Ubuntu Sorun Çözüm Başlığı

Bu konuyu okuyanlar

Thyke

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba ilk post'um. Elimdeki eski laptop'uma linux kurup kullanmak istiyordum. sistemim özellikleri Intel Pentium M Processor 1500 Mhz 1,5 Ghz 1.25 GB RAM. Ubuntu 12.04 LTS (olması gerek) onu da indirip kurmaya çalıştım fakat CPU hatası verdi pae gerekiyormuş.11.04 vardı hali hazırda onu kurayım dedim. kurulum bitince nasıl açmak istediğimi soran menü geliyor en üsttekini seçip bekliyorum. ekran kararıyor ve öyle kalıyor. hata ayıklama modunda açıyorum "Fixing recursive fault reboot is needed!" hatası veriyor. Sizce neden olabilir. Bşka bi ubuntu mu deneyeyim. Keza LinuxMint 13 "maya" da daha boot ederken
fixin recursive .... hatasını veriyor :( sinir bozucu yardım ederseniz çok sevinirim.

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
Merhaba ilk post'um. Elimdeki eski laptop'uma linux kurup kullanmak istiyordum. sistemim özellikleri Intel Pentium M Processor 1500 Mhz 1,5 Ghz 1.25 GB RAM. Ubuntu 12.04 LTS (olması gerek) onu da indirip kurmaya çalıştım fakat CPU hatası verdi pae gerekiyormuş.11.04 vardı hali hazırda onu kurayım dedim. kurulum bitince nasıl açmak istediğimi soran menü geliyor en üsttekini seçip bekliyorum. ekran kararıyor ve öyle kalıyor. hata ayıklama modunda açıyorum "Fixing recursive fault reboot is needed!" hatası veriyor. Sizce neden olabilir. Bşka bi ubuntu mu deneyeyim. Keza LinuxMint 13 "maya" da daha boot ederken
fixin recursive .... hatasını veriyor :( sinir bozucu yardım ederseniz çok sevinirim.

32 bit kurman gerekiyor. 64 bit indirdiysen onun için sorun yaşamışsındır. indirdiğin dosyanın ismini kontrol et

TakeRisks

Asistan
Reaksiyon puanı
0
xubuntu 12.04 ü unetbootin programı kullanarak usb e atıyorum ama kurulum için boot ettiğimde boot error diye kalıyor

usbde herhangi bir sorun yok

çözüm için neler yapabilirim?

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
ekran kartı ne? forum.ubuntu-tr.net adresini kontrol et...

gener_al

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İyi günler.Ben linux işletim sistemine yeni geçiş yaptım ve üstesinden gelemediğim bir sorun var ekran çözünürlüğü.
ekran çözünürlüğüm 1024x600 ama ben 1024x768 yapmak istiyorum bunu böyle bir lüksüm var mı?
Samsung n145-p netbook kullanıyorum İntel GMA 3150 ekran bağdaştırıcım.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Manyak_s

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım benm sıkıntım şu ubuntu bilgisayarımda bir flash disk takılı bu ubuntu bilgisayarım ile başka bir windows istemcisine bağlandığımda kendi kasamda takılı olan flash diski görmek istiyorum sizce bu nasıl mümkün olabilir ?

blltlgn

Asistan
Reaksiyon puanı
4
merhabalar, ubuntu 12.04 kullanıyorum bi kaç sorunum var umarım çözüm bulunur :)
1- notebook FN tuşu çalışmıyor bunu nasıl düzeltebilirim
2- o hastası olduğum ubuntunun mükemmel ötesi açılış sesi açılırken çıkmıyor :) sırf onun için bilgisayarı kapatıp açtığım oluyordu ama 12.04 de ses falan yok :/

şimdiden teşekkürler

blltlgn

Asistan
Reaksiyon puanı
4
açılış sesini yaptım ona gerek kalmadı :)
ama FN problemi hala devam ediyor

hsngrms

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
İyi günler.Ben linux işletim sistemine yeni geçiş yaptım ve üstesinden gelemediğim bir sorun var ekran çözünürlüğü.
ekran çözünürlüğüm 1024x600 ama ben 1024x768 yapmak istiyorum bunu böyle bir lüksüm var mı?
Samsung n145-p netbook kullanıyorum İntel GMA 3150 ekran bağdaştırıcım.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim
Netbookların desteklediği çözünürlük 1024x600, maalesef daha yükseğine destek yok. Windowsta da durum böyle, o nedenle bu çözünürlüğe şaşırmamış olmalıydınız. :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
aaaaaaaa!!! toshiba satellite l10 pc mi ubuntu 12.04 cd'siyle açıyorum. ilk başta dili seçiyorum sonra ubuntu menüsünden hdd'ye kurmadan aç diyorum. ama cpu bilmem ne hatası veriyor.
ekran görüntülerinden çok beğendiğim ubuntuyu bir türlü deniyemiyorum.

sistem

intel pentium m 725 (1.6 GHz)
tümleşik ekran kartı
centrino platform
768 mb ram
win xp home

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
Nvidia optimus ekran kartlı laptop ile linux kullanıp optimus sorununu tam olarak çözebilen varmı? Oyun zaten yok linuxta ama firefox bile açınca çok ısınıyordu bu sebepten.

XabraL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
asus laptop (amd brazos 1.6 işlemci)
ubuntu kurulum yaptım. firefox açtım, youtube sitesinden bir videoyu açmak istiyorum direk tarayıcı kapanıyor. mesela bu foruma girdim nickimi yazamadım, türkçe Q klavye seçmeme rağmen X harfini bir türlü yazmadı. genel olarak sörf yaparkene tarayıcı kapanma sorunu var. bu nedir acep?
daha önce masaüstü pc ye kurmuştum sorun çıkmamıştı.

hsngrms

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Nvidia optimus ekran kartlı laptop ile linux kullanıp optimus sorununu tam olarak çözebilen varmı? Oyun zaten yok linuxta ama firefox bile açınca çok ısınıyordu bu sebepten.
Manjaro dağıtımı Optimus'a çözüm getirmiş durumda. Manjaro Türkiye sitesinden yardım alabilirsin.

Xycodi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar öncelikle Merhaba,

Benim sorunum OpenSuse 12.2 Gnome sürümünde bilgisayarın gereğinden fazla ısındığını düşünüyorum. Açık olan tek şey Chromium ve 6-7 tane websitesi açık. Fan sürekli çalışıyor. Conky'den baktığım kadarıyla Ram 1gb'ı geçmiyor cpu ise %15 lerde.

Sistemim sağlam ve windowsta böyle değildi, blacklight retribution ve torchlight II son grafiklerde rahatlıkla oynayabiliyordum.

Kısaca pc özellikleri: amd radeon hd 6650m 1gbvram, i5 2410m işlemci, 6gb ram.

Sizce nedeni ne olabilir?

raxetul

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Ubuntu 12.10'a geçin. 12.04 ve öncesindeki bir kaç sürümde Xorg ekrana gidecek görüntüyü basarken thread'i gereksiz yere kilitleniyordu, 12.10 da ben işlemci kullanımında ciddi düşüş gördüm. 12.04'te masaüstünü 2d modunda kullanıyordum, şimdi compiz 3d modunda. Sistem gözlemcisinden işlemciyi en çok kullanan uygulamaya bakın muhtemelen ya compiz çıkacak ya Xorg.

Xycodi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
edit: Xorg %2 cpu kullanıyor. bunun bir çözümü olmalı =/ ubuntu kullanmak istemiyorum hiç hoşuma gitmedi. diğerlerini de yükledim fedora 17 fena değil, mint ise aşırı hantal.

raxetul

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Xorg'un % kaç kullandığını film özellikle HD film açarak bak o zaman belli oluyor. Diyeceksin ki ben her zaman Hd film izlemiyorum ki, ben sayısal olarak o zaman anlıyordum, diğer türlü hiç belli etmiyordu ama kullandıkça hız feci düşüyor, takılıp kilitleniyordu.

Rauros

Asistan
Reaksiyon puanı
0
edit: Xorg %2 cpu kullanıyor. bunun bir çözümü olmalı =/ ubuntu kullanmak istemiyorum hiç hoşuma gitmedi. diğerlerini de yükledim fedora 17 fena değil, mint ise aşırı hantal.
Xubuntu,Lubuntu deneyebilirsin veya Mageia da popüler bir dağıtım

Xycodi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aslında sorumun cevabı şu %15 cpu seviyesi ve 1gb ram seviyesi ile ısınan şey ne olabilir? Ekran kartı mı ısınıyor?

raxetul

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Çekirdek işlemci ile tam uyumlu çalışmıyor olabilir. İşlemci %15 görünüyor olabilir, bu tüm çekirdeklerin toplam gücüne göre hesaplanıyor ama bir uygulamaya bakıyorsun bir çekirdeğin %40'ını %80'ini kullanıyor. Bu o çekirdeği ısıtıyor olabilir. Bazı uygulamalarda threadi bir çekirdeğe verir başka çekirdeklere taşımayabilir,

Bir de hangi Ubuntu sürümünü kullandığını belirtebilir misin? Fikir yürütmede baya faydası olur.
Kod:
[I]cat /etc/issue[/I]
Kod:
[COLOR=#000000][FONT=Courier New][/FONT][/COLOR]uname -a

çıktıları şeklinde verirsen de seviniriz :)

Xycodi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@raxetul ilgin için teşekkürler!

1-) arda@linux-xzw9:~> cat /etc/issueWelcome to openSUSE 12.2 "Mantis" - Kernel \r (\l).

2-)arda@linux-xzw9:~> uname -a
Linux linux-xzw9.site 3.4.11-2.16-desktop #1 SMP PREEMPT Wed Sep 26 17:05:00 UTC 2012 (259fc87) x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

CPU'da aşağıdaki gibi gözüküyor. Yükselme yaşandığı anlarda youtube tamekran hd video açtım. Filmde izledim sıcaklık yine aynı sıcaklık. İşin garip yanı hiç birşey yapmıyorken de çok sıcak. Hep aynı sıcaklıkta... ne iş anlamadım ben.. (daha hiç restart kapanma gibi bir olay olmadı sadece hep sıcak..)

screenshotfrom201210250.png

Bu arada forced shell diye bir özellik vardı onun ayarıyla oynadım yine değişen birşey olmadı. masaüstü değişti tamamen gnome 2.0 gibi gözüktü ama sıcaklık tabi ki yine aynı :)

Ekran kartı driverlarım doğru, <man radeonhd> yazarak kontrol ettim. fglrx gibi bişey çıktı en günceli de o sanırım.

Ayrıca bu ısınma windowsta olmuyordu, tozdan vs. olma olasılığıda böylece elendi. Geriye ne kaldı bilmiyorum :hammer:

raxetul

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Çekirdeğin birini %50'nin üzerinde çitleyen bir uygulama var gibi. Process listesinde anormal faaliyette bulunan uygulama yakalayamadığını düşünüyorum.

Xycodi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet sanırım yakalayamadım :) Biraz izledim ama öyle yüzsüzlük yapan bir uygulama yoktu.

mutahhar

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
ubuntu'ya usb ekran bağladım ilk başka çok uğraştım ama xorg.conf ile uğraşırken bir şekilde görüntü aldım. ekran sistem açılırken bağlıysa oradan değilse normal açılıyor. usb ekran çalışırken kapatırsam görüntü normal ekrana geçmiyor. ekranları bir türlü ayarlayamıyorum. ati catalyst'i de bir türlü kuramadım zaten bir türlü deb dosyası oluşmuyor. bir ara yükler gibi oldum ama fglrxinfo hata veriyor.aranızda bu tür bir sorun yaşayan ya da üstensinden gelebilecek biri var mı dostlar ? bunu çalıştırabilirsem bu ekranı pandaboard'da kullanacağım.

DumDumaq

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
0xc000007b hatası verdi ne yapmalıyım ubuntuyu seçtim açılmadı ekranda sorarken

S

SDN Okuru

SDN Okuru
aga normal ekran zor çalışıyor xorg teknolojisiyle sen usb ekran diyorsun :D windows kullan sen

mutahhar

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
aga normal ekran zor çalışıyor xorg teknolojisiyle sen usb ekran diyorsun :D windows kullan sen

fedora 18 de hirbirşey kurmadan çalıştı ekran :) kernelden kaynaklanıyor sanırım. fedorada 3.6 var. şimdi sıra pandaboard es'e yüklemeye geldi. ilk denememde kart bir türlü boot olmadı. sanırım konfigrasyon farkından dolayı olmadı. dağıtım pandaboard'a göre derlenmiş ben de ise es modeli var. olmazsa son kerneli kendim derleyeceğim :)

finam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben ubuntu bir türlü kuramadım, daha doğrusu formata otamatik olarak başlatamadım ?