adam da çok sevdiğim bir insandı sürekli ticaretimin olduğu bir bakkal.:(
Üstüne bir de kardeşim gibi sevdiğim bir arkadaşımın annesi vefat etti inanın çok hüzünlüyüm bugün gülücük emojisi atmayacağım.:(
--- Gönderi Güncellendi ---

tengribizmenemen

Profesör
Reaksiyon puanı
485
--- Gönderi Güncellendi ---
Dostum adına çok üzüldüm,fakat burada değil de mesela itiraflar Bölümü'nde konu açsan daha çok derdini dinleyen olur.

Son mesajlar