Hangi internet tarayıcısı daha iyi?

Bu konuyu okuyanlar

ilkercelik1990

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Son yıllarda yeniden alevlenen web tarayıcıları arasında savaş dur durak bilmiyor. Microsoft yıllar süren sessizliğini geçtiğimiz yıl içinde Internet Explorer 7'nin final sürümünü yayınlayarak bozdu.

PC Net Gectiğimiz Ocak ayında Internet Explorer 7'nin Türkçe sürümününü yayınladı. Internet Explorer'ın en ciddi rakibi Firefox da boş durmadı ve IE 7'nin duyurulmasından yaklaşık bir hafta sonra 2.0 sürümünü yayınlayarak rekabetin gerisinde kalmayacağını gösterdi. Firefox 2.0 aralarında Türkçenin de bulunduğu yaklaşık 40 dili destekliyor. Mozilla Firefox 2, 1.5 sürümünde zaten mevcut bulunan güvenlik ve verimlilik özelliklerine birtakım yenilikler getiriyor. Internet Explorer'ın yeni keşfettiği sekmeli tarama özelliği Firefox'ta zaten ilk sürümlerden beri kullanılabilmekteydi. Firefox 2 ve Internet Explorer 7'de ortak olarak karşılaştığımız yeni özelliklerden birisi yemleme (phishing) filtresi. Bunların yanı sıra canlı başlıklar, arama tavsiyeleri, oturum kurtarma ve bütünleşik yazım denetimi de Firefox 2'nin yenilikleri arasında. Firefox, Internet Explorer'ın aksine Linux ve Mac OS platformlarını da desteklemekte. Yazılımın kurulumu son derece basit; anti virüs yazılımınızı devre dışı bırakmanız ya da yüklemeden sonra sisteminizi yeniden başlatmanız gerekmiyor. Yeni neler var? IE 7'nin göze çarpan değişikliklerinden birisi de baştan aşağı yenilenen arabirim tasarımıydı. Firefox 2'de bu anlamda ciddi bir değişiklik yok. Zaten Firefox'un önceki sürümlerinde de arabirim tasarımı oldukça başarılıydı ve kullanıcılar tarafından seviliyordu. Düğmelerin biraz cilalanması ve sekme köşelerinin yuvarlatılması gibi ufak tefek iyileştirmeler yapılmış elbette. Ayrıca sekme kapatma düğmesi de ekranın sağ üst köşesinden kaldırılmış ve aynen IE 7'de olduğu gibi, her sekmenin sağ köşesine ayrı birer kapatma düğmesi eklenmiş. Firefox 2'nin alpha sürümlerinde Yerler (Places) adlı bir özelliği de deneme fırsatı bulmuştuk. Yerler, IE 7'deki Sık Kullanılanlar Merkezi'ne benzer bir şekilde yer imlerini, RSS beslemelerini ve geçmişi tek bir noktadan kontrol etmeyi sağlıyordu. Firefox 2'nin final sürümünde bu özellik kaldırılmış ama geliştirilmekte olan bu özelliğin Firefox 3'te geri döneceği haberini aldık. Başından beri Firefox'ta bulunan sekmeli tarama özelliği bu sürümde biraz daha geliştirilmiş. Firefox 2'de artık istediğiniz kadar sekme açabilir, yerlerini değiştirebilir ve en son (belki yanlışlıkla) kapattığınız sekmeyi Ctrl + Shift + T tuşlarına basarak yeniden açabilirsiniz. Maalesef Internet Explorer 7'yle birlikte gelen sekme ön izleme özelliği Firefox'ta hala bulunmuyor (ama bu desteği sunan çeşitli eklentiler bulmak mümkün). Firefox ekranının sağ üst köşesinde arama kutusu bulunuyor. Firefox 2 ile birlikte gelen yenilikse aranan terimleri önerme özelliği. Örneğin arama motoru olarak Google seçiliyken "türk hava" yazdığınızda, yazmaya devam ederken Firefox'un size "Türk Hava Yolları" başka olmak üzere bir dizi terimi anında önerdiğini göreceksiniz. Dilerseniz bu terimlerden birini seçerek hemen arama yapabilirsiniz. Firefox 2'de Google'ın yanı sıra Yahoo ve Amazon gibi arama motorları da dahili olarak bulunuyor ve isterseniz yeni arama motorları ekleme imkanınız da var. Bu sürümle gelen "oturum kurtarma" özelliği, Firefox'ta birkaç sekme açıkken Windows'un çökmesi halinde saçınızı başını yolmanızı önleyecek. Firefox çöktükten sonra yeniden başlatıldığında daha önce bakmakta olduğunuz pencereleri ve sekmeleri, hatta doldurmakta olduğunuz formlara yazılmış verileri bile hatırlıyor. Doğrusu biz bu özelliği son derece faydalı bulduk; ne de olsa ara sıra sistemi kilitlenmeyen bilgisayar kullanıcısı yok denecek kadar azdır. Firefox 2'nin belki de en ilginç özelliği "canlı başlıklar". Bu özellik, yer imlerinize eklediğiniz bir sitenin başlığının sabit kalması yerine güncel bilgiler sunmasını sağlıyor. Örneğin, canlı başlıkları destekleyen bir sitenin yer imlerinizdeki başlığı "Hürriyet: Sağlık Bakanlığı hemşireler için harekete geçti" ya da "İstanbul: parçalı bulutlu 25C" olabilir. tabii canlı başlık özelliğini sunan sitelerin sayısı şimdilik oldukça az ve bildiğimiz kadarıyla bunların arasında Türkçe siteler yok. Sitelerin canlı başlık olarak eklenebilmesi için RSS benzeri bir teknoloji olan "microsummary" desteği sunmaları gerekmekte. Şimdilik bu desteği sunan sitelerin sayısı son derece az ve pazarın hakimi Internet Explorer bu özelliği desteklemediği için canlı başlıkların ne kadar yaygınlık kazanabileceğini kestiremiyoruz. BU teknolojiyle ilgili bilgi almak ve kendi sitenize eklemek isterseniz wiki.mozilla.org/Microsummaries adresini inceleyebilirsiniz. Bir diğer benzer yenilikse "canlı yer imleri". Bu özellikten faydalanmak istediğiniz sitenin RSS beslemesine sahip olması yeterli. Firefox ile bir RSS sayfasını açıp "Canlı Yer İmleri" seçiliyken "Hemen abone ol" düğmesine tıkladığınız zaman yer imi araç çubuğunuza yeni bir düğme eklenir. Bu düğmeye tıklayarak o RSS beslemesindeki başlıkların listesini görebilir, istediğiniz başlığa tıklayarak doğrudan o sayfaya gidebilirsiniz. Canlı yer imlerinizdeki başlıklar otomatik olarak düzenli bir şekilde güncellenir. Eklenti desteği Firefox 1.5'te kullanmakta olduğunuz eklentiler büyük ihtimalle Firefox 2'de çalışmayacaktır. Firefox 2'ye yükseltme yaptığınızda çalışan bir sihirbaz 1.5'te kullandığınız eklentiler 2.0 uyumlu sürümlerinin çıkıp çıkmadığını otomatik olarak kontrol eder. Bütün eklentiler için geçerli olmasa da çoğu eklentinin 2.0 için güncellenmiş sürümü yayınlanmıştır ya da en kısa zamanda yayınlanacaktır. Sadık Firefox eklenti geliştiricilerinin kullanıcıları yarı yolda bırakacağını pek sanmıyoruz. Daha gelişmiş güvenlik Firefox 2'de güvenlik alanında da birtakım gelişmeler söz konusu. Mozilla açıkları kapatmada ve yeni güncelleştirmeleri yayınlamada oldukça hızlı davranıyor. Yenilenen otomatik güncelleştirme motoru sayesinde bu iş daha da kolaylaşmış. Genellikle 200 - 700 KB gibi küçük boyutlu güncelleştirmeler otomatik olarak indirilip kuruluyor ve böylece yeni güvenlik risklerinden etkilenmemeniz sağlanıyor. Microsoft'un bu konuda kesinlikle Mozilla'dan daha yavaş hareket ettiğini söyleyebiliriz. IE 6'nın çıkmasının üzerinden beş yıl geçti ve bu arada onlarca güvenlik açığı tespit edildi, ancak Microsoft'un hiçbir açık için birkaç gün içinde yama yayınlayabildiğini hatırlamıyoruz. Muhtemelen IE 7 için de aynı durum geçerli olacak. Artık çoğu PCnet okurunun haberdar olduğu üzere, sahte e-postalar ve formlar aracılığıyla bilinçsiz kullanıcıların kişisel bilgilerinin çalınmasına yemleme ya da oltalama (phishing) saldırısı deniyor. Firefox 2'nin Google tarafından desteklenen yemleme koruması yabancı sitelerde oldukça başarılı, ama yerli yemleme saldırılarına karşı test etme fırsatı bulamadık. Ülkemizde geçtiğimiz yıl içinde doruk noktasına ulaşan phishing saldırıları son aylarda duraklamış görünüyor. Öyle ki Firefox 2 ya da IE 7 üzerinde test edebileceğimiz güncel bir sahte site bulmamız mümkün olmadı. Zaten bu tip siteler 1 - 2 gün içinde fark edilerek ya barındırma sağlayıcıları tarafından kapatılıyor ya da dolandırıcılar siteyi kısa sürede devre dışı bırakıyor. Bu nedenle tarayıcıların yemleme filtrelerinin de hızlı davranmaları gerek. Testler, hem Firefox 2 hem de Internet Explorer 7'nin henüz birkaç saat önce açılan yemleme sitelerini bile yaklamakta başarılı olduklarını gösteriyor. Bu özelliğin çalışabilmesi için bilgisayarınıza periyodik olarak bir sahte siteler listesi indiriliyor ve girdiğiniz adresler bu listeyle karşılaştırıyor. Yemleme saldırıları Türkiye'de sanal banka kullanıcılarının çok başını ağrıttı, ama bilinçli bir kullanıcı olduğunuzu düşünüyor ve ben böyle yemlere kanmam diyorsanız yemleme filtresini devre dışı bırakarak sörf hızınızı bir nebze artırabilirsiniz. Firefox 2'nin çekirdeğini Gecko 1.8 web yorumlama motoru oluşturmakta. Bir önceki Firefox sürümü olan 1.5'ten bu yana Gecko üzerinde fazla değişiklik yapılmamış, ancak Firefox 2 artık JavaScript 1.7 sürümünü destekliyor. Gecko zaten Internet Explorer motoruna kıyasla oldukça hızlı çalışıyor ve özellikle tablolardan oluşan sayfalarda IE'ye fark atıyordu. Firefox'un bir sonraki sürümünde yeni ve daha gelişmiş bir web yorumlama motoru kullanılması planlanıyor. Sonuç olarak, Firefox 2'nin getirdiği irili ufaklık birçok yenilik ve mevcut özellikler üzerinde yapılan geliştirmeler hem eski Firefox kullanıcılarını memnun edecek hem de Firefox saflarına yeni kullanıcılar kazandıracak nitelikte. Firefox günlük kullanım için ideal bir tarayıcı ve Internet Explorer ya da Opera gibi rakiplerinden hiçbir eksiği yok. Şimdiye kadar Firefox'la tanışmamış internet kullanıcılarının Firefox 2'yi bir denemelerini, Firefox 1.5 kullanıcılarının da en kısa zamanda 2.0 sürümüne yükseltme yapmalarını tavsiye ederiz.

Kaynak: http://teknoloji.milliyet.com.tr/detay.asp?prm=0,9495566&id=4073

Jerusalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Opera ile henüz tanıştım, aramız gayet iyi.

PcMaSTeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Karga'ya yavrusu Şahin gibi gözükürmüş :) Firefox'u kurmadan Önce 1-2 Gün Explorer 7 kullandım, İnanılmaz yavaşlığını bir daha gördüm. Opera da hızlı ancak alışamadım. Firefox'un iliklerine kadar hükmetmek ayrı bir haz olsa gerek. Firefox kullanalım, Kullanmayanları kullanmaya zorlayalım :p

MeLank0Ly

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Opera ArkapLanda daha az ram yiy0r
f0rever 0pera :)

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
PcMaSTeR dedi ki:
Karga'ya yavrusu Şahin gibi gözükürmüş :) Firefox'u kurmadan Önce 1-2 Gün Explorer 7 kullandım, İnanılmaz yavaşlığını bir daha gördüm. Opera da hızlı ancak alışamadım. Firefox'un iliklerine kadar hükmetmek ayrı bir haz olsa gerek. Firefox kullanalım, Kullanmayanları kullanmaya zorlayalım :p
+1
MeLank0Ly dedi ki:
Opera ArkapLanda daha az ram yiy0r
f0rever 0pera :)
firefoxunda daha az ram yemesi için eklenti tarzında birşey var forumda aratırsan bulursun :D :D

Antediluvian

Asistan
Reaksiyon puanı
1
FirefoX Ve ne kadar acığı olsada Yadigar Windows Explorer 7.0

m1903

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Ben IE7'yle karışık opera kullanıyorum halimdende memnunum.IE7 kullancaksanız vistada kullancaksınız xpde sapıtıyor.Üstüne birde IE7pro kurdunuz mu tamamdır.

MeLank0Ly

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
keyloger arkadaşım dedigin gibi eklenti sonradan eklenen birşey operada tamamen dogustan yani kişi dogmus büyümüş sen akıllı olsun diye okula gönderiyosun bişiyler ögrensin mozillanın örnegi buna benzer ama opera eklentiye gerek yok dogustan akıllı ;)

Creed_06

Asistan
Reaksiyon puanı
0
MeLank0Ly dedi ki:
keyloger arkadaşım dedigin gibi eklenti sonradan eklenen birşey operada tamamen dogustan yani kişi dogmus büyümüş sen akıllı olsun diye okula gönderiyosun bişiyler ögrensin mozillanın örnegi buna benzer ama opera eklentiye gerek yok dogustan akıllı ;)
Hay klavyeyi darbeliyen parmaklarına sağlık bide şunu sırf millet kullanıyo diye firefox kullananlara anlatabilsek

Ha bu arada operanın 9.5beta sürümünü deneyin operacılar gerçekten 9.25 e göre hız farkı var Herifler hıza hız katıyor yahu nasıl bişi bu opera

MeLank0Ly

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
evet h0cam operayı güncellersen sana mükemmel bi performans gösteriyor.
mozillayı kötüledigimden degil ama bi eklentidir almış basını gidiyor diye dedim :)

4017741

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hızda opera 1 numara özellikle forumlarda.ie çok kararlı firefox çocuk oyuncağı hiçbir artısını göremedim eklentilerle ne uğraşacan internette aslolan sayfaların hızlı ve hatasız açılması hız operada doğruluk ie de..ben üçünüde eş zamanlı kullanıyorum bayağıdır.en iyisini sorarsanız opera derim

han838

Asistan
Reaksiyon puanı
20
explorer 7 nin neresi kötü herkes bir firefox dur tutturmuş gidiyor belki biraz yavaş ama gayet güzel hiçbir eksiğide yok..

kullanıcı

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Siteleri düzgün göstermesi açısından ie vazgeçilemez.
Sitelerde güvenlik açısından opera vazgeçilmez.
Başka da bir ihtiyaç kalmadı zaten.

Link

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
16
Bence firefox en iyi ve hızlısı, bazıları opera daha hızlı diyor, katılmıyorum.

titanyum

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
opera bencede hızlı ama ben firefox kullanıyorum gerçi hepsini kullanıyorum :D

amiga.os

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ben sadece maxthon kullanıyorum, önerdiğim ve maxthon'u bir kere deneyen herkes, başka bir tarayıcı kullanmıyor, ha bu arada, firefox da kurulu sistemimde, her öneri geldiğinde "ya acaba" deyip operayı bir kurarım, hemen silerim. sekme olayı, maxthondaki kadar hızlı, kullanışlı değil.

cengoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Güvenlik açısından Firefox tabiki..

myefsane

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
firefox çok işlev + hız + eklenti bakımından süper opera doğuştan akıllı diyenlere operanın doğştan kaç tane eklentisi olabilir. Hem firefox gelişime açık firefoxa özgürlüğün tadını yaşayın....

firefoxtf3.gif

cevher21

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bena Göre Maxthon
Menyak bi tarayici ne desen var yemek bilem yapiyor :)