Var Mı Böyle Bir Linux?

Bu konuyu okuyanlar

WebNick

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Arkadaşlar emektar laptopumun hard diski bozuldu. Yenisini alana kadar usb üzerinden pc yi çalıştırarak kullanacağım. İlk başta ubuntu denedim. Fakat ubuntu yu her yeniden başlatmamda doğal olarak yaptığım tüm değişiklikler kayboluyordu.

Bende usb üzerinden aktif olarak çalışan slax ı kullanmaya başladım. Slax ta yaptığım değişikler aynen kalıyordu ama programların kurulumu ve güncel versiyonları bulmam zor oluyordu.

Bana öyle bir linux dağıtımı tavsiye edinki. Ubuntu gibi her işimi görsün program yüklemek kolay olsun ubuntudaki depo gibi bişey olsun hemde slax gibi usb den çalışsın ve değişikliklerim her yeniden başlatmamda kaybolmasın.

Ubuntuyu usb den slax gibi kullanmanın yolu varsa onuda anlatırsanız olur. (livecd şeklinde çalışmasını demiyorum.)

WebNick

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Linux bölümüne açmaz olaydım şu konuyu. Cevap vermeyi bırakın konuya tıklayan bile olmamış :D

Herkes mi windows çu çıkar arkadaş :D

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Bir ayar yapmadan Mint ile oluyordu.

WebNick

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Hit'in 0 gözükmesi yalan hocam ben bakıyorum konuya :D

Eyvallah :)

O şekilde değilde usb belleğe direk kur.. Böyle olur dersen burada anlatım var..

http://forum.shiftdelete.net/linux/258926-linux-mint-13-maya-cikti-5.html#post2313805

Şimdi hocam verdiğin linkteki şekilde pendrive kullanarak ubuntu kurdum. Ama live cd mantığı ile çalışıyor. Yani kullanırken yaptığım kişiselleştirmelerin hepsi bir sonraki açılışta sıfırlanıyor. Mint de denemedim ama sanırım o da aynısı olcak. live cd gibi çalışacak.

Ben slax gibi usb den çalışsın ama yaptığım tüm kişiselleştirmeler kaybolmasın istiyorum. Mint buna izin veriyormu acaba?

Aslında şu ubuntuyu dediğim gibi kullanmak mümkün olsa tadından yenmeyecek ama. Neyse ben bir taraftan sizin cevapları beklerken diğer yandan bu konuyu araştırayım.

Porteus diye bir dağıtım var ama oda slax sın klonu. Bana deposu olan. yazılım kurarken benim gibi acemiye kırk takla attırmayan bişey lazım :)

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
Bence Slax Linux kullan. En iyi geçici çözüm :)

dadaist

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Buradan sayfanın altında 'from windows' yazan kısma gir. (windows'ta kurulumu yapacaksan) ardından gerekli araç gereçleri de siteden indirip istediğin dağıtımı usb'ye kur. slax şeklinde kullanabilirsin.

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
Eyvallah :)

Şimdi hocam verdiğin linkteki şekilde pendrive kullanarak ubuntu kurdum. Ama live cd mantığı ile çalışıyor. Yani kullanırken yaptığım kişiselleştirmelerin hepsi bir sonraki açılışta sıfırlanıyor. Mint de denemedim ama sanırım o da aynısı olcak. live cd gibi çalışacak.

Ben slax gibi usb den çalışsın ama yaptığım tüm kişiselleştirmeler kaybolmasın istiyorum. Mint buna izin veriyormu acaba?

Aslında şu ubuntuyu dediğim gibi kullanmak mümkün olsa tadından yenmeyecek ama. Neyse ben bir taraftan sizin cevapları beklerken diğer yandan bu konuyu araştırayım.

Porteus diye bir dağıtım var ama oda slax sın klonu. Bana deposu olan. yazılım kurarken benim gibi acemiye kırk takla attırmayan bişey lazım :)
Şimdi şuraya dikkat ettin mi??..

002di.png

Step 1'de indirmiş olduğunuz Linux dağıtımını seçin
Step 2'de "Browse" butonuna tıklayın ve iso dosyanızın yerini gösterin.
Step 3: Üzerine yükleme yapacağınız USB sürücüyü seçin. Format kutucuğunu işaretleyin.
Step 4: Burada 2 seçenek var.
a- Linux Mint üzerinde yaptığınız değişikliklerin (dil seçenekleri, duvarkağıdı, kurduğunuz programlar, kullanıcılar vs.) bir sonraki oturuma saklanmasını istiyorsanız -ki bir süre USB'den deneyecekseniz bence isteyin- diskinizin büyüklüğüne bağlı olarak 1000MB'tan az olmayacak miktarda bir persistence değeri seçin.
b- Değişikliklerin kaydedilmesini istemiyorsanız ya da USB belleği sadece kurulum için kullanacaksanız, burada bir değişiklik yapmayın. Dikkat: Çok küçük bir değer girerseniz ileride kullanım sırasında sürekli olarak "Disk dolu" uyarısı alırsınız.

Bu Ubuntudada aynıdır Minttede..

WebNick

Müdavim
Reaksiyon puanı
12

002di.png

Step 3: Üzerine yükleme yapacağınız USB sürücüyü seçin. Format kutucuğunu işaretleyin.
a- Linux Mint üzerinde yaptığınız değişikliklerin (dil seçenekleri, duvarkağıdı, kurduğunuz programlar, kullanıcılar vs.) bir sonraki oturuma saklanmasını istiyorsanız -ki bir süre USB'den deneyecekseniz bence isteyin- diskinizin büyüklüğüne bağlı olarak 1000MB'tan az olmayacak miktarda bir persistence değeri seçin.
b- Değişikliklerin kaydedilmesini istemiyorsanız ya da USB belleği sadece kurulum için kullanacaksanız, burada bir değişiklik yapmayın. Dikkat: Çok küçük bir değer girerseniz ileride kullanım sırasında sürekli olarak "Disk dolu" uyarısı alırsınız.

Eyvallah hocam çok teşekkür ederim. ilk başta bu önemli detayı kaçırmışım. Sayende bunu öğrenmiş oldum. Aradığım çözüm budur. Şu an deneme imkanım yok ama en kısa zamanda deneyip sonucuda söylerim.

Tekrar sana ve yardımcı olmaya çalışan tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Klavyeniz su geçirmesin :)

En iyisini bu program yapıyor gerisine kesinlikle bakma. İndir kur istediğin dağıtımı PERSISTENCE olarak kuruyor.

http://www.linuxliveusb.com/

Buda fena değilmiş :)

egemet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Fedora Liveusb Creator ile Fedora 17 kurabilirsiniz. Ancak Ofis, grafik, internet programları falan derken 6 GB USB Stick bile yetmemeye başladı. 8-10 GB arası bir persistent kurulum düşünün. İlave programlar kurabilir, ayarlarınızı ve dosyalarınızı rahatlıkla saklayabilirsiniz.

WebNick

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Evet arkadaslar bugun ubuntu ile deneme imkanim oldu. Persistent ayari sayasinde usb uzerinden yaptigim degisiklikleri kaybetmeden kullanabilyorum.

su an ubuntuyu turkcelestirmeye calisiyorum. onuda basardim mi bu is tamam. :)

Utku92

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,846
Taşınabilir hard disk varsa içindede önemli bilgi yoksa içini açıp sata olarak takabilirsin :D

WebNick

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Taşınabilir hard disk varsa içindede önemli bilgi yoksa içini açıp sata olarak takabilirsin :D

Taşınabilir harddisk var ama içerisinde çok önemli verilerim var. Bilgisayarı yakarım harddiskime dokundurmam :D

Şu an mint deniyorum. Fena değilmiş. Alışıyorum linux a yavaştan.

ufon

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben,muratflash hocamızın bahsettiği,4.step olayını kullanıyorum.1 gb alan ayırıp hem program kuruyorum hemde istediğim değişikliği yapıyorum sonraki açılışda herşey ayarladığım gibi karşıma çıkıyor.Hatta aynı adımı,12.04 de biraz daha genişleterek 2,5 gb yapmıştım ve kasma gördüm belkide kasma olayı 12.04 den kaynaklanıyor sevemedim onu :)

cem1304

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
konuya baya yabancıyımda ilgimi çekti şimdi bi usb bellek var onun içine işletim sistemi kuruyoruz sonra istedigimiz bilgisayara takıp usbden başlatıp kullanıyoruz işimiz bittigi zaman kapatıp usb bellegi çıkarıyoruz bilgisayar yine eskisi gibi kendi ayarlarıyla çalışıyo dogru anlamışmıyım dogru anlamışsam araştırma için hangi anahtar kelimeleri kullanmalıyım

WebNick

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Ben,muratflash hocamızın bahsettiği,4.step olayını kullanıyorum.1 gb alan ayırıp hem program kuruyorum hemde istediğim değişikliği yapıyorum sonraki açılışda herşey ayarladığım gibi karşıma çıkıyor.Hatta aynı adımı,12.04 de biraz daha genişleterek 2,5 gb yapmıştım ve kasma gördüm belkide kasma olayı 12.04 den kaynaklanıyor sevemedim onu :)

Kasma olayı ubuntudan yada herhangi dağıtımdan kaynaklanmıyor. bu persistant ayarladığımız bölgeye değişiklik ayarlarımız kaydediliyor. Şimdi haliyle pc yi kullanırken bir sürü değişiklik oluyor. Bunlar anında usb ye yazılıyor ama aynı anda linux umuzda bu usb den çalışınca usb nin yazma ve okuma hızı bunu kaldırmıyor. Bende 2 gb belleğe önce ubuntu sonra mint kurdum bu yöntemle. Malesef arada bendede takılmalar oluyor. Ve bu takılma zamanlarını her takip ettiğimde anlattığım sebepten gerçekleştiğini keşfettim.

Şu ana kadar en iyi performansı slax ta elde ettim. Bunun sebebide boyutunnun küçük olmasının yanı sıra slax ın usb ye kendinden kurulumu (persistant ayarına gerek kalmadan).

konuya baya yabancıyımda ilgimi çekti şimdi bi usb bellek var onun içine işletim sistemi kuruyoruz sonra istedigimiz bilgisayara takıp usbden başlatıp kullanıyoruz işimiz bittigi zaman kapatıp usb bellegi çıkarıyoruz bilgisayar yine eskisi gibi kendi ayarlarıyla çalışıyo dogru anlamışmıyım dogru anlamışsam araştırma için hangi anahtar kelimeleri kullanmalıyım

Evet doğru anlamışsın. Hatta usb ye yüklediğin lünux ve o linuxa yaptığın ayarlarda aynen kalıyor. Mesela bir yazılım yükledin. Her pc de o linux u ve yazılımı kullanabiliyorsun. Tabi pc nin usb den başlatma desteği olması şart.

Bu arada bu konuya gelen benim durumumdakiler veya bu konuyla ilgilenenler için araştırmalarım sonucu keşfettiğim yeni bir linux os u da tavsiye edeyim. (aslında bu linux yeni değil ben bu olayda yeni olduğum için anca fakettim :D )

puppy linux. Bu linux dağıtımı aynı slax gibi usb ye kurulabiliyor. Ama çok daha fazla avantajı var. Öncelikle boyutu çok düşük. Ama bunu farklı yapan bence en önemli farkı benim gibi acemiler için ubuntu depoyu kullanabiliyor olması. Bu şu demek çok daha az hata ile seçtiğimiz programı zahmetsizce linux umuza ekleyebileceğiz. Ayrıca bir artısıda açılış sırasında kendisini ram e kopyaladığı için çok daha hızlı çalışıyor. Persistant alanı oluşturmaya ihtiyacımız olmadığı içinde yukarıda bahsettiğim kasma olayı olmuyor.

Şu an için puppy linux u denemedim. Linux mint le aram iyi. Ama kısa zamanda deneyeceğim. Yukarıdaki anlattığım özellikleri google araştırmalarımdan öğrendim. :)

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26

002di.png

Bu program çok işe yarıyor. Son sürümleriyle Windows 7 / 8 ve Pardus dahil bir çok işletim sistemini destekliyor.

ufon

Asistan
Reaksiyon puanı
0
WebNick Hocam;
Olaya hemen el atıp peşine düşeceğim :) aslında benim şuan çok ilgilendiğim özellik,Mount yapma özelliği ve ben linux usb sürümleri içinde en iyi donanım bağlaması yapan,ubuntu 8.10 görebildim.Bende flash bellek çook birtane de puppy için ayıracağım :)

Bu arada bu konuya gelen benim durumumdakiler veya bu konuyla ilgilenenler için araştırmalarım sonucu keşfettiğim yeni bir linux os u da tavsiye edeyim. (aslında bu linux yeni değil ben bu olayda yeni olduğum için anca fakettim :D )

puppy linux. Bu linux dağıtımı aynı slax gibi usb ye kurulabiliyor. Ama çok daha fazla avantajı var. Öncelikle boyutu çok düşük. Ama bunu farklı yapan bence en önemli farkı benim gibi acemiler için ubuntu depoyu kullanabiliyor olması. Bu şu demek çok daha az hata ile seçtiğimiz programı zahmetsizce linux umuza ekleyebileceğiz. Ayrıca bir artısıda açılış sırasında kendisini ram e kopyaladığı için çok daha hızlı çalışıyor. Persistant alanı oluşturmaya ihtiyacımız olmadığı içinde yukarıda bahsettiğim kasma olayı olmuyor.

Şu an için puppy linux u denemedim. Linux mint le aram iyi. Ama kısa zamanda deneyeceğim. Yukarıdaki anlattığım özellikleri google araştırmalarımdan öğrendim. :)

ufon

Asistan
Reaksiyon puanı
0

WebNick hocam cevabı vermiş ama ben biraz daha genişleteyim,Evet usb flash belleğe bir linux işletim sistemi kuruluyor.Bu işletim sistemi live yani canlı olarak faliyet gösteriyor harddisk alanını ve boot grubunu meşgul etmeden flash bellek üzerinden girip,bütün işlemlerimizi yapıyoruz hatta,yukarda bahsi geçen,4. step de bahsedilen,persistent olayı ile işletim sistemindeki değişikliğin kaydedileceği bir alan oluştıruyoruz.Örneğin;flash belleğimizde 8 gb alan varsa bunun,1-2 gb isteğe bağlı olarak ayırıyoruz ve içerdeyken yaptığımız kayıtlar ve değişiklikler orda saklanacak.Mesela bir ofis çalışması yaptık ve çalışmayı masaüstüne kaydettik işte o çalışma bu persistent olayı ile,sistemi kapatıp çıktığımızda kaybolmayacak başka bir bilgisarada takıp kaldığımız yerden devam edebileceğiz.Aksi takdirde sistemi kapatıp belleği çıkardığımızda,sistem sıfır hali ile başlayacak.Bunu dvd playerde film izleme gibi görebiliriz,filmi tak,izle ve çıkar :) Bazı playerlerde bir özellik var,cihazı kapatıp tekrar açtığımızda film kaldığı yerden devam eder baştan değil buda persistent olayına örnek olsun :) Son olarak bu live sistemleri kurtarıcı olarakda kullanabiliriz,Örneğin;Windows işletim sistemi bir hatadan dolayı çöktü giremiyoruz karşımıza siyah bir ekranda,''Kernel32.dll bulunamadı'' vs hata çıkıyor hemen bu live sistemle gir içeri önceden aldığın yedek dll dosyasını windows dizinine geçerek gerekli yere at ve çık,pcyi tekrar başlat ve herşey yolunda :)

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
@WebNick Bende fırsat bulduğum anda Zorin Os deneyeceğim.. Windows görünümlü Linux merak ettim ama vakit bulamıyorum..

zorinos_4rc.png

cem1304

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
cevaplar için teşekkürler hemen konuyla ilgili araştırmamı yapıyım daha önce linux kullanmamıştımda hep merak ederdim ama kullanma fırsatım olmamıştı bu yöntemle rahat rahat kullanırım :)

WebNick

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
WebNick Hocam;
Olaya hemen el atıp peşine düşeceğim :) aslında benim şuan çok ilgilendiğim özellik,Mount yapma özelliği ve ben linux usb sürümleri içinde en iyi donanım bağlaması yapan,ubuntu 8.10 görebildim.Bende flash bellek çook birtane de puppy için ayıracağım :)

Hocam linux olayında daha emekleme aşamasındayım onun için ne kıyaslama yapsam mutlaka hata olur. :) Ama gördüğüm kadarıyla ubuntu en yaygın kullanılan dağıtım. Tabi bu durum donanım tanımada kendisini bir adım öne çıkarıyor haliyle.

Fakat puupy boyutu çok küçük. yaklaşık 130 küsür mb bişey. Bendede 2 gb bellek olunca sanırım benim için iyi seçeneklerden biri.

Daha önce slax denedim. Aslında gayet güzel ama geliştirme işi duruş gibi bişey. Geliştiriciler bugün yarın sonlandıracaklar slax ı. Haliyle güncel modül bulmak sıkıntı oluyor. Güncel programları manuel kurman icap ediyor ki bu noktada benim gibi işin başındakiler çok sıkıntı çekiyor. Mesela bir firefox 13 kuracam diye yarım saat uğraştım. :) Gerçi çok kolaymış ama bilmeyince ilk başta zor oluyor.

Şimdi puppy ye gelirsek. Puppy hem ufak boyutlu hemde ubuntu depo kullanıyor olunca benim gibi 2gb belleği olan biri için gayet iyi bir alternatif. Yalnız türkçe dil seçeneği sanırım yok. Buda kendisi için bir eksi. :)
@WebNick Bende fırsat bulduğum anda Zorin Os deneyeceğim.. Windows görünümlü Linux merak ettim ama vakit bulamıyorum..

zorinos_4rc.png

Hocam o kadar çok linux dağıtımı varki insan hangisine bakıp deneyeceğini şaşırıyor. Yalnız bunun görüntüde fena değilmiş. :)

Hocam sen en iyisi bi hdd al kurtul

Zatan niyetim bu yönde. En kısa zamanda hdd alacağım. :) Fakat bu vesile yabancı olduğum linux dünyasını öğreniyorum. Hayırlara vesile oldu bir yandanda :)

sudo ile geçiçi olarak yönetici oluyorum :D:D:D

ufon

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Dün gece,puppy ile baya vakit geçirdim hemen notlarımı aktarayım;
Usb hazırlama olayı kısa sürdü ayrıca boot etme süreside baya kısaydı sadece,dosyaları rama kopyalarken hafif oyalanıyor.Kısa süre sonra,masastü geldi ve yüksek bir şekilde,''hav,hav'' sesi duydum korktum gece,gece inme gelecekti nerseyse :) Masaüstü gelir,gelmez kısa süren bir ayar penceresi karşıladı beni,dil ayarları,klavye vs öncelikle,Tr dil desteği ve klavye desteği yok ''Tr Q-F aktif etmek için her defasında konsoldan komut girmek gerekiyor''.İlk olarak,firefox yüklemekle başladım ve diğerlerine nazaran uzun sürdü ve hemen mount özelliğine geçtim,taktığım diğer flash belleği ve hafıza kartını görmedi işte burda koptuk onunla :)
Artıları:Küçük boyutlu,hızlı işlem yapabilmesi,birçok eklentisi ile gelmesi,ubuntu depolarını bile kullanabilme ve ön eönemlisi!!! hazırladığınız usb belleği başka amaçlar için kullanıma izin vermesi son olarak,yapılan değişiklikleri çıkışta kaydedebilmesi.
Eksileri:Tr dil desteği yok,Tr klavye ayarları her defasında konsoldan komutla açılıyor,donanım bağlama olayı zayıf.

WebNick

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Dün gece,puppy ile baya vakit geçirdim hemen notlarımı aktarayım;
Usb hazırlama olayı kısa sürdü ayrıca boot etme süreside baya kısaydı sadece,dosyaları rama kopyalarken hafif oyalanıyor.Kısa süre sonra,masastü geldi ve yüksek bir şekilde,''hav,hav'' sesi duydum korktum gece,gece inme gelecekti nerseyse :) Masaüstü gelir,gelmez kısa süren bir ayar penceresi karşıladı beni,dil ayarları,klavye vs öncelikle,Tr dil desteği ve klavye desteği yok ''Tr Q-F aktif etmek için her defasında konsoldan komut girmek gerekiyor''.İlk olarak,firefox yüklemekle başladım ve diğerlerine nazaran uzun sürdü ve hemen mount özelliğine geçtim,taktığım diğer flash belleği ve hafıza kartını görmedi işte burda koptuk onunla :)
Artıları:Küçük boyutlu,hızlı işlem yapabilmesi,birçok eklentisi ile gelmesi,ubuntu depolarını bile kullanabilme ve ön eönemlisi!!! hazırladığınız usb belleği başka amaçlar için kullanıma izin vermesi son olarak,yapılan değişiklikleri çıkışta kaydedebilmesi.
Eksileri:Tr dil desteği yok,Tr klavye ayarları her defasında konsoldan komutla açılıyor,donanım bağlama olayı zayıf.

bende puppy linux denedin dün. Tecrübeler aşağı yukarı seninle aynı. ısınamadım puppy ye. kullanışsız geldi bana. ubuntu depoyu destekliyor ama eski paketleri indirebiliyorsunuz. Mesela firefox 13 yok depoda. Sanırım bunun sebebi karnel in eski olması puppyde yada başka birşey ama ben çözemedim. Fakat tepki hızı gerçekten harika. Ram den yüklediği için çok çabuk cevap veriyor siz bile şaşırıyorsunuz. :)

Bu kulvarda birde porteus'a bakmak lazım. o da slax ın bir türevi ama sanırım modülleri daha güncel ve forumu daha aktif.

Yalnız linux kullanma sürem uzadıkça şunu anlıyorum. Şu an için yeni başlayanlar kesinlikle mint ile başlamalı. Hem arayüz tanıdık. Hemde kullanımı ve yazılım yükleme işi pratik. Sevdim mint'i :) Linux dünyasına yabancı olanı linux'a ısındırır bu meret. :)

Fırsat bulursam birde fedora ya şöyle bir göz atacağım :)

ufon

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bende puppy linux denedin dün. Tecrübeler aşağı yukarı seninle aynı. ısınamadım puppy ye. kullanışsız geldi bana. ubuntu depoyu destekliyor ama eski paketleri indirebiliyorsunuz. Mesela firefox 13 yok depoda. Sanırım bunun sebebi karnel in eski olması puppyde yada başka birşey ama ben çözemedim. Fakat tepki hızı gerçekten harika. Ram den yüklediği için çok çabuk cevap veriyor siz bile şaşırıyorsunuz. :)

Bu kulvarda birde porteus'a bakmak lazım. o da slax ın bir türevi ama sanırım modülleri daha güncel ve forumu daha aktif.

Yalnız linux kullanma sürem uzadıkça şunu anlıyorum. Şu an için yeni başlayanlar kesinlikle mint ile başlamalı. Hem arayüz tanıdık. Hemde kullanımı ve yazılım yükleme işi pratik. Sevdim mint'i :) Linux dünyasına yabancı olanı linux'a ısındırır bu meret. :)

Fırsat bulursam birde fedora ya şöyle bir göz atacağım :)

Pardus,fedora,(Giriş seviyesine tavsiye etmiyorum fedora'yı!) open suse,mandrive,red hat,debian,ubuntu.Bu saydıklarımın hepsini aktif olarak kurdum ve live olarak da kullandım,son olarak zorin os üzerinde çalışıyorum bakalım ne yanıt verecek ama sevdim.:)

Kısacası,bana istediğimi sadece ubuntu 8.04 ve 8.10 verebildi,bu sürümden sonrakiler tam bir hayal kırıklığı oldu özellikle gnome 3 ile gelen 12.04,pess dedirtti.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
bu dördüncü secenek bölüm ayırma neden bende gözükmüyor win7 kullanıyorum archbang yükleyecektim ?