SSD Harddisk Sata III Normal Bir Anakarta Uyarmı?

Bu konuyu okuyanlar

kilicaslan24

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar

Biliyorsunuz piyasada ssd ve normal harddisklerde sata1-sata2-sata3 şeklinde hız özellikli olanlar var.
Benim anlamadığım normal sata girişli bi anakartım var. SSD Harddisk almayı düşünüyorum alacağım
harddisk sata3 yazmakta. Gigabyte ga-945gcm-s2l olan anakartımda bu harddiski kullanabilirmiyim?

kilicaslan24

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

tolga3589

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Aynı şeyler değil aşağıdan bak anlarsın :)

SATA 3Gb/s = SATA2
SATA 6Gb/s = SATA3

kilicaslan24

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Teşekkürler işin aslını şimdi anlamış olduk. anakart Sata3 ü desteklemese bile sata3 harddiski sata 2 hızında çalıştırırmı? Yani yinede kullanma şansım olurmu ?

ulash

Doçent
Reaksiyon puanı
10
evet geriye dönük uyumlular. Sata3 varsa sata3 hızında yoksa sata2 hızında çalışır.

tolga3589

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Evet olur sata3 ssd alırsan anakartın sata2 olarak görür fakat sata3 performansı alamazsın. Bu arada sata3 ssd alacaksan senkron olmasına dikkat et sakın asenkron ssd alma biraz araştır alacağın ssdyi

kilicaslan24

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet olur sata3 ssd alırsan anakartın sata2 olarak görür fakat sata3 performansı alamazsın. Bu arada sata3 ssd alacaksan senkron olmasına dikkat et sakın asenkron ssd alma biraz araştır alacağın ssdyi
senkron meselesini biraz açma şansın olurmu. tam olarak senkron olması için nelere dikkat etmem lazım ?

kilicaslan24

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu sefer tamam galiba emeğine sağlık saol...

kilicaslan24

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
OCZ 120GB Vertex 3 Serisi Sata 3.0 SSD (550MB Okuma/ 500MB Yazma)

bu ürünü almaya karar verdim 272 tl senkronlu

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
OCZ 120GB Vertex 3 Serisi Sata 3.0 SSD (550MB Okuma/ 500MB Yazma)

bu ürünü almaya karar verdim 272 tl senkronlu
Aynı mağaza aynı ürün aynı kapasite iki kat fiyat.
http://www.vatanbilgisayar.com/soli...a-500mb-yazma)/productdetails.aspx?I_ID=56417
doğru karar verdiğimi zanediyorum sence?

Bir kaç hafta önce en ucuz SATA3 (6Gbps) 120GB 500MB disk ~280 civarı idi. Şuan 250'nin altına inmiş ve içlerinde Intel disk dikkatimi çekti. Normalde Intel SSD'ler diğer markalara göre pahalı olurdu. Ya bu stratejiden vazgeçtiler (en azından Türkiye için) yada geçici indirim.

Tercihlerim arasında senin tercihinde olurdu. Yalnız unutma bu fiyat aralığındakiler orta seviye. Dahada üstüne para vermeye henüz gerek yok.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Peki sata 3 bir ssd'yi sata destekli anakarta bağlayabilir miyiz?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Evet bende normal sata anakartlı notebook uma sata 3 bir ssd almayı düşünüyorum. sata 3 ssd normal sata anakartta çalışırmı ve performans artışı ne kadar olur?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ST1500DM003 bu model senkron mu ? aceba tşk ediyorum anlamıyorum pek hardisklerden tolga bey

Karargaht

Müdavim
Reaksiyon puanı
112
Uzun lafın kısası, sata1, sata2, sata3 harddiskler bütün anakartlarda çalışır. Ancak örneğin sata 3 harddiskiniz varsa ama a anarkatta sata 1 yada sata 2'lik giriş varsa, harddiskten sata 1 yada sata2'lik performans alırsınız.

Kısaca çalışır ama tam verim alamazsınız.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
slm

firmamıza aşağıdaki ssd yi almayı düşünüyoruz.

• Kingston HyperX 3K Serisi 480GB SATA III 2.5" SSD (SH103S3/480G)

siz üstadlara iki sorum olacak.
bu ssd; server üzerinde mail datalarını barındıracak. bu ne demek, yani aynı anda en az 40 kişinin outlook kullanması demek.
şuan 15000 rpm mekanik hdd mevcut. ssd kullanmamızın dezavantajı yada avantajı ne olur.?

bu linkteki ssd senkronmudur asenkronmudur? bir de intelden bahsetmişsiniz sanırım üzerindeki chip yada chipset. bu ssd intelmidir?
hiçbiryerde bilgi bulamadığım için sorma ihtiyacı hissettim teşekkürler.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaslar benim anakartım sata 3gb/s destekliyor ben sata 6gb/s taksam çalışırmı ? yada çalışıp sata 3gb/s görevimi görür ?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ATI Xpress 200 chipseti olan anakartta sata 3 desteği var mı ?

BLacK+

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
18
ATI Xpress 200 chipseti olan anakartta sata 3 desteği var mı ?
Hayır yok.

arkadaslar benim anakartım sata 3gb/s destekliyor ben sata 6gb/s taksam çalışırmı ? yada çalışıp sata 3gb/s görevimi görür ?
Çalışır ama sata 2 performansında. Ayrıca sata 2 ve 3 arasında dağlar farkı yoktur. sata 2 saniyede 300mb veri aktarır. sata 3 ise saniyede 600mb veri aktarır. zaten HDD ler tek başlarına bu sayılara ulaşamadığı için farkı hisedemezsinizde.

slm

firmamıza aşağıdaki ssd yi almayı düşünüyoruz.

• Kingston HyperX 3K Serisi 480GB SATA III 2.5" SSD (SH103S3/480G)

siz üstadlara iki sorum olacak.
bu ssd; server üzerinde mail datalarını barındıracak. bu ne demek, yani aynı anda en az 40 kişinin outlook kullanması demek.
şuan 15000 rpm mekanik hdd mevcut. ssd kullanmamızın dezavantajı yada avantajı ne olur.?

bu linkteki ssd senkronmudur asenkronmudur? bir de intelden bahsetmişsiniz sanırım üzerindeki chip yada chipset. bu ssd intelmidir?
hiçbiryerde bilgi bulamadığım için sorma ihtiyacı hissettim teşekkürler.

Chipset diye birşey yoktur SSD lerde. İntel kingston vs bunlar üreticilerdir. Sistem uyumlu olduğu taktirde her ssd her sistemde çalışır. Herhangi bir dezavantaj olmaz. Tabiki boyutu bir dezavantaj olarak görünsede 40 kişi aynı anda 1gb mail almayacağına göre bir sorun teşkil etmez. Okuma ve yazma hızları avantajı ile son hızla veri alacaklar. HDD kullanırken ise sisteminize 5mb lık bir mail geldiğinde ve bunu aynı anda çektiklerinde 200mb lık bir okuma hızına ulaşacak ve hız konusunda bir kaç saniyelik duraksamalar yaşıyacaklar.