Beşiktaş Taraftarı Desibel Rekoru Kırdı: 141 Desibel!

Bu konuyu okuyanlar

Karargaht

Müdavim
Reaksiyon puanı
112
Beşiktaş taraftarının, İnönüdeki son maçta Gençlerbirliği mücadelesinde çıkardığı ses 141 desibel olarak ölçüldü. 141 desibel dünya rekoru, Guiness Türkiye temsilcilerince onaylandı.

Ntvspor - Güntekin Onay

köroglu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
adamın dibisiniz siz renktaşlar varya keşke bende orada olabilseydim ama olsun canlar sağolsun ölümüne beşiktaşlıyız ölümüneee...

wasp071

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Helal olsun be :D helal size kartallarım benimmm

gs_kadir

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
desibel_olcumu_yapildi_mi_1368317001.jpg

Desibel ölçümü yapıldı mı?

Bugün Beşiktaş ile Gençlerbirliği karşılaşması sonrası Guiness Türkiye temsilcilerinin İnönü Stadı'na geldiği ve 141 desibellik bir rekor ile ölçüm yaptığı haberleri sosyal medyaya bomba gibi düştü.

Konu ile ilgili ulaştığımız İnönü Stadı Müdürü Turgut Akhan HABER1903'e yaptığı açıklamada; "Guiness Türkiye temsilcileri, İnönü Stadı'na gelmedi. Böyle bir ölçüm gerçekleşmedi " diyerek sözlerini tamamladı.

Haber Kaynağı: HABER1903 ÖZEL HABER

http://www.haber1903.com/Besiktas-12509-desibel_olcumu_yapildi_mi.html

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
İyi ki rekorlar kitabına gireceğiz diye tezahürat yapmamışız.
Desibel ölçümüne gerek yok zaten kimi sevgisi için bağırır kimi rekor için.
Biz sevgimiz, sevgilimiz için bağırdık, bağıracağız.
Gelmesin temsilci, leke sürülmesin sevgimize.

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
Özleyeceğim eski stadımun akustiğini...

Karargaht

Müdavim
Reaksiyon puanı
112
Ölçüm yapılmamış diyorlar ama herkesin ortak noktası 141, ilginç :)

10349b3a-0e47-4b9d-9ad8-bba5fb3e1735.jpg

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bahsedilen değerin teknik olarak neredeyse imkansız olduğunu biliyorum. ha kırılır rekor: diyelim ki mesela 131.3db olan rekor, olur 132.1db filan, anlaşılırdır... böyle bir durumda hakkikaten tebrik ederim, helal olsun derim. ama arkadaş bahsedilen değer stadyum tarzı bir ortam için gerçekten teknik olarak imkansız.

tanım: eminim ki muhteşem bağırmış bir rakip taraftarın belki de gerçekten kırmış olduğu (ya da kırmaya yaklaştığı) bir rekorun fazladan söylenmiş, yanlış ölçülmüş ve anlamsız olmuş değeridir. >140db'de kulakların sağır olması tehlikesi vardır, ciddi rahatsızlık yaratır, hastaneler dolup taşar.

son olarak da, bu muhteşem taraftara, olayı abartarak haksızlık edilmiyor mu?

not1: teknik konuşmak yersiz ama 3db artış, 2 kat ses demek! normalde son gücüyle bağıran seyirci: ya bağırdığının 2 katını bağıracak (imkansız) ya da atıyorum 40.000 taraftar safları sıklayıp 80.000 kişi olacak ve aynı şekilde bağıracaktır... sonuçta da ilk duruma en fazla +3db ekleyeceksiniz...

not2: eğer birisi size 141db cihaz görüntüsü verirse de, cihaz bozuktur, değer yanlıştır.

Bed

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bir Beşiktaşlı olarak bugün ki maçta taraftar gerçekten harikaydı. Zaten Türkiye'nin en iyi taraftar grubu çArşı. 141 desibel olayına gelirsek bu desibelin ölçülmediği belirtildi. Guinness yetkililerinin İnönü'de ölçüm yapmadığını söyledi stad sorumlumuz. Ama Liverpool maçında olduğu kadar bir yüksek ses vardı İnönü'de. Tahmini olarak yine 130 desibel seviyesine yaklaştığını düşünüyorum. Atmosfer farkı yoktu + Liverpool maçından daha yüksek bir katılım vardı. Ama 141 desibele inanmıyorum.

Ayrıca belirtmekte fayda var uluslararası bir müsabakada desibel rekoru hâlen çArşı'da. 132 desibel. Ancak yerel bir müsabakada desibel rekoru Arjantin'de kırıldı. Bazı arkadaşlar imkansız demişler. Araştırabilirler. Boca Juniors - River Plate maçında küsüratını hatırlamıyorum şimdi ama 157 gibi birşeydi. Tabiki stadyumdaki taraftar sayısı İnönü'yü ikiye katlar neredeyse. Yani 150 desibeli aşan bir rekor kırıldı. Yeni stadımızda yeni rekorlarda buluşmak ümidiyle.

Artvincenter

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Bir Beşiktaşlı olarak bugün ki maçta taraftar gerçekten harikaydı. Zaten Türkiye'nin en iyi taraftar grubu çArşı. 141 desibel olayına gelirsek bu desibelin ölçülmediği belirtildi. Guinness yetkililerinin İnönü'de ölçüm yapmadığını söyledi stad sorumlumuz. Ama Liverpool maçında olduğu kadar bir yüksek ses vardı İnönü'de. Tahmini olarak yine 130 desibel seviyesine yaklaştığını düşünüyorum. Atmosfer farkı yoktu + Liverpool maçından daha yüksek bir katılım vardı. Ama 141 desibele inanmıyorum.

Ayrıca belirtmekte fayda var uluslararası bir müsabakada desibel rekoru hâlen çArşı'da. 132 desibel. Ancak yerel bir müsabakada desibel rekoru Arjantin'de kırıldı. Bazı arkadaşlar imkansız demişler. Araştırabilirler. Boca Juniors - River Plate maçında küsüratını hatırlamıyorum şimdi ama 157 gibi birşeydi. Tabiki stadyumdaki taraftar sayısı İnönü'yü ikiye katlar neredeyse. Yani 150 desibeli aşan bir rekor kırıldı. Yeni stadımızda yeni rekorlarda buluşmak ümidiyle.

En iyi taraftar grubu çarşı ? bu aşırı genelleme.

CiiixXx

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
PFDK çok gürültü yapıyorsunuz diye 2 maç saha kapatma cezası verir mi? Verir :D

Desibel rekoru da bence Çarşı'ya aitti...

İnönü stadına her ne kadar son maç, veda gözüyle bakılsa da, aslında o duyguyu hissedemedim ben. Tıpkı Fenerbahçe stadı gibi, yerinde yenilenecek...

Ama Ali Sami Yen farklıydı gerçekten. Son maçı oynandı, yıkıldı. Yerine yenisi yapılmadı. Çok anılarım vardı o stadda, son maça da gitmiştim bu yüzden. Hüzünlenmedim, üzülmedim desem yalan olur.

İnönü'de de çok anılarım vardı ama dedim ya aynı duyguları yaşamadım. Daha bir kaç yıl önce oldukça değişmişti İnönü stadı. Belki de bu sebeptendir, belki de hemen hemen aynı yere yeniden inşa edileceğindendir.

Bilemiyorum belki de yanlış düşünüyorumdur...

Tribünler çok güzeldi bu gece. Galibiyet ve rekor için tebrikler.

Empatik

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Ölçüm yapılmıştır mutlaka sonuçta yöneticilerde eşşek değil ya çağırmıştır iki adam ölçtürmüştür.

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
çarşı isyana gelip bağırıyor hep :p

kpln04

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Haber yalan yada doğru olabilirde gsliler niye ateşe düşmüş gibiler

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Sanki rekor gs'deydi

Onlara göre 131.7 db > 132'den

Ha unutmadan 32.000 kişiyle akustiksiz 66 yıllık statta anonsla değil omuz omuza 132
55.000 anonslarla 2011 yapımı muhteşem akustikli statta değil..

Ama bu asla veda değil

S

SDN Okuru

SDN Okuru
141 tamamen sosyal medya uydurmasıdır arkadaşlar sırf bazı admınlerın begenı toplamak ıcın ortaya attıgı bişeydir 141 desibel ınsan kulagın patlaması demektir biraz usturuplu sallaylım beyler kaynak kim diyoruz güntekin onay diyor adam ahaha:)

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Biri telefonuyla ölçmeye mi çalışmış, ne olmuş?

oraycan

Doçent
Reaksiyon puanı
0
delinin biri kuyuya taş atmış kaç milyon beşiktaş taraftarı çıkaramamış

NikeSteeL

Müdavim
Reaksiyon puanı
131
141 db İmkansız Bağırarak O Kadar Ses Çıkarmak Helede Bir Stadyumda .!

Fenerbahçe'liyim Ama İnönünün Havası Başkaydı Özlenir o Stad

WarriorEagle

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
Yarası Olan Gocunur Dayı.....:lol:Size Katılıyorum Ama Gülmekten...Kabullenin İşte. 141-132 Farketmez Çarşı Budur.Beşiktaş Taraftarı Yine Gösterdi Büyüklüğünü Biz Ne Şampiyonluğa,Ne Kupaya,Nede Yıldız Oyunculara Tapıyoruz Bizim Tek Aşkımı Beşiktaş.

Son mesajlar