Sizce bu çikolatada domuz katkısı varmıdır...?

Bu konuyu okuyanlar

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Bu açıklaman bana, endişenin sebebinin haram olmasından ziyade başka bir neden(ler)den kaynaklandığını gösteriyor. Zira haramdan kaçacak olsaydınız, böyle ironik bir duruma düşmezdiniz.

Yanlış düşünüyorsun ozaman...:closedeyes:

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Çok güzel bir çikolatadır kendileri. Türkiye'de nerede satıldığını bilsem hemen alırdım. İçinde alkol, domuz vs haram bir katkı bulunmuyor. Afiyet olsun.

Kocaeli - İstanbul arası Otobanda Opet - Mehmetcik tesisleri var. Orada bulunuyor. (Başka yerlerde de vardır belki ama ben sadece orada gördüm. Orada bir de Lindt marka çikolatalar var, onlar da çok iyi :p )

kaberdey

Müdavim
Reaksiyon puanı
87
ben de bir kez denedim ve likörlü gibi gelmişti
hiç sevmem kendilerini
ama araştırdım alkol yok, domuz yağını ise bilemiyorum, lesitin bilmem kaç diye bir numarası vardı onun bir zamanlar belki öyle yazmış olabilirler üzerine

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
ben de bir kez denedim ve likörlü gibi gelmişti
hiç sevmem kendilerini
ama araştırdım alkol yok, domuz yağını ise bilemiyorum, lesitin bilmem kaç diye bir numarası vardı onun bir zamanlar belki öyle yazmış olabilirler üzerine

Saol kardeş bilgiler için 1 kutuyu bitirdim sanki içki var içinde ama neyse tadı güzelmiş...:)

finalfreeze

Asistan
Reaksiyon puanı
5
After 8, Almanların en domuz yağlı çikolatasıdır. Nane özlüdür, ama bu Almanlar o naneleri de domuz çiftliklerinde yetiştirip bu çikolataya koyarlar. Hatta daha da günahkar bir çikolata olsun diye üzerine alkol damlatırlar. Bu domuzoğludomuz Almanlar, bir tane çikolatayla herkes günahkar olsun diye bu çikolatayı üretirler. Hatta ve hatta akşam 8'den sonra yerseniz günahlar 2'ye katlanır. Bence kutusuyla çöpe atın, getiren komşuyu da güzelce bi çemkirin ki bir daha böyle terbiyesizlikler yapmasın.
Anlamadan okumadan sallamanın bir alemi yok!

Arkadaşım içindekiler kısmını okudum.İçin ferha olsun domuz yağı falan alkol falan hiçbirşey yok.Ben yıllardır yiyorum ve en beğendiğim çikolata.Rahatlıkla yiyebilirsin.

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Gece gece canım çikolata çekti yaa :(
spy gönder olm ordan bi kutu :D

ikspi

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Normalde Allahu teala'nın adına kesilmeyen et yenmez. Ancak biz O'nun adına değil de başka bir şeyin adına kesildiğini duymadıkça yememizde sakınca yoktur. Tabi gayri müslimlerin kestikleri hariç. Çikolatada domuz yağı var mı yok mu bilmem ama çoğu içecekte alkol olduğu söyleniyor. İşin kötü yanı da; alkolsüz içecekler tebliğimidir nedir.. işte ona göre bir miktarın altındaki alkol miktarı önemsiz kabul ediliyor. Ama buradaki ölçü şudur: Suyun içine 1 damla idrar kaçsa içilmeyeceği gibi 1 damla alkolde olsa içilmemeli, belki domuz yağları için de aynı şekildedir. Keşke herkes duyarlı olsa bu gibi hassas konularda.

PlainLogic

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Normalde Allahu teala'nın adına kesilmeyen et yenmez. Ancak biz O'nun adına değil de başka bir şeyin adına kesildiğini duymadıkça yememizde sakınca yoktur. Tabi gayri müslimlerin kestikleri hariç. Çikolatada domuz yağı var mı yok mu bilmem ama çoğu içecekte alkol olduğu söyleniyor. İşin kötü yanı da; alkolsüz içecekler tebliğimidir nedir.. işte ona göre bir miktarın altındaki alkol miktarı önemsiz kabul ediliyor. Ama buradaki ölçü şudur: Suyun içine 1 damla idrar kaçsa içilmeyeceği gibi 1 damla alkolde olsa içilmemeli, belki domuz yağları için de aynı şekildedir. Keşke herkes duyarlı olsa bu gibi hassas konularda.

Evet haklı olabilirsin çünkü domuz eti satılan yerden helal olan ette alınmaz hani sebebide şudur domuz et kestiği bıçakla dana etine veya helal bir ete dokunur falan önlem olsun amaçlı

bulmeh

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Yanlış düşünüyorsun ozaman...:closedeyes:

Bir yandan bu üründen, domuzun haram olmasından dolayı endişelenmeniz diğer yandan içkiyi (veya diğer haramları) ayrı tutmanız mı doğru sizce ?! :)

"İçki başka domuz başka" diyerek zaten konuyu haram endişelerinden uzaklaştırmışsınız.Bu kendi cevabınız? :)

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Bir yandan bu üründen, domuzun haram olmasından dolayı endişelenmeniz diğer yandan içkiyi (veya diğer haramları) ayrı tutmanız mı doğru sizce ?! :)

"İçki başka domuz başka" diyerek zaten konuyu haram endişelerinden uzaklaştırmışsınız.Bu kendi cevabınız? :)

İçkiyi türkiyede nerdeyse %60 ' içiyor peki domuzu kaç kişi yiyor türkiyede...:hammer:

tsewen

Doçent
Reaksiyon puanı
1
spy aga haram haramdır şu yemiş bu içmiş yüzde şu kadar yüzde bu kadar şunu yemiş bunu içmiş hiiiiiiiççç (önemine binaen uzattım) mühim değil. ancak domuz ayrıntısına da dikkat etmeni tebrik ediyorum.

bulmeh

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
@spybot kardeşim, her ikiside sonuçta haramdır. Bu durum, yüzdeler ile karşılaştırmanın haramlığını azaltıp veya artıracağı anlamına gelmez. Haram olan bir şey çok tüketiliyor diye haramlığı azalmaz, kaybolmaz.

Konuyu Türkiye'ye taşırmayacağım. Demek istediğim, bu konu madem haram olması endişelerinden dolayı açıldı ne diye diğer haramlardan ayrı tutuluyor ki? Sonuç olarak diyeceğim şudur:

"Ben bir yandan haram olduğunu bilmeme rağmen içkimi içerim, ama ne gariptir ki; içinde haram ürün olduğu bile şüpheli bir üründen çekinirim" demek gerçekten ironik bir durum. Ben buradaki çelişkiyi hala farkedemeyip sürdürmenizi anlayamıyorum.

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
@spybot kardeşim, her ikiside sonuçta haramdır. Bu durum, yüzdeler ile karşılaştırmanın haramlığını azaltıp veya artıracağı anlamına gelmez. Haram olan bir şey çok tüketiliyor diye haramlığı azalmaz, kaybolmaz.

Konuyu Türkiye'ye taşırmayacağım. Demek istediğim, bu konu madem haram olması endişelerinden dolayı açıldı ne diye diğer haramlardan ayrı tutuluyor ki? Sonuç olarak diyeceğim şudur:

"Ben bir yandan haram olduğunu bilmeme rağmen içkimi içerim, ama ne gariptir ki; içinde haram ürün olduğu bile şüpheli bir üründen çekinirim" demek gerçekten ironik bir durum. Ben buradaki çelişkiyi hala farkedemeyip sürdürmenizi anlayamıyorum.

Tamam kardeş uzatmayalım sen haklısın..:yes:

quazar

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Merhaba,

Benim gibi yurtdışında yaşayanlar yedikleri ürünlerin ingredient (içindekiler) kısmını okumak zorundadırlar.
Helal veya haram olan katkı maddeleri vardır ki buna ait listeyi istersen veririm.

Ama temel olarak Gelatine, E471 (bitki temelli değilse), Animal based rennet müslümanlar tarafından tüketilmiyor. Yurtdışında bu sorunu ortadan kaldıran ve Türkiye'de olmasını dilediğim bir mevzu ise Helal damgasıdır. Bir çok ürün üzerinde logosunu görebiliyoruz ve alışverişte daha kolay oluyor.
Ayrıca yediğiniz çikolata İtalyandır ve maalesef Nestle'nin ürettiği helal çikolatalar listesinde ismi geçmemektedir. After Eight'in sadece Plain Chocolate, Premium Bag Dark, Bar 80g Dark & Milk, Bitesize ürünleri Nestle tarafından Müslümanlar için uygundur ibaresi ile satılmaktadır.

Bir daha ki sefere şüpheli gördüğünüz bir şey için biraz daha beklemek daha uygun bir tercih olacaktır.

Alttaki linkte Nestlenin hangi ürünlerinin helal hangilerinin Müslümanlar için uygun olmadığını bulabilirsiniz.
Ayrı bir not ise bu durumla dalga geçip başkalarının inancına tahammül gösteremeyen ucuzlara ise denilecek çok şey var onlar zaten ne olduğunu biliyorlar. Çok ucuzlar hatta domuz etinden bile.

Halal Products By Nestle....... - HulChul.NET

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Merhaba,

Benim gibi yurtdışında yaşayanlar yedikleri ürünlerin ingredient (içindekiler) kısmını okumak zorundadırlar.
Helal veya haram olan katkı maddeleri vardır ki buna ait listeyi istersen veririm.

Ama temel olarak Gelatine, E471 (bitki temelli değilse), Animal based rennet müslümanlar tarafından tüketilmiyor. Yurtdışında bu sorunu ortadan kaldıran ve Türkiye'de olmasını dilediğim bir mevzu ise Helal damgasıdır. Bir çok ürün üzerinde logosunu görebiliyoruz ve alışverişte daha kolay oluyor.
Ayrıca yediğiniz çikolata İtalyandır ve maalesef Nestle'nin ürettiği helal çikolatalar listesinde ismi geçmemektedir. After Eight'in sadece Plain Chocolate, Premium Bag Dark, Bar 80g Dark & Milk, Bitesize ürünleri Nestle tarafından Müslümanlar için uygundur ibaresi ile satılmaktadır.

Bir daha ki sefere şüpheli gördüğünüz bir şey için biraz daha beklemek daha uygun bir tercih olacaktır.

Alttaki linkte Nestlenin hangi ürünlerinin helal hangilerinin Müslümanlar için uygun olmadığını bulabilirsiniz.
Ayrı bir not ise bu durumla dalga geçip başkalarının inancına tahammül gösteremeyen ucuzlara ise denilecek çok şey var onlar zaten ne olduğunu biliyorlar. Çok ucuzlar hatta domuz etinden bile.

Halal Products By Nestle....... - HulChul.NET

Saol kardeş :)

leolord

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Allah kahretsin bende yemiştim o çikolatadan :scared:

kapadokyalı

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bu muhabbetler bana Metin Ucanın bi sözünü hatırlattı :
"Şimdiye kadar içinde domuz yağı olan hiçbişey yemedim ve şimdiye kadarda hiçbi domuza yağ yakmadım".

honline

Müdavim
Reaksiyon puanı
296
Seni tebrik ediyorum spybot sadece şu çikolata muhabbetinde 20 cevap yazarak çok yüksek bir katılım oranı sağlıyorsun nerden alıyorsun bu enerjiyi yoksa Rektör üye olmak yetmiyormu amacın Ordinaryus profösör olmakmı sana güveniyorum

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Seni tebrik ediyorum spybot sadece şu çikolata muhabbetinde 20 cevap yazarak çok yüksek bir katılım oranı sağlıyorsun nerden alıyorsun bu enerjiyi yoksa Rektör üye olmak yetmiyormu amacın Ordinaryus profösör olmakmı sana güveniyorum

Çikolata yiyerek alıyorum..:w00t:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar kesin cevap verirmisiniz lindt sprüngli çikolatasında domuz yağı varmıdır