Salih Memecandan Karikaturler

Bu konuyu okuyanlar

hakanarin

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ahhh Ahhh. Bu ülkede mizah yıllarca iktidarı eleştirmekle yol aldı. Ancak farkındamısınız artık etrafımızda ciddi iktidar eleştirisi yapabilecek komedyenler kalmadı. Çünkü eleştirebilecek konu ve konu edilebilecek insan kalmadı. Bu insanlar ekmeklerinden oluncada günlük komedilere döndüler.

Karikatirüstlük zor iştir. Tek bir resimle bütün anlatmak istediğini anlatırsın. Ama bunu öyle bir anlatırsınki bir yazarın uzun bir yazıda yaptığını sen tek bir resimde yaparsın. Tabi bunun kalitesinide insanların bu resme hak verip yüzlerinde oluşan tebessümde görürsünüz.

Kimse kusura bakmasın ama başbakanımızı kedi gibi çizenlerin resmine kimse tebessüm etmedi. Acaba bu noktada karikatirüst olmaktan çıktıklarının farkına varamadılar mı?

Ben işini doğru ve iyi yapan insana her zaman saygı duyarım. Bu ülkedeki birçok sanatçıyı izler ve dinlerim. Hatta bu kişilerin benim siyasi düşüncemle aynı düşüncede olmadıklarını kesin olarak bilmeme rağmen. İlginç olan bu durumun tam tersinin hiç olmaması. İnsanların yeri gelince demokrasi dışı tutumları bile kendi istedikleri sonucu doğuruyor diye desteklemesi.

Bu ülkede bir insana o kadar çok saygı duyuyorum ki. Allah Rahmet Etsin sevgili Barış Manço'nun bir siyaset deneyimi vardı. Bir partiden sanırım milletvekili olacaktı. Hangi parti olduğu önemli değil. Sonuçta Barış Manço şunu farketmişti. İnsanlar onun insancıl ve sanatçı yönlerini seviyorlardı. Bir siyasi partiyi seçtiği an hemen öteki oluvermişti Barış Manço. Sonuç olarak bu ne onu dinleyenlerin hiç hoşuna gitmemişti. Oda bunu farketti ki(Bu arada bu nedenler ile bir rahatsızlık dahi geçirdi) siyaset yapmaktan vazgeçti. Aslında en doğrusunuda yapmıştı. Bir daha onun gibi davranabilenini göremedim.

Her neyse işte. Nasıl olsa "Bedava yaşıyoruz bedava. Hava bedava. Su bedava." İnsanları karalamak bedava.

UgurABA

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
memo_1975 dedi ki:
sabahı tayibin yandaşları alınca bu adamda değişti

Kesinlikle çok haklısın zamanındaki karikatürlerinide biliyoruz para nerden geliyo oraya yöneliyo ..... sölemiycem banlanırım:D

AYT@C

Doçent
Reaksiyon puanı
0
respectndpeace dedi ki:
memo_1975 dedi ki:

Kesinlikle çok haklısın zamanındaki karikatürlerinide biliyoruz para nerden geliyo oraya yöneliyo ..... sölemiycem banlanırım:D

hep kuru iftira atiyorsunız .!
arkadaslar adamın değişmediğini ispatladı ama hala siz değiştiğine dair tek bir karikatür veremediniz. dedikleriniz sadce bir söylemden ibaret. !

gokhankayaci

Doçent
Reaksiyon puanı
1
yoo bir arkadaşımız ne demiş.. akp yandaşları sabah gazetesini almadan önce iktidardakileri eleştirirdi, şimdide iktidara karşı düşünenleri. Salih adamın karikatür tarzı kendi düşüncelerini siyasete döküyordu karikatürize kimsede önemsemiyordu herkesin kullandığı bir yol diye. Ama bu seder nedense akp yi eleştirmiyor.. Bunu nasıl oluyorda görmüyorsunuz mantık sır erdiremiyorum.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
memo_1975 dedi ki:

İşinize gelmedi mi? E, şimdiye kadar bütün medya sizin yandaşınızdı, biraz da medya yanar döner olsun..

Bence çok anlamlı muhteşem karikatürler. Gerçek daha iyi anlatılamazdı. Yargının taraf olması demek, ülkenin yıkıma doğru gitmesi demek. Gidiyor da yavaş yavaş.

bulmeh

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Elmacik dedi ki:
memo_1975 dedi ki:

İşinize gelmedi mi? E, şimdiye kadar bütün medya sizin yandaşınızdı, biraz da medya yanar döner olsun..

Bence çok anlamlı muhteşem karikatürler. Gerçek daha iyi anlatılamazdı. Yargının taraf olması demek, ülkenin yıkıma doğru gitmesi demek. Gidiyor da yavaş yavaş.
Aynen katılıyorum. Terazinin dengesi bozulursa, ister istemez diğer dengeler de bozulur.

UgurABA

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Elmacik dedi ki:
memo_1975 dedi ki:

Biz herşeyin tarafsız olması gibi medyanında tarafsız olmasını düşünüyoruz.Söylediğin söz çok kötü medyanın yanar döner olması ne demek böyle bişeyi kabul edemeyiz.Neden görmek istemiyorsunuz sabah satılmadan önce erdoğanı şekilden şekile sokan bu karikatürist şimdi paranın yönü değişince kalemini değiştirdi yanar döner olsun ne demek allah akıl fikir versin !

kimseciq

Asistan
Reaksiyon puanı
0
respectndpeace dedi ki:
....
Neden görmek istemiyorsunuz sabah satılmadan önce erdoğanı şekilden şekile sokan bu karikatürist şimdi paranın yönü değişince kalemini değiştirdi yanar döner olsun ne demek allah akıl fikir versin !
Arkadasim Sabah gazetesinin arsivleri ortada. Lutfen oradan Erdogan'i sekilden sekile soktuguna dair bir karikatur bulabilir misin? Delillerle konusalim

Ben gittim 28 Subat 1997 gunlerindeki arsivlerden Salih Memecan'in o gunlerde bile dik durdugunu gosteren karikaturleri bulup ekledim onceki sayfalarda

Lutfen siz de aleyhte birsey demeden once delil gosterin

annttiigs

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24
kimseciq dedi ki:
annttiigs dedi ki:
kalemini satan zavallı bir kişilik öyle ki artık karakterine verdiği tayyeep'i bile kullanmıyor ama ne bekliyoruz biz adamın karısı akp vekili
yazıklar olsun özgür basınmış basın basın biz de yedik..
Satilikmis, bu konunun onceki sayfalarina bakin, adamin 28 Subat'ta yaptigi karikaturler de ortada. Adamda zerre kadar sapma yok. Nasil satilik oluyormus. Sizin gorusunuzden olmayan herkes satilik mi

Yazik cok yazik.
tayyeep karakterini de babam yarattı zaten. nerde en son ne zaman tayyeep çizdi ?
bunlar lodosa göre yön değiştiren adamlar. savunmaya bile değmez.

UgurABA

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
kimseciq dedi ki:
respectndpeace dedi ki:
....
Neden görmek istemiyorsunuz sabah satılmadan önce erdoğanı şekilden şekile sokan bu karikatürist şimdi paranın yönü değişince kalemini değiştirdi yanar döner olsun ne demek allah akıl fikir versin !
Arkadasim Sabah gazetesinin arsivleri ortada. Lutfen oradan Erdogan'i sekilden sekile soktuguna dair bir karikatur bulabilir misin? Delillerle konusalim

Ben gittim 28 Subat 1997 gunlerindeki arsivlerden Salih Memecan'in o gunlerde bile dik durdugunu gosteren karikaturleri bulup ekledim onceki sayfalarda

Lutfen siz de aleyhte birsey demeden once delil gosterin

AKP'DEN ADAY OLAN NURSUNA HANIM, EŞİ SALİH MEMECAN'DAN OY ALABİLECEK Mİ?
AKP’nin İstanbul’dan parlamentoya taşımayı düşündüğü isimlerden biri de Nursuna Memecan. Erdoğan’ın yer aldığı listede birinci bölge ve 6. sıradan aday gösterilen Nursuna Memecan, Ankara hazırlığına şimdiden başladı.

tayyip%20erdogan-Nursuna%20Memecan.jpg

Memecan, “İşleri yoluna koydum, tatillerimi yaptım, para kazandım, çocuklarımı da büyüttüm şimdi sıra siyasette” diyor.

20 yıldır bir ayağı ABD’de olan ve 9 yıldır da orada yaşayan Memecan, AKP’yi kurulduğundan beri çok yakından tanıdığını söyledi. Memecan, siyasetteki bu ilk deneyimini, “Bu siyasette ilk. Ancak, ben kendimi siyasete girmiş olarak düşünmüyorum. 20 senedir medyada olduğum için siyasetle medya hep iç içeydi. Yeni bir şeye atılmışım gibi gelmiyor” diye konuştu.

Siyasete atılmasını yeni bir işe girmeye, AKP’yi de bir şirkete benzeten Memecan, “Ben politikadan ziyade bir işe giriyormuşum gibi düşünüyorum. Ben partiyi bir şirket gibi gördüğüm için, yenilikte her zaman bir fayda vardır. Aman girdim ne iyi diye söylemiyorum. Ben yapacaklarımı milletvekili olmadan da yapabilirim ama olduğumda daha etkili yapabilirim” dedi.

Karikatürist Salih Memecan’ın kendisine oy verip vermeyeceği konusunda pek emin görünmeyen Nursuna Memecan, “Bu konuyu konuşmadık, ona hiç sormadım” diyor. Ancak çocuklar için “Onlar verirler, vereceklerdir, vermeliler yani” diyerek daha “emin” ifadeler kullandı.

TÜRBAN TRAFİĞE BENZİYOR

Türkiye’de bir türban sorunu olmadığına inandığını belirten Memecan durumu, trafik tartışmalarına benzetti.

Boğaziçi Üniversitesi ve Philadelphia’daki Temple üniversitelerinde Endüstri Mühendisliği ve İşletme eğitimleri gören Memecan, Beyaz Saray’da, ABD’de iş çevrelerindeki ilişkilerinin AKP’ye fayda getireceğini düşünüyor.

ALKOL KULLANMAM ÇÜNKÜ KALORİSİ YÜKSEK

Çok nadiren alkol aldığını belirten Nursuna Memecan, “Partililerinizin ve liderinizin de yer aldığı bir resepsiyonda içer misiniz?” sorusuna, “Hayır içmem ama partinin bu konuda bir tavrı olduğundan dolayı değil. Kalorisi nedeniyle” yanıtını verdi.

Hayvanseverlerden büyük tepki

Bİr röportajında sokak hayvanları için “illet” kelimesini kullanan Nursan Memecan’a tepki yağdı. İnternette çok sayıda grubu bulunan hayvan örgütleri harekete geçti. Doğa ve Çevreyi Koruma Vakfı (DOĞÇEV) ile Hayvanları Koruma Derneği’nin (HAYKOD) protestolarını sanal alemde sürdüreceklerini açıkladılar.

Teklif Erdoğan’dan geldi

MEMECAN adaylık teklifinin önce Abdullah Gül’den geldiğini daha sonra da Erdoğan’ın kendisini arayıp, “Sizi de aramızda görmek istiyoruz. Aramıza katılın, beraber çalışalım” dediğini aktardı. Memecan şöyle dedi: “AKP’nin üst düzey yöneticileri benim çok iyi arkadaşlarım. Sadece politik konularda değil, bireysel konularda da birbirimizi tanıyacak çok fırsatımız oldu. Erdoğan ile de eskiye dayanan tanışıklığımız ve belli bir dostluğumuz var. Tayyip Bey telefon etti. Seçilebilir bir sıradan aday gösterilmem Tayyip Bey’in beni çok istediğini gösterir.”

HAYKOD İkinci Başkanı Gamze Erkök, Memecan’a en güzel cevabın sandıkta verileceğine inandığını belirterek şöyle dedi: “Nursuna Hanım’ın vicdana ve mantığa sığmayacak acımasız felsefesini seçilebilme propagandası haline dönüştürmesine en güzel cevabın sandık başında verileceğine inanıyorum.”

(AKŞAM)

Kaynak

Eğer önceden yaptığı tayyeap karikatürlerini istiyorsan onlarıda ekleyebiliriz.Adamın eşi tayyeap'ın partisinde sence hala tayyeap karikatürünü çizermi? DAHA FAZLA DELİL İSTİYOSAN KONU PATLIYCAK KADAR DELİL'DE KOYARIM!

kimseciq

Asistan
Reaksiyon puanı
0
respectndpeace dedi ki:
...........
Eğer önceden yaptığı tayyeap karikatürlerini istiyorsan onlarıda ekleyebiliriz.Adamın eşi tayyeap'ın partisinde sence hala tayyeap karikatürünü çizermi? DAHA FAZLA DELİL İSTİYOSAN KONU PATLIYCAK KADAR DELİL'DE KOYARIM!
Oncelikle uzun roportaj icin tesekkurler, Nursuna Memecan'i da tanimis olduk. Amma karisinin Akpartili olmasi benim icin cok birsey ifade etmiyor. Cunku eskiden Akparti dusmani olduklarina dair bir delil yok, yani degistiklerine dai birsey yok. Adamlar 28 Subatta bile dimdik durmuslar...

Tartismanin cok da uzamasini istemiyorum, bu konuyu acarken ki amacim karikaturleri paylasmakti, insanlarin da yeni karikaturlerle zenginlestirmesiydi, bu konuyu bu minvalde daha fazla uzatmayacagim cunku Salih Memecan'in onceden cizdigi elestirel bir karikatur goremedim hala , yani degistigine dair bir delil yok hala bekliyorum bir karikatur

Son olarak Salih Memecan'n Akpartili olmasi beni ilgilendirmiyor demek ki o da oy veren 2 kisiden birisi. Her gazete cizeri akparti dusmani olmak mi zorunda varsin bir tanesi de yandasi olsun ne yazar

Bu arada bugunku karikaturunu de ekleyeyim

B0FC76178D8B604C824D582Fo.gif

Cem

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Salih ustanın ellerine sağlık. Eskiden beri çizgisi değişmedi. Ama şimdi farklı olan çizginin ucunun birilerine fena şekilde değmesi... adam gibi adam, aynı zamanda iyi bir aile babası. tabi sadece limon ile zeytin'i çizseydi o zaman süper adam olurdu değil mi. ayrıca yapılan doğru hareketlerde iyi, yanlışlarda kötü de çizebilir istediği kişiyi adam. eşi akpli olunca adam tü kaka öyle mi? altta birisi yazmış sağolsun, uğraşanların derdi çizimler değil, "öyle popüler ve sevilen ve başarılı bir adam nasıl olurda AKPli olur? çekemeyiz biz bunu, biz kaç kişiyiz he sen bilionmu Salih!" bakış açısı...
geçmiş olsun geçmiş... işte birilerini çizmek böyle birşey...

UgurABA

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
kimseciq dedi ki:
respectndpeace dedi ki:
...........
Oncelikle uzun roportaj icin tesekkurler, Nursuna Memecan'i da tanimis olduk. Amma karisinin Akpartili olmasi benim icin cok birsey ifade etmiyor. Cunku eskiden Akparti dusmani olduklarina dair bir delil yok, yani degistiklerine dai birsey yok. Adamlar 28 Subatta bile dimdik durmuslar...

Tartismanin cok da uzamasini istemiyorum, bu konuyu acarken ki amacim karikaturleri paylasmakti, insanlarin da yeni karikaturlerle zenginlestirmesiydi, bu konuyu bu minvalde daha fazla uzatmayacagim cunku Salih Memecan'in onceden cizdigi elestirel bir karikatur goremedim hala , yani degistigine dair bir delil yok hala bekliyorum bir karikatur

Son olarak Salih Memecan'n Akpartili olmasi beni ilgilendirmiyor demek ki o da oy veren 2 kisiden birisi. Her gazete cizeri akparti dusmani olmak mi zorunda varsin bir tanesi de yandasi olsun ne yazar

Bu arada bugunku karikaturunu de ekleyeyim

B0FC76178D8B604C824D582Fo.gif

Salih Memecan bu karikatürü ile başbakanı kızdırdı!
Salih Memecan. Limon’u, Zeytin’i ile çocuklarının gönlüne taht kurmuş ünlü karikatürist. Sabah Gazetesi’ndeki Bizim City’nin sahibi. Memecan'ın bir karikatürü ile başbakanı kızdırdığı söyleniyor! İşte o karikatür.

salih_karikatur.jpg

Gazeteport Yazarı Sevilay Yükselir'in yazısı

Salih Memecan. Limon’u, Zeytin’i ile çocuklarının gönlüne taht kurmuş ünlü karikatürist. Sabah Gazetesi’ndeki Bizim City’nin sahibi. AKP iktidarı ile birlikte çizgileri yavaş yavaş değişen Memecan’ın muhalif çizgilerini unutur olmuştuk. Uzun zamandan beri sadece TSK’yı, türban karşıtlarını, Cumhuriyetçileri, muhalif partileri, terörü ve güncel olayları eleştiren Memecan, geçtiğimiz Cuma bu AKP politikaları yanlısı tarzından vazgeçerek bize bir sürpriz yaptı. Ve Erdoğan’ı, yüzde 20’lik elektrik zammından dolayı eleştiren bir karikatür çizdi Sabah’ın birinci sayfasında. Ondan sonra da kıyamet koptu.

Aslına bakarsanız, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bir numaralı adamı görüntüsünde olan Memecan’ın Başbakan’ı sert çizgilerle eleştiren bu karikatürünün verdiği mesaj çok önemli. Memecan, şunu demek istiyor adeta: “Türban, anayasa terör etkilemez ama vatandaşa yüzde 20’lik bir elektrik zammı sizi çok kötü çarpar!”

Karikatürü medya pek fark etmedi ama Başbakan Erdoğan’ın gözünden kaçmadı. Aldığım duyuma göre Erdoğan, kurmayları aracılığı ile Sabah Gazetesi’nin yetkililerine haber salmış. Ve “Ayıp oluyor ama! Bunun altında acaba bir kasıt mı var?” diyerek, Memecan’ın bu karikatürü, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e hoş görünmek için çizdiğini ima etmiş...
Sabah’ın üst düzey yetkilisi de Memecan’a ulaşarak Başbakan’ın üzüntülerini açık bir şekilde dile getirmiş. Memecan ise, “Tayyip Bey kızmış ama ben bunu sadece ‘espri olsun’ diye yaptım. Bunu Abdullah Bey’in çizmemi istediği doğru değil. Benim de Tayip Bey’le hiçbir derdim yok!” yanıtını vermiş.

Başbakan Erdoğan’ın damadının CEO’su olduğu Çalık Grubu’nun sahipliğinde bir gazetede Başbakan’a ne kadar muhalefet yapılabilir bilemiyorum ama size şimdiden söyleyebilirim ki, Salih Memecan, Gül’le olan yakınlığı nedeniyle daha şimdiden kara listeye girmiş durumda. Görünen o ki, Memecan, Sabah’ta krallar gibi oturduğu koltukta bundan böyle pek rahat hareket edemeyecek. Yani gölge yayın yönetmenliği tarihe karışmış durumda. Tabi bu durum sadece Memecan’ı bağlamıyor. Ne yazık ki, Memecan ve Gül arasındaki yakın dostluğu kullanarak koltuğunu koruma hesabı yapan birçok Sabah çalışanını da zor günler bekliyor.
Bu arada yazımın sonuna geldiğim dakikalarda aldığım bir haberi de size aktarayım. Memecan, şu dakikalarda Amerika’ya uçuyor. Niye olduğunu tahmin ediyorsunuzdur sanırım. Elbette ki kankası olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü Amerika’da yalnız bırakmamak için. Ne şanslı adam ama değil mi? Vazgeçtim oğluma, “Doktor ya da diplomat ol” demekten. Bundan böyle, “Çiz oğlum çiz! Salih Amcan gibi karikatürist ol!” diyeceğim…

Kaynak

-----------------

erdogantablo.jpg

-----------------

Tayyeap başbakanınız ne diyor göz var görmüyor kulak var duymuyor dil var doğruları söyleyemiyor eğer bu kadar şeye rağmen anlayamıyorsanız tayyeapin gerçek yüzünü ne diyim ben sana ?

Cem

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
respectndpeace dedi ki:
kimseciq dedi ki:
respectndpeace dedi ki:
...........

Salih Memecan bu karikatürü ile başbakanı kızdırdı!

Yani insan kendi kendine nasıl ters bir kanıt getirir dersi olsa heralde bu mesajı örnek gösterirdi. Hani değiştiğinin örneği?
piyasada tonla laik veya sol veya ulusalcı mizah dergisi var, bir tane akpli olunca bu kadar korkmak ancak bay kal ve kaç kişiyiz zihniyetinin doldurduğu kafalara yakışır.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
yeri gelmişken
------------------------------------------------------
Başbakan’ın karikatür tepkisi

Başbakan Erdoğan’ın kendisi hakkında çizilen karikatürlere neden bu kadar tepki gösterdiğini merak ederdim. ‘Bu kadar tepki göstermese, o karikatürler belki bu kadar gündeme glmeyecek’ diye düşünürdüm.

1970’li yıllarda 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel hakkında çizilen karikatürlerin eleştiri boyutunu çok aştığını anacak buna rağmen Demirel’in karikatürlere gülüp geçtiğini hatırlar, Erdoğan’ın tepkisinin gereğinden fazla olduğunu düşünürdüm.

Başbakan’ın bu tür karikatürlere neden bu kadar tepki gösterdiğini, neden dava üstüne dava açtığını bu gün anladım.

Muhabir’de “Bir emekli albaydan Başbakan Erdoğan’a darbe ihbar mektubu” başlıklı haberi okuyunca, kafamdaki soru işaretleri birdenbire dağılıverdi.

Meğerse, 2003-2004 yıllarında bazı generaller, birtakım çetevari organizasyonlarla birlikte, Başbakan Erdoğan’a yönelik bir ‘psikolojik harekât’ uyguluyorlarmış da, bu tür karikatürler de o ‘psikolojik harekât’ın bir parçasıymış.

Bunu da, önceleri bu organizasyonun içinde yer alıp daha sonra ayrılan bir emekli albay, Başbakan Erdoğan’a yazdığı bir ihbar mektubunda açıkça dile getirmiş.

“Sarıkız” kod adlı darbe hazırlıklarını Başbakan’a ihbar eden o emekli albay, mektubunda bu konu hakkında şu bilgiyi vermiş:

“Bununla ilgili, mesela, Yıldırım Akbulut, halkın gözünde küçük düşürülerek güvenilirliğini yitirdiyse, bugün de aynı senaryo benzer şekilde işlenmekte; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın oldukça masum gözüken karikatürlerle toplum önündeki imajı zedelenmeye çalışılmaktadır. Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası atamaları hakkında 19 Mart 2006 tarihinde yaptığı, ‘Bir zamanlar zenci, beyaz ayrımı yapanlar lanetle anılıyorsa, onlar da (başörtüsü ile ilgili) tarih önünde lanetle anılacak.’ açıklamasına binaen, 23 Mart 2006 tarihli Tempo Dergisi’nin kapağına konu olan Türkiye’nin Zencileri başlıklı resim bu hususta yapılan çalışmalardan birisidir.”

Başbakan Erdoğan’ın, kendisi hakkında çizilen bazı karikatürlere neden bu kadar tepki gösterdiği, neden dava üstüne dava açtığı; buna karşılık, bazı medya kuruluşlarının, neden adı geçen karikatüristleri Başbakan’a karşı koruyup kollayan yayınlar yaptığı ve hatta bu yayınları kimi zaman neden bir kampanya havasında sürdürdükleri şimdi anlaşıldı…

Demek ki, karikatür deyip geçmemek lâzımmış. Bazı karikatürler bazen birer ‘darbe silahı’ olarak bile kullanılabiliyormuş demek ki…

kimseciq

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Tek kelimeyle super karikaturler

E2EE61DC7CEFA446AD3C0359o.gif

D5C8E7A68D63B9419AD815C2o.gif

erdempolat

Asistan
Reaksiyon puanı
2
BaRY dedi ki:
RadoN dedi ki:
AKP yanlısı bi karikatürist.. diğer mizah dergilerinde (uykusuz-penguende) eleştirilmişti..
Sen hergece yanyana uyuduğun bir kişinin mensubu olduğu partiye eleştirel bir karikatür yapabilirmisin.

Ya bence güzel birşey, ben de çok mizah dergisi okurum özellikle Penguen ve Uykusuz. Ne yalan söyleyeyim bu dergiler benim görüşüme yakın oldukları için bana daha çok hitap ediyorlar. Şimdi Leman'da çıkan RTE ile ilgili bir karikatüre dava açılacağına ya da karşılık olarak sözle kavga edileceğine RTE ile aynı görüşten bir karikatürün çizerek cevap vermesi bence harikulade birşey. Eğer böyle olursa ben giderim o karikatüristi de zevkle okurum. Bence doğru olan bu, bilmem katılır mısınız bana? Yani demek istediğim dünya benim görüşümden ibaret değil.

kimseciq

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Salih Memecan'in Nuriye Akman'la roportaji cikti. Mutlaka okuyun

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=705182

Darbecilerin yanında olmayı muhalefet sayanlara yuh olsun

Allah Allah dedim kendi kendime. Başbakan'ın kızları başlarını açtı da benim mi haberim olmadı? Baktım haberde, Salih'in AK Parti milletvekili olan eşinden dolayı birtakım işler aldığını da söylüyorlar. "Ne oluyor Salih?" dedim, "anlat bakalım şu işin aslını." Neler söylediğini, kategorize edilmekten nasıl mustarip olduğunu okuyacaksınız. Memecan'ı çok zeki, çok sevimli, içinde adalet terazisi olan şahane biri olarak gördüğümü söylemek zorundayım. Karısının AK Parti milletvekili olmasından bana ne? Onun çizgileri günümün güzel geçmesini sağlıyor. Bu da böyle biline.

Tayyip Bey'in kızlarını niye türbanlı çizdin sen abi? Ayıp ettin valla!

Tahmin ediyorum anlamadılar onu. Tayyip Bey'e hediye veren çocukların ikisi kız, biri erkek. Ben bir tek Bilal'i biliyordum. Meğer iki oğlu varmış. İki kız bir oğlan, babalarına Babalar Günü hediyesi olarak parti veriyorlar. Hani eskisi kapanırsa yerine yenisini koyabilsin diye. Kız çocuklarını da haliyle kendi kızları gibi örtülü çizdim. Fakat birkaç arkadaşım, "Kızları çok küçük çizmişsin. Onun için çocuk zannediliyor." dedi. Karikatürde çocuğu küçük, babayı büyük çizersin. Ona bakarsan Tayyip Bey'i de kovboy gibi çizmişim. Kulaklarını, burnunu filan büyük çizmişim. Karikatür bu. Olur böyle şeyler.

Vatan Gazetesi ne yapmak istedi bu haberle?

Onlar beni kategorize etmek derdinde. "Salih Memecan'ın karısı AK Parti'den milletvekili oldu. Onun için mecburen Salih de kızları türbanlı çizmeye başladı" filan demek istiyorlar herhalde. Ama aynı karikatürün öbür karelerindeki kız çocuklarını türbansız çizmişim. Üstelik sarışınlar da.

AKP iktidarı ile birlikte çizgilerindeki muhalif tavrı değiştirdin mi sen?

Çizgilerimdeki tavır benim doğal gelişimim içinde gelişmiştir. Ben hep aynı doğrultuda çizip duruyorum. Benim muhafazakâr bir geçmişim yok. Beni eleştirenlerle aynı ortamlarda bulunmama, aynı okullara gitmemize rağmen benim farklı düşünmemi sağlayan şey Amerika'da geçirdiğim zamanlar olsa gerek, Amerikan toplumunun geçirdiği özgürlükler, insan hakları tecrübelerini daha iyi kavramış olmam olabilir.

Peki ya AK Parti yakınlığın nedeniyle aldığın iddia edilen işler? THY'ye birtakım afişler yaptın mesela.

THY'ye yaptığım afişler için 30 bin dolar aldığımı yazmışlar. Ben tanesine bin beş yüz dolardan dokuz tanesine toplam 13 bin 500 dolar aldım. Meclis'e yaptığım işe gelince Meclis'ten arayıp "23 Nisan'da dağıtılmak üzere çocuklara cumhuriyeti, 23 Nisan'ı, Meclis'i anlatan bir kitap projemiz var. Siz yapar mısınız, ama para vermeyeceğiz." dediler.

Nursuna milletvekili miydi o zaman?

Hayır hayır. Üç sene önce filan oldu. THY işi de Nursuna milletvekili olmadan başladı, sonra devam etti. Benim bütün bu işleri eşimden dolayı aldığımı söylemek benim yıllarca yaptığım karikatüristliğime hakaret olur valla. Yıllarca Dünya Ekonomik Forumu beni Davos'a çağırdı. Orada dünya liderlerine karikatürlerle sunumlar yaptım... O zaman da karım milletvekili değildi. Yani Amerika'ya çağırdılar. Amerika Radyo Televizyon Müzesi'nde konuşma yaptırdılar. O zaman da karım milletvekili değildi. Belki de iyi karikatür çiziyor olabilirim. Sebebi budur belki de!

Meclis'ten ne kadar para aldın?

Meclis'ten para vermediler. Ben onlara incecik bir çocuk kitabı hazırladım. Limon Zeytin çizimleri vardı içinde. Benim kitaplarım 23 Nisan nedeniyle Meclis'i gezmeye giden çocuklara dağıtılacaktı. Tabii onlar işe para harcamışlardır. Bastırdılar, renk ayrımı yapıldı. Matbaada kâğıt parası, vs. Ama onları ben bilmiyorum. Bir de "Meclis'in örtülü ödeneğinden ödendi" diyorlar gazetenin haberinde. Meclis'in örtülü ödeneği yok.

Okullar?

Yazlıktaydım. Hüseyin Çelik aradı. "Şiddete karşı bir kampanya yapıyoruz. Çocuklara okul kitapları için kaplama kağıdı dağıtacağız. Üstünde de şiddete karşı karikatürler olsa, hani mesaj vermek istiyoruz. Sen çizer misin?" dedi. Ben de "Çizerim" dedim. "Ama para yok" dedi. Ben de eski çizdiklerimden şiddetle ilgili olanları seçtim. Aralarına yenilerini de koydum. Onları bastırıp dağıttılar.

Beni kategorize etmek istiyorlar dedin. Neden yapsınlar böyle bir şeyi?

Galiba onlar gibi düşünmüyorum diye. Demeye getiriyorlar ki "normalde benim böyle abuk sabuk bir dünya görüşümün olmaması lazım. Bunu herhalde para karşılığı, menfaat karşılığı yapıyorumdur." Ama bunun böyle olmadığını biliyorlar. Çünkü bunlar benimle çalışmış insanlar. Çalışmanın ötesinde sıkı arkadaşlık yaptık. Ne yapıp ne yapamayacağımı bilirler. Asıl yapmak istedikleri benim üzerimden karımı veya karımın partisindeki diğer liderleri vurmak herhalde.

Devami icin http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=705182

kimseciq

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Salih Memecan'in 22 Agustos 2008 Cuma gunku karikaturu

Tayyip yeni ampullerle yola devam ediyor

F34E1F746943824B89AE0471o.gif

Kaynak