Dünyanın en zor dili hangisidir?

Bu konuyu okuyanlar

BİLGE ADAM

Asistan
Reaksiyon puanı
0
acaba dünyanın en zor dili hangisidir? böyle bir araştırma anket filan var mıdır?
bence ingilizce zor bir dil değil evet belki fala tense olabilir ama mantığını anlamak yeterli uzun yazılımı zor kelimeler yok
türkçe ise sondan eklemeli bir dil diyorlar ama ben türkçe konuştuğum için bana zor kolay diye bir ayrım yap deseler yapamam
sizce dünyanın en zor dili HANGİSİDİR?:thumbup:

Hafiye

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Dünyanın en zor dili, bilmediğin dildir.

-Beneficence-

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Kişinin öğrenme kabileyetine göre değişiklik gösterir bu yada şu dili öğrenmek çok zor diye bir şey söylememiz pekte mümkün gözükmüyor:)

deatmania

Müdavim
Reaksiyon puanı
62
Bence de Çince. En kolayı Almanca :)

Snipertr

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
bence felemenkce.
diger dilleri ogrenmek zorunda degilim cunku :)
acaip kil bi dil bana gore :)

breakdancewar

Asistan
Reaksiyon puanı
0
japonca. dil ingilizceyle karışık bir tarzda yani anlaması çok zor..

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
En kolayı Almanca :)

Maalesef yaniliyorsun. Isvicrede yasayan biri olarak sunu söyleyebilirim ki: Ögrenilmesi en zor ve en sacma diller'den biri almanca'dir. Almanlar bile kendi dillerini "düzgün" konusmakta zorluk cekiyor. O derece yani..

Istatistiklere göre en zor diller: Japonca, korece, kantonca ( kanton lehcesi ).

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
Bence Thaice. Bir ara öğrenmeyi kafaya koymuştum :)

oponte

Asistan
Reaksiyon puanı
1
mimik ve kültür olarak türkçe diyorum.bi kaşını gözünü oynatmak onlarca anlama geliyor.

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Dünya üzerinde toplam kaç dil var acaba ölü ve yaşayan diller olmak üzere .

Böyle bir sayı buldum 2.500-3.500 arası dil varmış garip enteresan .

Internette dil kütüphanesi varmıdir acaba nasil derler her dil ın bütün gramer bilgisi sözlük deyimleri ve o dili konuşan insanlar tarafından seslendirmeleri olan bir site olsa nasil olur du acaba dil wikipedi si gibi ama daha kapsamlı tüm Dünya dillerini içeren bir ansiklopedi bir ara unesco öyle bir çalışma başlatmış ti sonra ne oldu bilemiyorum hatta bi tane Sitesi bile vardı ama bir türlu bulamıyorum siteyi .Merak ettiğim dile gelince hindistanda konuşulan telugu dili.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Macarca. Dünya üzerinde macar vatandaşı olmayıp da macar dilini ana dili gibi konuşana macar hükumeti para ödülü veriyor.

Ozgurky

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Dünya üzerinde toplam kaç dil var acaba ölü ve yaşayan diller olmak üzere .

Böyle bir sayı buldum 2.500-3.500 arası dil varmış garip enteresan .

Internette dil kütüphanesi varmıdir acaba nasil derler her dil ın bütün gramer bilgisi sözlük deyimleri ve o dili konuşan insanlar tarafından seslendirmeleri olan bir site olsa nasil olur du acaba dil wikipedi si gibi ama daha kapsamlı tüm Dünya dillerini içeren bir ansiklopedi bir ara unesco öyle bir çalışma başlatmış ti sonra ne oldu bilemiyorum hatta bi tane Sitesi bile vardı ama bir türlu bulamıyorum siteyi .Merak ettiğim dile gelince hindistanda konuşulan telugu dili.

Dünya üzerindeki dillerin sayısının farklılık göstermesi dil, lehçe ve şive kavramları üzerinde tam bir fikir birliğine varılamamış olmasından kaynaklanıyor. Kimi uzmanlar lehçe ve şivenin farklı bir şey olduğunu belirterek dil sayısının az olduğunu söylüyor, kimi uzmanlar ise lehçe ve şivelerin de dil sayılması gerektiğini söyleyerek dünya üzerindeki dil sayısının çok daha fazla olduğunu belirtiyor.

Ayrıca Psikolinguistik Kuram'a göre insan doğduğunda bütün dilleri öğrenme kapasitesine sahip, içinde yaşadığı toplumun dilini ediniyor. Bu açıdan baktığımızda ana dilimiz olarak hangi dili öğrendiysek diğer dillerin öğrenilme zorluğu da ona göre değişir diye düşünüyorum. Biz Türkçeyi ana dilimiz olarak öğrendiğimiz için aynı dil ailesindeki dilleri öğrenmemiz daha kolay (Altay Dil Ailesi --> Japonca, Korece...)

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
Dünya üzerindeki dillerin sayısının farklılık göstermesi dil, lehçe ve şive kavramları üzerinde tam bir fikir birliğine varılamamış olmasından kaynaklanıyor. Kimi uzmanlar lehçe ve şivenin farklı bir şey olduğunu belirterek dil sayısının az olduğunu söylüyor, kimi uzmanlar ise lehçe ve şivelerin de dil sayılması gerektiğini söyleyerek dünya üzerindeki dil sayısının çok daha fazla olduğunu belirtiyor.

Ayrıca Psikolinguistik Kuram'a göre insan doğduğunda bütün dilleri öğrenme kapasitesine sahip, içinde yaşadığı toplumun dilini ediniyor. Bu açıdan baktığımızda ana dilimiz olarak hangi dili öğrendiysek diğer dillerin öğrenilme zorluğu da ona göre değişir diye düşünüyorum. Biz Türkçeyi ana dilimiz olarak öğrendiğimiz için aynı dil ailesindeki dilleri öğrenmemiz daha kolay (Altay Dil Ailesi --> Japonca, Korece...)

Buna katılıyorum hocam. Neden mi?? japon, kore, çin filmlerini/dizilerini Türçe altyazılı izlediğimde ingilizce filmlere/dizilere oranla daha çok kelime kaptım :)

En zor çince,en kolay ingilizce bence.

Neye göre kıstas yapıyorsunuz hocam. Konuşmaya göre mi gramere göre mi yoksa alfabeye göre mi??

PetyrBaelish

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Buna katılıyorum hocam. Neden mi?? japon, kore, çin filmlerini/dizilerini Türçe altyazılı izlediğimde ingilizce filmlere/dizilere oranla daha çok kelime kaptım :)

Neye göre kıstas yapıyorsunuz hocam. Konuşmaya göre mi gramere göre mi yoksa alfabeye göre mi??

İngilizce kolay öğreniliyor,ingilizce kursuna vs. gitmeden ingilizce konuşmaları anlıyorum ama tam yazamıyorum,ingilizce biraz ezber işi.

Altyazılı film ve dizi izlemek bile yetiyor az buçuk çalışıncada...Örnek Amerika'ya taşınmak,aralarında bir süre kalınca öğreniyorsunuz.

fatih09

Asistan
Reaksiyon puanı
1
arkadaşlar garip gelebilir ama en zor dil türkce gramer vs gibi en geniş en geniş anlamlı olarak türkcey miş.

Mg.

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
Hocalardan biri Latince demişti malum kullanılmıyor ve çözmesi zormuş galiba.. Bana göre alfabesi farklı olanlar ve bir dili öğrenmek için başka bir dile ihtiyaç duyan diller olabilir.
Türkçe'mizin de zor olduğunu söylerler :) söylemelerine gerek yok biz bile tam öğrenemedik (tam anlamıyla) :)

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Çincede alfabe olmadığını bölgeden bölgeye kelimelerin değiştiğini düşünürsek en zoru budur.

$ervante$

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Arapça' da zordur gırtlaktan konuşulduğu için

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bence ilk çince yer alır sonra arapça ondan sonra felmekçe ondan sonra tayca en kolayı ingilizcee