Türkiye'deki Ünlü Masonlar

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ottomans1453

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Son zamanlarda bu kelimeyi çok duyar olduk dizilerde, filmlerde anlatılan bir çok olayda masonlardan söz ediliyor, nette biraz araştırma yaptım ama mantıklı bir sonuca ulaşamadım sizce Masonluk nedir ?

Ayrıca yaptığım araştırma sonucunda türkiyede yaşayan ünlü masonların listesine rastladım ve okuduklarım karşısında şok oldum sakıncası yoksa bu listeyi sizlerle paylaşıyorum, ama doğruluğu konusunda emin değilim..

SİZCE MASONLUK NEDİR ?

SİYÂSİLER

Sabancılar
Koç grubu
Karamehmet
Uzan grubu
Rahşan Ecevit
İsmail Cem
Tansu Çiller
Şükrü Sina Gürel
Ercan Karakaş
Bülent Tanla
Coşkun Kırca
Kemal Derviş
Câvid Bey
Nuri Conker
Ahmet İsvan
Osman Kibar
Hayrettin Erkmen
Turan Güneş
Sebâti Ataman
Emre Gönensay
Naim Talû
Salih Bozok
Aka Gündüz
Turhan Kapanlı
Mithad Şükrü Bleda
Sümer Oral
Ali Dinçer
Ekrem Alican
Cem Kozlu
Fatin Rüştü Zorlu
Sabiha Sertel
Ş. Hüsnü Değmer
Kıbrıslı Kâmil Paşa
Ahmed Vefik Paşa
Faik Nüzhet
Tayyibe Gülek
Süleyman Demirel

SİNEMA-TİYATRO

Haldun Dormen
Hulûsi Kentmen
Ayhan Işık
Kenan Işık
Aziz Rutkay
Doğa Rutkay
Aziz Basmacı
Yıldız Kenter
Müşfik Kenter
Leyla Gencer
Halûk Bilginer
Memduh Yükman

TELEVİZYON

Ali Kırca
Ali Baransel
M. Ali Birand
Murat Birsel
Deniz Arman
BÜROKRASİ
Gazi Erçel
Metin Yalman
Osman Olcay
Osman Kulin
Sadun Terem
Kaya Toperi
Gaazi Yaşargil
S. Kâni İrtem
Onur Öymen
Özdem Sanberk
Hüseyin Poroy

GAZETECİLER

Güneri Civaoğlu
Cüneyt Arcayürek
Ahmed Emin Yalman
Nazlı Ilıcak
Cengiz Çandar
Canan Barlas
Altan Öymen
Örsan Öymen
Abdi İpekçi
Nail Güreli
Güngör Mengi
Yusuf Ziya Ortaç
Ali Sirmen
Aydin Emeç
Çetin Emeç
Ülkü Arman
Sedat Simâvî
Erol Simâvî
Ali Nâci Karacan
Nadir Nâdi Abalıoğlu
Yunus Nâdi Abalıoğlu
Ali Gevgilli
Ruhat Mengi
Leyla Umar
İlker Sarıer
Hasan Tahsin
Murat Birsel
Fazlı Necib
Necmi Tanyolaç
Yılmaz Çetiner
Ertuğrul Özkök
Emin Çölaşan

EĞLENCE

Sezen Aksu
Nilüfer
Burak Kut
Neco
Sibel Egemen
Ciğdem Talu
Egemen Bostancı
Murat Arkan
Perran Kutman
Harika Avcı
Ozan Orhon
Işıl Özışık

SERBEST MESLEK

Atilla Dorsay
Cemil İpekçi
Uğur Civelek
Yıldırım Mayruk
Muvaffak Benderli

KARİKATÜRİSTLER

Cemal Nadir Güler
Semih Poroy
Ali Ulvi Ersoy
Altan Erbulak
Tekin Aral
Oğuz Aral
Piyale Madra
Bedri Koraman

SANAYİCİ - İŞADAMI

Nejat Eczacıbaşı
Bülent Eczacıbaşı
Feyyaz Berker
Feyyaz Tokar
Cem Boyner
Ali Koçman
Dinç Bilgin
Can Paker
Ömer Çavuşoğlu
Halil Bezmen
Dilber Ailesi
Rona Yırcalı
Selahattin Göktuğ
Fuad Sâdıkoğlu
Ferdi Vardarman
Öner Akgerman
M. Cemil Merzeci
Ziya Taşkent
Cem Uzan
Ali Koç

YAZARLAR

Hâlide Edip Adıvar
Orhan Pamuk
Yaşar Kemal
Muazzez Berkand
Nâzım Hikmet Ran
Azra Erhat
Vedat Nedim Tör
Yaşar Nâbi Nayır
Celal Sâhir Erozan
Emil Galip Sandalcı
Ali Cânip Yöntem
A. Hamid Tarhan
Şinasî

ÜNIVERSİTE

Kemal Gürüz
Kemal Alemdaroğlu
Nermin Abadan-Unat
Sulhi Dönmezer
Talât Halman
Gündüz Gedikoğlu
Eser Karakaş
H.Veldet Velidedeoğlu
Sıddık Sâmi Onar
İlhan Arsel
Sâhir Erman
Bülent Tanör
Nur Serter
Tunç Erem

ASKERLER

Çevik Bir
Ali Fuad Cebesoy
Am. Sait Halman
Tuğg. Halit Göktuğ
Yarb. Selim Soley
Tümg. Ömer Z. Dorman
Kur.Alb. Osman Köksal
Tümg. Sırrı Öktem
Gen. Cahid Tokgöz
Gen. Zeki Soydemir
Güven Erkaya
Refik Tulga

RadoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
şimdi bu isimler kime, neye, neden mason ?..
bakıyorumda genelde hep sol tarafa sempati duyanlar mevcut ..
Acaba!! bu kişilerin mason olmalarının görüş farklılıklarının ile bi sebebi olabilir mi ?..

Ottomans1453

Asistan
Reaksiyon puanı
0
RadoN dedi ki:
bakıyorumda genelde hep sol tarafa sempati duyanlar mevcut ..
Acaba!! bu kişilerin mason olmalarının görüş farklılıklarının ile bi sebebi olabilir mi ?..

sabancılar solmu, Ali naci karacan, Sadun terem ve daha birçok örnek verebilirim bunlar sol görüşlülermi.

RadoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
bırak şimdi 3-5'i .. dikkat edersen ben orda ne dedim.. genelde hep sol tarafa sempati duyanlar mevcut .. dedim
senin sayacakalrın istisna .. ;)

RadoN dedi ki:

BaRY

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
ben de masonum çaktırmayın. :D

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Merhaba,

Sağ eğilimli gazetelerin hedef gösterdikleri ve insanların canına mal olan listelere benziyor.

Masonsa masondur, yahudiyse yahudidir, müslümansa müslümandır... Herşeyi kendinize, inancınıza veya milletinize düşman veya tehdit olarak görmekten vazgeçin.

Masonluk nedir? ansiklopedik açıklaması burada. http://tr.wikipedia.org/wiki/Masonluk Kişisel olarak fazla bilgim yok ama ancak her türlü inanç sistemi kadar tahdit oluşturuyor olabilirler. Diğer sistemlerden farklı olarak kardeşlik bağı ile (veya artık nasıl adlandırıyorsalar) çok daha sıkı şekilde bağlanmış ve güç dengelerine tesir edebilecek güce sahip olmaları gibi farklar ortaya çıkabilir.

Günümüzde Masonluk'a alternatif olarak İslam ve diğer dinlerde çeşitli tarikatler mevcuttur. Yani bu geliştirilmiş inanç sistemlerinin uygulamada bir farkı yoktur; ama masonlar kapalı çevreleri ve gruba dahil olmanın zorluğu sebebiyle hep tehdit olarak görülür.

Güzel günler.

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
genelde belli etmez kendini masonlar bu listeye kanmamak lazım, gizli çalışırlar. :^)

berckai

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
bunalr mason değil arkadaşım sabetay mı sabotay mı ne yahudi kökenden gelen masonlukla alakası olmayan çağatay türkleri ile karışmış arî olmayan melez kesimd evlette egemenler bürokraside egemenler çünkü hepsi istanbullu saraylılardan gelen soya ait geçmiş kökeni zengin olunca iyi bir eğitimle buraya gelmişler ama oradakilerin hepsi değil tabi türkiyede adam bırakmamışsınız

seciL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
102
Hulki Cevizoğlu nun Masonluk hakkındaki kitabini tavsiye ederim
bildiğim tanıdigım bir mason var o kadar sıkı ağızlı ki ser verip sır vermiyor.. örgüt gibi bir şey düşünün ama belli bir amaçları var. kendi aralarında toplantılar yapıyorlar ama toplantıları sır. Davetle üye kabul ediyorlar. Mason bir tanıdık ancak referans verirse üye olabiliyor ve birbirlerini her konuda destekliyorlar

BaRY

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
seçiL dedi ki:
Hulki Cevizoğlu nun Masonluk hakkındaki kitabini tavsiye ederim
bildiğim tanıdigım bir mason var o kadar sıkı ağızlı ki ser verip sır vermiyor.. örgüt gibi bir şey düşünün ama belli bir amaçları var. kendi aralarında toplantılar yapıyorlar ama toplantıları sır. Davetle üye kabul ediyorlar. Mason bir tanıdık ancak referans verirse üye olabiliyor ve birbirlerini her konuda destekliyorlar
masonwarez davetiyesi olan var mı? hehehe

RadoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
zaten konunun kaynağı yok.. bunlara kim mason demiş.. alıntı adersi ?..
ha bu listeyi ben hazırladım diyosan.. size iyi akşamlar ozman.. ;)

seciL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
102
O kadar kolay değil :) hakkında iyice araştırıp emin olduktan sonra üye olabiliyorsun

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Benim durumumda olay farklı işledi: Ben onları davet ettim malikhaneme. Baktılar, görüştüler; gözmezden gelinemeyecek bir teklifte bulunduğumu anlayıp beni aralarına kabul ettiler.

seciL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
102
masonlar çok zenginler..

fish

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
http://www.mason.org.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=15&Itemid=29

buradaki tanıma göre ben de bir mason adayıyım o zaman...

nasıl ki günümüzde dinini düzgün biçimde ifade etmeye ve yaşamaya çalışan dindar ile , amacı belli olmayan tarikatlara bağlı dinciler birbirine karıştırılıyor ise yukarıda tanımı geçen masonlarla, belli bir amaç ve rant uğruna herhangi dini ya da siyasi bir örgüte seçilmiş adam, beyin, para kazandırmaya çalışan "adanmışlar" birbirine karıştırılmaktadır gene...

yukarıdaki tanıma göre, arkadaşın verdiği listedeki isimlerin çoğu tabii ki mason olur...çünkü hepsi aydın okumuş ve toplumun eğitimli tabakasını oluşturan ve yaşadıkları toplumları kalkındıran insanlardır..

elinde incille tevratla ya da kafalarında herhangi bir siyasi fikirle seçilmiş beyinleri kazanmaya çalışan insanlarla gerçek masonları yine her konu da olduğu gibi birbirine karıştırmaktayız..

ayrıca masonlar aslında zengin değildir...ama günümüzde masonluk farklı bir algılama içerdiği için zaten zengin olanlar mason seçilir ve farklı amaçlar güdülür...

lütfen asıl kelime anlamını tam bilmeden, günümüzdeki yanlış bilinen anlamıyla kimseyi lüzumsuz yere yanlış tanıtmayalım....

BaRY

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
burs için başvurmak lazım.

seciL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
102
bayanlar mason olmuyor diye biliyorum..

fish

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
işte masonluk esasında böyle kriterler içermez...günümüzde yanlış bilinen masonluk resmen bir tarikat haline getirildiği için bayanlar mason olmaz, masonlar dinsiz olur, masonlar şunu yapar bunu eder gibi yanlış bilgilere sahibiz..

masonluk toplumu karıştırmak değil yüceltmek için vardır ama malesef günümüzde böyle bilinmemektedir çünkü amacından saptırılmıştır...

BaRY

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
bide 25 yaşını geçmek gerekiyormuş.

fish

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
BaRY dedi ki:
bide 25 yaşını geçmek gerekiyormuş.

böyle bişeyi ben de duymuştum ki zaten mantıklı bir kriter bu...bir insanın okumuş aydın görüşlerini anlatabilen tpopluma yön verebilen anlayan ve dinleyen bir olgunluğa ulaşabilmesi için ancak bu yaşa gelmesi gerekir zaten..

ama günümüz masonlarında daha çok zengin olmak, herhangi bir rant güdmek, çıkara hizmet edebilmek, kargaşadan faydalanabilme yetisi, gibi özellikler aranmaktadır...

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
bu konu çok geniş bir konu,tartışma durmaz hiç,her yerdeler onlar

S

SDN Okuru

SDN Okuru
:crying: yatın siz yatın hepinizde yatın siz yatınca daha güzel halediyorlar işlerini siz kesin <illüminati< nedir onuda bilmesiniz dünyadan bi haber sizler masonluğun ne olduğunu yatarak kaçırmışsınız adamlar dünyayı yönetiyor siz gaflet uykusuna devammmmmmmmmmmmm

ashabulyemin

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Kaynaksız listelerle kişileri mason veya değil ayrımına tabi tutmak bilmiyorum hangi mantığa sığar.Bu konuyu açan arkadaşın önce masonluk hakkında araştırma yapması gerekir.Mason olabilmek için çok zengin veya solcu olmak gerekmez sağda solda yapılan listelerede itibar edilmez.Masonlukta ketumiyet vardır ve üye olanlar ilanla ben masonum demez.
Masonlukla ilgili bilmemiz gereken Mustafa Kemal Atatürk'ün masonik faaliyetleri yasakladığı masonları sürdüğü ve uzun yıllar çalışmalarını sekteye uğrattığıdır.Ülkemizdeki cumhuriyet dönemi kaynağıda şer ikilisinden bayardır.
Günümüzde bu tür listelerle akılları bulandırmak kitleler arasına nifak sokmak hayrına değildir özellikle sabancı ailesi nin mason olduğunu iddia etmek gülünçtür
Kişileri inanç ve düşünceleriyle yanlız bırakın değerlendirmeyin
konunun bu şekilde verilmesi yanlış kapatılması lazımdır

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
böyle saçma listelerle kişileri hedef göstermekten vazgeçin artık. insanları fişlemeyi bırakın. kim neyse ne size ne. eskiden çok iyi komşuluklarım vardı, kimse birbirinin hangi dinden milletten partiden tarikatten cemaatten olduğunu bilmez, değerlendirmelerini bu kriterlere göre yapmaz sadece insan olmasından dolayı, davranışlarını tartarak karar verir severdi. en tepesinden en tabanına kadar ayrımcılık aldı başını gidiyor, kanlı bıçaklı, birbirinden nefret eder oldu insanlar. böyle listelerle birilerinin piyonu oluyorsunuz, kullandırmayın kendinizi.

MasterFather

Müdavim
Reaksiyon puanı
59
listede ajdar eksik.[video=youtube;SIXtVWEABFU]http://www.youtube.com/watch?v=SIXtVWEABFU[/video]

uA23uA

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Listede neden Sabri Sarıoğlu yok:D

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
Neden kaynak belirtilmiyor ? Konu açan kişi muhtemeln alıntı yapmıştır. Bunu yazan kişide bence bol keseden sallamış. Bu listedekilerin bir çoğu ben masonum demez.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...