Yarım dolu gelen demo kartuş bittiğinde tekrar doldurulur mu?

Bu konuyu okuyanlar

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Arkadaşlar diğer açtığım yazıcı önerisi konusuna cevap gelmeyince 2 yazıcı arasında karar kıldım ve bugün yarın almayı düşünüyorum. Lakin bir sorum var. Diğer konudaki mesajı değiştiremediğim için yeni konu açarak sormak istedim.

HP 2135 ya da HP 3635 yazıcı almayı düşünüyorum. İkisi de 652 kodlu kartuşu kullanıyor. İkisinden birini sırf fiyatı uygun diye İstanbul Bilişim'den almayı düşünüyorum lakin sitelerindeki ürün açıklama kısmında "Demo Kartuş" ibaresini gördüm.

hhh.jpg

Demo demesinden kasıt, bu kartuşlar yarım dolu geliyor, orasını anladım lakin bittikten sonra tekrar doldurabilir miyim onu merak ettim? Yani sonuçta bu kartuşlar orijinal değil mi? Zira 7 yıldır kullandığım HP C3180 yazıcının orijinal ve tam dolu gelen kartuşlarını 5,6 defa profesyonel dolum makinesinde doldurtup sorunsuzca kullanmışlığım var. Ama forumlarda kullanıcılar, demo kartuş diye tabir edilen bu yarım dolu gelen kartuşlarına, tam dolu gelen diğer kartuşlara yapıldığı gibi dolum yapılmadığını söylüyor. Hatta 1 kere bile dolum yapılmıyormuş. Ne yani, bu yarım dolu gelen demo kartuşları kullanıp, bittiğinde atacak mıyım ben?

Özetle, bu demo kartuşlara tekrar dolum olmuyorsa yada dolumda sıkıntı çıkartıyorsa almamın bir anlamı yok zira bu orijinal 652 renkli ve renksiz kartuşların fiyatı zaten yazıcının fiyatına eşdeğer. Eğer bu demo kartuş muhabbeti sadece İstanbul Bilişim'e özelse yani diğer satıcılar aynı yazıcıların yanında tam dolu ve tekrar doldurulduğunda sıkıntı vermeyen (en azından 3,4 kere) 652 kartuşu veriyorsa o halde onlardan almaya çalışırım.

Bu demo kartuş konusunda bir fikri olan var mı?

sifirbakiye

Profesör
Reaksiyon puanı
437
Demo kartuş dolmuyor lakin dolum yapılan kartuşlar satılıyor onlardan alıyorsun ve onların dolumu mümkün.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Demo kartuş dolmuyor lakin dolum yapılan kartuşlar satılıyor onlardan alıyorsun ve onların dolumu mümkün.

Cevap için teşekkürler hocam. Peki, aynı yazıcıları demo değil de normal kartuşla satan satıcılar da mevcut. Bu yazıcıları demo kartuşla satan İstanbul Bilişim'in aksine, normal kartuşla satan o diğer satıcılardan almak daha mantıklı bir seçim olur öyleyse değil mi? Zira yazıcı fiyatları da 3 aşağı 5 yukarı aynı. Tek korkum, o satıcıların da demo kartuş kullanması ama bunu açıkça söylememesi. Zira demo kartuş olduğunu, ancak kartuşlar kısa sürede bittikten sonra yada doluma götürüp tekrar dolmadığını fark ettiğimde anlayabilirim sanırım.

Eğer demo yada normal kartuş fark etmeksizin, yazıcı içinde orijinal gelen hiç bir kartuş tekrar dolmuyorsa zaten aynı kartuşların tekrar dolum yapılabilen muadillerini almam lazım ki onlar da zaten 60,70TL'ye geliyor. Eğer böyle bir durum varsa, keşke içine hiç kartuş koymasalar da o demo kartuşların parasını, tekrar dolum yapılabilen muadil kartuşlara verip kendimiz taksaydık.

sifirbakiye

Profesör
Reaksiyon puanı
437
HP markasının yazıcı kartuşları demo şeklinde. 40-60 TL civarı evet fiyatlar. Çıktı çok alıyorsan orta seviye için HP laserJet P1102 gibi bir modele bakmalısın. İhtiyaçlarını belirle ve en uygun yazıcıyı almaya çalış.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
HP markasının yazıcı kartuşları demo şeklinde. 40-60 TL civarı evet fiyatlar. Çıktı çok alıyorsan orta seviye için HP laserJet P1102 gibi bir modele bakmalısın. İhtiyaçlarını belirle ve en uygun yazıcıyı almaya çalış.

Şimdi Vatan Bilgisayar'ı arayıp yazıcılar reyonundan bir müşteri temsilcisi ile görüştüm. Sitelerindeki yazıcı bilgilerinde "Tam Dolu Kartuş" ibaresi yer alsa da, HP'nin ve çoğu firmanın kartuşlarının %40 doluluk oranında geldiğini ve geri kalan kısmın da tekrar doldurmaması yada doldurulduğunda sorun çıkartması için kapatıldığını söyledi. Ama gene de kartuşlara tekrar dolum yapılıp yapılmadığından emin olmadığını.

Lakin şu anda baktığımda meğer 652 kartuşun orijinal olanları renkli 32TL, renksiz 28TL imiş. Yani en kötü ihtimal ile, demo kartuş tekrar doldurulmuyorsa bile bunlar bittiğinde orijinal kartuşlardan alıp bittiğinde tekrar doldurmak sureti ile kullanabilirim sanırım. Zira demo dolmuyorsa bile tam dolu olan illa ki dolduruluyordur.

Kullanım ihtiyacım ayda belki 3,5 çıktı alırım. Hepsi o. Yardımcı olmaya çalıştığın için teşekkür ederim.

sifirbakiye

Profesör
Reaksiyon puanı
437
Rica ederim kartuş satın alır iken doldurma özelliği olan diye satın almalısın aksi halde dolum için uğraşırsın.

Uber

Profesör
Reaksiyon puanı
798
uzunca süre hp scanner tarayıcı kullandım ama dolum işinden hiç bir zaman verim alamadım. Yeni kartuşların fiyatı da normal yazıcı ile nerdeyse denk geliyor donma olayı çok oluyor toner daha iyi tabi bu konuda deneyim olarak yarzım bilgi olarak daha iyisini bilen arkadaşları dinlemek gerekli

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
uzunca süre hp scanner tarayıcı kullandım ama dolum işinden hiç bir zaman verim alamadım. Yeni kartuşların fiyatı da normal yazıcı ile nerdeyse denk geliyor donma olayı çok oluyor toner daha iyi tabi bu konuda deneyim olarak yarzım bilgi olarak daha iyisini bilen arkadaşları dinlemek gerekli

Teşekkürler hocam. Ekonomik olan tonerli yazıcılar genelde renksiz oluyor. Renkli de istedin mi fiyatlar fırlıyor. Şu anlık kartuştan devam etmek en mantıklısı olacak :)

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Peki arkadaşlar siz olsaydınız, 2016 model ve kartuş değişimi en ekonomik olan, F/P ürünü aşağıdaki 2 yazıcıdan hangisini alırdınız. İkisinin de kartuşuna kadar çoğu özelliği aynı. Sırf birinde Wifi özelliği var diye ona 65TL daha fazla verir miydiniz? Yani kaç kere telefondan yada kablosuz bir cihazdan yazıcıya çıktı gönderme ihtiyacım olacak ki? Öyle bile olsa bunu, yazıcının bağlı olduğu bilgisayarı açmadan, telefonu USB ile yazıcıya bağlayarak da yapabilir miyim? Bunun için çeşitli programlar varmış ama uğramaya değer mi bilmiyorum.

hhgg.jpg

Sizin seçiminiz hangisinden yana olurdu?

sifirbakiye

Profesör
Reaksiyon puanı
437
Kablosuz kullanım özelliği güzel ama bütçene bağlı, benim tercihim kablolu olurdu.

sifirbakiye

Profesör
Reaksiyon puanı
437
Yazıcı bağlanabilir modemler var butceni onun için kullanabilirsin, kablosuz yazıcıdan daha iyi bir seçenek olur.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
HP 3635 yazıcı aldım ve bir kaç gündür sorunsuzca kullanıyorum arkadaşlar, bilgilendireyim dedim. Yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ediyorum.

yusufsaglam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba, konuyu biraz hortlatmış olucam :tearsofjoy::sweatsmile: ancak bende şuanda hp 3635 kullanıyorum. Bende bu yazıcılar arasında kaldım.. Sonrasında wifi özelliği olduğu için 3635i aldım. Dışardan yazdırma özelliği de var yazıcının biraz meraklı olduğum için aldım. Demo kartuşla geliyor bildiğiniz üzere teknosa tarzı mağazalardan da alsanız setup (demo) kartuşlarla geliyor. Henüz kartuşlarım tamamıyla bitmedi ancak az kaldı bitmesine internetten dolum seti aldım ve kendim doldurdum. Henüz tamamen bittiği gözükmüyor yazılımsal olarak tamamen bittiğinde fiziksel olarak tamamen bitmemiş olacak ve görüceğiz demo kartuşu tekrar doldurabiliyormuyuz? Eğer sizde dolum yaptıysanız tecrubelerinizi bizimle paylaşırmısınız? Yazdırmaya devam ediyormu cihaz? Bilgi verirseniz sevinirim.. :innocent::innocent:

Gökhan0612

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba, konuyu biraz hortlatmış olucam :tearsofjoy::sweatsmile: ancak bende şuanda hp 3635 kullanıyorum. Bende bu yazıcılar arasında kaldım.. Sonrasında wifi özelliği olduğu için 3635i aldım. Dışardan yazdırma özelliği de var yazıcının biraz meraklı olduğum için aldım. Demo kartuşla geliyor bildiğiniz üzere teknosa tarzı mağazalardan da alsanız setup (demo) kartuşlarla geliyor. Henüz kartuşlarım tamamıyla bitmedi ancak az kaldı bitmesine internetten dolum seti aldım ve kendim doldurdum. Henüz tamamen bittiği gözükmüyor yazılımsal olarak tamamen bittiğinde fiziksel olarak tamamen bitmemiş olacak ve görüceğiz demo kartuşu tekrar doldurabiliyormuyuz? Eğer sizde dolum yaptıysanız tecrubelerinizi bizimle paylaşırmısınız? Yazdırmaya devam ediyormu cihaz? Bilgi verirseniz sevinirim.. :innocent::innocent:
Konuyu hortlamış olucam ama yaptığınızda olumlu bir sonuç aldınız mı