Turizm

Bu konuyu okuyanlar

Yunus Kaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Lise icin turizm seçmeyi dusunuyorum daha aslında 8. sınifım erken ama aklımda turizm var ingilizcem seviyeme göre iyi sizce dogru bir secim mi gelecegi var mı tesekkurler

canberk_96

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Öncelikle iyi akşamlar kardeşim liseyi turizm ve otelcilik okudum sormak istediğin soru varsa yardımcı olurum turizm okumak istemendeki sebep ne ve turizmin hangi bölümünü okumak istiyorsun yiyecek içecek ve konaklama seyahat olarak ayrılır lisede kafandakileri detaylı paylaşırsan fikir verebilirim sana :)

Waddler

Profesör
Reaksiyon puanı
612
Kardeşim bende turizm lisesi bitirdim çokta iyi bir liseydi, öncelikle gerçekten turizme gitmeyi düşünüyorsan biraz daha geniş bak olaya.. Bunun mutfağı var servisi var turizmden çıkıp benim gibi dile de kayabilirsin bu sana kalmış, ama katta hizmetli de olabilirsin.. Eğer gerçekten istiyorsan iki kez düşün diyebilirim ancak azim ve çaba sarf edersen turizmde baya baya mutlu olursun.. Güzel paralar kazanırsın (fazla ilerlemeden), güzel dostluklar edinirsin. Staj zamanlarını özlersin :( Sorun olursa her türlü yardımcı olurum, ama sadece ingilizceyi biraz biliyorum diye direkt turizme yönelme.. Turizm demek, yorulmak demek. Turizm demek, Hasret çekmek demek (genellikle staja kıyı kesimlere gidildiği için söyledim).

Efee

Yunus Kaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Teşekkürler cevap icin anadolu lisesine gitmeyi dusunuyorum matematik haric derslerim iyi ama ozellikle yabanci dil gerek diye biliyorum mersinde oturuyorum gelecegi var mı meslegin suan ne olabilirim bilmiyorum ayrıca ilk basladıgımda nerden başlarım nerye kaç yılda giderim , kac dil bilmem gerek ve hangi seviyede

canberk_96

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Turizm mesleğinde iş imkanın bitmez bitmesi için turizm sektörünün bitmesi gerekir bu da imkansız bişeydir turizm sadece egede akdenizde otelde çalışmak değildir, turizmin servis bölümünü okuduğum için bu yöndeki tecrübemi aktarıyım sana lisede 4 yıl okulunu okuyup toplamda 9 ay staj tecrübem oldu sapancada 5 yıldızlı bir otelde gerçekleştirdim insanlarla uğraştığın için sürekli sabır ve sakinlik gerektiren bir bölüm türlü türlü insanlar çıkıyor karşına sonuçta okulunu okuduğunda bile işe en alt kademeden başlarsın sektördeki tecrübene ve okuma durumuna bağlı olarak yükselme şansın artar ve senden daha az okumuş insanlara göre avantajın olur daha hızlı yükselirsin durum bu şekilde :)

Yunus Kaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Peki stajda gorevlerimiz ne yada neler yaptın ayrica turizm icin ayri lise mi var yoksa anadolu lisesindende olur mu

canberk_96

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Ben yiyecek içecek okuduğum için servis bölümünde garsonluk yaptım garsonluğu bilirsin zaten görevim buydu ben direk turizm ve otelcilik meslek lisesinde okudum anadolu diye geçiyordu ama şuan bütün liseler anadolu olarak adlandırılıyor diye biliyorum meslek lisesi hariç başka bir lisede turizm bölümü varmıdır bilemiyorum ama turizm genel olarak görme içerisinde bölümlere ayrılıyor bu bölümlerden hangisi okuduğuna bağlı yaptığın işler

Waddler

Profesör
Reaksiyon puanı
612
Turizm bitmez kardeşim hele hele de ülkemizde hiç bitmez.. Dil konusunda zaten turizm okuluna gidersen iki dil öğrenebilirsin ama bu sana kalmış, lazım mı? Evet lazım, çünkü eğer olursa işin servis kısmına dalarsan ihtiyacın olacak ki zaten artık işletme bile okusan ingilizce öğrenmeni istiyolar :D

son cevaplara yanıt olarak; Bütün meslek liseleri 'Anadolu Teknik' adı altında toplandı sen turizme girmek istersen mecburen bu teknik liselerden birine gitmen gerekicek.. Bende mutfakta çalıştım yani kapı gibi ustalık belgem ve dahlinde iş yeri açma belgesi ile mezun oldum, bunların artıları baya fazla. Mesela iş yeri açma belgemi kiraladım; ek gelir :D

Şuan Hacettepe'de turizm okuyorum, gerçekten insanlarla iletişim kurmayı seviyorsan gir turizme, git ön büro oku mis gibi dilini öğren masa başı kral meslek kral para...

Yunus Kaya

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Mümkünse facebooktan ekler misin sorularim var tabi musaitsen yunus kaya turk bayrağı var profil fotograf ımda