Artık cep telefonu ve bilgisayara taksit yok !

Bu konuyu okuyanlar

semih61

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
sonradan açıklama getirildi bakan tarafından elektronikte 9 ay taksit geçerli olacak.

nasıl bir ülkedeyiz 1500tl lik telefona 600tl vergi koy vatandaşı taksitli almaya zorla sonra taksiti kısıtla!

MasterFather

Müdavim
Reaksiyon puanı
59
vur dedik bunlar öldürdü. oldu olacak kredi kartınıda yasaklayın.sadece gülüyorum.:D

/xo/

Müdavim
Reaksiyon puanı
226
Msi Laptopu 24 ay taksitle alacağız göya !?!? Sonra vay efenim niye insanlar sokalara döküldü, niye protesto.

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Kötü oldu hiç olmaz sa 12 ay ile sınırlarasaydilar yapacak bir şey yok biraz biriktirip kalanı takside bağlarız

djvietnam

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
cebinde beş kuruşu olmayan ayfoncular çok üzülcek ayfon6 hayalleri suya düştü vah yazık yazık onlara

- - - Mesaj Güncellendi - - -

cebinde beş kuruşu olmayan ayfoncular çok üzülcek ayfon6 hayalleri suya düştü vah yazık yazık onlara

asgari ücret
[video=youtube;23XmpKNwUIw]https://www.youtube.com/watch?v=23XmpKNwUIw[/video]

azen63

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
Evlenmeyi düşünen adamlara beyaz eşya alımında zorluk çıkarıp sonra üç çocuk yapın lafına geleceğime peçeteye yönelirim daha iyi.
Aklını sevdiğimin adamları ne güzel sınırlama getirdiler öyle.
Asgari ücretle elinde telefon, telefonunda tl olmayan adamlara zorluk çıkaracaklarına, tutup kurunun yanında yaşı yakmaya çalışıyorlar.

Cari açığın anasını zırt pırt sıfır araç alanlar ağlattı.
Bizim gibi ikinci el araç alıp 20 sene kullandıktan sonra satıp da 3 yıl arabasız kalanlar değil...
Bayağı iyi bir ekonomi analistisin ... se4n buralarda harcanıyorsun.. :w00t:

bölge34

Doçent
Reaksiyon puanı
12
Ulan verecen bunu hazirlayanlara asgari ucreti yasasinlar bi bakayim boyle. O adamlarin hic biseye hakki yok tabi ama kendileri ye babam ye.. bu sistemle de senetler baslar elden taksit olur bisey olur vatandas neye pratik çözüm uretememiste buna da uretemesin

Bakan açıklama yapıyor 24bin lira maaşla geçinemiyorum diye, diğer bakan da açıklama yapıyor asgari ücretle gayet güzel geçinilir diye ! Hatırlayanlar iyi bilir bu olayı:)

li10sKing

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Olay kredi karti 9 ay+senet olacaktir.. Her turlu cozum bulur firmalar simdiden baslamislar bile..

Ayrica belirtmek isterimki basimizdakiler bu ulkenin gunden gune iyi gittigini soyleyip taksit kotasi koyuyorsa ekonomi hicte iyiye gitmiyor demek. Kimse de hazir para yok ve saga sola borclanarak alisveris yapanlarin sayisi gitgide artiyor devlette bunu engellemek icin kota koyuyor..

Arti olarak teknolojik urunlerin bu kadar pahali olmasinin sebebi devletin aldigi ekstra vergiler degilmi.. Yurt disinda 399 dolar olan urunu burada 1000-1250 tl satarsan illaki kredi sart olur.

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
İyi olmuş..:)

SARKAT

Müdavim
Reaksiyon puanı
68
İsabet olmuş.

9 taksit olayı falan bana çok saçma gelmişti ama hakkatten helal olsun adamlara radikal bir karar ile teknoloji çılgınlığının önüne geçmişler.

Telefonunda kontör olmayan adam iPhone 5 kullanır, 800TL asgari ücretle çalışan garson S4 kullanır. Nası gezegen burası böyle???

Uygulama çok saçma taksiti kaldıracağına o saydığın zümreye kredi kartı verdirmesin devlet. Taksiti kaldırmak da ne demek.

İsabet olmuş.

9 taksit olayı falan bana çok saçma gelmişti ama hakkatten helal olsun adamlara radikal bir karar ile teknoloji çılgınlığının önüne geçmişler.

Telefonunda kontör olmayan adam iPhone 5 kullanır, 800TL asgari ücretle çalışan garson S4 kullanır. Nası gezegen burası böyle???

Uygulama çok saçma taksiti kaldıracağına o saydığın zümreye kredi kartı verdirmesin devlet. Taksiti kaldırmak da ne demek.

seckyn

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Faiz lobisine destekten başka birşey değil bu :) Şimdi evlenecek olsam beyaz eşyayı nasıl alacam ya para biriktirip bir 5 yıl bekleyecem yada banka kredisi çekecem. Kredi kartını zamanında ödeyince faiz filan gelmiyordu.

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Faiz lobisine destekten başka birşey değil bu :) Şimdi evlenecek olsam beyaz eşyayı nasıl alacam ya para biriktirip bir 5 yıl bekleyecem yada banka kredisi çekecem. Kredi kartını zamanında ödeyince faiz filan gelmiyordu.

Almayı düşündüğüm bilgisayar için kredi baktım en uygunu geri ödeme için ek 400 lira alıyor.
Kredi kartında?
SIFIR!
Elbet alın verin ekonomiye can verin diyecekler...

ssslytherin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bazı arkadaşlar bu nasıl memleket, böyle vergi mi olur havasına girmişler yine. Satın aldıklarınızın kaçı kendi üretiminiz? Ya da etrafınızda son model telefon vb. eşyalar kullanmayan kaç kişi var? Bir aylık kazancından daha fazla fiyatlı telefonu kullanıyor insanlar. Hal böyleyken, yani herkesin elinde son model aletler dolanırken kimse "dışarıda fiyatı şu kadar, biz de şu kadar, sizin gibi hükümetin ... " havasına girmesin. İki katı fiyatla satıldığı halde belediye dağıtıyor gibi herkes kullanıyorsa ağlak konuşmalara gerek yok. Vergi boyutunba gelince adamlar arabalara, telefonlara yüksek vergi koymalarının sebebi yalnız hazineye para gelsin değil, 'alınmasın', alınmasın da önüne gelen herkesin parası Almanya'ya, Amerika'ya akmasın. Üç kuruş maaşla beş kuruş arabaya binen insanın parası bize mi kalıyor sanıyorsunuz? Ayrıca [MENTION=322625]DumDumaq[/MENTION] teknolojik gelişme son çıkan telefonu almayla değil, telefon yapmayla olur. En iyi arabayla binmeyle değil, o arabayı yapmayla olur. Teknolojiyi -sadece- kullanmak tek başına gelişmişlik değildir. Diğer türlü Kuvety falan en gelişmiş ülke olurdu. Bas parayı gelsin teknoloji. "üreticinin koyduğu fiyata satan ülke" ya kendi malıdır, ya da ithalatından kat kat fazla ihracat yapıyordur. Böyle kaygısı yoktur yani. Henüz o seviyede değiliz.

DumDumaq

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
bu türkiye insanından bi cacık olmaz fiyatların artmasına seviniyorlar , başka gün türkiyeyi ayaga kaldırırlar benzine 3 kuruş zam geldi diye ne kadar dengesiz lik bu böyle

teknoloji den anlamayan insanlar için iyi olmuş dıyosunuz teknolojiden zevk alıp parası çok olmayan ne olacak ??? Benım mali durumumda sıkıntı yok ama olanlar ne olcak onlarda teknolojiyi kullanmak hakkı ,

Japonya bu yüzden amerika bu yüzden gelişiyor , türkiyede hep böyle kalır sizin gibiler yüzünden sözüm iyi olmuş diyenlere ;)

Link

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
16
Bilgisayar için taksit var ve sınırlama yok diye okudum ben.

ssslytherin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Amerika'nın kullandığı kadar kullanalım diyorsunuz hep, hiç Amerika'nın ürettiği kadar üretip, sattığı kadar satmatan bahsetmiyorsunuz. Ben pahalı kullanalım demiyorum, ama şuanki durumumuz onu gerektiriyor. Onlar gibi kullanmak istiyorsak, onlar kadar satmalıyız durum bu. İnsanlar eşit değil; herkes en ileri standartlarda yaşayamaz, adaletsiz bir dünyada yaşıyoruz. Herkes en ileri teknolojiyi kullanmak ister, ama herkes kullanamaz. Parası olmayan da gözünü iphone'a dikmesin şimdi. (gerçi parası olmayanların çoğu son model telefon kullanıyor orası ayrı) Benim de telefonum zırt pırt kendini kapatıyor mesela. Gidip de hemen iphone5'e yapışmıyorum.

Türkiye insanının bütün paragraf anlatmak istediğine gözünü kapatıp, dediğim dedik deyip, cımbızla laf huyundan da bi' cacık olmaz.

Rint

Müdavim
Reaksiyon puanı
360
Telefon ve bilgisayar kısmı sallamasyon :)

Düzeltiyorum; Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, telekomünikasyon kaleminde kontörlü satışlardan bahsedildiğini, elektronikte ise vadenin 9 ay olduğunu açıklamıştı..

Sabah tekrar açıklama yapılmış artık telefonu taksit ile alma devri bitiyor... !

221BSHERLOCK

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Ben sadece taksit sayısı 9 a indirildi diye biliyordum, bilgi kirliliği var.

baran11

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar ben de telefon olayında taksitin kalkmadığını 9 ay ile sınırlandırıldığını duydum ya ben yanlış biliyorum ya da yanlış bilgi var

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Oltaya yem takmislar iki üç çeşit sazanlar hangisini en çok yerse ha budur diyecekler o yüzden su anki bilgi kirliligi sazan.avi

HYuksel

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
Bilgisayar kapsamına tabletlerde girer mi acaba..

thekillingroad

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Ekonomi yönetimi(!) konusunda bu hükümetle ilgil neler düşündüğümü sanırım çoğu kişi biliyordur.
Bilgisayar için değil, ancak telefon için kesinlikle katılıyorum.

Bilgisayar için çok basit bir örnek verebilirim. Maddi durumu iyi olmayan bir ailenin mimarlık bölümünü kazanan çocuklarına almak isteyecekleri bilgisayarı nakit almaları pek mümkün değil. Kaldı ki bilgisayar dediğimiz şeyde insanların kendilerine zarar verecekleri bir çılgınlık da söz konusu değil.
Ancak cep telefonu konusunda malesef çok isabetli bir yasak olmuş. Bir an önce bu durumun düzlüğe çıkması gerekiyor. Ben de açıkçası bolca taksitle alışveriş yaparım, benim telefon alma alışkanlığımı değiştirir mi bilinmez, ama kend keyfimi bozabilir diye eleştiremem. Hakkaten üstüne giyecek yeni bir şey alamayıp, telefona para basan insanlar var.

wolkhy1903

Müdavim
Reaksiyon puanı
79
Boşuna çenenizi yorup o kıymetli nefesinizi tüketmeyin beyler . Biz Türkler bir yolunu buluruz. Takside devam...

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Açlık sınırının yarısı kadar olan asgari ücrete laf edeceğine,akıllı telefon kullananlara laf ediliyor.
Pırlantadan,elmastan,yakuttan vergi alınmaması umurunda değil.
(Belki umurundadır ama asgari ücretliye laf ettiği anda bir hükmü kalmıyor.)

Sana ne arkadaş asgari ücretlinin elindeki telefondan ?
Biriktirmiş almış,her ay taksitini ödeyeceğine inanmış almış.

Bankaya herkes 3-5 takarsa imiş.
Batmış krediye iki kat daha fazla kredi verenlere ses yok ama.
Batmış kredi de 3-5 bin değil,toplamda 410 milyon €(1 milyar 275 milyon 39 bin 720 lira ).
Devlet bankasının zararı ise 270 milyon €( 800 milyon 606 bin 337 lira).

Kundaktaki bebek dahil her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı en az 10 lira devlet bankasına taksa eşitleniyor durum.
Özel bankaya takılacak da sadaka olsun takmayalım.

Zengin takarken sorun yok,asgari ücretlinin takma ihtimali dahi korkutuyor.

Kapitalizm o kadar güzel bir şey ki zengin daha da zengin olmak için istediği kadar kazık atabiliyor.
Fakire herhangi bir ihtiyacını,zevkini karşılamak için 3-5 bin lira dahi takma imkanı verilmiyor.

Yaşasın kapitalizm,yaşasın kapitalizmin şakşakçıları !

Not: Kimseye hakaret içermemektedir,konunun siyasi olduğu kadar siyasidir yorum.
Ona göre tekrar tekrar düşünün silsek mi silmesek mi diye.

ssslytherin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
fakir de taksın diyene kadar zengine de taktırılmasın demek daha doğru olmaz mı?

fakirin kullandığında da zenginin kullandığında da gözüm yok çok şükür. ama çevrenin durumu, eş-dost şişirmesi, ya da 'bunun ayrı bir havası be abi' diye halihazırda elinde S4 varken -elma-ya geçenleri çok gördüm. hem kapitalizme laf çakıp, hem de kapitalizmin dayattığı 'tüketim çılgınlığı'nı savunmakta tutarlı bir durum göremiyorum. her yıl 0 araba alan insanlar tanıyorum. sonra oturup zamlardan dolayı ağzına geleni sayıyor bu tanıdıklarım yönetici cenahına. siz de kabul edersiniz ki vergilerin ekonomimizdeki yeri önemli. bu 0 arabalar/telefonlar cari açığı fırlatırken, sonra bu açıktan dolayı gelenekselleşen yeni yıl zamlarından dolayı insanlara 'giydirmek' abes değil mi?

kim ne derse desin telefonuna lira alamayan, arabasına benzin koyması kabusu olan insanların, elindeki bırakın eskimeyi, eskimeye yüz tutmadan taksite güvenip değişikliğe gitmesinin elle tutulur bir tarafı yok. asıl kapitalizm budur!

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Eee taksit varmı yok mu şimdi herkes farklı bir şey yumurtluyor

emre2535

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Satıcılar da bankalar ile anlaşıp, ürün fiyatı kadar "kefilsiz 1 günde kredi" kampanyası yaparlar. Olur biter :)

Sen onlardan peşin alıp, eşya kredisi ödersin. Değişen birşey olmaz..
banklar tamda böyle bir sistem hazırlığı içinde şu an da satıcı bankayla anlaşacak sonra alıcıya senet yapıp senetleri bankaya getirip parasını alacak daha sonra senetleri vadesi geldiğinde tüketiciden banka tahsil edecek. bir bakıma tüketici kredisi ile kredi kartı arası bir şey olacak.

murat25

Asistan
Reaksiyon puanı
4
gene de şirketler bankalar bir yolunu bulur.taksitli alırsın.görevli diyecek ki bankanın şu kadar ay kampanyasıda var.bizim ülkede bankalar çok uyanık.