iPhone 4S incelemesi iPhone 4 vs iPhone 4S

Bu konuyu okuyanlar

MertkanElpeze

Asistan
Reaksiyon puanı
4
KAYNAK : http://t.co/5SYTq7OV

Bugün bayramın ilk günü ve iphone 4S ‘i inceleme imkanı buldum. Siriyle biraz dalga geçtim sorular sordum resimler çektim vesaire. Genel düşüncüm hali hazırdaki iPhone4 Kullanıcılarının 4S almak için acele etmemesi. Nedeni gayet açık , çünkü aralarında pek bir fark yok. iPhone 4S biraz daha hızlı Siri mevcut ve Grafikleri biraz daha iyileştirilmiş durumda hepsi bu kadar. Bazıları ‘daha ne olacaktı ?’ diyebilir ama gerçekten yeni bir telefon almak için çokta yeterli sebebler değil bunlar. Zira aynı anda aynı internet bağlantısında aynı lokasyonda testler yaptım ve hız olarak gözlemlediğim kadarıyla fark maksimum 5 saniye.
Tabiki Shiftdelete.Net veya Webrazzi kadar profesyonel bir inceleme olmamıştır ama kendi adıma merak ettiğim tüm özellikleri incelediğime inanıyorum.Önce Görünüşle Başlayalım..iPhone 4S – iPhone 4 Görünüş
Tasarımsal olarak hiçbir fark yok sadece sol köşesinde siyah bir çizgi bulunmakta yeni 4s’in ki buda bana kalırsa Apple’ın açıkladığı çift antenden dolayı.Çok profesyonel değilseniz veya teknoloji ile çok iç içe değilseniz eminim ayırt etmekte zorlanacaksınız işte görüntüler;
Siri
siri1.jpg
Öncelikle Siri devrim niteliğinde bir özellik sesli komutlarla bir takım işlemler yaptırabilirsiniz. Mesala google’da konuşarak arama yaptırabilir, Gene konuşarak birisini aratabilir, Mesajlarınızı okumasını ve okuduktan sonra cevap yazmasını sağlayabilirsiniz. Bu kadar basit mi ? HAYIR Siri an itibariyle ingilizce ve bir kaç dile daha destek veriyor hepsi bu. Ayrıca bu işlem sandığımız kadar basit bir işlem değil İspanyolca gibi dünya dilini bile desteklemiyorken ne zaman Türkçe destekler tartışılır. Bana bu zaman kısa bir süre gelmiyor açıkcası. O yüzden biraz buruğum ama genede ingilizce birkaç şey söylerek test etmek istedim ve neşeli görüntüler ortaya çıktı
icon_smile.gif
Mesala ona ne kadar güzel olduğunu söyledim ve o bana biraz utanarak
icon_smile.gif
Oh, Dur dedi.
Bugün istanbulda hava nasıl diye sordum. Yalnış teleffuzumdan olacak East bumle olarak anladı
icon_smile.gif
ve oranın bilgisini çıkardı. Yer ismi vermeden hava nasıl diye sorarsanız bulunduğunuz konumun Hava Durumu bilgisini sorunsuzca gösteriyor merak etmeyin
icon_smile.gif

siri3.png
Siriye rehberden kendi ismimi söyledim ve rehberdeki bilgilerimi çıkardı. Bu bilgileri çıkardıktan sonra Call diyerek arama yapmasını sağlayabilirsiniz
icon_smile.gif
ya da Call Mertkan diyerek direk aramasınıda sağlayabilirsiniz. Söylediğiniz isim rehberde yoksa bulamadığını belirten bir cümle kuruyor
icon_smile.gif
siri5.png
Bugün ne yapıyorsun gibilerinden birşey sorduğumda sadece düşünüyorum dedi.
siri8.png
Sonra biraz dalga geçmek istedim
icon_smile.gif
Deli misin diye sordum Saygı duyuyorum sana dedi
icon_smile.gif
. Tembel misin dedim Yorum yok dedi. Biraz daha abartıp alkol içermisin diye sordum (ki soruşum doğru olsa da yabancılara bu şekilde içki kullanıp kullanmadığını sorduğumuzda onlarda şaşıracaktır) tabiki anlamadı ;
siri9.png
Sonrasında Evli misin diye sordum. Biraz düşündü ve özür dileyip bu soruya cevap veremeyeceğimi söyledi. Sonrada ona onu sevdiğimi söyledim. Bir dahaki sefere hatırlamaya çalışacağını söyledi. Son olarak sorduğum “Do You Know Steve Jobs” sorusuna “I Dont Know” diyip beni biraz üzsede genel olarak siriyi çok beğendim. Eğer isterseniz Siri’nin tanıdım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.
Kamera
Bir telefonda dikkat ettiğim en son şey sanırım kamera bu yüzden pek incelemedim ama gene merak edenler için iki resimde farkı anlatmak istiyorum.
iPhone 4S Hızlı mı
Evet, iPhone 4′e göre hızlı aşağıda cektiğim videoda sağ tarafta bulunan 4S’tir video ters çıkmış mazur görün. Diyebileceğim şu ki ; Hızlı olmasına rağmen iPhone3GS ile iPhone4 arasındaki kadar büyük bir fark yok. Dolayısıyla türkiyeden garantili olarak bu cihazı almak isteyen arkadaşlara önerim iPhone 5 ‘i beklemeleridir. Türkçe konuşmasını bilmeyen siri için, daha güzel resim çekmek için , ve iPhone 4 ‘e göre maksimum 5 saniye daha hızlı işlem yapmak için 3,300 TL civarında para ödemeyi kabul ediyorsanız. Buyrun alın.

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
Bende 4 var ve yetiyor. Zaten beklediğim kadar fazla değişiklik olmadı. Bu yüzden 5 çıkınca düşünürüm almayı :)

eairmak

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Yurt dışından getirecek olsam ne dersiniz ve 5 i beklemek derken tahmini süre ne kadar olabilir yaza kadar çıkmış olmasın mümkün mü sizce mesela ağustosta gelecek olanlaradan bi tane isteyip alma şansım ne kadardır

MertkanElpeze

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Yurtdışından getirme imkanınız varsa kesin getirin çünkü 1200 TL civarında amerika'daki Unlock cihazlar. Yani birkez daha görüyoruzki türkiyede elektronik marketleri ticaret değil cinayet yapıyorlar.

iPhone 5 içinse kesin olarak 2012 Eylül-Ekim gibi bir tarih bekliyorum ben ama seneye kesin çıkacaktır.

1ruby1

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
Telefon alıyoruz ya 3000 TL ne demek :S Galaxy Gio aldım 500 TL ve iphone 4S'in yaptıklarını yapıyor.. Siri yok demeyin oda var (bakınız: Spektoit Assistant)

MertkanElpeze

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Telefon alıyoruz ya 3000 TL ne demek :S Galaxy Gio aldım 500 TL ve iphone 4S'in yaptıklarını yapıyor.. Siri yok demeyin oda var (bakınız: Spektoit Assistant)

Katılmıyorum, Bir kere bu kıyaslama çok yanlış bir yandan apple sana milyonlarca uygulama vaad ediyor öte yandan android markete erişirken türkiyeli vatandaş sorun yaşıyor. Bir ürün alıyorsak 1lira yada 1000 lira önemli olan bütün özelliklerini kullanabilmemiz. Andoridlerde bu sorunu yaşıyor muyuz ? ne yazıkki evet ister ucuz bir android ister pahalı bir android market sorun uygulama sorun. Konum servisleri stabil değil vs. vs. Neden yasal olarak aldığım ürünü kırdırıp rom bilmem ne tekrar yükleyeyim ki ?

Siri ayrı bir dava siriyi net kullanabilmek için iyi bir ingilizce şart çünkü net olarak telaffuzumuzu anlaması çok zor. Hele iyi bir sevide değilsek bu zorluk katlanıyor. Türkçe desteğininde geleceğini en azından önümüzdeki 3-4 yıl düşünmüyorum.

Son olarak hep bir yanlış anlaşılmadan söz edeceğim. Cihazlar kesinlikle kişiye göre değişir diye düşünüyorum. Parasına göre değil kişiye göre. Mesala ben bazen eve geldiğimde bilgisayar açmaya üşenip tüm işlemlerini iPhone'dan yapabiliyorum bu durumda başka bir cihaza ihtiyacım kalmadığına göre neden Android'li cihaz alıp başka başka forumlarda 'ya şu nasıl oluyor','bilmem ne sorunu çözümü' diye arama yapayım ki.

Özetle IOS candır. Denemeyene (en az 1-2 ay) kesinlikle anlatması zor bir ayrım. Ben microsoft yazılımcısı olarak IOS'a hayranım.

---------- Post added at 23:27 ---------- Previous post was at 23:27 ----------

Avea çekmiyor heralde. :D

ne yazıkki 3G'si bazı yerlerde can çekişiyor :)

PlainLogic

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Yurt dışından 4S getirtmeyi düşünüyorum. Hali hazırda kullanmakta olduğum 4'üde bir akrabama vermeyi planlıyorum. Yurt dışında 4 ile 4S arasında 200-300 lira gibi bir fark varmış. Ne yazık ki ülkemizde hala iPhone 4 fahiş fiyatlara satılırken 4S'in alınabilir bir fiyata satılmasını beklemek doğru olmaz. Yeni bir telefon alacaklara, eğer iPhone almayı planlıyorlarsa yurt dışından getirtmeyi ya da kontratlı olarak iPhone 4 almalarını tavsiye ederim.

MertkanElpeze

Asistan
Reaksiyon puanı
4
[MENTION=57392]PlainLogic[/MENTION] aynen öyle.

1ruby1

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
Katılmıyorum, Bir kere bu kıyaslama çok yanlış bir yandan apple sana milyonlarca uygulama vaad ediyor öte yandan android markete erişirken türkiyeli vatandaş sorun yaşıyor. Bir ürün alıyorsak 1lira yada 1000 lira önemli olan bütün özelliklerini kullanabilmemiz. Andoridlerde bu sorunu yaşıyor muyuz ? ne yazıkki evet ister ucuz bir android ister pahalı bir android market sorun uygulama sorun. Konum servisleri stabil değil vs. vs. Neden yasal olarak aldığım ürünü kırdırıp rom bilmem ne tekrar yükleyeyim ki ?

Siri ayrı bir dava siriyi net kullanabilmek için iyi bir ingilizce şart çünkü net olarak telaffuzumuzu anlaması çok zor. Hele iyi bir sevide değilsek bu zorluk katlanıyor. Türkçe desteğininde geleceğini en azından önümüzdeki 3-4 yıl düşünmüyorum.

Son olarak hep bir yanlış anlaşılmadan söz edeceğim. Cihazlar kesinlikle kişiye göre değişir diye düşünüyorum. Parasına göre değil kişiye göre. Mesala ben bazen eve geldiğimde bilgisayar açmaya üşenip tüm işlemlerini iPhone'dan yapabiliyorum bu durumda başka bir cihaza ihtiyacım kalmadığına göre neden Android'li cihaz alıp başka başka forumlarda 'ya şu nasıl oluyor','bilmem ne sorunu çözümü' diye arama yapayım ki.

Özetle IOS candır. Denemeyene (en az 1-2 ay) kesinlikle anlatması zor bir ayrım. Ben microsoft yazılımcısı olarak IOS'a hayranım.
Android Market'te bulunan uygulama sayısı gayet yeterli, ayrıca Türkiye'den ulaşılamama gibi bir sorun yok, ilk çıktığı zamanlarda olmuştu evet ancak şu anda böyle bir problem yok, anlaşılan siz takip etmekte biraz geri kalmışsınız, Android 2 sene içinde nerelere geldi bi düşünün, 5 sene sonra nerelerde olacağını tahmin etmek zor değil, Android ICS ile sıçrama yapacaktır, iphone ise gerileme dönemine girdi, iphone 4 ile 4S arasında neredeyse fark yok.. Ben size 500TL lik bir telefonun neredeyse iphone ile yapacaklarınızın tümünü yaptığını söylüyorum, 1000 TL lik bir modelin neler yapacağını siz düşünün, bence LG Optimus, HTC Sensation, Samsung Galaxy S2 modellerini önyargısız olarak kurcalamanızı öneririm.. Iphone' u kötülemiyorum gerçekten çok stabil bir işletim sistemi IOS, ancak en fazla 1.000 TL eder.. 1000 TL desinler Iphone alırım ama 3000TL'ye kusura bakmayın biraz daha para ekler araba alırım :D

efecans61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
iphone olsun taştan olsn iphone 3g si bile yeter arkadaş gidp 4s almak zorunda değilsiniz ki

221BSHERLOCK

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
[MENTION=105948]MertkanElpeze[/MENTION] Android Markette hiçbir sorun yok ilk önce onu söyleyeyim. Android'in uygulama sorunu hiç yok onu da söyleyeyim.

Iphone alacaklara, almayı düşünenlere tavsiyem; sadece siri ise ayrım kriteriniz artık iphone 4 e de yüklenebiliyor siri rahat olun. Kamera farkı var arada biri 5 diğeri 8mp ve işlemcisi artık çift çekirdek. IPhone 4 donanımı bana yeter diyorsanız ki çoğu kişinin bu kanıda olduğunu düşünüyorum, iphone 4s e gerek yok :)

MertkanElpeze

Asistan
Reaksiyon puanı
4
[MENTION=111494]acer[/MENTION]
[MENTION=25163]1ruby1[/MENTION]

Android'in market sorununun düzelmesine sevindim, uygulama açısındanda artan bir grafik var onada tamam ama demek istediğim şu benim. Aslında sanırım herkes farkında IOS'un en stabil mobil işletim sistemi olduğu konusunda. Peki bu nerden geliyor diye araştırdınız mı bilemiyorum. Ama sadece sizin için bir örnek vermek isterim.

Eğer bir yazılımcıysanız ve Android için bir uygulama yazmak istiyorsanız başlarsınız programınızı yazmaya yazar ve markete ekleme talebinde bulunursunuz gerekli durumlar incelenir ve herhangi bir zarar yoksa ve program çalışıyorsa yayınlanır. Yayınlanmazsada zaten kullanıcı indirerek kurabilir yükler bu kadar basit.

IOS'a gelecek olursak bi program yazmak için Apple size bir katolog yollar bu katalogta neyi nasıl yapmamanız gerektiği yazar. Atıyorum bilmem ne butonunun nerelerde olabileceği maksimum hangi boyutlarda olabileceği gibi bilgiler dahi bu kılavuzda vardır yani stabillilik buradan başlar. Haldur huldur program yazamazsınız dikkatli özenli ve hızlı çalışır böylece program. Sonra bir onay süreci vardır ki halen Google'un Gmail uygulası onay sürecinde yaklaşık 2 hafta oldu google açıklama yapalı.

Androidciler ister kabul etsin ister etmesin ama bu işletim sistemi ios ile yarışamaz. Ayrıca uygulama çokluğundan bahsediyoruz ama bu işletim sistemi için Java dili kullanılıyor. Java dünyada en çok kullanılan programlama dilleri arasında , e bu durumda tabiki artacak uygulama sayısı :) ama birde ios'a bakın. iPhone ve diğer cihazlara program yazıp zengin olan zaten senelerdir Mac kullanan Mac Programcıları.

PlainLogic

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
@acer
@1ruby1

Android'in market sorununun düzelmesine sevindim, uygulama açısındanda artan bir grafik var onada tamam ama demek istediğim şu benim. Aslında sanırım herkes farkında IOS'un en stabil mobil işletim sistemi olduğu konusunda. Peki bu nerden geliyor diye araştırdınız mı bilemiyorum. Ama sadece sizin için bir örnek vermek isterim.

Eğer bir yazılımcıysanız ve Android için bir uygulama yazmak istiyorsanız başlarsınız programınızı yazmaya yazar ve markete ekleme talebinde bulunursunuz gerekli durumlar incelenir ve herhangi bir zarar yoksa ve program çalışıyorsa yayınlanır. Yayınlanmazsada zaten kullanıcı indirerek kurabilir yükler bu kadar basit.

IOS'a gelecek olursak bi program yazmak için Apple size bir katolog yollar bu katalogta neyi nasıl yapmamanız gerektiği yazar. Atıyorum bilmem ne butonunun nerelerde olabileceği maksimum hangi boyutlarda olabileceği gibi bilgiler dahi bu kılavuzda vardır yani stabillilik buradan başlar. Haldur huldur program yazamazsınız dikkatli özenli ve hızlı çalışır böylece program. Sonra bir onay süreci vardır ki halen Google'un Gmail uygulası onay sürecinde yaklaşık 2 hafta oldu google açıklama yapalı.

Androidciler ister kabul etsin ister etmesin ama bu işletim sistemi ios ile yarışamaz. Ayrıca uygulama çokluğundan bahsediyoruz ama bu işletim sistemi için Java dili kullanılıyor. Java dünyada en çok kullanılan programlama dilleri arasında , e bu durumda tabiki artacak uygulama sayısı :) ama birde ios'a bakın. iPhone ve diğer cihazlara program yazıp zengin olan zaten senelerdir Mac kullanan Mac Programcıları.

Sıkı bir ios kullanıcısı olarak yorumlarınızın bir kısmına katılıyorum bir kısmına ise anlam veremiyorum.
Dediğiniz sebeplerden dolayı ios çok stabil bir işletim sistemi orası kesin. Apple iphone ile selefinde ilk olmasınıda kullanarak hızla tepeye yükseldi. Ancak bu değildir ki android ile google birşey yapamaz.
Apple'ın gerek pazarlama stratejisi gerekse yenilikçi ve ilk olma eğilimi onu tepede tutuyor. Ama google'ın tabana yayılma politikası ve olabildiğince çok fazla platform desteklemesi onu kısa sürede mobil yazılım bağlamında çevreleyici konuma getirecektir. Fakat apple uzun bir süre daha o rafine havasını tekelinde tutar.

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
Bende bu cihaza hayranım ama bence 1000 bile çok... Almayın görsünler fiyat politikalarının yanlış olduğunu... :)

MuStAfAA

Doçent
Emektar
Reaksiyon puanı
17
Bende yeni cihaz düşünüyorum ama 4S çok pahalı Türkiyede :S

fatihto

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar selamlar, konuyu baştan itibaren okudum, tam kafamdaki bazı soru işaretleri üzerine konuşulmuş hep..

Mesela şu anda Avea'nın 115 TL'ye 250 dk konuşmalı 4S cihazı varken, Vodafone'un 119 TL'ye 750 dk'lı iphone 4 cihazı var.. Aslına bakarsanız 250 dk ile 4s'i alırsam kesin bu dakikaları aşacak ve fazladan para vereceğim.. ama Vodafone'un 750 dakikası haydi haydi yetecek..

Ama bir yandan da 4s çıkmışken 4'ü almak garibime gidiyor.. hız açısından da karşılaştırma videolarında öyle aman aman bir fark yok.. Vodafone'un sınırsız Cepnet'i ile kullanan var mı cihazı aranızda ? 4s değil de Vodafone ile 4 alsam sonradan pişman olur muyum diye korkuyorum..

Bonney

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Kosova'da
Iphone 4 - 400 euro
Iphone 4s -550 euro

ucak bileyi gidis-donus 100 euro.
Vize sorunu yok. derim ki alicaksaniz gelin burda alin :)).

yusufdemir55

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
iPhone 4s kullanıyorum. Şöyle bir sonunla karşılaştım:
Güzel resim çekiyor fakat flaşı açınca görüntüyü silerek çekiyor. Telefonu 6 aydır kullanıyorum, daha önce öyle değildi. Belki düzelir diye 2 kez fabrika ayarlarını yeniden yükledim ama düzelmedi.
Bu sorunun nedeni ne olabilir?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar siz de 4s var bnde yeni 06.12.2013 te alınmış iphone 5s var