Hangi bankalar devlete ait?

Bu konuyu okuyanlar

Ahmed Han

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Şu anda özel bir bankada vadesiz hesabım var. Hesabımı bir devlet bankasına aktarmaya karar verdim. Hangi bankaların devlet bankaları olduğunu Google'da araştırdım, ama net bir sonuç bulamadım. Bulabildiğim en kesin sonuş aşağıdaki Vikipedia sayfası oldu:

Türkiye'deki Bankalar Listesi

Bu sayfada pek çok başlık altında bir sürü banka ismi listelenmiş, ancak ekonomik terimlere yabancı olduğum için pek bir şey anlamıyorum. Başlıklar şunlar:

Kod:
Türkiye'de Kurulmuş Yabancı Sermayeli Bankalar
Türkiye'de Şube Açan Yabancı Sermayeli Bankalar
Özel Sermayeli Mevduat Bankaları
Faizsiz Katılım Bankaları
Kamusal Sermayeli Mevduat Bankaları
Yabancı Sermayeli Kalkınma ve Yatırım Bankaları
Özel Sermayeli Kalkınma ve Yatırım Bankaları
Kamusal Sermayeli Kalkınma ve Yatırım Bankaları

Devlet bankaları bu başlıklardan hangisinin/hangilerinin altında listeli? Lütfen bana devlet bankalarının isimlerini listeler misiniz?

Ayrıca, bu devlet bankalarından hangisini tavsiye edersiniz. Bankayı tek kullanma amacı, eve hırsız girerse bütün paralarını götürmesin diye parasını vadesiz bir hesapta tutmak, ve gerektiğinden internetten alışveriş yapmak olan birisi için hangi devlet bankasını tavsiye edersiniz?

Gülfem

Asistan
Reaksiyon puanı
0

Bankaların hepsi aynı mantıkla işler. Müşterilerinden çeşitli masraf başlıkları adıyla para tırtıklamak. Paranızı yatıracağınız banka ile hesap açılışı aşamasında bütün masrafları sıfırlaması konusunda anlaşmanız lazım yoksa 3 er aylık dönemde hesap işletim ücreti, Eft masrafı hatta sizin hesabınıza gelen EFT den kesilen masraf hiç olmadı canım sıkılmıştı gözüm hesabınıza ilişti masrafı keserler... Onların ki de modern hırsızlık.

Ahmed Han

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Paranızı yatıracağınız banka ile hesap açılışı aşamasında bütün masrafları sıfırlaması konusunda anlaşmanız lazım

Bu anlaşma nasıl oluyor? Banka şubesinde, kurbanlık koyun alırkenki gibi, adama direteyim mi, yoksa durumuma uygun, işlem masrafları olmayan bir hesap türü seçimi anlamında mı dediniz?

Gülfem

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Öyle bir hesap türü seçimi yok maalesef. Müşteri temsilciniz ile konuşmanız anlaşmanız gerekiyor ve arada hesap kontrolleri yapmanız..

Gülfem

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Halk Bankası'nı tavsiye edebilirim ama tabi takdir edersiniz ki şubeden şubeye fark gösterir.

(Özel bankalar devlet bankalarına nazaran daha esnekler. Müşteri kazanmak için bir çok konuda müşteri taleplerini dikkate alırlar ama devlet bankaları kuralcıdır çalışanlar nasıl olsa devlet memurular ve rekabet ettikleri başka bir banka yok ..)

ahmtyks

Asistan
Reaksiyon puanı
2
öğrenci hesabı her zaman iyidir :dil: