Harddiskin ön belleği neyi etkiler?

Bu konuyu okuyanlar

serhat445566

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
32 MB ön bellek olan ile 16 mb olan arasında nasıl bir fark var hızı mı yüksek artık size soruyom onu

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
HDD okuma yazma hızlarını etkilemez, etkileyeceği şey şudur; Diyelim ki PC'yi ilk açtın, ve ilk çalıştırdığın program Firefox, misal atıyorum bunun açılması 4 saniye sürdü, bi süre tarayıcıyı kullandın ve kapattın, winamp'ı açtın, açılması 2 saniye sürdü, sonra onu da kapattın gittin mutfağa bişeyler atıştırıp geldin, firefox'u tekrar açtın bu sefer 1 saniyede açıldı, aynı anda müzik dinlemek istedin winampı açtın, o da hemen açıldı.

İşte bunların ikinci seferde daha hızlı açılmasının nedeni, son kullandığın programların bilgisinin önbellekte hazır tutuluyor olmasıdır, ön bellek ne kadar büyük olursa hafızada tutacağı işlem sayısı artar ama 16mb gayet yeterli bir bellektir, bilgisayardaki tüm programları aç kapat yapsan, normal programlarla 16 mb önbelleği zor doldurursun, hatta dolduramazsın.

djvahset

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
adam haklı beyler diycek bişey yok konu gayet açıklayıcı olmuş..teşekkürler tebrik ederim..

promidal

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
ben bunu daha farklı biliyorum. belki yanılıyorumdur ama harddiskin ön belleği direkt okuma yazma hızını etkiler. çünkü harddisk sistemden aldığı veriyi önce önbelleğine alır ve oradan fiziksel diske yazar. eğer bellek 16mb ise 16mb lık parçalar halinde önbellekleyip diske yazacaktır. ama 32mb ise 2 kat önbellekleme yapacağı için okuma yazma hızını bir miktar artıracaktır. yanlış biliyorsam lütfen düzeltin ama sizin anlattıklarınız sistem belleği ile alakalı olmalı.

serhat445566

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
RockHan arkadaş çok açıklayıcıydın profmusun nesin bilmiom ama teşekkürler:D

ByBerk

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
HDD okuma yazma hızlarını etkilemez, etkileyeceği şey şudur; Diyelim ki PC'yi ilk açtın, ve ilk çalıştırdığın program Firefox, misal atıyorum bunun açılması 4 saniye sürdü, bi süre tarayıcıyı kullandın ve kapattın, winamp'ı açtın, açılması 2 saniye sürdü, sonra onu da kapattın gittin mutfağa bişeyler atıştırıp geldin, firefox'u tekrar açtın bu sefer 1 saniyede açıldı, aynı anda müzik dinlemek istedin winampı açtın, o da hemen açıldı.

İşte bunların ikinci seferde daha hızlı açılmasının nedeni, son kullandığın programların bilgisinin önbellekte hazır tutuluyor olmasıdır, ön bellek ne kadar büyük olursa hafızada tutacağı işlem sayısı artar ama 16mb gayet yeterli bir bellektir, bilgisayardaki tüm programları aç kapat yapsan, normal programlarla 16 mb önbelleği zor doldurursun, hatta dolduramazsın.

arkadaş gayet net, açıklayıcı,anlaşılır bi şekilde açıklamış .

ByBerk

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Aynen öyle :) Hatta Windows bunun için prefetch diye bir klasör altında gerekli cacheleri tutar. HDD'nin önbelleği buffer olarak kullanılır ve okuma ve yazma hızlarına doğrudan etki eder.

eminmisiniz bende rockhan ın anlattığı olarak biliyorum

ByBerk

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
tamam da o işlemi işte hddnin içinde bulunduğu cahce bellekte yapmıyormu

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
tamam da o işlemi işte hddnin içinde bulunduğu cahce bellekte yapmıyormu

Hayır :) O alan sadece okuma yazma işlemlerinde geçici olarak dolar ve işlem sonunda boşalır. Hani eskiden araba CD'çalarları için nasıl sarsılmaya önlem olsun diye tampon bellek koyarlardı sen de şarkıyı kesintisiz dinlerdin. İşte aynen o hesap. Kaldı ki öyle bir şey olsa zaten HDD'nin önbelleğinin birkaç GB olması lazım. Bunun için de swap partition yaraılır ve ram dolması gibi durumlarda oralar kullanılır. Ama bahsettiğiniz şey sadece okuma ve yazmanın sorunsuz yapılabilmesi için geçici tampon bellektir.

Bilgisayar mühendisliği okuyoruz bırakın da doğrusunu bilelim :)

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
Bahsettiğim şeyi RAM ile karıştırmanız oldukça normal çünkü temelde ikisi de aynı mantıktır, Birisi BELLEK birisi Tampon Bellek, aralarındaki en belirgin fark şu, RAM, kullandığınız programın o andaki tüm verilerini bellekte tutar, HDD Tampon Belleği ise programın giriş belgelerini tutar. Misal D diskine aynı anda birden fazla erişim var diyelim, bir yandan mp3 player o diskden veri okuyor bir yandan o diskteki belgeyi açtım ya da kopyala yapıştır işlemi yapıyorsam bunun giriş bilgileri HDD önbellektedir.

Bilgisayarda disk içerisinde aynı belgeyi ikinci bir defa istediğimde buna ilk olarak HDD önbelleği bakar çünkü o belgenin o diskin neresinde olduğu bilgisi HDD Tampon Bellektedir. Ram ise o belgenin içeriğini tutar, HDD in neresinde olduğunu bilemez.

Cache(Önbellek): İşlemcilerin yapığı işlemler sistem belleğinden(Ram) çok daha hızlı olduğu için sistem belleği hız olarak yetişemez. Yetişemediği için sistemin daha yavaş çalışmasına sebeb olur. Bu engeli aşmak için Cache kavramı ortaya çıkmıştır. Bilgiler Önbelleğe yerleşip işlemciye daha hızlı yetişdirmek suretiyle çalışır. (bu son paragrafda işlemci ön belleği hakkındadır.)

Sizin dediğiniz gibi olsaydı bu ön belleklere gerek kalmaz herşeyi RAM'e bırakırlardı, malesef o kadar kolay değil bu işler.

promidal

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Bahsettiğim şeyi RAM ile karıştırmanız oldukça normal çünkü temelde ikisi de aynı mantıktır, Birisi BELLEK birisi Tampon Bellek, aralarındaki en belirgin fark şu, RAM, kullandığınız programın o andaki tüm verilerini bellekte tutar, HDD Tampon Belleği ise programın giriş belgelerini tutar. Misal D diskine aynı anda birden fazla erişim var diyelim, bir yandan mp3 player o diskden veri okuyor bir yandan o diskteki belgeyi açtım ya da kopyala yapıştır işlemi yapıyorsam bunun giriş bilgileri HDD önbellektedir.

Bilgisayarda disk içerisinde aynı belgeyi ikinci bir defa istediğimde buna ilk olarak HDD önbelleği bakar çünkü o belgenin o diskin neresinde olduğu bilgisi HDD Tampon Bellektedir. Ram ise o belgenin içeriğini tutar, HDD in neresinde olduğunu bilemez.

Cache(Önbellek): İşlemcilerin yapığı işlemler sistem belleğinden(Ram) çok daha hızlı olduğu için sistem belleği hız olarak yetişemez. Yetişemediği için sistemin daha yavaş çalışmasına sebeb olur. Bu engeli aşmak için Cache kavramı ortaya çıkmıştır. Bilgiler Önbelleğe yerleşip işlemciye daha hızlı yetişdirmek suretiyle çalışır. (bu son paragrafda işlemci ön belleği hakkındadır.)

Sizin dediğiniz gibi olsaydı bu ön belleklere gerek kalmaz herşeyi RAM'e bırakırlardı, malesef o kadar kolay değil bu işler.
hocam sen bayağı bi karıştırdın işi bence dediğin olayı windowsun oluşturduğu sanal disk belleği yapıyor. biz burada fiziksel hdd belleğinden söz ediyoruz.

birde bu söz ettiğiniz cache hdd tampon belleği değil hocam. hdd fiziksel diski üzerinde oluşturulan sanal bellek dosyalarıdır bu cache. ancak tampon bellek fiziksel disk dışında hddin kartı üzerinde chip üzerinde eklenen ekstra bir bellektir. chace kontrolü tamamen windows tarafından yönetilir. hatta bunu kapatabilirsiniz (eğer ram 8gb üzerindeyse sorun çıkarmaz genelde) ama hdd tampon belleğine windows müdahele edemez ve bu tamamen hdd kendi işletim biriminin bir parçasıdır ve iç işleyişini ilgilendirir.

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
Aklın yine prefetching'e gidiyor :) HDD belleğinde bir kısım veri adresleri tutulduğu doğru ama bunlar OS tarafından belirlenen ve OS'e yardımcı olabilecek bazı sektörlerin verileri. Disk'e random access yapmıyorsun ki neden bir şeyin adresini bellekte tutasın. Zaten her şeyin adresi bellidir diskte...

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
hocam sen bayağı bi karıştırdın işi bence dediğin olayı windowsun oluşturduğu sanal disk belleği yapıyor. biz burada fiziksel hdd belleğinden söz ediyoruz.

birde bu söz ettiğiniz cache hdd tampon belleği değil hocam. hdd fiziksel diski üzerinde oluşturulan sanal bellek dosyalarıdır bu cache. ancak tampon bellek fiziksel disk dışında hddin kartı üzerinde chip üzerinde eklenen ekstra bir bellektir. chace kontrolü tamamen windows tarafından yönetilir. hatta bunu kapatabilirsiniz (eğer ram 8gb üzerindeyse sorun çıkarmaz genelde) ama hdd tampon belleğine windows müdahele edemez ve bu tamamen hdd kendi işletim biriminin bir parçasıdır ve iç işleyişini ilgilendirir.

Tamam bende bunu diyorum ama farklı anlattım en baştan o yüzden karıştı, Sanal bellek hdd üzerinde oluşturuluyor doğru, benim dediğim şey ise bu sanal bellek disk önbelleğinde oluşuyor, yani aynı şeyden bahsediyoruz ama farklı bahsediyoruz.

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
Tamam bende bunu diyorum ama farklı anlattım en baştan o yüzden karıştı, Sanal bellek hdd üzerinde oluşturuluyor doğru, benim dediğim şey ise bu sanal bellek disk önbelleğinde oluşuyor, yani aynı şeyden bahsediyoruz ama farklı bahsediyoruz.

Bu sanal bellek dediğin şey swap partition diye geçer. Ya da windowslarda page file olarak geçer. Önerilen sanal bellek dosyalarının boyutları bilgisayarın RAM miktarının en az 1.5 katı olmalı (ki windows otomatik olarak böyle ayarlar ilk kurulumda). Bu da senin dediğin diskin önbelleğinde oluşturuluyor tezini çürütür. Ayrıca linux'lar bunu HDD üzerinde ayrı bir partition olarak, windows'lar da Windows'ın kurulu olduğu partition'un içine pagefile ismiyle oluşturur. Bence karıştırdığın noktalar var...

tuskilidi

Müdavim
Reaksiyon puanı
17

promidal

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
tamam da hocam senin ilk mesajda anlattığın şeyler tampon belleğin görevi değil. sistem ram inin ve sanal belleğin görevidir. HDD üzerindeki tampon bellek ise direkt okuma yazma hızını etkiler. çünkü yazılacak veri önce burada tamponlanır ve sonra diske aktarılır. tampon ne kadar büyükse okuma yazma hızıda artar

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
Bu sanal bellek dediğin şey swap partition diye geçer. Ya da windowslarda page file olarak geçer. Önerilen sanal bellek dosyalarının boyutları bilgisayarın RAM miktarının en az 1.5 katı olmalı (ki windows otomatik olarak böyle ayarlar ilk kurulumda). Bu da senin dediğin diskin önbelleğinde oluşturuluyor tezini çürütür. Ayrıca linux'lar bunu HDD üzerinde ayrı bir partition olarak, windows'lar da Windows'ın kurulu olduğu partition'un içine pagefile ismiyle oluşturur. Bence karıştırdığın noktalar var...

Şimdi soruyu farklı sorayım, HDD'deki önbelleği tamamen kaldır, ne olur?

Bir de daha yukarıda okuma yazma hızlarını etkiler demişsin bu da yanlış, sadece erişilecek dosyaya okuma yazma hızını değiştirir, genel HDD okuma yazma hızını değiştirmez, bu nedenle bir dosyaya ilk erişimle ikinci erişim arasında hız farkları çıkar.

Mesela 7200rpm olduğu halde 500 gb lik iki diskden biri 32 biri 16mb önbellek iken 16 mb bazı diskler daha hızlı çalışır.

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188

Bir de daha yukarıda okuma yazma hızlarını etkiler demişsin bu da yanlış, sadece erişilecek dosyaya okuma yazma hızını değiştirir, genel HDD okuma yazma hızını değiştirmez, bu nedenle bir dosyaya ilk erişimle ikinci erişim arasında hız farkları çıkar.

Mesela 7200rpm olduğu halde 500 gb lik iki diskden biri 32 biri 16mb önbellek iken 16 mb bazı diskler daha hızlı çalışır.

Erişilecek dosyaya okuma yazma hızını değiştirecek tabi :) Bu da genel okuma yazma hızı demek. Zaten hard diski başka ne için kullanıyorsun ki dosya okumak ve yazmak için. Yani devamlı bir dosyaya erişiyorsun ve okuyup yazıyorsun. Dosyaya ilk erişimi yaptıktan sonra OS prefetch için dosyayı cacheler ve bir sonraki erişimde bir kısım verileri tekrar baştan okumak yerine bu prefetch cachinden okur. Böylece yazılım ya da ulaşmak istediğin dosya daha hızlı erişilir. Kaldı ki önbelleksiz HDD'ler yanlış hatırlamıyorsam WD'de vardı. Önbelleği kaldırırsan önbellek görevini tamamen RAM'e yüklersin. Zaten halihazırda RAM önbelleğin önbelleği iken şimdi HDD ile arasında HDD önbelleği bulunmaz.

Dediğin karşılaştırma için de somut test sonuçları göstermelisin...

promidal

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
hocam HDD tampon belleğini kaldıramazsın. bunu yapmanın tek yolu HDD söküp üzerindeki bellek çiplerini tahrip etmektir ki o zaman da HDD çalışmaz. HDD üzerinde bir devre kartı, küçük bir işlemci ve bellekler bulunur. ayrıca kendine ait bir firmware içerir. yani küçük çapta bir "kontrolcü bilgisayar" içerir. bu tampon bellekler de bu kontrolcü ünitenin parçalarıdır ki bilgisayardan gelen komutları işleyip gerekli okuma yazma işlemlerini yapar. ancak senin dediğin işlemi bu ünite ve üzerindeki bellekler yazpmaz. ancak [MENTION=12097]tuskilidi[/MENTION] nin dediği gibi hybrit HDD senin dediğin prensipte çalışır. içerisinde bulunan ssd çiplerine sık kullanılan dosyaları aktarır ve daha hızlı ulaşım sağlar. ama tampon bellek bu tür bir işlem yapamaz çünkü böyle bir kabiliyeti bile yoktur. işletim sistemi tarafından yönetilemez.

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
cgrszone aslında senle aynı şeyleri söylüyoruz, buradaki mesele en baştan ayrıntılara girmemiş olmak.

hocam HDD tampon belleğini kaldıramazsın. bunu yapmanın tek yolu HDD söküp üzerindeki bellek çiplerini tahrip etmektir ki o zaman da HDD çalışmaz.
işletim sistemi tarafından yönetilemez.

Bunları gerçekten yazmış olmana bile inanamıyorum :)
Windows işletim sistemini kullanarak HDD Önbelleğe yazmayı 2 saniyede kapatabilirim, kaldı ki cgrszone'un dediği gibi kendinden önbelleksiz :HDD'ler de var.

Nasıl oluyor burdan bakabilirsin.
http://7.enpedi.com/2010/02/hard-diske-erisim-hzn-arttrmak.html

cgrszone''un bunları bilmesine rağmen senin yazını beğenmesi ve bilgisayar mühendisliği okuduğunu söylemesi de daha vahim. Bu kadar yanlış bir şey nasıl beğenilir anlamak güç.

karavali

Asistan
Reaksiyon puanı
1

güzel şeyler pekiştirdim sayende hocam :D eyw. :D

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
cgrszone''un bunları bilmesine rağmen senin yazını beğenmesi ve bilgisayar mühendisliği okuduğunu söylemesi de daha vahim. Bu kadar yanlış bir şey nasıl beğenilir anlamak güç.

Adam yanlış bir şey yazmamış çünkü :) Bana laf yetiştirene kadar ilk söylediğin ile son söylediğin arasındaki uçurumu görmeye çalış :)

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
güzel şeyler pekiştirdim sayende hocam :D eyw. :D
Orada eksik anlattım, yazılanların devamında daha ayrıntısı var ama konu o kadar derin ki, hala tekrar okudukça eksiklikleri görüyorum.
Şimdi birisi de çıkıp dese ki ''hayır o işlemi esas yapan şey işlemcidir'' o da doğru :)

Bu sistem zincirleme bi olay, yani tek başına şudur dendiği zaman olmuyor, birini anlatırken öteki eksik kalıyor, o nedenle konu çok yanlış anlaşıldı ya da yeterince ifade edemedim bu yüzden arkadaşlar doğal olarak karşı çıktılar.

Misal çok eskiden, dosyaların bazı bilgileri anakartta ayrı bir cashe bellekte tutuluyordu, fakat işlemci bu bilgiye anakartın veriyolu hızı daha yavaş olduğu için işlemci de buraya hızlı ulaşamıyordu, bu nedenle daha sonra çıkan işlemcilerde de önbellek olmaya başladı. Bu sayede gecikmeyi en aza indirdiler.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Hard disk cache nedir?
HDD cache sisteminde diğer cache sistemleriyle aynı işlevi görmesiyle birlikte iyi derece performansı etkileyen bir unsurdur.Günümüzde 256MB cache sistemleri bulunmakla birlikte şuan için 128MB cache bellekler piyasada bulunmaktadır.
aslında HDD cache si nedir demeden önce cache olarak adlandırılan ve tampon bellek, önbellek gibi isimlerde de kullanılmatadır.
HDD cache kullandığımız Hard disklerde daha önce açılmış yada sürekli değişimde bulunan verilerin daha doğrusu anlık olarak lazım olan verilerin tutulduğu yerdir ve cache sistemi aslında veri kopyalama ve yapıştırma gibi işlevlerde performansı ciddi derecede etkileyen unsurdur.
HDD cache performansı etkilemesinin sebebi ise bilgisayardan bir veriyi istediğimizde doğal olarak ön belleğe bakacak ve önbellekten sonra HDD içinde veriyi arayacak ve bu veriyi ikinci kez istediğimizde ise artık bu verinin önbellekte olması sebebi ile daha hızlı bir şekilde veriye ulaşacaktır.

Kaynak: http://www.bilisimextra.com/hdd-cachetampon-bellek-nedir-ne-ise-yarar/

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
hatice'ye degil neticeye bakalim on bellegi yuksek hdd iyi dusuk mu? benim bildigim hdd'nin performansi on bellegin boyutu ile alakli ne kadar yuksekse o kadar iyi.