[Çözüldü] RX 480 FPS Drop Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Süleyman Alkan

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
815
Normal bu ısılar oyun oynarken bu konu hakkinda nette cok sorun yaşayıp çeşitli sitelere konu açanlar var konu sabitlensin..

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
pc yı kendım toplarken bı baktım anakartın ustunde kuccuk bı dugme var slow mode yazıyo enaa bu nekı la dedım bı asagı yukarı yaptım sonra dugme en son yukardamı asagıdamı unuttum bosver la bısı olmaz dedım oyle kaldı :) demekkı oluyomus :) slow mode acıken işlemcım pc bostayken 15 derece ultrada oyun oynarken 35 dereceye cıktıydı en fazla. suan ıse bosta 36 oyun oynarken 65-70 lere cıkıyor :)

Normal bir durum. Önceden islemci gücünün yarisini bile harcamiyordu :)

gorilabi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Demek ki işlemciyle hiçbir alakası yokmuş. Fx serisi başarılı mıymış?

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
FX serisinin başarılı olduğu pek söylenemez.

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
FX serisi başarısızdır birtane örnekle başarılı olduysa ben size 100 tane konu ve test atıyım isteyene kendi yaptıklarım dahil ? varsa karşıt görüşü ve bilgisi olan babayiğit gelsin i3 ü geçemiyen bir serinin hala daha kalkmış başarısından sözmü edicez birde kazık yemekte bu kadar iştahlı bir toplum görmedim FX serisi ilk çıktıktna sonra neden direk mimari değişimi oldu bi araştırıp öğrenelim isteyene amd yin yükselişi ve çöküşü adlı yabanccı bir makale var atarım özelden başka siteye ait olduğu için koyamıyorum ne yazıkki yine başka sitelerde i3 ün besliyebildiği kartların fx de nasıl boğulmaya sebebiyet verdiği gibi isteyene yağdıralım laf çarptıran arkadaşlara bilgi çarptıralım bizde hodri meydan oldumu ? tekrar yazayım fx8 ler 8 çekirdek ancak bir çekirdeğin 2 module den ayrılması ile 8 lenmiş çekirdekten oluşuyorlar buda çekirdek başı performansı yerle bir ediyor zaten oyun motorları çok çekirdek kullanımı konusunda sıkıntılı durumda bunuda yazmaya gerek yok aynı seride 2 mimari niye var soralım bakalım ? işlemcinin i sini bilmeyip iyi veya kötü demek kolay heralde ille sert yazmak gerekiyor amd anakartlardaki mofset ısılarına vs girmiyorum hatta r:2 serilerdekilere şuan her fx cpu nun karşısında daha iyi bir intel mevcut ve fiyat farkına değer aradaki farkı anlıyabiliyorsan tabi ! fx iyi diyen varsa lütfen konuya nedenlerini bir yazın bakalım buradaki bütün donanım yetkililerini etiketliyelim konuya fx8 iyi diyen olursa camdan atlarım hattta soralım @Alecont @Seyhoo düşüncenizi yazarsanız seviniriz.

Yazı biraz sert oldu kusura bakmayınız biraz da böle yazılması lazım .

Son düzenleme:

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,188
FX serisi başarısızdır birtane örnekle başarılı olduysa ben size 100 tane konu ve test atıyım isteyene kendi yaptıklarım dahil ? varsa karşıt görüşü ve bilgisi olan babayiğit gelsin i3 ü geçemiyen bir serinin hala daha kalkmış başarısından sözmü edicez birde kazık yemekte bu kadar iştahlı bir toplum görmedim FX serisi ilk çıktıktna sonra neden direk mimari değişimi oldu bi araştırıp öğrenelim isteyene amd yin yükselişi ve çöküşü adlı yabanccı bir makale var atarım özelden başka siteye ait olduğu için koyamıyorum ne yazıkki yine başka sitelerde i3 ün besliyebildiği kartların fx de nasıl boğulmaya sebebiyet verdiği gibi isteyene yağdıralım laf çarptıran arkadaşlara bilgi çarptıralım bizde hodri meydan oldumu ? tekrar yazayım fx8 ler 8 çekirdek ancak bir çekirdeğin 2 module den ayrılması ile 8 lenmiş çekirdekten oluşuyorlar buda çekirdek başı performansı yerle bir ediyor zaten oyun motorları çok çekirdek kullanımı konusunda sıkıntılı durumda bunuda yazmaya gerek yok aynı seride 2 mimari niye var soralım bakalım ? işlemcinin i sini bilmeyip iyi veya kötü demek kolay heralde ille sert yazmak gerekiyor amd anakartlardaki mofset ısılarına vs girmiyorum hatta r:2 serilerdekilere şuan her fx cpu nun karşısında daha iyi bir intel mevcut ve fiyat farkına değer aradaki farkı anlıyabiliyorsan tabi ! fx iyi diyen varsa lütfen konuya nedenlerini bir yazın bakalım buradaki bütün donanım yetkililerini etiketliyelim konuya fx8 iyi diyen olursa camdan atlarım hattta soralım @Alecont @Seyhoo düşüncenizi yazarsanız seviniriz.

Yazı biraz sert oldu kusura bakmayınız biraz da böle yazılması lazım .
Hocam iyi güzel yazmılsınızda boşuna hocam. THE GRUDGE adlı üyeye yaklaşık 1yıl boyunca bunu anlattım anlattık. Hiçbir şey değişmedi. Bu arkadaşların ki de değişmeyecektir. Hala 8350 9590 diyenler var. Biri dese AMD işlemci al sana amerikayı vericez alman arkadaş. Giderim g3258 4400 alırım daha iyi. :)

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Hocam iyi güzel yazmılsınızda boşuna hocam. THE GRUDGE adlı üyeye yaklaşık 1yıl boyunca bunu anlattım anlattık. Hiçbir şey değişmedi. Bu arkadaşların ki de değişmeyecektir. Hala 8350 9590 diyenler var. Biri dese AMD işlemci al sana amerikayı vericez alman arkadaş. Giderim g3258 4400 alırım daha iyi. :)

Ben artık sıkıldım tahammül edemiyorum 3 forum yaz babam yaz hala fx deniyor para benim cebimden cıkmıyor sonuçta ama insanları yanlış yönlendirenlere sabır gösteresim yok artık.

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
FX serisini savunanlari ben piste alayim, buyrun benimle tartışın :)

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Hepsi mi dandik? Tüm FX serileri kötü mü?
Şimdi Caner abi Skylake gibi bir teknoloji varken arkadaşlarımız burda FX serisini öneriyor ve üstüne üstlük "FX serisi Skylake işlemcilerden daha iyi performans veriyor, FX serisi varken Intel'in hiçbir ürünü alınmaz" diyorlar. Yani Skylake işlemcilerle FX serisini kıyaslamak çok yanlış bir şey ama FX serisi sisteme verilen para ile daha iyi intel sistem toplanıyor bu bir gerçek. Hem nanometre bakımından hem transistörlerin birbirine yakınlığı ve fazlalığı bakımından hem tek çekirdek performansı bakımından hem güç sarfiyatı ve güç sarfıyatına göre açığa çıkan ısı bakımından Intel'in işlemcileriyle FX serisi kıyaslanmaz. @okinkurt arkadaşımızla bunu grafiklerle ve karşılaştırmalı testlerle defalarca kanıtladık. Her ama her konuda Intel daha üstün.

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Skylake i geçelim 1155 pin deki işlemcileri bile geçemiyorki skylake ile kıyaslıyalım tamamen fiyasko i5 2500k bile fx9xx serisini ezip geçmekte .

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Hepsi mi dandik? Tüm FX serileri kötü mü?
Hocam FX 8350 şu an yaklaşık i5 6400 fiyatlarında.

Intel Skylake Core i5 6400 2.7GHz 6Mb Cache LGA1151 İşlemci Fiyatı

Amd FX-8350 X8 4.0GHz Soket AM3+ İşlemci Fiyatı

Ancak FX serisinin kaybettiği yer şu anki kullandığı mimari. Şu an AMD DDR4'ü desteklemiyor misal. FX serisi 32nm, APU'lar ve Athon x4 860k modeli 28nm, intel 5. nesilden beri 14nm üretiyor. Bu ısınma konusunda büyük bir yükü üstümüzden kaldırıyor çünkü ısı bütün bilgisayarların düşmanıdır. Soğutmayı kolaylaştırdığı için ve ghz başı performansı artırdığı için düşük litografi her zaman iyidir.

Zen çipleri 14nm ile gelecek, o zaman AMD alma zamanı gelmiştir ama şimdilik AMD çipler bu sorun yüzünden geri planda kalıyorlar. Isının artması makinenin kendini frenlemesine neden oluyor, eğer bir AMD çipini tam performansında kullanmak istiyorsan soğutmasını mükemmel yapmalısın ki çip içindeki gücü açığa çıkarabilsin.

AMD Zen - release date, specs, price and rumours

Burada bazı söylentiler var. Doğruluk payı nedir bilmiyorum.

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Amd cpu dan ziyade anakart dan geçen aşırı güç nedeni ile anakartlarda aşırı bir mofset ısınması meydana getiriyor buda anakart üstündeki tüm parçaları feci etkiliyen bir durum bende m5a99fx pro r:2 vardı birde revizyon 2 seri anakart ancak üstüne ve mofsetlere el değiremezsin ekran kartına +10/15 derece bindiriyordu bu durum abartmıyorum emsal konularda atarım isteyene yani amd yi intel ile kıyaslamayı geçtim kendi çapında değerlendirsek bile vasat kaçıyor tamamen başarısız bir seri .

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Şimdi Caner abi Skylake gibi bir teknoloji varken arkadaşlarımız burda FX serisini öneriyor ve üstüne üstlük "FX serisi Skylake işlemcilerden daha iyi performans veriyor, FX serisi varken Intel'in hiçbir ürünü alınmaz" diyorlar. Yani Skylake işlemcilerle FX serisini kıyaslamak çok yanlış bir şey ama FX serisi sisteme verilen para ile daha iyi intel sistem toplanıyor bu bir gerçek. Hem nanometre bakımından hem transistörlerin birbirine yakınlığı ve fazlalığı bakımından hem tek çekirdek performansı bakımından hem güç sarfiyatı ve güç sarfıyatına göre açığa çıkan ısı bakımından Intel'in işlemcileriyle FX serisi kıyaslanmaz. @okinkurt arkadaşımızla bunu grafiklerle ve karşılaştırmalı testlerle defalarca kanıtladık. Her ama her konuda Intel daha üstün.
AMD'nin kaybettiği yeri size söyleyim mi ? Önce intel'e karşı nerede kazanıyor ? Dahili grafiklerde. 1000TL APU oyun sistemi toplanabilir bugün.
Peki hem Nvidia hem İntel'e nerede kaybediyor ?
İntel sadece işlemci üretiyor, intel'in dahili grafikleri oyun amaçlı değil farkındaysanız. Daha çok video ve sistem için performans için.
Nvidia ise sadece ekran kartı üretiyor, bir ara mobil pazarında işlemci üretmeye çalıştılar, hatta lenovo ile 4 çekirdekli 1.2Ghz işlemcili bir netbook ürettiler ama tutunamadılar işlemci pazarına. (AMD'nin çektiği çileyi gördüler diyorum buna :D)
AMD bunların ikisini de yapıyor. Kısaca adamlar kaynak ve para yetiremiyorlar. Eğer sadece işlemci yapsaydı eminim ki intel ile kapışırdı, sadece ekran kartı üretseydi de eminim ki Nvidia ile rahat kapışırdı. OCZ ile birlikte ürettikleri AMD'nin kendi SSD'si var. Kaynaklarını çok dağıtıyorlar. Sorunları da burada baş gösteriyor.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,188
AMD'nin kaybettiği yeri size söyleyim mi ? Önce intel'e karşı nerede kazanıyor ? Dahili grafiklerde. 1000TL APU oyun sistemi toplanabilir bugün.
İntel sadece işlemci üretiyor, intel'in dahili grafikleri oyun amaçlı değil farkındaysanız. Daha çok video ve sistem için performans için.
Nvidia ise sadece ekran kartı üretiyor, bir ara mobil pazarında işlemci üretmeye çalıştılar, hatta lenovo ile 4 çekirdekli 1.2Ghz işlemcili bir netbook ürettiler ama tutunamadılar işlemci pazarına. (AMD'nin çektiği çileyi gördüler diyorum buna :D)
AMD bunların ikisini de yapıyor. Kısaca adamlar kaynak ve para yetiremiyorlar. Eğer sadece işlemci yapsaydı eminim ki intel ile kapışırdı, sadece ekran kartı üretseydi de eminim ki Nvidia ile rahat kapışırdı. OCZ ile birlikte ürettikleri AMD'nin kendi SSD'si var. Kaynaklarını çok dağıtıyorlar. Sorunları da burada baş gösteriyor.
Ekran kartını üreten AMD değil ati diye biliyorum. Sürücü indirirken linkte hala ati yazıyor. Acerin pbyi satın alması gibi.

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Senin AMD APU toplayacağın her bütçe ile ben daha iyi Intel NVIDIA (veya AMD ekran kartı) sistem toplayabilirim. Buda APU'yu geçersiz kılar.

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Amd atiyi satın aldı yani amd bünyesinde zaten espirisi de vardır gpu üretenleri cpu bölümüne aktarmalılar diye :D gpu da genel olarak başarı var bazı eksiklere rağmen mesela gtx 900 serisinden daha iyi kartlar yapıldı en azından alt ve orta segment ancak çıkışını geç yapıyorlar orda büyük hata var zamanında gtx 970 in karşısına 390 aynı anda veya az gecikme ile çıksa nvidia yı zaten rahat geçecek ürünlerdi hatalar basit :) şuanda 1070 in karşısında rakibi gecikiyor mesela aynı hesap devam.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Senin AMD APU toplayacağın her bütçe ile ben daha iyi Intel NVIDIA (veya AMD ekran kartı) sistem toplayabilirim. Buda APU'yu geçersiz kılar.
Toplarsın ama 1000TL'ye toplayacağın 2 çekirdek. Güncel oyunlarda 4 çekirdek kuralı ? Ayrıca 1000TL'ye ne ekran kartı koyacaksın ? işlemci'ye 200 mü verdik ? Güç kaynağı ? kasa?

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Güncel oyunlar işlemcileri doğru dürüst kullanamıyorki amd nin yaya kalmasının sebeblerinden biri bu zaten basit örnek skyrimdeki çoklu çekirdek kullanım sorununu basit bit modcu çözdü şirket umursamadı bile yani oyun motorlarıda bir etkendir gereken özen yok yani ille 4 çekirdek her oyun için geçerli değil kaynak kullanımında en özürlü motor unreal engine 3 dür kullanılan çoğu oyunda fps drop ve stutter vardır config dosyalarına ince ayar yaparak bazı sorunlar gideriliyor düşünün sizin metin belgesinden yaptığınız ayarı firma yapmaktan aciz kalıyor :) bu durumlarıda göz ardı etmeyelim.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Hocam FX sistem toplamak şöyle mantıksız, AMD düşük bütçe ile (1500TL altı=300$ altı) oyun bilgisayarı toplamak isteyenlerin tercihi olmalıdır, FX ileri bütçeye giriyor, bu işlemcinin yerine i3 6100 al daha iyi performans alırsın. Demek istediğim bu.

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
2012-2013 yıllarında fiyatına göre iyi bir konumdaydı FX serisi. FX-8320 çok tercih edilen bir üründü fiyatına göre de bulabileceğimiz en kaslı işlemci idi. AMD FX serisini uzun süredir güncellemiyor, doların yükselmesi ve fiyat indirimi de gelmeyince son 2 senedir alınmayacak işlemci kategorisinde. Ha FX-8350-8320 ile şu anda 1060-RX 480 gibi kartları darboğaz olmadan kullanırsınız, kendim uzun sürede FX-8150 kullandım her hangi bir sıkıntı yaşamadım. APU'ya da gelirsek o tarafta FX serisi ile aynı hikayeyi paylaşıyor. 2014 yılında APU sistemler çok yaygın bir şekilde öneriliyordu, yine fiyatı ile uygun performans vaat ediyordu. Kısacası Zen mimarisi gelmeden, AMD tarafında 2.el uygun fiyatlı olmadığı sürece alınacak bir işlemcisi şu anda piyasada bulunmuyor.

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Toplarsın ama 1000TL'ye toplayacağın 2 çekirdek. Güncel oyunlarda 4 çekirdek kuralı ? Ayrıca 1000TL'ye ne ekran kartı koyacaksın ? işlemci'ye 200 mü verdik ? Güç kaynağı ? kasa?

i3 6100 = 400TL
Kingston 8 gb ram = 150 TL
R7 240 = 180 TL
MSI h110m PRO vd = 180 TL
TX Omega 450w = 150 TL
Seagate 1 tb = 170 TL

1000 TL'ye APU toplayacak adam 230 TL daha verip daha performanslı bir kasa toplayabilir. Ayrıca G4400 konduğunda fiyat 1000 TL ye düşüyor ve AMD APU'dan yine çok daha performanslı oluyor.

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Bu resim olayı biraz açıklıyor :D

6mj3Y9.jpg

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
2012-2013 yıllarında fiyatına göre iyi bir konumdaydı FX serisi. FX-8320 çok tercih edilen bir üründü fiyatına göre de bulabileceğimiz en kaslı işlemci idi. AMD FX serisini uzun süredir güncellemiyor, doların yükselmesi ve fiyat indirimi de gelmeyince son 2 senedir alınmayacak işlemci kategorisinde. Ha FX-8350-8320 ile şu anda 1060-RX 480 gibi kartları darboğaz olmadan kullanırsınız, kendim uzun sürede FX-8150 kullandım her hangi bir sıkıntı yaşamadım. APU'ya da gelirsek o tarafta FX serisi ile aynı hikayeyi paylaşıyor. 2014 yılında APU sistemler çok yaygın bir şekilde öneriliyordu, yine fiyatı ile uygun performans vaat ediyordu. Kısacası Zen mimarisi gelmeden, AMD tarafında 2.el uygun fiyatlı olmadığı sürece alınacak bir işlemcisi şu anda piyasada bulunmuyor.

Ben fx 8320 ile gtx 660 da bile bazı geri çekmeler gördüm arkadaş ta istanbuldan gtx 770 4gb yolladı onu taktım kartdanmı acaba diye gtx 660 ile fps farkı dahi yaratamadı ben şahsen o kartlar için dahi önermem çünki daha alt seviye kartlarda çevremde ve forumlarda birçok fps drop problemine tanık oldum sizin fikriniz farklı olabilir ancak ben tavsiye etmiyorum kendim alıcak olsam i3 tercih ederim benzer fiyat olarak insanlarada i3 öneririm şahsi düşüncem.

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Ben fx 8320 ile gtx 660 da bile bazı geri çekmeler gördüm arkadaş ta istanbuldan gtx 770 4gb yolladı onu taktım kartdanmı acaba diye gtx 660 ile fps farkı dahi yaratamadı ben şahsen o kartlar için dahi önermem çünki daha alt seviye kartlarda çevremde ve forumlarda birçok fps drop problemine tanık oldum sizin fikriniz farklı olabilir ancak ben tavsiye etmiyorum kendim alıcak olsam i3 tercih ederim benzer fiyat olarak insanlarada i3 öneririm şahsi düşüncem.
Zaten kaç tane FPS drop konusu açıldıysa şu foruma baş rolde FX 8xxx oldu :)

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
İşlemcinizde arıza vardır 8320 o kartlarla sorun yaşayacak bir işlemci değil aslında genellikle bu soruna ucuz am3+ soketli anakartlarda yol açıyor gözlerime göre konuşursam. FX-8150 ve HD 7950 ikilisini bir süre kullandım ve 8150, 8320 den geri bir işlemci, fps drop veya farklı bir sıkıntı yaşamadım.

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
İşlemcinizde arıza vardır 8320 o kartlarla sorun yaşayacak bir işlemci değil. FX-8150 ve HD 7950 ikilisini bir süre kullandım ve 8150, 8320 den geri bir işlemci, fps drop veya farklı bir sıkıntı yaşamadım.

Bendeki cpu bozuk diyelim ki değil çünki aynı sistemden arkadaşa da kurmuştuk aynı durum ondada vardı :) çevremde birçok insan ben eskiden güvenip birçok adama amd topladım sonuç hep hüsran oldu ki bayada iyi sistemlerdi yani amd önermiyorsam amd düşmanı olduğumdan değil performans sıkıntısından dır şöle bir saçma durum söliyim size i7 3770k ile fx 8320 ye gtx 660 takıp heaven bencmark yapınca aynı puanı veriyordu işlemci bozuksa bu durum yaşanmaz ama oyun içi vasat ötesi skyrimde 30/60 fps aldım i7 de ise 60 sabit fps bana göre alınmamalı tekrara giricez ama önermem.

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Çoğu kişiye zamanında FX-6300 sistem toplattım sıkıntı yaşamadı, kimse kendim 8150 yi Asus Sabertooth anakart üzerinde kullandım bende sıkıntı yaşamadım.

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Çoğu kişiye zamanında FX-6300 sistem toplattım sıkıntı yaşamadı, kimse kendim 8150 yi Asus Sabertooth anakart üzerinde kullandım bende sıkıntı yaşamadım.

Benim çevremdeki işlemciler bozuk o halde hocam size sağlam denk gelmiş ne diyim :D siz öneriyorsanız saygı duyarım ben önermeyi bıraktım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...