Scroll Lock tuşu ne işe yarar?

Bu konuyu okuyanlar

S

SDN Okuru

SDN Okuru
scrool tuşu en temiz tuştur çünkü ona hiç basılmaamıştır

ardaozkal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sysrq ustundede prt sc yazabilir dosta sistemi tımar eder, windowsta ekran görüntüsü alıp kopyalar painte gidip yapıştırırsan suzelir

ardaozkal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Qardaşlar mən PrintScreen/Sys Rq - mövzusunda bilməyənlər üçün söyləyim ki, Bu düymə (tuş) Monitorda gördüyünüzün şəkilini çəkir. Prt Screen düyməsini basdığınız zaman ekranın şəkilini çəkmiş olur. Daha sonra paint və ya photoshop proqramında boş səhifə açıb və CTRL+V etməyiniz kifayətdir ki, ekranın şəkilini yaddaşa verməyə hazır olasınız. Ekranda görmüş olduğumuz hər bir görüntünü anında foto kimi əldə edə bilirik. Çox effektli düymədir (tuşdur).:thumbup:

sağol, galiba azeri bir kardeşmizsin

S

SDN Okuru

SDN Okuru
excele girin önce sağ sol tuşlarına basın sonrada scroll lock açıp sağ sol yukarı aşağı yapın anlayacaksınız :D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
SysRq(PrtSc) benim bildiğim ekran resmini kopyalıyo :turned:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ekran fotosu çekmeye yarar sysrq çekince painte yapıştır can yani kopyalıyor basınca ekran ı fotosunu

S

SDN Okuru

SDN Okuru
PrtSc ile SysRq aynı şeyler değil. O tuşun yapabildiği iki ayrı görevi var. Bu konu bi netleşsin :)

ByEGT, senin de dediğin gibi bu tuşun iki ayrı görevi var. ama bazı arkadaşlar henüz senin dediğini kavrayamamış, biraz daha açmak/açıklamak istiyorum.
SysRq tuşuna ekran fotosunu alıyor diyen arkadaşlar, o işi SysRq değil, PrtSc (print screen - ekranı basma işlemi) tuşu yapıyor.
SysRq (System Request) ise daha önce açıklayan arkadaşların anlattığı işi yapıyormuş, ben de yeni öğreniyorum.
Ama bu iki işlem (PrtSc ve SysRq) klavye üzerinde tek bir tuşla yapıldığı için ekran görüntüsü (PrtSc) aldığınızda, aynı zamanda SysRq işlemini de yapmış oluyorsunuz. Sonuç olarak SysRq ekran görüntüsü almak demek değil.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
SysRq : PRİNT Screen SYSRG Olarak geçer buda sayfayı kopyala geldiğiniz zaman CTRL+V yaparsanız oda sayfa çıkar

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Valla çok aydinlatici oldu. Excell'de ok tuşuna bastiğimda sonraki hücreye geçiş yapmak isterken sayfanin hareket etmesini bir türlü anlayamiyordum. Sebebini sayenizde şimdi öğrendim. :)))

S

SDN Okuru

SDN Okuru
scroll lock tuşunu bilmiyorum ama diğer tuş eşer basarsan ekran görüntüsünü alıyor

S

SDN Okuru

SDN Okuru
prtsc sysrq tuşu ekran görüntüsü almaya yarar. yani monitörde o an ne varsa o görüntüyü kopyalar. painte veya world belgesine yapıştırabilirsin görüntüyü. yani bi nevi kopyala yapıştır olayının kopyalama kısmıdır tek fark pc ekranının tamamen görüntüsünü almasıdır.

YaşlıBilge

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kardeşim PrtScSysRq tuşu il iki kelimeyi biliyorum print screen dmek buda ekranfotosu çeker mesela o yuşa bas painte gir sağ tık yapıp yapiştir de bak nouyor (win 7 ) beli diğer sistemlerde aynıdır

S

SDN Okuru

SDN Okuru
sysrq tuşu başa gelmeni sağlıyo bi sauyfadasın aşağı indin basınca en üste çıkıyo yazı yazıyon bastın başa geliyo :laugh: