Intel İşlemciler ile AMD İşlemciler Arasındaki Farklar

Bu konuyu okuyanlar

paslerysk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
intel ama sadece i-7 si ve turboluysa gerçekten çok iyi

sahintez

Uninhibited no strings attached dating
Reaksiyon puanı
1
Kesinlikle ilk tercih AMD... Fiyat/performans açısından mükemmel bir seçim...

MasterFather

Müdavim
Reaksiyon puanı
59
ben hiç bir şirketin fanboyluğunu yapmam.elimdeki parayla kullanacağım işe göre seçerim.2'sinin Birbirinden üstün olduğu yönleri var.

Ali TEMEL

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
2001 yılından 20010 yılına kadar intel kullandım, 2010 yılında phenom II x4 965 BE amd ye geçtim, gayet memnunum, 2.5 yıl oldu neredeyse canavar gibi maşallah :)

K

Kayıtsız Üye

SDN Okuru
Peki AMD işlemciler için ısınma sorunu var deniliyor idi. biliyorum ki ısı işlemcinin performansını etkiliyor. Bu soruma bir yanıt alabilirmiyim...?

Ali TEMEL

Müdavim
Reaksiyon puanı
92

webrettin

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Beyler neyin pesindesiniz? Ne AMD'si birakin Allah askina ya.

http://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html

Listenin basini suan kim cekiyo? AMD Intelin 10 sene gerisinde kalmis bi islemci markasi.

3 veya 4 katı para verecek durumda olupta mutlu olacaksak sorun yok ancak son kullanıcı şirketler değilde bireyler olunca AMD çoklarının doğal tercihi olmaktadır.Neden Apple Mac PC yerine diğerlerini tercih ediyoruz? Apple'in PC ni veya intelin işlemcisini alırken aynı paraya aldığımız ürün bu modellerde vasatı aşamıyor? Bahsettikleri ücreti verme konusunda bir sıkıntı yoksa karar yine son kullanıcının.
Bugün çeşitli ürünlerde zirve ürünler çıkarılmaktadır hatta öyle ki bazıları prototip olarak tanıtılır, önemli olan erişebilirlik değil midir? Bugün lamborgininin son modeline bakarak BMW veya Mercedese geride kalmış demek ne kadar uygun :)

LoSt61

Asistan
Reaksiyon puanı
0
teşekkürler bende intel almıştım uzun zaman önce hala kullanıyorum ama memnun değilim. Ayrıca ekran kartı olarakta bir daha asla nvidia almam..

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Aldiginiz Intel CPU'larini yazindan bilelim hangi islemciymis.

http://thgtr.com/intelden-amdye-uyari-x86-lisansinizi-iki-ay-sonra-iptal-ederiz

Burda Intelin ne kadar üstün oldugu ortada. Genelleme olarak söylüyorum. Ayrica neye dayanarak Nvidia almam diyosun aciklasa lütfen? Hangi kartini aldinda memnun kalmadin? Intel ve Nvidia ile sorun yasadim diyenlere sözüm: Suan piyasada hangi oyun varsa en yüksek ayarlarda oynuyorum. Max Payne 3, GTA 4, BF3.

Sistem de su: Quadcore 9650 3Ghz
GTX 580 3gb ( oyunlarda 70 derece üzerine cikmiyor ) Bosta 43 Derece.
4Gb Ram

Soruyorum simdi: Hangi islemciyle ve hangi kartla sorun yasadiniz? Intelin her cpusu iyi diye bi kaide yok. Ama su bu derken aciklayin nedenini.
[MENTION=10066]aliitemel[/MENTION]

Yanimdamiydinda AMD kullanmadigimdan bukadar eminsin? AMD Phenom X4 vs X6 haric alicagin bütün AMD islemciler vasat. Mesela FX serisi. Liste gayet acik ve net, bos lafa gerek yok. Intelin önde oldugu asikar.

Ali TEMEL

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Aldiginiz Intel CPU'larini yazindan bilelim hangi islemciymis.

http://thgtr.com/intelden-amdye-uyari-x86-lisansinizi-iki-ay-sonra-iptal-ederiz

Burda Intelin ne kadar üstün oldugu ortada. Genelleme olarak söylüyorum. Ayrica neye dayanarak Nvidia almam diyosun aciklasa lütfen? Hangi kartini aldinda memnun kalmadin? Intel ve Nvidia ile sorun yasadim diyenlere sözüm: Suan piyasada hangi oyun varsa en yüksek ayarlarda oynuyorum. Max Payne 3, GTA 4, BF3.

Sistem de su: Quadcore 9650 3Ghz
GTX 580 3gb ( oyunlarda 70 derece üzerine cikmiyor ) Bosta 43 Derece.
4Gb Ram

Soruyorum simdi: Hangi islemciyle ve hangi kartla sorun yasadiniz? Intelin her cpusu iyi diye bi kaide yok. Ama su bu derken aciklayin nedenini.
@aliitemel

Yanimdamiydinda AMD kullanmadigimdan bukadar eminsin? AMD Phenom X4 vs X6 haric alicagin bütün AMD islemciler vasat. Mesela FX serisi. Liste gayet acik ve net, bos lafa gerek yok. Intelin önde oldugu asikar.

Bütün AMD işlemcilerini kullanmışsın Maşallah :D 10 yıl gerisinden geliyor gibi laflar konuşuyorsun, 10 yıl önceki intel işlemcileriyle kıyaslamanız bile ayrı bir düşünce yapısı gerektiriyor. İnteli övmene gerek yok diyorum, isteyen istediğini paşa paşa kullanır değil mi? :D Şunu da söylemeden geçemiyorum, şu anda kullanmış olduğun intel işlemcin gerçekten çok iyi parasının hakkını veriyor :) Bende 9 yıl intel kullandım memnundum yani :D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Hepsini kullandim diye bir söz ettimmi? Oyun icin en iyi AMD islemcileri x4 ve X6 serisi kim nederse desin. FX serisinde oyunlarda yasanan sorunlar ortada. Neden FX serisinin iyi olmadiginida acikliyim: Oyunlarda Multitasking dedigimiz sey FX gibi aktüel islemci icin cok yavas. Ayrica cok enerji harciyor. Ikincisi L1 cachesi cok az, burdanda cok kaybediyor maalesef. Bildigin gibide gercek sekiz cekirdekli degil. Burada Modül ve Tamsayi kullanilmis.

Fanboy degilim, sadece genelleme olarak konusuyorum. Eger suan oyun oynamak icin islemci almak isteyen FX'den uzak dursun. Onun yerine Phenom II X6 tavsiye ederim.

Simdi bazilari var: Aliyolar mesela en iyi AMD veya Intel islemcisini, yaninada en ucuz siradan bi ekran karti yada islemciyi darbogaz eden bi kart, sonra islemci suclu oluyor.

californ1a

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Konuyu başlatan arkadaşa sonuna kadar katılıyorum amd veya intel kullanıcı için hangisi daha iyi sorusu olmamalı bence kullanıcı için ne amaçla kullanacağı ve kaç parası olduğu önemlidir.
Bu forum size en nihayetinde cebinizdeki paraya isteklerinize göre en üstün performansı alabileceğiniz işlemcileri tavsiye eder ki bu kişiler tecrübeli kişilerdir kimi zaman tecrübesizlerde çıksa ortaya bu böyledir kendinizde biraz araştırıp öyle alın derim ve kesinlikle şuna katılmıyorum bende amd fx4100 var ben oyunsever biriyim öyle renderle falan da işim olmaz ve ben malesef ki parayı yolda bulmuyorum i5 2500k kesinlikle fx4100 den üstün bir işlemcidir ama gelgelelim ben oyunda 5-10 fps için o parayı ona vermem kaldı ki şuan bf3 ultra ayarlarda hd6850 ile hiçbir sorun olmadan gayet akıcı (ortalama 34-52 fps) ile oynamaktayım zaten işlemciye bakarsanız oyun anında çokta fazla yük binmiyor.
10 fps yaklaşık 230 tl ben veremem arkadaş gider ssd alırım misal almak isteyenede yok yok intel alma demem kendi bileceği iştir.
Saygılarla....

Ali TEMEL

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Herkesin kendi bileceği iş, katılıyorum [MENTION=218077]californ1a[/MENTION]
Arkadaş fanboy değilim diyor ama amd'nin 2 işlemcisi hariç hepsinin vasat olduğunu ve 10 yıl geriden geldiğini ifade ediyor :)

Bu intel fanboyluğu değildir de nedir? :) yerden yere vurmaya gerek yok değil mi?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
alitemel

Hala anlamamak icin direniyosun demi? Oyun icin, bak bide parantez icinde yaziyorum ( oyun ) X4 ve X6 en iyisi. Normal office pcsi istiyen gitsin athlon veya sempron kullansin farketmez. Sana onca liste, benchmark sayfalari yolladik, sen gelmis burda hala fanboy masali anlatiyosun. Teknolojik ve performans acidan dikkat ( genel ) olarak intel amd'den üstündür, sen ne kadar inkar etmek istesende. X86 chipleri icin AMD intelden lisans almadimi? Bu herseyi aciklamak icin yeterli.

Inanmayan gider kendi Benchmarklari inceler. Kendi kafamdan sallamiyorum bunlari.

Sonucta burda 54 Milyarlik cirosu olan intelle 7 Milyar cirosu olan AMDyi kiyasliyoruz.

Ali TEMEL

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
alitemel

Hala anlamamak icin direniyosun demi? Oyun icin, bak bide parantez icinde yaziyorum ( oyun ) X4 ve X6 en iyisi. Normal office pcsi istiyen gitsin athlon veya sempron kullansin farketmez. Sana onca liste, benchmark sayfalari yolladik, sen gelmis burda hala fanboy masali anlatiyosun. Teknolojik ve performans acidan dikkat ( genel ) olarak intel amd'den üstündür, sen ne kadar inkar etmek istesende. X86 chipleri icin AMD intelden lisans almadimi? Bu herseyi aciklamak icin yeterli.

Inanmayan gider kendi Benchmarklari inceler. Kendi kafamdan sallamiyorum bunlari.

Sonucta burda 54 Milyarlik cirosu olan intelle 7 Milyar cirosu olan AMDyi kiyasliyoruz.

Sen neyin kafasını yaşıyorsun arkadaşım, sende algılamamak için inat mı ediyorsun,

Diyorum ki isteyen AMD ALIR isteyen İNTEL ALIR.

Önce en baştan yazdığın yorumları bir oku!

Beyler neyin pesindesiniz? Ne AMD'si birakin Allah askina ya.

http://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html

Listenin basini suan kim cekiyo? AMD Intelin 10 sene gerisinde kalmis bi islemci markasi.

Şu yaptığın yorumda AMD'ye küfür etmediğin kalmış ki daha diyorsun ki fanboyluk yapmıyorum!!!

İster 10 yıl geriden gelir ister 20 yıl, her insan o gösterdiğin 1500-2000 dolarlık benchmark testlerindeki işlemcilere para veremez!

Ne AMD'si diyorsun, kimin ne işlemci alacağı seni alakadar etmez!

Listenin başını intelin çekmesi herkesin İNTEL kullanacağı anlamına gelmez!

10 yıl intel kullandım, şu anda amd kullanıyorum fiyat açısından AMD bana uygun geldiği için gidip amd aldım.

Seninle tartışacak değilim ama fanboy değilsin, her yorumunda da inteli ne kadar övdüğün aşikar. Hadi yolun açık olsun...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Kendi kendine celme taktiginin farkinda degilsin. 1500-2000 dolar demissinde: Intel'in i7 2600K'si Türkiyede 600-700 tl civari. Simdi 150-200 lira fazla verip bu islemciyi alcagina, gidip 450 tl ye FX 8150 alanlar var.

Bu islemcinin AMD'nin FX 8150 sine bazi yerlerde hala kafa tuttugunu görüyoruz.

Haklisin, fiyat acisindan AMD daha uygun.

whitedragon

Doçent
Reaksiyon puanı
1
İntel işlemciler ego tatmini için benchmarklarda daha yüksek puan almak amacıyla alınır.Cari açığın büyümesinde büyük katkıları olduğunu düşünüyorum :)

Longh0rn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
amd de gerçek 8 çekirdek var intelle karıştırdın sanırım 8 gösteripde 4 veren intel di

TayfunYilmaz

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Aralarinda çok para farki yok he ben intel den vazgeçmem o başka :)

emrcnd

Asistan
Reaksiyon puanı
1
AMD tercih etmek için sebep kalmadı.
Fiyatlar neredeyse aynı
İntel performans bakımından çok daha iyi.

patriot34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İntel daha iyi,fakat çok kapitalist bir politika izliyor,işlemci değişiyor soket,de değiştiriyor.Amd bu konuda daha insaflı,aldığın üst seviye anakartı,senelerce işlemci terfisi ile idare edebiliyorsun.Hele intelin bu seneki işlemci ve soket politikası tam bir rezalet.İşte bu yüzden intel,den nefret ediliyor.Yoksa kendimde İntel kullanıyorum,performansı çok iyi ama,işte aması terfi için anakart ve işlemci değiştirmek gerek.Biz ıvybridge geçmeden,bilmem ne bridge piyasaya sürüverirler.Sağlam bir AMD her zaman biz tükecilerin lehinedir,fakat gidişat hiçde öyle değil.

yedionbir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1- ısınmıyor diyen arkadaşlar sanırım intel kullanıp biraz sıcaklık görünce AMD hayali kurup ısnmıyormuş lan diyorlar testi mesti bilmem şuan AMD işlemcisi olan 1,5 yıllık bir laptop kullanıyrum üzerinde yumurta pişireliyorum...çünkü 45nm teknoloji ile üretildi intel yakın zamanda(1-2 yıl gibi) 22nm geçecek çölde kumun üzerinde 0 sıcaklıkla kullanabilir pcler çıkacak ortaya

2- bence en önemli fark benim gibi uygulama geliştiriciler için en büyük dezavantaj AMD işlemciye mac kurmasazsın bu yüzden apple ürünlerine uygulama geliştiremiyorsun sırf bu yüzden yakın zamanda INTEL e geçeceğim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Isinma konusunda genel olarak konusmussun. Aldigin islemciye, kullandigin kasaya, sogutucuya bagli. Ben sahsen ne Intelde nede AMD'dede isinma konusunda sorun yasadim.