Bilgisayarım Oyun Oynadığımda Kendi Kendine Kapanıyor Lütfen Yardım

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
0
Merhaba Ustalarım,

Ben 1 Hafta kadar önce yeni bir sistem topladım ve haf 912 plus kasa aldım. Hiç bir sorun çıkmadı fakat oyun oynadıgımda nedense (Bazen) bilgisayar kendi kendine kapanıyor ve öyle kalıyor bir daha açılmıyor. Güç düğmesine bastıgımda bilgisayarda tık yok açılmıyor ama power supllynin kablosunu çıkartıp tekrar taktığımda geri açılıyor.

Bu sorunu anlamış değilim neden kaynaklanıyor? Isı derseniz şuan pc klimalı odada ve 5 fan ile soğutma yapıyor. Isıyı kontrol ettim ve oyundayken şu şekilde ;

İşlemci ; 49 Derece
Ekran Kartı : 48 Derece
Hard Disk : 31 Derece

--------------------

Boşta ;

İşlemci : 34 Derece
Ekran Kartı : 32 Derece
Hard Disk : 28 Derece

Sistem Bilgilerim :

İşlemci : AMD FX X4 4100 SOKET AM3+ 3.6GHZ 12MB CACHE 32NM
Ana Kart : ASUSM5A97 AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2133MHZ (O.C.) USB 3.0 SATA 3.0
Psu : 500w everest
Ekran Kartı : SAPPHIREHD6750 GDDR3 1GB 128BIT AMD RADEON DX11

Bellek : Kingston HyperX 4gb ddr3 1600mhz

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

ByBerk

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
haf 912 kendi power suppley yokmu onu kullan 500w ewerest kesinlikle 500w değildir

ByBerk

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
hmm parası ztn 2 katı o zmn power supply bul denemelik gerçek 500w bi dene öyle bak

he bu arada o psu nun voltage w vs. değerlerini sölermisin

Hwoarang

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Madem oyun oynayacağın niye Amd-Ati sistem kuruyorsun ki
Kursaydın İntel-Nvidia sistemi hiç bir sorunun olmazdı.

Soruya gelince senin sorunun ankartla ,yada psu ile ilgili.
Bence işe PCU yu değiştirmekle başla.

ByBerk

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
he bu arada o sıcaklıkları hangi programla ölçtün hw monitörü aç oyuna gir biraz ısınsın sonra sıcaklıkları söyle tabi kapanmassa ama sorun psuda gene bakmakda fayda var

Reaksiyon puanı
0
klimalı odadaki sıcaklıklar bunlar. 7/24 açık klima zaten yazları. bu arada belirttiğim anakartın solda demirler var dilli milli felan orda mavi olan demir işte üstteki değilde alttaki demiri ellediğimde elim yanıyor çayı ellemişim gibi. köprü galiba oralar işlemcinin sol tarafındaki yer işte resimden göstereyim size buyrun :
83997.png
83997.png
http://e1206.hizliresim.com/y/k/83997.png

bu arada battlefield 3 oynarken hiç kapanma olayı yok bişey olmuyor pcye ama guitar hero world oynadıgımda pc kapanıyor anlamış değilim :D

ufon

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Anakart çatlak olursa ki öyle bir profil veriyor,pc aniden kapanma,güç düğmesine defalarca basıp açabilme,bazen fişi çekip tekrar takarak açabilme ve bazende sesli uyarı ile açılma durumlarında,kesinlikle anakart şüpheli.

nacar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
bence ce ufon un dediği mantıklı geliyor. Anakartında sıcaktan dolayı sorun oluştuysa bunları yapabilir. Mesela anakartın üzerinde işlemcinin etrafındaki kondansetörlerin tepelerine diplerine dikkatlice bak, tepelerinde şişme, diplerinde akma varsa hiç çalıştırma komple yakabilirsin. Bunlar yoksa hemen anakartını garantiye gönder, sorunun sebebini pek tespit edemeyecekleri, etselerce ispat edemeyecekleri için ya para iadesi yada aynısı satışta varsa değişim yapacaklardır.
Bir de resimde gösterdiğin köprü mazgallarının üzerine bir vga fanı koyarak dene. Klimalı odada olması anakartı pek tınlamaz, içi beni yakar dışı seni hesabı adamın bir tarafı yanıyor sen dışardan kasayı klimayla serinletsen de pek fayda etmiyor maalesef.
Kolay gelsin.

ecktelion

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende de aynı problem var. Anakartlarımız aynı. Acaba bir çözüm yolu bulabildiniz mi? Masaüstündeyken problem yok ama 20 dk oyun oynadığımda kasa tamamen kendini kapatıyor.

LoSt61

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Madem oyun oynayacağın niye Amd-Ati sistem kuruyorsun ki
Kursaydın İntel-Nvidia sistemi hiç bir sorunun olmazdı.

Soruya gelince senin sorunun ankartla ,yada psu ile ilgili.
Bence işe PCU yu değiştirmekle başla.

asıl sorunlu sistem İntel-Nvidia sistemi zaten..

LoSt61

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bende de asus anakart var aynı problem bende de var üzerine fan koyarakta denedim ama bu sadece resetlenmesini biraz daha geciktiriyor

S

SDN Okuru

SDN Okuru
asusun kendi programı var asus AI Suite II diye onda sensor recorder var işlemci ve anakart ısılarını kayıt edebilirsin onu kullanarak. Yani bilgisayarının sıcaklık hangi düzeydeyken reset attığını görebilirsin. Senin sorunun büyük ihtimalle sıcaklıktan dolayı oluyor. Benim sorun konuyu açan arkadaşla aynı sıcaklık değerlerinde bir problem yok ama sistem kendini kapatıyor.

ecktelion

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
asusun kendi programı var AI Suite II diye. Onda sensor recorder var onu kullanarak işlemci ve anakart sıcaklıklarını kayıt edebilir hangi sıcaklıkta reset attığını görebilirsin. Senin sorunun büyük ihtimal sıcaklıktan kaynaklanıyor.Benim sorun konuyu açan arkadaşla aynı bende reset atmıyor masaüstündeyken sorun yok oyunda 20 dk sonra direk kapatıyor.

IuTKuI

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
PSU nun kablolarını kontrol etmeni öneririm. Yada başka bir psu ile denemeni. Bu arada sıcaklık değerleri çok iyi benim aynı işlemci oyunda vesaire en çok 61dereceyi gördüm ben.

burns206

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
isiniyosa sicaktandir :p bu arada guitar hroda oynarken fare controller filan kablolarini cekistirip durdugun icin anakart zarar goruyo olabilir oyle hoplamali ziplamali oyunlarda :p daha sakin biseyler oyna :p oyle hoplama ziplamali klavye fareyi surukle cek masaya vur filan bilgisayara cok zarar veriyo. :D

MasterFather

Müdavim
Reaksiyon puanı
59
bir çok sorun olabilir bakmak lazım.anakartta olabilir.power da olabilir.

NEFER

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Asus'un Allah belasını versin o derece rezil bir anakart üretiyor.Bende M4A88TM-USB3 vardı ekran kartımı yaktı iyi ki garantisi vardı sıfırını yolladılar ekran kartın daha sonra mavi ekran vermeye başladı halbuki anakartta sorun varmuş sonra Asus'u çöpe atıp Gigabyte 990XA-UD3 aldım tek bir mavi ekranla dahi karşılaşmadım.Süper bişe.Önceki anakartlarım elektrik kesilince yanıyordu çoğu zaman.Gigabyte'ta gram sorun yok

ecktelion

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
konuyu açan arkadaş bir çözüm buldu mu acaba? Bende de sadece oyunlarda kapatıyor kendini, bazen 2 saat oynayabilirken bazen 2 dk oynayabiliyorum.

Reaksiyon puanı
4
ısıdan dolayı olabilir.hatta buyuk ıhtmal sogutucu alın,fanı falan temizleyin tozlanmıssa.

AHOME

Asistan
Reaksiyon puanı
0
% 95 anakartta problem var. Garantiye göndereceksiniz. Oradaki adam anakartla sistemi açıp bakacak ve hiçbir şey yok diyip geri gönderecek. Ama siz bu anakartına da bayağı para saydınız. Çöpe de atamazsınız. Eğer dediğim gibi anakartı sorunsuz diye gönderirlerse sisteminizle gidin, oyunu açın, canlı canlı kapanışı seyrettirin. Yoksa bu garantiler akıllanmaz. Size iade yapılmasını, o da olmazsa yeni veya daha üst sürümünü vermelerini söyleyin. :)

Son mesajlar