Tp-Link TL-WA5210G Dış Mekan Cihazı Nasıl Kullanılır? Client/Repeater/Ap Ayarları

Bu konuyu okuyanlar

deatmania

Müdavim
Reaksiyon puanı
62
Merhaba dostlar,

Sizlere Tp-Link WA5210G cihazının ayarları hakkında bilgi vereceğim.

jq8sq.jpg

Öncelikle bu cihazımızı 3 şekilde kullanabiliriz.

1) Kablolu bir ağı kablosuz hale çevirmek

Kablolu modeminiz varsa ve bunu kablosuz hale çevirmek istiyorsanız, bu seçeneği kullanabilirsiniz.

2) Kablosuz bir ağı kablolu hale çevirmek

Komşuda kablosuz bağlantı var, siz evdeki masaüstü bilgisayarınızdan bu ağı kullanarak internete girebilirsiniz.

3) Kablosuz bağlantı alanını genişletmek

Evinizden uzakta bir yerde kablosuz ağ sinyali alıyorsunuz. Fakat bu sinyal çok düşük mü geliyor? O zaman bu seçeneği kullanabilirsiniz.

aL7B3wk.jpg

Şimdi gelelim bu ayarları nasıl yapacağımıza...

İlk önce yapacağımız iş, cihazın arayüzüne girebilmek için bilgisayarımıza IP adresi vermek olacak. Bu tür cihazlar genelde 192.168.1.254 IP adresini kullanırlar.

Bilgisayarımıza aşağıdaki örneğe benzer bir Ip adresi veriyoruz.

jq7dz.jpg

Daha sonra tarayıcımızın adres çubuğuna 192.168.1.254 yazıyoruz. Karşıma gelen kullanıcı adı/şifre paneline, admin-admin yazıyoruz.

Kullanıcı adı: admin şifre: admin

Ve karşımıza şöyle bir ekran gelecek.

jqbdw.jpg

Daha sonra sağ tarafta gördüğünüz wireless kısmına tıklıyoruz.

Alt seçenekte açılan Wireless Mode seçeneğine tıklıyoruz. Ve karşımıza aşağıdaki gibi bir bölüm çıkıyor.

jq7rc.jpg

Şimdi yukarıdaki bahsettiğim seçeneklerin ayarlarını bu bölümde yapıyoruz.

Eğer Kablolu bir ağı kablosuz hale çevirmek istiyorsanız Access point seçeneğini,

Eğer Kablosuz bir ağı kablolu hale çevirmek istiyorsanız Client seçeneğini,

Eğer Kablosuz bağlantı alanını genişletmek istiyorsanız Repeater seçeğini seçiyoruz.

Daha sonra,

Access point seçeneğini seçenler için,

Bu seçeneğini seçiyoruz ve alta save tuşuna basıyoruz. Sonra Sol tarafta bulunan Basic Settings ayarlarına gelerek, kablosuz ağımız adını ve Yine sol tarafta bulunan Security Settings ayarlarına gelerek şifremizi beliyoruz. Bu iki işlem sonunda da save tuşuna basıp ayarlarımızı kaydediyoruz.

Client veya Repeater seçeneğini seçenler için,

Bu seçenekte yapmamız gereken ilk ayar, cihazımızın hangi kablosuz alıcan sinyal alacağını belirlemek. Bunun için Client ayarını seçtikten sonra, alt tarafta bulunan survey tuşuna tıklıyoruz.

Ve karşıma çevremizde bulunan kablosuz ağlar geliyor. Hangi ağı kullanmak istiyorsak, yanında bulunan connect tuşuna basıyoruz.

jq83t.jpg

Save deyip bu ayarlardan çıkıyoruz ve Security Settings ayarlarına geliyoruz. Burası önemli.

Burada, kablosuz modemin şifresini, bu bölüme yazıyoruz. Şifre aynı olmalı, eğer değilse internete bağlanamazsınız.

Ayrıca, modemin şifreleme seçeneği WEB olmalı.

jq89z.jpg

Şifreyi girdikten sonra save tuşuna basıyoruz.

Sonra sağ tarafta bulunan network ayarlarına geliyoruz.

jqbh6.jpg

Burada dikkat edeceğimiz husus, modemin IP adresi. Modem Ip adresleri genelde iki çeşit olur.

192.168.1.1 veya 192.168.2.1

Bizim için önemli olan 2.1 mi yoksa 1.1 mi olmasıdır. 192.168 kısmı önemli değil.

Eğer 1.1 ise, yukarıdaki gibi 192.168.1.254 yazıyoruz.

Gateway bölümüne de 192.168.1.1 yazıyoruz.

Eğer modemimizin Ip adresi 2.1 ise, 192.168.2.254

Gateway bölümüne de 192.168.2.1 yazıyoruz.

Böylece tüm işlerimiz sona eriyor. Kablosuz bağlantımızı kullanabiliriz.

Sizlere elimden geldiğince ayarları anlatmaya çalıştım arkadaşlar, sorunlarınız veya merak ettikleriniz varsa sorabilirsiniz.

Ali Can ÖZÇINAR
Shiftdelete.net

erenberk

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
100
Çekim gücü ne kadar yani kaç metreye kadar çekiyor? Bir de harici anten destekliyor mu?

deatmania

Müdavim
Reaksiyon puanı
62
Ben şuan 500-600 metre gibi bir mesafeden kullanıyorum. Çekim gücüne diyecek bir şey yok diyebilirim. :)

Ama tabi her wireless cihazında da olduğu gibi, bu cihazda da önemli olan kullandığınız mekanın çevresi.

Yani çevredeki bina, duvar sayısı. Bağlantı yapacağınız yer ile sizin aranızda çok bina, duvar var ise çekim gücü zayıflar. Bunlara dikkat etmek gerekir.

Benim ki açık alan. :)

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Çekim gücü ne kadar yani kaç metreye kadar çekiyor? Bir de harici anten destekliyor mu?
Ben 150-200m uzaktaki iç ortam AP'ye bağlanıyorum. %80 sorunsuz. SpeedTest 2.5Mbps sonucunu veriyor. 2 tane karşılıklı konumlandırarak 1km ve uzağına bağlandığını söyleyen var.
Cihazın ucuna Router bağlayıp evdeki birden fazla kablolu kablosuz cihaza paylaşabilirsiniz.
Cihazı çatıya veya balkona konumlandırdığınızda ayrıca güç kablosu çekmenize gerek yok. Ağ kablosu yetiyor. Ağ kablosunun ucuna POE aparatı bağlıyorsunuz. Güç ağ kablosundan gidiyor. Bu ürün ve adaptör kutudan çıkıyor.
900859_45378997f173bf7af577916b00b1ae9a.jpg

@deatmania Operation Mode dan seçim yapılması gerekmiyor mu?
AP Client Router:WISP Client Router
AP Router:Wireless Broadband Router
AP:Access Point
Birde MAC adreslerini gizlemende fayda var.

erenberk

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
100
Mesajı düzenleyerek spoiler içerisinde bir ekleme yaptım. Güzelmiş bu cihaz, ileride lazım olursa aklımda bulunsun :)

deatmania

Müdavim
Reaksiyon puanı
62
[MENTION=39332]engerex[/MENTION], o mod zaten otomatik olarak seçili oluyor.

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Cihazın altındaki bağlantılar
1. Topraklama bağlantısı. (Mecbur değilsiniz.)
2. Reset butonu.
3. Ethernet bağlantısı.
4. Harici anten bağlantısı.
Sürgülü kapak kapandığında bu noktalar gizleniyor.
TL-WA5210G-04.jpg

ByBerk

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
kardeş ben everestinkini aldım bu ayar sitesi var ya acaba o nedir biliyormusun birde daha geniş çekmesi için ince ayar varmıdır

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Eline sağlık [MENTION=84327]deatmania[/MENTION] çok güzel anlatmışsın ayrıca 500 - 600 metre çok iyi bence :)

ByBerk

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
hocam resim yokta şöyle anlatim ayar sitesi yokmuş içindeki utiltly de dandik baya neyse benim amacım modem gibi kullanma şuan kablolu masaüstünü kablosuz yaptım laptopdan yazıyorum

şimdiki sorum ise hani daha ii rahat çeksin diye bi ayar varmı aygıt yöneticisi vs gibi

ByBerk

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
birde arada kopma oluyor bi ayarı varmıdır yoksa bozukmu cihaz

deatmania

Müdavim
Reaksiyon puanı
62
Daha iyi çekmesi için windows üzerinden müdahale yapamazsın. Ancak daha iyi bir cihaz alabilirsin.

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
ben daha ucuz bir cihaz almıştım hiç işe yaramamıştı ama bu baya başarılı bir alete benziyor, birazcık daha ucuz olsa denemeyi çok isterdim :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Evime internet olan evin uzakliği 330 metre, bu cihazi alip evime kursam bu uzakliktaki interneti kullanabilirmiyim, ayrica evimde android tablet ile internete bağlanacağim tablette de kablo ile internete bağlanma gibi bir özellik olamadiğidan ayrica bir cihaza ihtiyaç varmi, varsa hangi cihaz. Birde ayarlari android tabletten nasil yapabilirim?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bu cihazın 3 şekilde kullanılması gayet güzel, fakat ayarları biraz zor, bu ayarların yedeklenmiş bir "bin" dosyası yokmudur cihaz direkt yüklenerek çalışsa çünki anlatılan ayarların yapılmasında bir nokta atlansa sanırım sorun çıkıyor yardım olabilecek arkadaşlar varsa bu konuda çok olumlu bir destek olacak.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
kutunun üstündeki teknik servis nosunu ara herşeyi harfiyen anlatıyorlar

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bu cihaz bende de var çekim gücü çok iyi. Repeater modunda kullanıyorum. Ama 1-2 saat çalıştıktan sonra kopuyor. Fişini çıkarıp takmak gerekiyor. Çözümünü bilen aradaşlar yardımcı olursa sevinirim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bende bullet 2hp ve 15 alfa omni anten var 800 metreden telefon 2400 mt leptop 11 km den 1000 watlık usb wireless baglanıyor ama dün 5210 g aldım deneme şansım olmadı bakalım 5210 g ne kadar iyimiş

S

SDN Okuru

SDN Okuru
tek kelime süper bir cihaz kuzenim bunu önerdi ve kullandığıma hiç pişman değilim ..

S

SDN Okuru

SDN Okuru
tplink 5210g ile bilinmesi gereken bir kaç püf noktası.
cihazın yarı profosyonel açık alanda 15 km ye kadar karşılıklı 2 adet 5210 la veri transferi yapam imkanı sağğlıyor. bu 15 km düz alan ve yeşillik alan olmaksızın. bunu çöl olarak düşünün..
dahili 12 db anteni ile evinizdebn başka bir noktaya internet aktarımı yapmayı düşünüyorsnaız bununla ilgili bir kaç ip ucu vermek isterim. bunlardan en önemlisi googleye harita üzerinden mesafe ölçümü diye yazarsanız ve bulunduğunuz evi aktarım yapacak noktayı seçerek en iyi anten ayarı yaparak (yön) en sağlıklı sinyali elde edebilrsiniz. cihaz ortalama 2 km ye kadar hız kaybı olmaksızın veri aktarımı yapabiliyor. ( baz istasyonları radyo ferekansları etkilenmelerini göz önüdne bulundurursak) bu mesafeden sonra cihazını sabit ve boş bir kanala almanızı tavsiye ederim. kendi kurduğum sistemden bahsedecek olursam ben 6.5 kilometrelik bir mesafeye krudum ve mesefe ölçümünden anten yönünü haritaya göre ayarladım. gelen sinyal 5 db gibi bi sinyaldi cihazın biri AP modunda diğeri clien modundaydı. clien modunda olan sintyal düşük olduğu için modemden ıp alamadığı için bağlantı kuramıyordu. bu sinyali yükseltmek için tp linkin 2424b ızgara antenini aldım her iki tarafa anteni krudum sinyal seviyesi 45 db oldu.
45 db sinyal çok iyi bi sinyal aslında fakat yine cihaz ıp almıyordu. clien modundaki cihazım modemed n ıp alamıyordu. bu cihazı kurcalayarak sonunda erbabı olduk. anten aarlarından mesafe kısıtlaması 4 km dir. 4 km den sonra ıp ye izi nvermyior cihaz. bende bu mesafeyi 7 km yaptım ve cihazım geçte olsa 10 15 dk sonra ıp aldı ve interente bağlandı.
modemden gelen internet hızı 6 mbps fakat clien cihazıma gelen internet en fazla 1 mbps bazende 256 mb a kadar düşüyor sürekli kopma sorunları yapıyordum. ne yaptıysam tüm çabalarım sonuç vermedi. tp linki aradım defalarca dönüş sağladılar ne ayar yptıysam malesef epsi sonuçsuz kaldı. daha sonra aklıma yien TP linklin ürünü olan 7510n cihazını kurma kararı aldım. çünkü 7510 un özelliği 5 ghz olması ve 150 mbps aktarım hızı olmasıydı. 5210 ve diğer tüm modemler 2.4 ghz modunda çalışır buda görüntü kirliliğine yol açtığı için sinlyal seviyesi iyi derecede bile olsa aktarım hızı oldukça düşüyor. 7510 un 15 db lik dahili anteni var ve bu cihazın kurulumunu yaptım ve 5210 a taktığım antenleri sökerek devre dıoşı bıraktım. çünkü uyumsuzdu. anten 2.4 ghz destekliydi. neyse. 7510 cihazını kurduktan sonra karşı tarafada aynı cihazı kurarak sinyal testi yaptığımda sinyalin 8 db geldiğini gördüm ve cihaz anında ıp alabilyordu. ve hız testi yaptığımda 5 mbps internet hızı vermeye başladı. bir çok defa testi tekrarladım ve hiç bir yavaşlama hız kaybı veri aktarım kaybı yaşamadım ve 45 dp sinylale yağamadığımı şuan 8 db ile fazlasını yapıyorum. eğerki olur ya bu tip problemler yaşarsanız arayüz ayarları olsun her türlü teknik desteği vermeye hazırım iyi forumlar...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaslar ben bi internetın sıfresını biliyorum ama sıfreleme wpa tp link 5210g var onla bağlanmak istiyorum nasıl yaparım lutfen yardımcı olun :((

S

SDN Okuru

SDN Okuru
kardeş benimki kurulu şifresini değiştirecem yazdıgım adresler olmuyor 192.168.1.1 192.168.2.1 192.168.1.254 192.168.2.254 hiç biri açılmıyor

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Airties modemde mesh kurulumunu seçersen otomatik kablosuz olarak birbirini görür

S

SDN Okuru

SDN Okuru
s.a kardesım bende aynı sorunla karsılasıyorum telefon numaranı ıstesem sıkıntı olurmu senın ıcın.