Beko D9420 NMK buzdolabı (içinden sesler geliyor)

Bu konuyu okuyanlar

Whisper1907

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
Merhaba Arkadaşlar,

Yaklaşık 5,5 yıldır kullandığım Beko D9420 NMK buzdolabının içinden 1 ay kadar bir süredir belli aralıklarla tıkır tıkır sesler geliyor. Gün içinde kendiliğinden kesilip tekrar tekrar başlıyor. Son günlerde iyice sıklaştı. Nette konuyla ilgili pek birşey bulamadım. Belki başına gelen, bir fikri olanınız vardır. Servis istemeden önce bir sormuş olayım dedim.

Karargaht

Müdavim
Reaksiyon puanı
112
O sesler bildiğim kadarıyla buzlanma ile alakalı bi durum. Isıyı ayarlama düğmeleri varsa sıcaklığı arttırmanı öneririm. Yazın azaltılır, kışa doğru arttırılır. Bi dene istersen.

burns206

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
motor unitesi eskimeye baslamistir :p yada fare filan vardir icinde :p
buzdolaplari da otomobiller gibi gurultuleri artar eskidikce :p

Whisper1907

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
O sesler bildiğim kadarıyla buzlanma ile alakalı bi durum. Isıyı ayarlama düğmeleri varsa sıcaklığı arttırmanı öneririm. Yazın azaltılır, kışa doğru arttırılır. Bi dene istersen.

Teşekkür ederim. Akşam bir kurcalayayım.

angel75

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
18
[MENTION=70615]erjan[/MENTION]; öncelikle geçmiş olsun..

nofrostlarda bulunan evaporatör zamanla buzlanır. rezitans' ın ısısı ile bu buzlar ısıtılır ve eritilir.. eriyen buzlar buzdolabının altındaki haznede toplanır. buz ısınırken çatlayan sesi duyuyorsun. malesef bunun çözümü yok.. ama sen yine de garantisi geçmediyse servis çağır..

blauzahn

Asistan
Reaksiyon puanı
1
[MENTION=70615]erjan[/MENTION] Buzdolabının arkasında kompresör bölümünün bulunduğu yeri açın ve pervane vb. tozlanmış yerleri temizleyin derim. Ben de yaklaşık 1-2 ay önce böyle bir işlem yaptım sessislik durumu süper oldu. Fakat benim ses arka bölümden geliyordu.
[MENTION=158637]angel75[/MENTION] ilk defa çatlayan buz sesi diye bir şey duydum :) aynı sistem bizim buzdolabında da var fakat hiç böyle bir ses duymadım...

Bu arada suyun toplanıp buharlaştığı hazneyi de mutlaka sabunlu su ile temizleyin..

angel75

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
18
[MENTION=31126]blauzahn[/MENTION]; çatlayan buz sesini ilk kez mi duydun? su bardağını sıcak su ile doldur ve içine buz at.. sesi duyacaksındır..

Whisper1907

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
hımm aslında arkasına bir el atmakta fayda var uzun zamandır kıpırdamadı içinden bir yaratık çıksa şaşırmam o derece :)
[MENTION=158637]angel75[/MENTION] bu durumda soğutma derecesini falan düşürmek etki eder mi o sesi azaltmak için?

blauzahn

Asistan
Reaksiyon puanı
1
@blauzahn; çatlayan buz sesini ilk kez mi duydun? su bardağını sıcak su ile doldur ve içine buz at.. sesi duyacaksındır..
@angel75 hocam çatlayan buz sesini biliyorum da buzdolabından geldiğini ilk defa duydum :) okuyunca yanlış yazdığımı anladım.