Pc'im açılılmıyor açılnca siyah ekranda kalıyor

Bu konuyu okuyanlar

dragonus

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Merhaba Arkadaşlar ...

bilgisayarım açma tuşuna basıyorum açılıyor ama siyah ekranda kalıyor hep nedendir ?

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Ekrana hiç mi yazı gelmiyor?

Çok nedeni olabilir, hiç bir bilgi vermeden kimse bunu çözemez.
En son ne yaptın da böyle oldu?

En basit olarak şunu dene;
PC nin fişi çek, 30sn kadar açma tuşuna basılı beklet ve bırak.
Sonra fişi tak ve PC yi açmayı dene.

muhahmtok

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ekrana hiç mi yazı gelmiyor?

Çok nedeni olabilir, hiç bir bilgi vermeden kimse bunu çözemez.
En son ne yaptın da böyle oldu?

En basit olarak şunu dene;
PC nin fişi çek, 30sn kadar açma tuşuna basılı beklet ve bırak.
Sonra fişi tak ve PC yi açmayı dene.

evet aynen bunu denediniz mi denedinizse dönüş yapın da mutlu olalım
:)

dragonus

Asistan
Reaksiyon puanı
0
hiç bir yazı çıkmıyor basıyorum siyah ekranda kalıyor monitörün ışığıda yanıp sönüyor sanki pc takılı degil gibi .

en son ekran kartını değiştrdim ve ramleri onlardanmı olmuştur ?

BLacK+

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
18
bu sorun ramler değilde,ekrandır.. ekran kartının güç kablosu takılımı? psuya bağlı olan ek güç kablosu gerekebilir. modeli nedir kartın? psu yeterli olmayabilirde çünkü

dragonus

Asistan
Reaksiyon puanı
0
atı radeon hd 4650 ekran kartı , çalışıyordu zaten bunu kullanıyordum temizlemek için çıkarttım
taktım

başka bir ekran kartım daha var onu takıyorum ondada aynı sorun oluyor ekran kartınımı oturtamıyorumki ,
sorun ramlerdedir diye ramlerin hepsini çıkartıp denedim gene hiç bir şey olmadı ramlerde bir sorun yok herhalde

BLacK+

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
18
yok pc açılırken öterdi ramlerle ilgili olsa siyah ekranda kalmazdı muhtemelen. belirttiğiniz şeyler ekran kartının güç kablosu takılmama , temazsızlık gibi şeyler. dediğiniz gib tam oturtamadınız sanırım. kendiniz fazla zorlamayın, bir serviste taktırın hiç olmazssa

m.Mypat

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ekrana görüntü gelmemesinin 2. sebebi RAM'lerdir.

Ekran kartınız ile bir problem bulamadıysanız, ramlerinize bakınız, yerlerini değiştiriniz.

Hatta çıkartıp eliniz yardımıyla alt bağlantı kısmını silip tekrar takınız, tam oturduğundan emin olunuz.

dragonus

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ramleri tamemen çıkarıp denesem sorun olurmu ? ekran kartını tam oturtuyorum galiba daha gitmiyor çünkü :p

dragonus

Asistan
Reaksiyon puanı
0
sorun ramlardenmiş ama bir sorun daha var ram hakkında
şimdi 2 yuva var , ram yuvası 1 yuvaya takınca çlışıo 2 .yuvaya tknca çalşmıyo pc nedendir ?

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
RAM bilgisayardaki en hasas parçadır.
Biraz abartı bir örnek olacak ama havadaki nemden parazit kapıp bozulacak cinste bir parçadır.

Ömrü hayatında ram görmemiş adam ramlerı sök tak, çıplak elle altlarını sil yuvasına üfle püfle derse en son olarak ramleri eline verdirir selametle der.

İnsanın üzerinde statik elektrik bulunabilir bu gayet normaldir. O elektrikten kurtulmadan ram lere el sürmek yüksek olasılıkla o ramlerin bozulmasına sebebiyet verir.

Tam olarak dediğinizi anlamadım.
2 yuva 1 ram mi var size?
2 yuva 2 ram mi var?

Birde bilgisayarınız ne kadar eski?

m.Mypat

Asistan
Reaksiyon puanı
0
sorun ramlardenmiş ama bir sorun daha var ram hakkında
şimdi 2 yuva var , ram yuvası 1 yuvaya takınca çlışıo 2 .yuvaya tknca çalşmıyo pc nedendir ?

1. yuvaya taktığınız çalışan ram, 2. yuvaya taktığınızda çalışmıyorsa ;

2 seçenek vardır :

- Slotunuz arızalanmış olabilir.
- Slotunuzun içine aşırı derecede toz birikmiş ise taktığınız ram iletişime geçmiyordur.
Bir fırça yardımıyla slotun içini temizleyip tekrar deneyin, yararı olabilir.

Biraz abartı bir örnek olacak ama havadaki nemden parazit kapıp bozulacak cinste bir parçadır.

Ömrü hayatında ram görmemiş adam ramlerı sök tak, çıplak elle altlarını sil yuvasına üfle püfle derse en son olarak ramleri eline verdirir selametle der.

İnsanın üzerinde statik elektrik bulunabilir bu gayet normaldir. O elektrikten kurtulmadan ram lere el sürmek yüksek olasılıkla o ramlerin bozulmasına sebebiyet verir.

2 yuva 2 ram mi var?

Yanlış bilgi vermemek lazım.

İnsanın üzerinde ne kadar statik elektrik olursa olsun, Ram e dokunduğu zaman ordaki statik elektriği de alır.

Bizzat bu işin içindeyim ve hatırlamıyorum hiçbir zaman ram'e dokunmak için gidip statik elektriğimi attığımı.

Ayrıca ram yuvasını temizlemek, sizin tabirinizle üflemek püflemek, tozların engellediği iletişimi azaltmanın bir yoludur.

Selametle.

dragonus

Asistan
Reaksiyon puanı
0

2 yuva 2 ram mi var?

2 yuva 2 ram var (aslında 4 yuva var ama 2si yeşil 2si turuncu ben yeşillere takıyorum aldımdada öyleydi )
Pc 2-3 yıllık felan

2 seçenek vardır :

- Slotunuzun içine aşırı derecede toz birikmiş ise taktığınız ram iletişime geçmiyordur.

İnsanın üzerinde ne kadar statik elektrik olursa olsun, Ram e dokunduğu zaman ordaki statik elektriği de alır.

Bizzat bu işin içindeyim ve hatırlamıyorum hiçbir zaman ram'e dokunmak için gidip statik elektriğimi attığımı.

Ayrıca ram yuvasını temizlemek, sizin tabirinizle üflemek püflemek, tozların engellediği iletişimi azaltmanın bir yoludur.

Selametle.

Tozları Temizledim genede olmuyor slot arızalandı herhalde :(

yapacak bişey kalmadı dursun artık böyle başka bir pc kullanıyorum zaten boş bir vaktim olnca diğer pcyide götürürm bi servise

Bu siteyi seviyorum çok güzel ilgileniyorsunuz :)

sebastiantr

Müdavim
Reaksiyon puanı
13

2 seçenek vardır :

Selametle.

Elbette yanlış bilgi vermemek lazım.
İnsan üzerindeki statik elektrik kesinlikle ramleri bozacak diyemeyiz.
Bozma ihtimali oldukça yüksek diyebiliriz.
10 seneyi aşkındır PC donanımı ile ilgileniyorum.
Çok sinsi bir ram hatası yaşadığım için çok araştırma yaptım haklarında.
Kişisel olarak algılamada ben bu işi biliyorum deyip dükkan işleten ve arızalı rami anlayamayan insanlara biliyorum.
Bende elektronik teknisyeniyim bilgi sahibiyiz çok şükür :D
Lise sonda uydu anteni imal eden bir firmada çalıştım.
LNB PCB lerine korumasız elle dokunmak kesinlikle yasaktı. Bilek takmak şarttı. Bileklik de direk kablo ile toprak hattına bağlı olurdu.
Statik elektrik illaki bir cihazı bozacak diye bir kaide yok, parazit yapar, hasar verir tespit etmesi daha da zor olur.

2 yuva 2 ram var (aslında 4 yuva var ama 2si yeşil 2si turuncu ben yeşillere takıyorum aldımdada öyleydi )
Pc 2-3 yıllık felan

Tozları Temizledim genede olmuyor slot arızalandı herhalde :(

yapacak bişey kalmadı dursun artık böyle başka bir pc kullanıyorum zaten boş bir vaktim olnca diğer pcyide götürürm bi servise

Slot bozulması çok sık yaşanan bir olay değildir ama arada denk geliyor.
Komprasör, pompa tarzı bişeyle slotu temizlemek gerekebilir belki bişey kaşmıştır içine.
Anakartının tam marka ve modeli nedir.
O yeşil turuncu olayına bir bakayım.
Birde şuan 2 rami de kullanıyormusun?

dragonus

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Hayır 2 ramide kullanamıyorum 2. yuvaya ram takınca siyah ekranda kalıyor pc :p anakartın tam marka ve modelini bilmiyorum yarın resim çekip yükleye bilirim anakartın resimlerini felan ?

CiiixXx

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Sorun çözülmeden önce ram'leri tek tek takarak kontrol etmenizi tavsiye edecektim.

Nette problem olunca mesaj gitmedi, bende kapattım Pc'yi.

Muhtemelen ramlarden biri arızalanmıştır. Belki de ramlarin özellikleri farklıdır ve çakışma oluyor olabilir. Kullandığınız ramlerin aynı özelliklerde olmasına dikkat edin.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
benim pcde ekranda pcnin markalari fala yazyor yle kaliyor format cdsi takiyorum onuda algilamiyor sorun neyden rami falan cikardim temizledim olmuyor

Bowen32

Doçent
Reaksiyon puanı
3
bi kez casper pc de olmuştu capser yazısında kalıyordu açılırken sorun ise SD cartı kapatmadan çıkartmamışsız ondan usb filan takılıysa bi kart ondan oluyo olabilir :D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
dedigin aynı sorun bendede oldu sorun ekran kartında ekran karrtı driverını kaldırıp tekrar kur ve bios tan onboardı devre dışı bırak buyuk ihtimelle olur

sorun kesinlikle ramlerede değil sorun ekran kartında

ekran kartının tam oturduğndan emin ol ve deiklerimi yap :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
yaa aynı sprun bende şimdi. acılıyor fakat ekran simsiyah. ???? sanki mezarda yatıyor benım pc :D

SkayWolke

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşım , bir 5 dk kadar bekle gene siyah ekran geliyorsa hdd ' den kaynaklı sorun olabilr

semih61

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
ekran kartını söküp anakarta oturan dişleri güzelce sil aynı işlemi ram ede uygula.
birçok kere bende işe yaradı.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
daha önçe acılıyordu pc bir iki hafta kapalı kalmışdı sonra acıyım dedim makina calışıyor ama ekran sadece kara delikgibi siyah kalmış

S

SDN Okuru

SDN Okuru
benim sorunum ilk açtığımda ekran yok ama reset yaptığımda geliyur ne yapmam lasım tşk

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar benim sorunum bilgisarımı ilk açdığım zaman ekran gelmiyur ama reset attığım zaman geliyur neden olabilir açaba tşkler ekran kart amd radeon hd 7800 series rem 8.00 gb intel core i5 2500k çift çekirtekli