Oyun senaryosu yazmak

Bu konuyu okuyanlar

silverdreamer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
meraba ben bir oyun senaryosu yazdım ve bunu nereye gönderip hayalimi gerçekleştirebilirim ve nasıl yapabilirim?

oyunun konusu kısaca şöyle:
yıl 2208 24 Kasım:bilim adamları ölülerin diriltilebileceğini savunuyor...
yıl 2209 25 haziran: virüs önce ölü fareler üzerinde deneniyor ve işe yarıyor artık fare canlı!
yıl 2212 3 Nisan: virüs ilk insan denek üzerinde uygulanıyor ve olumlu sonuç veriyor. virüs beyine kaydedilmiş bilgileri kullanarak insanın normal ölmeden önceki halindeki gibi normal fonksiyonlarla organlarını da çalıştırıyor yani ruh görevini görüyor...
yıl 2214 7 Ağustos: Virüsün güvenli olduğu anlaşılıyor ve bir şişe insan canlandırıcı virüs 18.000$ dan satılıyor. ilgi çok büyük olduğu için herkes alıyor.
yıl 2214 25 ekim: Çocuğunu 7 yaşında kaybeden anne işe yaramadığını hala ölü olduğunu söylüyor.
yıl 2214 30 aralık: 18 yaşının altında kaybedilen insanlara virüs işlemiyor. Bütün çocuk sahiplerine paraları iade ediliyor.
yıl 2218 25 nisan: virüste kimyasal değişimler görülüyor...
yıl 2219 23 nisan: kimyasal değişimler virüsü değiştiriyor ve virüs son derece bulaşıcı bir salgına dönüşüyor... insanı içgüdüleriyle hareket eden beyinsiz varlıklara dönüştürüyor. virüs iç oganlarını kullanmadığı için vücudundan darbe alan bir insan ölmüyor... bu virüs beyine hedef alıyor ve insanları yam yama dönüştütüyor...
yıl 220 24 aralık: insanların nesli tamamen tükenmek üzere ama bu virüsün bir açığı var 18 yaşından küçükler virüsten etkilenmiyor...

yani bu oyunda karakterler çocuk ve virüsten kurtulabilmiş insanlar. oyun normal call of duty gibi görevli ama araba planör vs normal bir insan orada olsa ne yapabiliyorsa yapabilirsiniz binaların içine girebilirsiniz, arabanızı modifiye bile edebilirsiniz

karakterlerden kısaca bahsedeyim:
dante: çok yetenekli bir komando. israil deki çocuk askerlerden biri kamplarını zombiler bastığında tek kaçabilen o olmuş. yaş:14.5
willson: sınıfın ineği bir deha... zombilerle tanıştığında daha okuldaymış. kimya dersinde içeriye birden zombiler fırlayınca deney tüplerini karıştırarak bir sis bulutu yaratmış ve sıyrılarak kaçmış yaş:13
alex: uyandığında birçok cesetle birlikte bir arazinin ortasındaydı. hiçbir şey hatırlamıyordu. tek kalan şey değişime uğramış ordan buradan çıkmış bıçak benzeri değişik şeylerle dolu koluydu. yani yarı zombi işte
awentia: zombiler onların kabilesini bulana kadar şifa ve ruhsal aydınlık yolunda uğraşıyordu. bitkilerin hangi yaraya iyi geldiğini, ritüellerle nasıl insanın iyileştirilebileceğini biraz da kara büyüyü kabilesinin büyüklerinden öğrenmişti. ne var ki bütün kabile şu anda beyinsiz birer zombi olduğundan eğitimini tam tamamlayamadı. yaş: 12
jack: zombilerden önce fakir bir mahallede ayakkabı bile alamayacak durumdalardı. babası ona hırsızlık yaptırırdı. zombiler sokakta kudurmaya başlayınca gölgelerin arasına saklanıp kaçtı yani bi bakımdan suikastçi diyebiliriz arkdan yaklaşır ve PAWN yaş:11

hayatta kalanların kurduğu klanlar vardır doğu klanı kutsal klan vs vs hepsinin ayrı ve özel dinleri, ırkları, kültürleri vardır. hayatta kalabilenlerin tek sorunu zombiler değildir klanlarındaki onca çocuğu korumaları ve gerektiğinde savaşmaları da gerekir... (herkes çocuk değil virüsten kurtulabilmiş etkilenmemiş yada iyi yönde etkilenmiş büyü insamlarda vardır)

bir diğer şey de seçenekler koymak oyunun 20 sonu olacak mesela zombiler size saldırıyor seçenekler var birincisi yanındakinin bacağına sık onu yerlerken sen kaç ikincisi cesurca kal ve orada savaş üçüncüsü birlikte kaçın vs vs böyle bissürü seçenek olacak.

bu senaryonun bölümleri de var ama buraya yazarsam kollarım kırılıcak
şimdi bu senaryoyla napıyım nerelere gönderiyim fikire ihtiyacım var...

silverdreamer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
orda büyü insamlar yazıyor :D aslında büyük insanlar olacak :D

- - - Mesaj Güncellendi - - -

yerleyken yerine yerdeyken olacak

Bekçi

Doçent
Reaksiyon puanı
3
liseli detected !! :) Canım ciğerim yaş kaç ? Öncelikle neden karakter isimleri yabancı ? Bu kadar mı özentiyiz ? Hikaye oldukça klişe, çok çocukça. Biraz orjinallik katman lazım. Ayrıca ders çalış böyle şeylere zaman harcama sen.

Mr.Elm

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Farklı, işlenmemiş bir senaryo değil. Ama tabi bir yerden başlamak lazım. Zamanla kendini geliştirirsin. Ancak özgünlük konusunda sorunlar var. Genelde bu kurgular resident evil tarzında oyun ve filmlerde çokca mevcut. Ayrıca karakterlerin yaşları çok küçük. Bari oyunda karakterler koşarken ceplerinde şıngırdayan misket efektide koysalar :D
Birde neden 18. virüs gbt mi sorguluyor yani 18 e takılman hata. 18 hukuki bir eşiktir. He desen ergenlere bulaşmıyor 15 yaş o belki anlaşılabilir, hormonal seviyelerle alakalı açıklanabilir ancak bu çocuklar sonuçta büyüyecek zaman içinde etkilenen karakterler olabilir.belki renk bile katabilir.
Herneyse daha bolca kitap okuman film izlemen ve düşünmen lazım.Ancak dediğim gibi hedef varsa bir yerden başlamalı :)

silverdreamer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
öncelikle liseye gitmiyorum 8. sınıfa gidiyorum ve ingilizce isimler seçmemin nedeni ise sadece bu oyunu türkler almayacak değil mi biraz objektif olalım o zaman koreli bir oyun yapımcısı oyuncuların isimlerini korece koysun ben şahsen o oyundan soğurum...neyse

aslında senaryoda şöyle bir oynama yapılabilir: çocuklar olmamalı bence de biraz saçma oldu zombiler yerine bir çöküş hikayesi olmalı. dünyanın çekirdeğinde gerçekleşen bir reaksiyon nedeniyle bütün elektrik yapay şeyler herşey gider. bunu fırsat olarak bilen dünyanın merkezinde yaşan tanımlanmamış varlıklar bakteriler virüsler hepsi yeryüzüne çıkar. ve daha özgün bir fikir oldu bu bence :S geri kalan herşey aynı :S virüslere dayanamayan insanlar ölür ama hayatta kalanlar kabileler kurar ve yaşamaya çalışır aynı zaman diğer şeylerle savaşmaya da çalışır

nasıl bence kötü oldu o kadar çok şey var ki artık ben bile bulamıyorum ne yazacağımı

Munitionis

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
Sana açıkça konuşayım etkilenmişsin senin yazdığını yazabilecek insanlar var baş güzel de iş zombiye döndürmeye gelince olmamış.Çocukların etkilenmemesi ise komik olmuş.Bu yaşında hayallerinin en iyi olduğu zaman orjinal ve bulanmayan olmaya çalış otur defterlere yaz ve yaz belli bir yaşa gelince aç onları bir oku ozaman ne yapmak istediğine karar ver.

Goliath

Asistan
Reaksiyon puanı
0
liseli detected !! :) Canım ciğerim yaş kaç ? Öncelikle neden karakter isimleri yabancı ? Bu kadar mı özentiyiz ? Hikaye oldukça klişe, çok çocukça. Biraz orjinallik katman lazım. Ayrıca ders çalış böyle şeylere zaman harcama sen.

Arkadaşım kafan mı iyi ? Çocuğun hikayesini böyle kötülersen daha iyilerini yapamaz. Çoğu insan, çoğu küçük icat bu yüzden gün ışığına çıkmıyor. Eksiklerini söylemen yeterdi. Sonra çocuk eksiklerini öğrenip yanlışlarını düzeltip daha iyi bir hikaye çıkarabilir. Sana asla katılmıyorum.

S

SDN Okuru

SDN Okuru

o adam bişey üretmeye çalışmış sen ne yapıyosun peki

phoenix_

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Ders çalış çalış nereye kadar, yaratıcılık-hayal gücü köreltilmemeli. Çalışmalarına devam et sen, şimdilik bir yerlere yollama bunları da zamanı gelince belki yollamana bile gerek kalmaz kendin hazırlarsın oyununu.

acabuco4

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Her şey iyi güzelde o çocuğun yaş niye 14.5 ?

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
israilde 14.5 yaşında komando mu olunuyor, neden israil ?
18 yaş olayı biraz saçma ama hikaye bir çok film/oyunda kullanıldı ve kullanılıyor da..

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Vay anasını ya çocuk uğraşmış hayal etmiş bir şeyler düşünmüş siz neyin peşindesiniz?
Bu tür hikayeler çok eskidi, farklı şeyler düşünmelisin..

boxer39585

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Tama doğru söylüyosun ama yine de bi emek var yani. Belki bu oyun çıkacak ve 100 milyon satacak olamaz mı(!)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
lisede bu tür seneryolar normaldir, kimisi komşu kadınla ilgili senaryo yazar, kimisi de sen gibi oyun senaryosu. yine de vazgeçme kendini geliştirmeye devam et.

Bekçi

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Dalga mısınız kardeşim siz ? Bu konular hikayelerle geçen oyunlarda geçti zamanlarımız. Artık klişe oldu bu durumlar. Bıktık !! Ve tam da tahmin ettiğim gibi arkadaş baya küçük. Bir anlık hevesle düşünmüş ve yazmış. Ha adam gibi orjinal bir konu bulurdu yazarsa eyvallah derim ama bu nedir ağa ya ? Yok çocuklar, klanlar ne lan bu Knight Online mı ? Ders çalış sen internette birşeyler yayınlayarak adam olsaydık biz olurduk. İlerde çok istersen buna yönelik bir bölüme gider hayatını buna göre şekillendirirsin. İnan bana en kral senaryoyu bile gelip buraya yazsan kimse tınlamaz çünkü adam kim yazmış diye bakar ... vesselam..
@silverdreamer @boxer39585 @phoenix_ @Goliath

Kurşun Kalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
58
özgüvenin tamam da ürünlerini böyle ortamlarda ifşa etmen yanlış. Biri bu yazdıklarının üzerine konar ya da bir fikrini alır, geliştirir, parayı götürür, bir şey yapamazsın. O yüzden senaryolarını, bu işlerden anlayan güvendiğin biriyle paylaş, o sana akıl versin, geliştir. Ondan sonra kullanım alanlarını araştır ve hayallerini gerçekleştir. Ama acele etme, biraz daha olgunlaşman lazım özgünlük için. Zamanla hayallerin gerçek olur ama sabretmen lazım. Başarılar dilerim.

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Çok klişe. Bunun gibi 100 farklı versiyonda film kitap oyun çıkartıldı ki artık insanlara bıkkınlık verdi. Oynadığı 5-10 tane farklı oyundaki kurgu ve hikayeleri karıştırıp ortaya böyle spagetti tarzı bişey çıkarmış, isimlerinden tut hikayenin en ufak detayına kadar çakma bir senaryo.

8.sınıfa giden biri için elbette emektir ama çocukluğu böyle film ve oyunlarla geçmiş nesil için sadece komik olacaktır. Oyun oynayan gençliğin herbiri en az bu düşük kalitede bir hikayeyi 1 saat içerisinde uydurabilirler emin olun.

Ama @silverdreamer , sen bize takılma çok. Büyüyüp kendini geliştirip, bu tür film ve oyunları yalayıp yutup, kültür ve bilgi olarak belirli bir seviyeye gelip, tüm işin tüm klişelerini öğrendiğinde belki daha iyi birşeyler ortaya çıkartacaksındır. Hobi olarak devam et, fakat birinci önceliğine derslerine ver, oyun oynamayı da azalt :)

phoenix_

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Dalga mısınız kardeşim siz ? Bu konular hikayelerle geçen oyunlarda geçti zamanlarımız. Artık klişe oldu bu durumlar. Bıktık !! Ve tam da tahmin ettiğim gibi arkadaş baya küçük. Bir anlık hevesle düşünmüş ve yazmış. Ha adam gibi orjinal bir konu bulurdu yazarsa eyvallah derim ama bu nedir ağa ya ? Yok çocuklar, klanlar ne lan bu Knight Online mı ? Ders çalış sen internette birşeyler yayınlayarak adam olsaydık biz olurduk. İlerde çok istersen buna yönelik bir bölüme gider hayatını buna göre şekillendirirsin. İnan bana en kral senaryoyu bile gelip buraya yazsan kimse tınlamaz çünkü adam kim yazmış diye bakar ... vesselam..
@silverdreamer @boxer39585 @phoenix_ @Goliath

Tahmin etmeye gerek yok, yaşının küçük olduğu zaten belli. Fark ettiysen senaryoya hiç yorumda bulunmadım bu yaşta zaten böyle bir şey yazması beklenir sadece. Sert eleştiriye gerek yok.

yakup0134

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Oncelikle kimseni yok git okulunu oku yok ergen laflarina kulak asma klise laflarinada sakin takilma o klise diyen kisiler bana resident evil ve walking dead veya herhangi bir zombi filminin senaryolarinda keskin farklilik gosteremezler hatta buldugun fikir diger cok satan zombi fikirlerindende daha ozgun.Fakat seni uyarmam gereken noktada bu ozgun fikrinde yani cocuk kisminda o konu uzerinde biraz daha dusunmenin gerektigini dusunuyorum cunku cocuk figurlerin yapacagi action figurlerini abartirsan olay orda sacmalayabilir ama yinede senin kararin ben sadece fikrimi soyluyorum.Ayrica karakter ekleyecegin zaman bunlari oynayacak kisi neden secmeli sorusunada yanit vermelisin yani ben sinifin inegini neden secmeliyim yada israilli komando cocugu neden secmemeliyim israilliyle sinifin inegi arasina ucurum fark koyarsan bu oyun ici esitsizligi tetikler soyle ki yaptigin oyunun eger hayata gecmesini istiyorsan oyunun muhakkak ki multiplayer ozelligini goz ardi etmemelisin bide 14.5 yas isini bence kaldir ya 14 yap ya 13 yap;) bunun disinda sana verec3gim baska bir tavsiyede zombi oyunu yapacaksan cok fazla dusunulmeyeni dusunmeye calisma cunku konu belli zaten bunun yerine ozgunlugunu mekan ve kullanilan silahlar uzerine yogunlastir ayrica ilerleyen levellarda neler olacagini da ekle yani karakterleri ne karsiliginda hangi upgrade leri alabilecegi gibi simdilik benden bukadar umarim hayalin gercek olur

ytichain

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dostum sana tavsiyem olsun bu tarz(sanat) konuları açmadan önce konuyu paylaştığın ortama bak. Tavsiye alacağın kişiler bu alanda bir şeyler başarabilmiş mi? Ya da bu zamana kadar neler başarmış bak ve ona göre bu kişilerden tavsiye al. Ben bu ortamı kötülemiyorum yanlış anlaşılmasın fakat arkadaş sadece konuyu yanlış yere açmış. Bu yorumu yapabilmek için kayıt oldum ve yine de sitede gezinip görüşlerimi dile getiririm. Ama 2013 yılına göre şu paylaşımın değerlendirmelerine bakılacak olursa çok fazla çekememezlik var. "Bu konular klişe oldu" diyenler var fakat nedense 2013'ü geç 2015'den sonra çıkan korku/zombi temalı oyunlar bile gündeme oturabiliyor. Kategoriler klişe olmaz, hikayeler klişe olur. Sen o kategoriye bir şeyler katamazsan senin de hikayen klişe olur. Eğer hala bu işler ile uğraşıyorsan bana ulaş, sana bu işlerin püf noktalarından bahsedeyim. Herkese başarılar, iyi çalışmalar.

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
silverdreamer senle birlikte yapabiliriz oyunu kabul edersen gmail bırak sana ulaşırım

Nixc0r

Forumgezer
Emektar
Reaksiyon puanı
15,293
silverdreamer senle birlikte yapabiliriz oyunu kabul edersen gmail bırak sana ulaşırım
üzülürek bildiriyorum arkadaş en son 7 yıl önce görülmüş ve şuan büyük ihtimal bunu göremez

ardaakguls

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
meraba ben bir oyun senaryosu yazdım ve bunu nereye gönderip hayalimi gerçekleştirebilirim ve nasıl yapabilirim?

oyunun konusu kısaca şöyle:
yıl 2208 24 Kasım:bilim adamları ölülerin diriltilebileceğini savunuyor...
yıl 2209 25 haziran: virüs önce ölü fareler üzerinde deneniyor ve işe yarıyor artık fare canlı!
yıl 2212 3 Nisan: virüs ilk insan denek üzerinde uygulanıyor ve olumlu sonuç veriyor. virüs beyine kaydedilmiş bilgileri kullanarak insanın normal ölmeden önceki halindeki gibi normal fonksiyonlarla organlarını da çalıştırıyor yani ruh görevini görüyor...
yıl 2214 7 Ağustos: Virüsün güvenli olduğu anlaşılıyor ve bir şişe insan canlandırıcı virüs 18.000$ dan satılıyor. ilgi çok büyük olduğu için herkes alıyor.
yıl 2214 25 ekim: Çocuğunu 7 yaşında kaybeden anne işe yaramadığını hala ölü olduğunu söylüyor.
yıl 2214 30 aralık: 18 yaşının altında kaybedilen insanlara virüs işlemiyor. Bütün çocuk sahiplerine paraları iade ediliyor.
yıl 2218 25 nisan: virüste kimyasal değişimler görülüyor...
yıl 2219 23 nisan: kimyasal değişimler virüsü değiştiriyor ve virüs son derece bulaşıcı bir salgına dönüşüyor... insanı içgüdüleriyle hareket eden beyinsiz varlıklara dönüştürüyor. virüs iç oganlarını kullanmadığı için vücudundan darbe alan bir insan ölmüyor... bu virüs beyine hedef alıyor ve insanları yam yama dönüştütüyor...
yıl 220 24 aralık: insanların nesli tamamen tükenmek üzere ama bu virüsün bir açığı var 18 yaşından küçükler virüsten etkilenmiyor...

yani bu oyunda karakterler çocuk ve virüsten kurtulabilmiş insanlar. oyun normal call of duty gibi görevli ama araba planör vs normal bir insan orada olsa ne yapabiliyorsa yapabilirsiniz binaların içine girebilirsiniz, arabanızı modifiye bile edebilirsiniz

karakterlerden kısaca bahsedeyim:
dante: çok yetenekli bir komando. israil deki çocuk askerlerden biri kamplarını zombiler bastığında tek kaçabilen o olmuş. yaş:14.5
willson: sınıfın ineği bir deha... zombilerle tanıştığında daha okuldaymış. kimya dersinde içeriye birden zombiler fırlayınca deney tüplerini karıştırarak bir sis bulutu yaratmış ve sıyrılarak kaçmış yaş:13
alex: uyandığında birçok cesetle birlikte bir arazinin ortasındaydı. hiçbir şey hatırlamıyordu. tek kalan şey değişime uğramış ordan buradan çıkmış bıçak benzeri değişik şeylerle dolu koluydu. yani yarı zombi işte
awentia: zombiler onların kabilesini bulana kadar şifa ve ruhsal aydınlık yolunda uğraşıyordu. bitkilerin hangi yaraya iyi geldiğini, ritüellerle nasıl insanın iyileştirilebileceğini biraz da kara büyüyü kabilesinin büyüklerinden öğrenmişti. ne var ki bütün kabile şu anda beyinsiz birer zombi olduğundan eğitimini tam tamamlayamadı. yaş: 12
jack: zombilerden önce fakir bir mahallede ayakkabı bile alamayacak durumdalardı. babası ona hırsızlık yaptırırdı. zombiler sokakta kudurmaya başlayınca gölgelerin arasına saklanıp kaçtı yani bi bakımdan suikastçi diyebiliriz arkdan yaklaşır ve PAWN yaş:11

hayatta kalanların kurduğu klanlar vardır doğu klanı kutsal klan vs vs hepsinin ayrı ve özel dinleri, ırkları, kültürleri vardır. hayatta kalabilenlerin tek sorunu zombiler değildir klanlarındaki onca çocuğu korumaları ve gerektiğinde savaşmaları da gerekir... (herkes çocuk değil virüsten kurtulabilmiş etkilenmemiş yada iyi yönde etkilenmiş büyü insamlarda vardır)

bir diğer şey de seçenekler koymak oyunun 20 sonu olacak mesela zombiler size saldırıyor seçenekler var birincisi yanındakinin bacağına sık onu yerlerken sen kaç ikincisi cesurca kal ve orada savaş üçüncüsü birlikte kaçın vs vs böyle bissürü seçenek olacak.

bu senaryonun bölümleri de var ama buraya yazarsam kollarım kırılıcak
şimdi bu senaryoyla napıyım nerelere gönderiyim fikire ihtiyacım var...
seneryonu beğendim gmailim [email protected] istersen seneryonu birlikte oyuna dönüştüre biliriz

Son mesajlar