[Xperia Ion] Root, CWM Recovery, Bootloader Unlock, Driver

Bu konuyu okuyanlar

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Xperia ION 6.1.E.3.7 sürümü için şuan sadece Bootloader Kilidi açık cihazlar için Root mevcut.

xperia-ion-LTE-gallery-04-940x529.png

Bu konumuzda Bootloader Kilidini açıp, Root yapıp CWM Recovery yükleyeceğiz. :)

Not 1: Bu yöntem sadece LT28H (ION HSPA) içindir.
Not 2: Telefonunuzu yedekleyin. herşey silinecek (SIM ve SD Kartı hariç)
Not 3: işlemlere başlamadan Ayarlar / güvenlik / Bilinmeyen Kaynaklar ve Ayarlar / Geliştirme / USB Hata Ayıklamayı etkinleştirin.
Not 4: Bootloader Kilidini açmak cihazı garanti dışarı bırakır. Ama Relock yapıp tekrar garanti kapsamına alabilirsiniz ;)

Hazır isek başlayalım :)

Bootloader Kilidi Açma

1. öncelikle telefonumuzun Bootloader kilidi açılıyor mu buna bakalım
Telefondan arama kısmına *#*#7378423#*#* yazın servis menüsü açılacak.
Service info -> Configuration -> Rooting Status kısmında "Bootloader unlock allowed: Yes" yazıyorsa bi sorun yok işleme devam edebiliriz :)

2. buradan (SE Bootloader_Unlocking_Relocking) uygulamamızı indiriyoruz.
3. bu siteye girip Unlock Kodumuzu alacağız (Sony nin kendi sitesidir)
4. açılan sayfanın en altından Start Unlocking the Boot Loader e tıklayın
5. yine alttan Continue e tıklayın
6. Yes, I'm sure e tıklayın
7. Kutucukları işaretleyip I Accept e tıklayın
8.
Name (isim)
İmei: (ilk 14 haneyi yazın) (öğrenmek için telefondan arama kısmına *#06# yazın)
email:
kısımlarını doldurun Submit e tıklayın yazdığınız mail adresine Unlock Kodunuz gelecek
9. indirdiğimiz uygulamayı bir klasöre çıkartıyoruz ve Flashtool-drivers.exe dosyasını çalıştırıyoruz
10. açılan sayfadan Next diyin
11. Flashmode driver ve Fastboot driver yazılarına işaret koyup install diyin.
12. Açılan yeni sayfadan İleri diyin

h29jr.jpg

13. eğer resimdeki uyarıyı verirse Bu Sürücü Yazılımını Yine de Yükle yi (Alttaki) seçin. (bikaç kez çıkabilir)
14. çıkan uyarılara Yükle/evet diyin kurulumu bitirin.
15. şimdi indirdiğimiz dosyadan SE Bootloader_Unlocking_Relocking.exe yi çalıştırın
16. Unlock Code kısmına mailinize gelen kodu yazın.
17. Unlock BL butonuna tıklayın
18. Telefonu kapatın ve 30 sn bekleyin. Ses açma (yukarı) tuşuna basılı tutup usb kablosunu bağlayın.

Kod:
... 
(bootloader) Unlock phone requested OKAY 
[  1.430s] 
finished. 
total time: 1.430s
bu yazıları gördüyseniz işlem tamamdır :)
kontrol için:

Kod:
[B]Service info [/B]-> [B]Configuration[/B] -> [B]Rooting Status[/B] kısmında [B]"Bootloader unlocked[/B]: [COLOR=#ff0000][B]Yes[/B][/COLOR]"

Root Yapma

1. Root edilmiş Kernel dosyamızı buradan indirelim.
  2. SE Bootloader_Unlocking_Relocking.exe uygulamamızı tekrar çalıştıralım

3JkUoSg.jpg

3. işaretli yere çift tıklayıp indirdiğiniz Stock_Kernel_6.1.E.3.7_Root.elf dosyasını seçin ve Flash a tıklayın
4. Telefonu kapatıp ses açma (yukarı) tuşuna basılı tutarak bilgisayara bağlayın.
5. Programda Finished yazısını görürseniz işlem tamamdır :)

CWM Recovery Yükleme

1. Buradan CWM dosyamızı indirelim.
2. Klasöre çıkartın ve Telefonunuzu açık bir şekilde Bilgisayara bağlayın
3. install.bat a çift tıklayıp çalıştırın
4. Finished yazısını gördüğünüzde işlem tamamdır :)

Not: açılışta CWM menüsünü açmak için ekrana çıkan SONY yazısına sürekli dokunun.

Bootloader Kilidini Kapatma (Relock)

1. Relock dosyamızı indirelim
2. SE Bootloader_Unlocking_Relocking_1.6 klasörü içindeki libs klasörüne girin Flashtool.exe yi çalıştırın.
3. Yıldırım (Flash) ikonuna tıklayın Flashmode seçip OK diyin.
4. Sağ üstteki ... tıklayın ve indirdiğiniz LT28-ION_Relock_bootloader_Dogsly-TEST.ftf in bulunduğu klasörü seçin
5. Eğer klasörde birden fazla .ftf dosyası varsa programdaki sol menüde LT28-ION_Relock.. yazanı seçin ve OK diyin
6. Telefonu kapatın ve 30 sn bekleyin. ses kısma (aşağı) tuşuna basılı tutup telefonu bilgisayara bağlayın
7. Flashing Finished yazısı çıkınca işlem tamamdır. (resimdeki gibi)

h3ytg.jpg

free_agent

Asistan
Reaksiyon puanı
48
Konuyla çok alakalı değil ama bu telefon başarılı mı gerçekten,yoksa reklam nedeniyle mi bu kadar sık karşılaşıyorum :)

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
İon'nu da çizmişler :) konuya ekledim arkadaşlar eline sağlık [MENTION=130683]android3[/MENTION]

hanxhanx

Asistan
Reaksiyon puanı
4
hocam harkikasın sonunda detaylı bir anlatım çıktı Allah razı olsun :)

hanxhanx

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Hocam cwm yükleme aşamasında install.bat dosyasına çift tıkladım fakat 30 dk. ya yakın bir zaman bekledi finished yazmadı.
O aşamaya kadar sorunsuz geldim fakat orada kaldım öylece sizce sorun ne olabilir?

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Hocam cwm yükleme aşamasında install.bat dosyasına çift tıkladım fakat 30 dk. ya yakın bir zaman bekledi finished yazmadı.
O aşamaya kadar sorunsuz geldim fakat orada kaldım öylece sizce sorun ne olabilir?
Driverlar yüklenmemiş hocam

- - - Mesaj Güncellendi - - -

birde işletim sistemin windows 8 ise fastboot driverları yüklenmiyor haberin olsun :)

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
fakat o aşamaya kadar sorunsuz geldim tüm adımları gerçekleştirdim buraya kadar kaldım öyece

hatta sueprsu diye biğişte çıktı :)

işletim sistemi w7

driverı uyumluluk modunu windows xp seçip yüklemeyi deneyin birde

hanxhanx

Asistan
Reaksiyon puanı
4
hocam telefonu relock yaparken kaldı açılmıyor ne yapmam lazım kaldı öylece

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bende ses acma tusuna basılı tuttuktan sonra yazı cıkmıyor ve normal sarj olmaya devam ediyor yardım lütfen

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
bende ses acma tusuna basılı tuttuktan sonra yazı cıkmıyor ve normal sarj olmaya devam ediyor yardım lütfen

telefon kapalı şekilde bağlıyorsun değil mi? eğer görmüyorsa driver yüklenmemiştir

hanxhanx

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Valla hiçbir bilgim yoktu bu konularda bu işe girmeyede çekiniyordum bu süreçte en ufak desteğini esirgemeyen android3'e çok teşekkür ederim, Bağzı insanlar bildikleriyle hava atar gercük gercük işler yapar kendini ağırdan satar,,,,
Android3 gibi insanlarımız oldukça sırtımız yere gelmez.
İnşallah Mod'da olursun Android3 hakediyorsun, Saygılar Sevgiler

patientia

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Xperia S anlatımından kopyalanmış :p :glare: cCc İon Savar cCc :D şaka bir yana teşekkürler abicim yine döktürmüşsün :)

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
Valla hiçbir bilgim yoktu bu konularda bu işe girmeyede çekiniyordum bu süreçte en ufak desteğini esirgemeyen android3'e çok teşekkür ederim, Bağzı insanlar bildikleriyle hava atar gercük gercük işler yapar kendini ağırdan satar,,,,
Android3 gibi insanlarımız oldukça sırtımız yere gelmez.
İnşallah Mod'da olursun Android3 hakediyorsun, Saygılar Sevgiler

çok teşekkür ederim iyi dilekleriniz için :)

Xperia S anlatımından kopyalanmış :p :glare: cCc İon Savar cCc :D şaka bir yana teşekkürler abicim yine döktürmüşsün :)

bootloader unlock kısmı alıntı olabilir ama sonuçta aynı işlemler yapılacak :)

r.yagmur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bilgiler için teşekkürler hocam benim sorum ion'a 4.1.2 yükleyince,
bildirimler bölümünde wifi ve diğer kısa yollar oluşuyor mu berde bataryanın yüzdesini gösteriyor mu ? benim en büyük sıkıntım bu teşekkürler :d

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
bilgiler için teşekkürler hocam benim sorum ion'a 4.1.2 yükleyince,
bildirimler bölümünde wifi ve diğer kısa yollar oluşuyor mu berde bataryanın yüzdesini gösteriyor mu ? benim en büyük sıkıntım bu teşekkürler :d

bu bahsettiğiniz bütün cm romlarda mevcut hocam :)

r.yagmur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hocam işlemleri tek tek yaptım cm olmadı galiba neyse dedim relock yaptım telefon kapandı acıkmıyor ne yapmam gerek ?

Snipertr

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
[MENTION=130683]android3[/MENTION] kardesim, senin bu emeklerinden dolayi bende bi sony mi alsam acaba diye dusunmeye basladim. hazir 7/24 teknik servisi de bulmusken :)

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
hocam işlemleri tek tek yaptım cm olmadı galiba neyse dedim relock yaptım telefon kapandı acıkmıyor ne yapmam gerek ?

tam olarak nerede hata aldınız? relock yaptıktan sonra Sony Update Service programı ile onarma yaparsanız stock roma geri dönersiniz. Veya Stock Romu Relock dosyasını yüklediğiniz şekilde yükleyip telefonu eski haline getirebilirsiniz.

@android3 kardesim, senin bu emeklerinden dolayi bende bi sony mi alsam acaba diye dusunmeye basladim. hazir 7/24 teknik servisi de bulmusken :)

Sony candır hocam :) bi ara samsung telefon alayım dedim ama vicdanım hiç rahat etmedi almadım :D

Snipertr

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Sony candır hocam :) bi ara samsung telefon alayım dedim ama vicdanım hiç rahat etmedi almadım :D

valla bende 3 gun once xperia z yi bir saat kurcaladim telefoncuda... bi turlu alamadim. ne elimden birakabildim ne de alip dukkandan cikabildim. resimlerine baktigim zaman xperia zl cok daha hos gozukmustu gozume ama telefoncuda yoktu karsilastiramadim. hele bi o da gelsin belki zl belki z yi alirim belki de hicbirini almam. telefonu hem sevdim hem sevemedim anlayacagin. sonra z yi alsam bi su dolu kovada 20 dakka birakip biraz da karistiracagim. onu da yapmamak icin almamam lazim :) zaman her seyin ilaci az daha bekleyecegim :)

aquess1999

Müdavim
Reaksiyon puanı
21
Güzel bir anlatım olmuş eline sağlık. :)

r.yagmur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
hocam bütün adımları tek tek yaptım ama cm rom calıştıramadım galiba o yüklenmiyor sonrada madem olmuyor. relock yapayım dedim yaptım .açma tuşuna basıyorum titriyor açılmıyor. şimdi tekrar bootloader kilidini açtım telefon açıldı :) şimdi bootloader açık gülcelleme yapmak istesem sony pc den bi sorunolur mu ?
teşekkürler

Kadima

Müdavim
Reaksiyon puanı
841
hocam bütün adımları tek tek yaptım ama cm rom calıştıramadım galiba o yüklenmiyor sonrada madem olmuyor. relock yapayım dedim yaptım .açma tuşuna basıyorum titriyor açılmıyor. şimdi tekrar bootloader kilidini açtım telefon açıldı :) şimdi bootloader açık gülcelleme yapmak istesem sony pc den bi sorunolur mu ?
teşekkürler

CM romun kernelini yüklediğin için Bootloader kapalı iken telefon açılmıyordu. CM romlar sadece Bootloader açık iken çalışır :)
Ayrıca Bootloader açık iken Sony PC Companion ile güncelleme yapamazsınız. mutlaka bootloaderi kapatmanız lazım :)

valla bende 3 gun once xperia z yi bir saat kurcaladim telefoncuda... bi turlu alamadim. ne elimden birakabildim ne de alip dukkandan cikabildim. resimlerine baktigim zaman xperia zl cok daha hos gozukmustu gozume ama telefoncuda yoktu karsilastiramadim. hele bi o da gelsin belki zl belki z yi alirim belki de hicbirini almam. telefonu hem sevdim hem sevemedim anlayacagin. sonra z yi alsam bi su dolu kovada 20 dakka birakip biraz da karistiracagim. onu da yapmamak icin almamam lazim :) zaman her seyin ilaci az daha bekleyecegim :)

Z geldi mi yahu? :) ben sakaryadayım burdaki telefoncular herhalde eskiden kasap filandı :D
adama diyorumki Sony Xperia ION var mı? öyle melül melül bana bakıyor :D samsung tan başka telefon yok adamlara göre :D
bence Z yi kesinlikle almalısın hocam :)

r.yagmur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
şimdi ne yapmalıyım cm romu çalıştıramıyorum bootloaderide kapatınca telefon açılmıyor :)

Snipertr

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Z geldi mi yahu? :) ben sakaryadayım burdaki telefoncular herhalde eskiden kasap filandı :D
adama diyorumki Sony Xperia ION var mı? öyle melül melül bana bakıyor :D samsung tan başka telefon yok adamlara göre :D
bence Z yi kesinlikle almalısın hocam :)

turkiyem de degilim guzel kardesim hollanda dayim ve buraya geldi. 14 marti bekliyorum. ondan sonra tekrar dusunecegim

Son mesajlar