1 Milyon dolarlık ihlal

Bu konuyu okuyanlar

Erdoğan Eser

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Dostlar bugün interaktif eğitim paketi satan bir web sitesinde örnek videoları incelerken Internet Download Manager indirme panelinden bu videoyu indirdim. Daha sonra web sitesinin başka örnek videoları görüntülemeyi sağlayan bir sayfasını tıklayıp sayfanın en alt kısmına geldiğimde diğer sayfalarda yer almayan bir uyarı metniyle karşılaştım. Bu uyarı metninde herhangi bir şekilde bu sitede yer alan yazılı veya görsel her türlü içeriğin indirilmesi ya da izin alınmadan paylaşılmasının 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ihlali olduğu ve bu ihlali yapanların 1 milyon dolarlık bedeli ödemeyi taahhüt ettiği yazıyordu. Merak ettiğim şey ; benim bu indirmeyi yaptığımı tespit edip bana dava açabilirler mi ? Bir web sayfasının içeriğini kaydeden bir kullanıcının içeriği kaydettiğinden web sitesinin sahiplerinin haberi olur mu ? Cehaletimi mazur görün lütfen . Sizce endişe etmeli miyim ?

Yktrnslv

Doçent
Reaksiyon puanı
141
Dostlar bugün interaktif eğitim paketi satan bir web sitesinde örnek videoları incelerken Internet Download Manager indirme panelinden bu videoyu indirdim. Daha sonra web sitesinin başka örnek videoları görüntülemeyi sağlayan bir sayfasını tıklayıp sayfanın en alt kısmına geldiğimde diğer sayfalarda yer almayan bir uyarı metniyle karşılaştım. Bu uyarı metninde herhangi bir şekilde bu sitede yer alan yazılı veya görsel her türlü içeriğin indirilmesi ya da izin alınmadan paylaşılmasının 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ihlali olduğu ve bu ihlali yapanların 1 milyon dolarlık bedeli ödemeyi taahhüt ettiği yazıyordu. Merak ettiğim şey ; benim bu indirmeyi yaptığımı tespit edip bana dava açabilirler mi ? Bir web sayfasının içeriğini kaydeden bir kullanıcının içeriği kaydettiğinden web sitesinin sahiplerinin haberi olur mu ? Cehaletimi mazur görün lütfen . Sizce endişe etmeli miyim ?

Çok düşük bir ihtimal olmakla beraber yasa var ise neden uğraşmak isteyen birisi sizi dava etmesin ?

Endişe etmek; belki Amerika'da olsanız şu an evinizde arama yapılıyor olabilirdi ama burası Türkiye şansınıza artık :)

Bence dava edilme ihtimaliniz trilyonda bir bile değil rahat olun ;)

Erdoğan Eser

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Çok düşük bir ihtimal olmakla beraber yasa var ise neden uğraşmak isteyen birisi sizi dava etmesin ?

Endişe etmek; belki Amerika'da olsanız şu an evinizde arama yapılıyor olabilirdi ama burası Türkiye şansınıza artık :)

Öncelikle yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Ben de sizinle aynı düşüncedeyim fakat adamlar 1 milyon dolar yazınca ve bunun fahiş bir miktar olmadığının yasa kapsamınca korunduğunu o metinde yazınca tırstım açıkçası sonuçta adam web üzerinden para karşılığında bir hizmet satıyor ve bu işi yapmanın korsan cd alıp satmak ya da bir kitabın fotokopisini çektirmekten daha tehlikeli ve tespit edilebilir olduğu konusunda şüphelerim var.

Erdoğan Eser

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

Benim en çok merak ettiğim şey ; bir web sayfasına yüklenmiş bir video ya da fotoğraf , bu sayfayı ziyaret eden bir kullanıcı tarafından indirildiğinde yani erişimi sağlayan cihaza kaydedildiğinde bu veri web sayfası sahibiyle paylaşılır mı ; ya da bu data web ortamına ip numarasıyla aktarılır mı ?

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Sorun olmaz rahat olun.
Görmesi teknik olarak olası değil çünkü IDM zaten videoları indirebilmek için kendini web tarayıcı olarak tanıtıyor.
Velev ki çok düşük bir ihtimal sıkıntı çıktı biraz uğraşırsınız ama yine birşey olmaz çünkü lisansta teknik sıkıntı var gibi görünüyor, şirketler kafasına göre bu videoyu indirene 1 milyon ceza keserim diyemez. Onun teknik ayrıntıları çok derindir.

Honor_Khomore

Doçent
Reaksiyon puanı
125
Kolaydı zaten öyle 1 milyon dolar almak. Merak etme bir şey olacağını sanmıyorum. Atomu parçalamıyorsun sonuçta.

Yktrnslv

Doçent
Reaksiyon puanı
141
Sizin indirdiğinizi tespit etmeleri mümkün ama çok zor.

Şahsen benim başıma gelse ve dava edilsem ve hakim karşısına çıkarılsam ne davaya bakan hakimi ne de davayı ciddiye bile almam.

Benim vatandaş olarak 7 gün 24 saat bütün haklarım kıyıdan köşeden durmadan gasp edilecek hakkım yenecek, devlet geçirecek, şirket geçirecek, banka geçirecek. Ondan sonra da vay efendim bu videoyu indirdin hak yedin sökül paraları...

İşte o anda kıvrak bir bilek hareketiyle bütün borçları kapatır yatacaksam da rahat yatardım muhtemelen :)

knnfsr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1.si böyle bir yasa zorunluluğu varsa şirketin sorumluluğu o içeriği korumaktır.
2. si içeriğin indirildiğini tespit etmeleri çok zor ama böyle bir tazminat durumu varsa alt yapısını oluşturmuşlardır, olabilir.
3. sü benim başıma gelse hiç korkmam çünkü 1 milyon dolarım yok, maaşıma haciz koysalar 1/3'üne koyabilirler zaten ben ölene kadar 1 milyon dolar kazanamam :)

Not: Ayrıca web sitelerin de yer alan yazılı ve görsel materyallerin kullanılmasını ihlal eden kişi yada kurumlara kendi belirledikleri kafalarına esen rakamları tazminat olarak alamazlar, 1 milyon dolar değil 1 dolar bile talep edemezler, bu materyaller web sitelerinde kullanılıyorsa tazminat davası açabilir ya da o içeriğin kaldırılmasını talep edebilir en fazla siteyi mahkeme kararı ile kapatabilir o da bu forumun başına gelen olayda ki gibi en fazla gün içinde kapalı kalır, siz hiç bir sözleşme imzalamadınız, belki üye olurken sözleşmede belirtilir ama onun da hükmü bir yere kadardır, öyle değilse ben site açarım kayıt kısmında aralara bu siteye kayıt olduğunuzda bize karşılıksız 1000 TL ödemeyi taahhüt ettiğinizi kabul etmiş olursunuz derim köşeyi dönerim, En ufak birşey çıkmaz kafanıza takmaya bile değmez içiniz rahat olsun.

Son düzenleme:

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Sitenin kullanım koşullarında zaten yazar ya sana alman ile ilgili bilgi verir ya alıntı yapmana veyahut hiç bir şekilde alınamaz der. :)

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Ticari olarak kullanmadığın ve bu indirdiğin sayfadan veya video'dan kâr etmediğin sürece hiç ilgilenmezler bile. Bütün web siteleri ve barındırdıkları içerikler, izlenilebilmesi için önce indirilirler ve öyle görüntülernirler. Sonra da silinirler. Sen kalıcı olarak indirmiş oldun. Bu tür uyarıları bir ikaz olarak görmek gerekir. İstersek döveriz demek istiyorlar.