Windows 7 süper hızlandırma

Bu konuyu okuyanlar

şowalye

Profesör
Reaksiyon puanı
8
•Akıllı Kart - "Devre Dışı"
•Akıllı Kart Kaldırma İlkesi - "Devre Dışı"
•Çevirimdışı Dosyalar - "Devre Dışı"
•Etkileşimli Hizmetler Algılaması - "Devre Dışı"
•Internet Bağlantısı Paylaşımı (ICS) - "Devre Dışı"
•IP Yardımcısı - "Devre Dışı"
•Media Center Extender - "Devre Dışı"
•Microsoft iSCSI Başlatıcısı Hizmeti - "Devre Dışı"
•Net.Tcp Bağlantı Noktası Paylaştırma Hizmeti - "Devre Dışı"
•Netlogon - "Devre Dışı"
•PnP-X IP Veri Yolu Listeleyicisi - "Devre Dışı"
•Sertifika Yayma - "Devre Dışı"
•SNMP Yakalama - "Devre Dışı"
•SSDP Bulma - "Devre Dışı"
•Tablet PC Giriş Hizmeti - "Devre Dışı"
•UPnP Aygıt Ana Makinesi - "Devre Dışı"
•Uygulama Yönetimi - "Devre Dışı"
•Uzak Kayıt Defteri - "Devre Dışı"
•Yazdırma Biriktiricisi - "Devre Dışı" (Yazıcınız Varsa Kalsın)
•Yönlendirme ve Uzaktan Erişim - "Devre Dışı"
•Telefon - "Devre Dışı"
•WebClient - "Devre Dışı"
•Sunucu - "Devre Dışı"
•Windows Media Player Ağ Paylaşımı Hizmeti - "Devre Dışı"
•Windows Hata Raporlama Hizmeti - "Elle"
•Sistem Olay Bildirim Hizmeti - "Elle"
•Uzak Masaüstü Hizmetleri - "Elle"
•Taşınabilir Aygıt Numaralandırma Hizmeti - "Elle"

Eğer Windows 7 Manager programı ile "Arama" özelliğini devre dışı bırakmadıysanız, bu özelliği daha sade hale getirecek şekilde ayarlayıp, PC'ye hız kazancı sağlayabiliriz. Bunun için;
Başlat Düğmesindeki arama kutusuna "Dizin oluşturma seçenekleri" yazıp enter tusuna basın. Açılan pencereden "Değiştir" butonuna tıklayın.
Açılan pencereden sol altta bulunan "Tüm Konumları göster" butonuna tıklayıp işaretli olan kutuları temizleyin.

Başlat > Arama satırına "Güç" yazın ve Güç Seçenekleri penceresinden güç planı olarak "Yüksek Performans"ı seçin ve çıkın..

Başlat > Arama satırına "Aygıt" yazın ve Aygıt Yöneticisini açın. Orada disk sürücüleri satırını genişletin.
Hard Diskin driver'ına sağ tıklayarak "Özellikler"e tıklayın ve "İlkeler" sekmesine gelin ve burada her iki kutuyu da onaylayın, ardından tamam deyin, çıkın..

Başlat > Çalıştır > regedit yaz ve Kayıt Defteri Düzenleyicisini aç.
Haaa_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Contro l\FileSystem anahtarına git;
NtfsMftZoneReservation DWORD değerine "2" değerini ver ve aynı konumdaki
NtfsDisable8dot3NameCreation DWORD değerini bul ve ona da "1" değerini ver, aynı konumdaki NtfsMemmoryUsage DWORD değerini de bul ve ona da "2" değerini ver ve çık..

Haaa_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\SessionManager\Memory Management anahtarına ulaş; DisablePagingExecutive ve LargeSystemCache DWORD değerlerinin hepsine "1" değerini ver. Aynı anahtardaki ClearPageFileAtShutdown DWORD değerini ise "0" olarak ayarlayın.

Windows'un önceki işletim sistemlerinde bilinen: "MenuShowDelay", yani menülerde gecikmeye neden olan ayarı hızlandırmak için;
Haaa_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop anahtarına ulaşın ve MenuShowDelay değerini "400" yerine "200" olarak değiştirin..

Windows 7'de pencere önizlemelerini hızlandırmak için;
Haaa_CURRENT_USER\Control Panel\Mouse anahtarına ulaşın ve MouseHoverTime değerini "400" yerine "200" olarak değiştirin..

Optimize Hard Drives Behaviour on Idle performans ipucu;
Regedit 'i açın ve Haaa_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\OptimalLayout
anahtarına ulaşın.
Değer adı EnableAutoLayout olan DWORD değerini "1" olarak ayarlayın ve işlem tamam.

Başlat > Çalıştır > cmd yaz ve Komut Sistemini aç. AUTOCHK süresini azaltmak için komut sistemine,
CHKNTFS/T:4 yaz ve onayla. Komut sisteminden çık..

Başlat > Çalıştır > msconfig yaz Hizmet Yapılandırmasını aç.
Önyükleme sekmesine gelerek oradaki Gelişmş Seçeneklere tıkla. İşlemci Sayısı onay kutusuna işaretle ve ne kadar işlemcin varsa, örneğin; bende 2 olduğu için 2 yaptım. Tamam & Uygula ve çık..

Bilgisayarım > Özellikler > Gelişmiş Sistem Ayarları > Gelişmiş sekmesine tıklayın.
Bu yolu izledikten sonra ilk başta Performans kısmının altındaki Ayarlar'a tılkayın. Yeni çıkan penceredeki; Gelişmiş sekmesini seçin ve oradan Değiştir'e tıklayın. Yeni çıkan pencerede şunu göreceksiniz:
"Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutu" eğer işaretliyse işareti kaldırın ve onaylayın. Daha sonra "Özel Boyut" kısmına tıklayın. Orada:
Başlangıç Boyutu (MB)
En Büyük Boyut (MB)
İfadelerini göreceksiniz. Başlangıç Boyutu ve En Büyük Boyut kısmı aynı olmak üzere;
ne kadar RAM'e sahipseniz, sahip olduğunuz RAM miktarının (Eğer 2GB RAM'den daha az ise) 1.5 katını veya direk olarak 2048 yazın.
Not: Eğer 1.5 Katını aldığınızda 2048'den fazla olursa; 2048 yazın, eğer daha az ise 1.5 katı neyse MB cinsinden o değeri yazın. Başlangıç Boyutu (MB) ve En Büyük Boyut (MB) kısımlarına yazın.
Örneğin 1 GB RAM'e sahipseniz:
Başlangıç Boyutu (MB) = 1536
En Büyük Boyut (MB) = 1536

Gereksiz yere Hard Disk'in yetersiz alan taraması yapmasını engellemek için;
Haaa_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Policies anahtarına ulaş; orada yeni DWORD değeri oluştur ve NoLowDiskSpaceChecks ismini yaz, değer olarak "1" değerini ver.

UDMA66 Modunu Hard Disk performans özelliğini devreye sokmak için;
Haaa_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Contro l\Class\{4D36E96A-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}\0000 anahtarına ulaşın ve orada yeni bir DWORD değeri oluşturun; isim olarak ise EnableUDMA66 yazın. Değer olarak "1" değerini verin ve Regedit'den çıkın.

Haaa_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\SessionManager\SubSystems anahtarına ulaşın ve oradaki "Optional" adlı çoklı dize değerini bulun.
Çift tıklayarak girin ve oradaki "Posix" yazısını silin ve tamam deyin, çıkın.

Haaa_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Explorer\VolumeCaches\Temporary Files anahtarına ulaş ve LastAccess DWORD değerine tıkla. "7" olan değeri "0" yap ve çık..

Gereksiz ve can sıkıcı ntuser.dat.log1 & ntuser.dat.log2 dosyalarının görünürlüğünü engellemek için;
Haaa_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\explorer\UsersFiles\NameSpace\DelegateF olders anahtarına ulaş ve {DFFACDC5-679F-4156-8947-C5C76BC0B67F} dizinini sil...

Başlat > Arama satırına "Disk" yaz ve Disk Birleştiricisini aç. Oradaki disk birleştirmek için aktif olan Zamanlamayı kapatın. Zamanlamayı kapatıldığı için, zamanla PC'nize ne kadar dosya yüklerseniz o kadar oranla disk birleştirmesini düzenli olarak elle yapmalısınız. Örneğin önemli miktarda yer kaplayan program, oyun, müzik ve resim dosyaları gibi çok sayıda dosyaları diske depolarsanız hard disk birleştirme fonksiyonunu çalıştırmanız için gerekli bir durum ortaya çıkacaktır. Her halükarda bu işlem performans için artı olacaktır.

Boot dosyaları ile açılışı hızlandırmak için;
Regedit'e girip Haaa_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\BootOpt imizeFunction anahtarına gidin, burada Enable adındaki string anahtarını bulun eğer yoksa Enable adında bir dize değeri oluşturun ve değerini Y yapın.

Windows'daki performansı daha fazla arttırmak için;
Haaa_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\PriorityControl anahtarına ulaşın.
Ve bu konuma sağ tıklayarak yeni DWORD değeri oluşturun.
Değer adı: IRQ8Priority ve "2" olarak ayarlayın.
Win32PrioritySeperation DWORD değerini ise "26" olarak ayarlayın.

Aero Peek süresini kısaltmak için;
Öncelikle regedit'i açın. Haaa_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Explorer\Advanced anahtarına ulaşın. Oradaki, DesktopLivePreviewHoverTime adı altında bir kayıt olacak eğer yoksa o isimde yeni DWORD değeri oluşturun.
Bu kayda çift tıklayın ve düzenleyin. Vereceğiniz değerin burada ondalık olarak kalmasına dikkat edin.
Buradaki değer milisaniye cinsindendir. Yani, fare imlecini sallayıp masaüstüne 1 saniyede dönmek istiyorsanız, değeri 1000 olarak girmelisiniz. Yarım saniye için de 500 değerini girmelisiniz. Eğer bu değeri 0 yaparsanız, haliyle süreyi sıfırlamış olursunuz.

Aero sallamayı iptal etmek için;
Özelliği kaldırmak için yine regedit.exe üzerinden çalışmanız gerekiyor.
Bunun için tıpkı bir önceki ipucunda yaptığımız gibi, Başlat (Start) kısmını açıp regedit.exe yazıp enter'a basmalısınız.
Sonrasında şu yolu takip edin:
Haaa_CURRENT_USER\Software\Policies\Microsoft\Wind ows
Bu anahtara geldikten sonra, Windows anahtarına sağ tıklayıp Explorer adında yeni bir anahtar oluşturmalıyız.
Explorer anahtarını oluşturduktan sonra, sağ taraftaki boş yere sağ tıklayıp, yeni bir 32-bit DWORD kaydı oluşturmalıyız.
Bu kaydın ismi: NoWindowMinimizingShortcuts ve değeri de 1 olmalı.

Internet Explorer 8 'i ve internet bağlantı hızını hızlandırmak için püf noktalar

Internet Explorer 8'in hızını arttırmak için;
Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni Başlat=Çalıştır=Regedit 'i başlatın. Kayıt defterinde aşağıdaki anahtarı bulun:
Haaa_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Internet Settings
Düzen menüsünde, Yeni'nin üzerine gidin, DWORD Değeri'ni tıklatın ve sonra aşağıdaki kayıt defteri değerlerini ekleyin:
Değer adı: MaxConnectionsPer1_0Server , Değer verisi: 10
Değer Adı: MaxConnectionsPerServer , Değer verisi: 10

Başlat > Çalıştır > gpedit.msc yaz ve Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi'ni aç.
Windows %80 internet bant genişliğinizi kullanmanıza izin veriyor İnternetinizin bant genişliğini % 20 arttırabilmek için;
Başlat >çalıştır >gpedit.msc >bilgisayar yapılandırıcısı >yönetim şablonları >ağ >Qus paket zamanlayıcısı >ayarlanabilen bant genişliğini sınırla >etkin >bant genişlik sınırı = 0 >uygula >TAMAM (Bu ayar Ultimate versiyonlarda mevcuttur).

Internet Explorer 8'in tam hızını ortaya çıkarmak için;
1. IE’yi kapatın. Denetim Masası’ndan Internet Seçenekleri ‘ne giriyoruz.
2. Programlar tabinden Eklentileri Yönet’e tıklıyoruz.
3. Karşımıza açılan ekrandan, Araç Çubukları ve Uzantılar hanesinde karşımıza çıkan herşeyi seçin ve Devre Dışı bırak düğmesini tıklayın. Araç Çubukları ve Uzantılar’da gördüğünüz herşey için bunu yapın. “Shockwave Flash Object” ve eğer Download Manager gibi bir program kullanıyorsanız, yalnız her ikisi etkin olarak kalsın..

Güvenlik Püf Noktaları

Kurşun geçirmez Windows ayarları için;
İlk önce registry editoru çalıştırın(Başlat>Çalıştır> regedit yazın). Oradan: Haaa_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\Tcpip\
Parameters bölümünü bulun. Sayfanın boş bir kısmına sağ tıklayın yeni 7 tane dword dosyası oluşturun. Bunların adı ve özelliği sırasıyla şöyle: (İlk önce oluşturulan dosyalara şu adları girin, dosyayı açıp yazdığım değerleri yazın)
1. "TcpMaxDataRetransmission" değeri 2.
2. "SynAttackProtect" değeri 2.
3. "TcpMaxHalfOpen'' değeri 100.
4. "TcpMaxHalfOpenRetried" değeri 80.
5. "EnableDeadGWDetect" değeri 0.
6. "EnablePMTUDiscovery" değeri 0.
7. "KeepAliveTime" değeri 300000.
Not: Sakın yanlışlık yapmayın yoksa işe yaramaz!

Windows'da 139 numaralı portun açığını kapatmak için;
Bildiğiniz gibi 139 nolu port bir windows açığıdır ve bu açığı tarayıp pc lere giriş yapan scan programları mevcut. Bu nedenle 139 nolu portu kapatarak pc nizi güvenli hale getirebilirsiniz. Aşşağıdaki adımları izleyiniz lütfen.
İnternet bağlantı ayarlarınızın özelliklerine giriniz.
İnternet İletişim Kurallarını işaretleyip Özelliklere tıklayınız.
Gelişmişe tıklayınız, şimdide wins'e tıklayınız ve son olarak, TCP/IP üzerinde NETBIOS'u "devre dışı bırak" işaretleyip tamam'a tıklayınız.

Windows'daki gizli paylaşımları kapatmak için;
Başlat - Çalıştır - regedit
Haaa_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Servic es\LanmanServer\Parameters
yoluna gelin, sağ taraftaki AutoShareServer ve AutoShareWks DWORD değerlerini "0" yapın. Eğer o isimlerde DWORD değerleri mevcut değilse,
işlemi yapabilmek için kendiniz DWORD değerlerini oluşturun.

Windows'da bir açık olan, IPC$ paylaşımını tamamen devre dışı bırakmak için
Regedit 'i açın ve Haaa_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Contro l\Lsa\restrictanonymous
konumuna gelin.
Ardından değerini "1" olarak ayarlayın.
Daha sonra ise, Başlat>Çalıştır>services.msc yazıp, Hizmetler konsolunu açın. Oradaki Sunucu hizmetini "Devre Dışı" olarak ayarlayın.
İşlem tamam..

Ekstradan Kullanım Kolaylığı Sağlayan Püf Noktalar

Sağ tuşa ilave Klasöre Kopyala , Klasöre Taşı öğelerini eklemek için;
Bunun için öncelikle Haaa_CLASSES_ROOTAllFilesystemObjectsshellexCon textMenuHandlers anahtarına ulaşın ve burada iki tane yeni anahtar oluşturup bunlara Copy To ve Move To adlarını verin. Ardından soldaki menülerde Varsayılan değerlere şunları girin. Move To için : {C2FBB631-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13} , Copy To için : {C2FBB630-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}

Windows 7 ve Vista'da "Tanrı Modu" özelliğini aktifleştirmek için;
GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}
Masaüstünde yeni bir klasör oluşturun ve adını GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C} olarak değiştirin. Klasör farklı bir simge alacak ve adı "GodMode" olarak değişecek. İşte bu kadar basit. Şimdi bu simgeye çift tıklayın ve işte sürpriz: Her birine ulaşmak için farklı yolları takip etmeniz gereken onlarca Windows 7 ayar seçeneği tek bir pencerede karşınızda! Bu seçenekler arasında İnternet seçeneklerinden AutoPlay'e, Donanım seçeneklerinden anti-virüs ayarlarına kadar hemen her şeyi bulmanız mümkün...:yes:

mubeya

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Tanrı modunu 64 bit olanlar kesinlikle yapmayın. Bilgisayarınız ard arda reset çekmeye başlayacaktır.Bunu önlemekte sizi bayağı uğraştırır.

şowalye

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Tanrı modunu 64 bit olanlar kesinlikle yapmayın. Bilgisayarınız ard arda reset çekmeye başlayacaktır.Bunu önlemekte sizi bayağı uğraştırır.
Sen ilk önce tanrı ne olduğu anla
Ondan sonra tanrı mod öğren.....

ShadowCopy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çok Teşekkürler bilgilerin çoğu sayesinde özellikle sistem açılışı baya hızlandı sırf teşekkür etmek için üye oldum diyebilirim.. :)

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
Bunların bazılarına katılıyorum ama bazılarının devre dışı bırakılması taraftarı değilim... Windows un her versiyon işletim sistemleri için böyle şeyler var. Ama bu her kullanıcıya göre değişir...

arsenik

Müdavim
Reaksiyon puanı
242
Bunların bazılarına katılıyorum ama bazılarının devre dışı bırakılması taraftarı değilim... Windows un her versiyon işletim sistemleri için böyle şeyler var. Ama bu her kullanıcıya göre değişir...

Katılıyorum.Bunu bazı optimizasyon programları dahi yapıyor.2 ay kadar önce bluetooth çalışmıyordu hizmetlerden kapatılmış oto aç yapınca düzelmişti.Dikkatli uygulanırsa sorun olacağını sanmıyorum.

Strake

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
devre dışı bırakmayı anladımda bu kayıt defteri'nin üzerinde oynamak sanırım tehlikeli çünkü sistem kısa sürede yıpranır tabi bu benim fikrim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Neyi kapattığını, kapatınca hangi işlevlerin çalışmaz hale geleceğini bilmeyen kullanıcı kapatmasın. Yoksa iki gün sonra şu çalışmıyor bu çalışmıyor deyip format atmak zorunda kalırsınız.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
vistada da uygulayabilir miyiz aynı şeyleri yardım eder misiniz? bi arkadaş daha sormuş

cincoz

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bunların hepsinin yapılmasının taraftarı değilim kayıt defteri üzerindeki oynamalar her zaman sistemi yıpratır

ShadowFix

..........
Reaksiyon puanı
77
Windows 7 de ssd hardisk takılı halde çok hızlı çalışıyor bunları yapsam ne kadar hızlı çalışır acaba, bazılarını önceden yapmıştım iyi gelmişti, akşam bir kaç tanesini denerim artık

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
Windows 7 de ssd hardisk takılı halde çok hızlı çalışıyor bunları yapsam ne kadar hızlı çalışır acaba, bazılarını önceden yapmıştım iyi gelmişti, akşam bir kaç tanesini denerim artık

Bir ssd'e sahipsen yapma boşuna :)

MasterFather

Müdavim
Reaksiyon puanı
59
hiç tavsiye etmem.arasında kullandığınız servislerde vardır.programlarınız düzgün çalışmaz.bir çok hatayla karşılaşırsınız.

ShadowFix

..........
Reaksiyon puanı
77
Eğer ssd kullanan birileri varsa, 2 ayarla windows 7 uçurmasını öğrendim :D windows 7 32 bite :D 64 bit yükleyim dedim ama değmez, oyunlarda sıkıntı çıkarıyor.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Halayci bana ulaşabilir misin ?
Facebook'tan Aboyluu diye arattırırsan çıkarım Hayırlı günler

S

SDN Okuru

SDN Okuru
beyler sakın denemeyin bendenedim tam üç kez format atmak zorunda kaldım:(

IThelp

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
auslogics boostspeed ile fazla uğraşmadan hepsini devre dışı bırakabilirsin sistem iceriğini fazla bilmeyen arkadaşlara bir kaç tane işlemden hariç diğerlerini tavsiye etmem sonra toparlayamasınız formatsız

Burk.Clik

Müdavim
Reaksiyon puanı
40
Ben hepsini yaptım lakin değişen bir şey olduğunu zannetmiyorum. Bir konuda teşekkür etmek istiyorum ie 8 hızlandırmak için kaç ay sonra ie yi açtım ve ie 9 kurdum. ie 9 gerçekten sade ve güzel bir tasarıma sahip gayet hızlı çalışıyor, uzun bir aradan sonra tekrar ie kullanmaya başladım.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
hepsini yapan windows 7 deil xp kalıtesini yasar win 7 nin ayarlarını oyuncak gibi degistirio ya olum git isine gelse bütün programları sılecen benimki 1 sn acılıyo avaz avaz program yüklerseniz yavaslar 3 4 hızlandırma programı var bende 10 saat onla ugrascana program indir tarat al sana win 7 yeni dogmus

sanane xD

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dostum benimki 1 saniyede acılıo 3 4 hızlandırma programı var yeni hesap acmanız biraz hızlandırır calıstırdan msconfig yazıp başlangıca gelin ordan antivirus haric kaldırın dedigim gibi hızlandırma programları 20 25 sn hızlandıracaktır benimki 45 sn fılan acılıyodu ve 1 2 saniye icinde acılıyor artık :)

dostum internet her türlü olur ccleaner indirirsin super bi sekilde calısır ie 9 chrome mozilla ve bircok arama programı :)